luluha
10.04.09,14:06
Ahojte, nedarí sa mi nikde v zákone nájsť či je povinnosť mať uvedené moje IČ DPH na prijatej faktúre napr. z Orangu na uplatnenie DPH. Problém je v tom, že ho tam uvedené nemám a mám teraz daňovú kontrolu a bojím sa, že mi to teraz vyhodia. ďakujem.
Paula
10.04.09,12:15
Vyberám z archívu moju dávnejšiu a jedinú skúsenosť s týmto "problémom":

http://www.porada.sk/311320-post11.html

Snáď niekto pridá skúsenosť svoju.
Muška
10.04.09,12:51
Súhlasím s Paulínkou a dodám, čerstvá skúsenosť :)

Môj klient má živnosť uvedenú na adresu prevádzky, ale samozrejme IČ pre DPH DÚ pridelí a na kartičku napíše trvalé bydlisko SZČO /kde sa ale uvedený klient nezdržiava/.

Takže všetky faktúry, na ktorých síce je správne IČO, IČ pre DPH, adresa podľa živnosti, ale ak tam bude chýbať adresa "platiteľa" podľa kartičky DPH......, tak má môj klient smolu....pri kontrole mu takéto faktúry vyradia.
Muška
10.04.09,12:55
Ahojte, nedarí sa mi nikde v zákone nájsť či je povinnosť mať uvedené moje IČ DPH na prijatej faktúre napr. z Orangu na uplatnenie DPH. Problém je v tom, že ho tam uvedené nemám a mám teraz daňovú kontrolu a bojím sa, že mi to teraz vyhodia. ďakujem.
..a tu je to v zákone:
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.
luluha
10.04.09,13:33
Muška to som si všimla v zákone aj ja, ale platí to aj pre toho kto tie faktúry vystavuje, nie? Lebo Orange nám to odmietok zmeniť, že oni to nie sú povinný uviesť, ale podľa mňa je to blbosť.
Muška
10.04.09,13:40
Luluha,
to ste sa asi niečo nerozumeli.
Máš tam IČO? Ak nie, tak máš telefon ako FO-občan, budeš musieť zmeniť na FO-podnikateľ.


Môj klient je od 1.1. platiteľ a chceli sme od nich aby nám opravili faktúry od 1.1. so správnou adresou.....a im sa to proste na už vydaných faktúrach "nedá". Jediná možnosť je dopísať ručne na faktúru správnu adresu a dajú nám pečiatku, že to opravili.
Muška
10.04.09,13:43
že oni to nie sú povinný uviesť, ale podľa mňa je to blbosť.

Nie sú povinní uviesť DIČ , ak nie si platiteľ DPH, ale ak si platiteľ DPH a máš telefon ako FO-podnikateľ, tak sú povinní uviesť Tvoje IČ pre DPH.
luluha
10.04.09,14:07
Nie Muška, je to určite na PO - podnikateľa, všetko tam je dobre názov. adresa, IČO len ten IČ DPH chýba. Tebe to takto spravili v Orange? Že podpísali tie opravené faktúry?
marjankaj
10.04.09,15:10
Nie Muška, je to určite na PO - podnikateľa, všetko tam je dobre názov. adresa, IČO len ten IČ DPH chýba. Tebe to takto spravili v Orange? Že podpísali tie opravené faktúry?

