jokova
10.04.09,06:58
Na internete som cital ze vzduch je najlepsi izolant,tak naco sa pouziva vata?
legolas
10.04.09,05:28
... a ako by si ten vzduch chcel ináč využiť, respektíve ho nejak uzatvoriť?
jokova
10.04.09,05:55
a co tak paropriepustna a parozebranna folia
mlaco
10.04.09,07:15
Myslim ze problem je v prudeni vzduchu - aj v ramci uzatvoreneho priestoru. T.j. ak ma izolant vela prepazok, vzduch sa v nom nesiri, a teda izolant ako celok izoluje.


A ked uz otazka ohladom tohto -- rad by som sa spytal ako sa zamedzi prudeniu vzduchu pri vonkajsom zateplovani tehlovej stavby. Laicky sa domnievam ze vsetky skary medzi tehlami by bolo vhodne vyplnit (cim najlepsie?), len som to este nikde si nevsimol doslovne napisane.
jokova
10.04.09,07:34
No to je pravda ale ten vzduch prudi len v uzavretom priestore kde ma izolovat nie ? To znamena ze tam nieje skoro ziadne prudenie.
220870
10.04.09,08:12
Všetky atómy sa zohrievaním rozkmitávajú ,to isté platí aj o molekuliach.Kmitmi si odovzdávajú energiu.To znamená že čím sú molekuly od seba ďalej tým je menší prechod tepla.S tými fóliami je to čiastočne pravda.
jokova
10.04.09,08:47
Vporiadku rozkmitavaju sa i vo vate.Pokial chceme dosiahnut vacsi odstup molekul neda sa to ani vatou,jedine vakuom nie?
misomiso
10.04.09,09:06
To je uplne jednoduche. V uzavretom priestore, kde je jedna strana ohrievana a druha ochladzovana vzduch prudi dost intenzivne a vzdy jednum smerom (kvoli rozdielom jeho hmotnosti pri roznych teplotach). Teda na ohrievanej strane stupa a na ochladzovanej klesa. Takto vytvara kolobeh - akysi vymennik telpa, jednoducho transportuje teplo zohrievanej strany na tu ochlazdovanu. Prave tomu treba zabranit a preto sa pouziva vata alebo ploystyren. V polystyrene tiez neizoluje samotna hmota (ktora ma v pevnom stave dost zle tepelnoizolacne vlastnosti) ale vzduch uvazneny v malych bublinkach a teda neschopny prudenia.

Prave preto sa vyrobcovia dvojskiel do okien hrajkaju s idealnym rozostupom skiel. Prilis mala vazdialenost znamena slaby izolant (malo cm vzduchu) prilis velka zasa znamena prudenie vzduchu vovnutri dvojskla, co zhorsuje tepelnoizolacne vlastnosti.
jokova
10.04.09,09:27
Ahaaaa tak preto pouzivame perinu.
misomiso
10.04.09,14:38
Este som zabudol napisat, ze teplo sa siri okrem ineho aj ziarenim (salanim, aj ked neviem, ci je to spravny slovensky termin. Teda ak mas dve steny a medzi nimi nic, iba vzduch, tak ta tepla vyzaruje tepelnu energiu, ktora ta studena absorbuje a teplo odovzdava von. Tomu tiez zabranuje vata.
220870
11.04.09,20:16
Prave preto sa vyrobcovia dvojskiel do okien hrajkaju s idealnym rozostupom skiel
Môžete to vysvetliť bližšie?Ďakujem.
jokova
13.04.09,02:44
Myslim ze to uz bolo vysvetlene.ide o to prudenie vzduchu ktore je zapricinene tym ze na jednej strane okna (vnutornej v lete) je teplejsie a na (vonkajsej v zime chlednejsie).Vyrobcovia sa snazia dosiahnut taky rozostup skiel ktory najviac spomali toto prudenie a zaroven mali medzi sklami pokial mozno co najviac "izolantu" t.j.vzduchu.Myslim si ze v terajsej dobe to uz vyriesili tym ze su bud vakuove dvojskla alebo davaju medzi ne neaky plyn ktory izoluje lepsie ako vduch.
patrixo
13.04.09,08:00
Noo musim ta sklamat, pretože vákum je lepší izolant ako vzduch keď berieme do úvahy prestup tepla vedením a prúdením ale aj vzduch je dobrý... noo a keď berieme do úvahy prestup tepla žiarením, resp. sálaním tak výborný je napríklad hliník... v praxi sa uplatňujú väčšinou všetky tri mechanizmy prestupu tepla naraz. tak preto sa používajú kombinácie ako minerálna vata(ktorá má vsebe vela vzduchu) + hliník a podobne..
misomiso
15.04.09,20:59
No vakum je naozaj najlepsi izolant, jeho nevyhodou je, ze sa tazko dosahuje v praxi - okrem termosiek na caj. Aj ked - uz som pocul nieco o vakuovej izolacii morov, ale v praxi som to este nevidel. To by si potom nepotreboval kurit a musel by si v zime v baraku vyvetrat, ked si v rychlovarnej kanvici uvaris caj, pretoze by sa tam nedalo vydrzat od tepla.