A čo keby si tam to IČ DPH doplnila a hodila nejaký podpis. Pečiatka nie je povinná aspoň v zákone o DPH som to nenašiel. V zákone sa píše "musí obsahovať" a keď to tam dopíšeš tak aj "bude obsahovať". Neviem ako ti kontrola dokáže opak.
Muška
10.04.09,15:22
A čo keby si tam to IČ DPH doplnila a hodila nejaký podpis. Pečiatka nie je povinná aspoň v zákone o DPH som to nenašiel. V zákone sa píše "musí obsahovať" a keď to tam dopíšeš tak aj "bude obsahovať". Neviem ako ti kontrola dokáže opak.
No, tak toto by som určite neriskovala
Zákon o účtovníctve:
(2) Oprava sa musí vykonať tak, aby bolo možné určiť zodpovednú osobu, ktorá vykonala príslušnú opravu, deň jej vykonania a obsah opravovaného účtovného záznamu pred opravou aj po oprave. Oprava v účtovnom zázname nesmie viesť k neúplnosti, nepreukázateľnosti, nesprávnosti, nezrozumiteľnosti alebo neprehľadnosti účtovníctva.
Muška
10.04.09,15:24
Nie Muška, je to určite na PO - podnikateľa, všetko tam je dobre názov. adresa, IČO len ten IČ DPH chýba. Tebe to takto spravili v Orange? Že podpísali tie opravené faktúry?
Luluha,
áno, vraj to robí aj Orange aj T-mobil. Ale nás to tiež ešte len čaká. Lebo tak ako som písala vyššie, pre nás je to tiež čerstvá záležitosť.
A ak tak moji klienti neurobia do podania DP k DPH, tak DPH si neuplatnia.
vieroslava
10.04.09,15:29
Ja len takú otázku: nahlásil klient do Orange že sa stal platiteľom DPH včas? Veď on si to mal ustriehuť. Ja som s T-mobile (ešte sa vtedy tak volali) taký problém nemala. Hneď, ako som sa stala platcom DPH som im túto skutočnosť oznámila s požiadavkou, aby moje IČ DPH uvádzali vo faktúrach. Podnikateľ mal všetkých svojich dodávateľ oboznámiť s touto skutočnosťou.
Muška
10.04.09,15:35
Vierka,
tak môj klient oznámil listom. Nereagovali, keď prišla faktúra bez IČ, tak sme tam volali, povedali, že musí prísť klient "na predajné miesto". Klient išiel ukázal kartičku, zaznačili, predchádzajúce faktúry nevedia opätovne vytlačiť s doplnením IČ :eek: /toto nikdy nepochopím - keďže každý máme soft, kde môžete adresu zmeniť kedykoľvek a vytlačiť opätovne faktúru/.
No a teraz prišla faktúra.....a.....opäť bez IČ. Takže odznova....
Anja111
10.04.09,15:57
..a tu je to v zákone:
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.
Tiež mám teraz podobný problém. Nový klient - SZČO, je platiteľom DPH a všetky prijaté faktúry majú adresu miesta podnikania a nie trvalého bydliska. Vraj miesto podnikania oznámil aj na DU, ale kartičku s IČ DPH má vydanú na adresu bydliska. Tvrdí však, že je to v poriadku, lebo v zákone je:
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
Má pravdu?
Paula
10.04.09,16:00
Muška, tak to dopadne vždy, keď jedna (niekedy priam susedná) kancelária nevie, čo robí tá druhá - neráčia si navzájom nejaké zmeny oznámiť (lenivci ,napr. aj operátorskí) .
IvetaH
10.04.09,16:11
No, tak toto by som určite neriskovala
Zákon o účtovníctve:
(2) Oprava sa musí vykonať tak, aby bolo možné určiť zodpovednú osobu, ktorá vykonala príslušnú opravu, deň jej vykonania a obsah opravovaného účtovného záznamu pred opravou aj po oprave. Oprava v účtovnom zázname nesmie viesť k neúplnosti, nepreukázateľnosti, nesprávnosti, nezrozumiteľnosti alebo neprehľadnosti účtovníctva.


No aj tak si myslím, že ak opravím údaje ja ako účtovníčka u odberateľa podľa uvedeného paragrafu, napíšem tam " opravila Vysoká dňa 8.4.09 A názov dodávateľa"´. Bude to úplné, preukazné, zrozumiteľné a správné. A že pani Vysoká u dodávateľa neexistuje nikto nevie. Hádam nebude DU skúmať mená účtovníkov u dodávateľa.
Lebo ich poondiane pečiatky ma vytáčajú. Keď si uvedomíme, že dnes si môže každý vyrobiť pečiatku akú chce a pre tetušky z DU je pečiatka pomaly slovo božie, tak mám z toho vysoký tlak.
Paula
10.04.09,16:21
No aj tak si myslím, že ak opravím údaje ja ako účtovníčka u odberateľa podľa uvedeného paragrafu, napíšem tam " opravila Vysoká dňa 8.4.09 A názov dodávateľa"´. Bude to úplné, preukazné, zrozumiteľné a správné. A že pani Vysoká u dodávateľa neexistuje nikto nevie. Hádam nebude DU skúmať mená účtovníkov u dodávateľa.
Lebo ich poondiane pečiatky ma vytáčajú. Keď si uvedomíme, že dnes si môže každý vyrobiť pečiatku akú chce a pre tetušky z DU je pečiatka pomaly slovo božie, tak mám z toho vysoký tlak.


:D a čo ak bude?
marjankaj
10.04.09,16:27
No, tak toto by som určite neriskovala
Zákon o účtovníctve:
(2) Oprava sa musí vykonať tak, aby bolo možné určiť zodpovednú osobu, ktorá vykonala príslušnú opravu, deň jej vykonania a obsah opravovaného účtovného záznamu pred opravou aj po oprave. Oprava v účtovnom zázname nesmie viesť k neúplnosti, nepreukázateľnosti, nesprávnosti, nezrozumiteľnosti alebo neprehľadnosti účtovníctva.

No ak má kontrolu, tak riskuje, ak to tam nedoplní.
V tomto prípade nepôjde o "opravu" ale o "doplnenie". A keď vedie účtovníctvo, tak asi zodpovedná osoba je. Nepíše sa, ktorá strana má vykonať opravu.
IvetaH
10.04.09,16:29
Toho sa nebojím, veď ide o smiešne sumy. A nech mi dokáže, že sa účtovníčka dodávateľa takto nepodpísala. Ja mám doklad so všetkými údajmi podľa zákona a opravu mám podľa zákona tiež. A faktúry skutočne opravené dodávateľom tiež nepreverujú, kto ich opravil.
bv_alexandra
10.04.09,16:29
:D a čo ak bude?

Presne tak.z vlastnej skusenosti mozem povedat ze Na zaklade kontroly z du sme vytahovali fa za dva roky Od vsetkych poskytovatelov dopisali sme ic dph a kazdy operator nam to Na pockAnie poorazal.takze Si myslim ze nie je dovod riskovat.
marjankaj
10.04.09,16:29
No aj tak si myslím, že ak opravím údaje ja ako účtovníčka u odberateľa podľa uvedeného paragrafu, napíšem tam " opravila Vysoká dňa 8.4.09 A názov dodávateľa"´. Bude to úplné, preukazné, zrozumiteľné a správné. A že pani Vysoká u dodávateľa neexistuje nikto nevie. Hádam nebude DU skúmať mená účtovníkov u dodávateľa.
Lebo ich poondiane pečiatky ma vytáčajú. Keď si uvedomíme, že dnes si môže každý vyrobiť pečiatku akú chce a pre tetušky z DU je pečiatka pomaly slovo božie, tak mám z toho vysoký tlak.

Podľa akého zákona tam musí byť pečiatka?
bv_alexandra
10.04.09,16:32
Toho sa nebojím, veď ide o smiešne sumy. A nech mi dokáže, že sa účtovníčka dodávateľa takto nepodpísala. Ja mám doklad so všetkými údajmi podľa zákona a opravu mám podľa zákona tiež. A faktúry skutočne opravené dodávateľom tiež nepreverujú, kto ich opravil.

Podla mna tam treba peciatku a du ti to moze vytknut prave kvoli tomu ze tam bude chybat
Muška
10.04.09,16:35
Tiež mám teraz podobný problém. Nový klient - SZČO, je platiteľom DPH a všetky prijaté faktúry majú adresu miesta podnikania a nie trvalého bydliska. Vraj miesto podnikania oznámil aj na DU, ale kartičku s IČ DPH má vydanú na adresu bydliska. Tvrdí však, že je to v poriadku, lebo v zákone je:
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
Má pravdu?
Anka,
presne to som aj ja tak tajno dúfala. My žiadame aj o koeficient, tak som bola na DU...a mala som priniesť dod.fa, ktorých sa koeficient bude týkať.....no a hneď nastal problém. Keď som sa odvolala na tento bod, tak mi bolo povedané, že to sú možnosti, ktoré môže mať na kartičke a ak má na kartičke trvalý pobyt, tak trvalý pobyt. A ináč, ak si chceš overiť takúto SZČO, tak jedine ak zadaš adresu, ktorú má na kartičke sa Ti ukáže ako platiteľ, ináč nie.
Ja som asi pred mesiacom písala aj na drsr.....prišlo v podobnom znení, idem to pozrieť a pricapím.
Paula
10.04.09,16:35
Pečiatka - nepečiatka, ja by som nič na dodávateľský doklad nedopisovala. Ak majiteľ firmy chce, nech si dopíše on na vlastnú zodpovednosť.
Muška
10.04.09,16:38
No ak má kontrolu, tak riskuje, ak to tam nedoplní.
V tomto prípade nepôjde o "opravu" ale o "doplnenie". A keď vedie účtovníctvo, tak asi zodpovedná osoba je. Nepíše sa, ktorá strana má vykonať opravu.
...marjankaj, hlavne Ty nemôžeš opravovať ani dopĺňať doklady, ktoré Ti vystavil dodávateľ.
Musíš proste o to požiadať dodávateľa.
Muška
10.04.09,16:40
Váš dopyt:
Dobrý deň,
robím účtovníctvo. Jeden môj klient - FO má živnostenský list, ktorý mu vydali s adresou podnikania /nie je tam ani zmienka o trvalom pobyte/. Takže na všetky dodávateľské faktúry sme žiadali uvádzať IČO, DIČ a adresu akú má uvedenú v živnostenskom liste - adresa prevádzky.
Od 1.1:2009 sa stal povinným platiteľom DPH, ale DU mi vydal kartičku samozrejme s trvalým pobytom.
Takže teraz sa mu nezhoduje adresa na Živnostenskom liste a adresa na kartičke DPH.
Otázka:
Ktorú adresu má teda používať na vydaných a prijatých faktúrach, adresu prevádzky, alebo adresu trvalého pobytu? Alebo to je jedno?

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Uvedená rozdielnosť vyplýva z rozdielnych požiadaviek na podnikateľa z pohľadu daňového úradu (ktorý požaduje trvalé bydlisko pre určenie miestnej príslušnosti daňovníka) a živnostenského úradu (pre ktorý je rozhodujúce miesto podnikania).
Podľa § 71 ods. 2 písm. a/ a b/ zákona o DPH platiteľ - dodávateľ vyhotovuje faktúru, kde okrem iných náležitostí uvádza svoje miesto podnikania, ale u príjemcu môže uviesť miesto podnikania alebo bydlisko príjemcu (t.j. na základe predloženého osvedčenia o registrácii k DPH).
IvetaH
10.04.09,16:40
Ktorý zákon hovorí o pečiatke? Od r.2005 fungujem bez pečiatky, mám ju, ale nepoužívam z princípu, lepšie povedané používam ju na poštu na tie lístky podacie a všade tam, kde je pohodlnejšie dať pečiatku ako vypisovať. Ale v daňových tlačivách sú vypísané údaje, ktoré mám na pečiatke, tak načo pečiatka, vydané faktúry tiež, veď tam mám všetko vypísané. A v roku 2006 som zrušila aj bankový účet Som PO, nemám zamestnancov.
DPH mi musia poslať poštou.
marjankaj
10.04.09,16:44
...marjankaj, hlavne Ty nemôžeš opravovať ani dopĺňať doklady, ktoré Ti vystavil dodávateľ.
Musíš proste o to požiadať dodávateľa.

Cituj paragraf.Dodávateľ odmietol opraviť.
Muška
10.04.09,16:46
Podľa § 71 ods. 2 písm. a/ a b/ zákona o DPH platiteľ - dodávateľ vyhotovuje faktúru, kde okrem iných náležitostí uvádza svoje miesto podnikania, ale u príjemcu môže uviesť miesto podnikania alebo bydlisko príjemcu (t.j. na základe predloženého osvedčenia o registrácii k DPH).
..tiež ten koniec odpovede napísala tak, aby sme tomu všetci rozumeli :cool:

" alebo " , ale pre istotu dali do zátvorky "podľa osvedčenia" :eek:
Muška
10.04.09,16:47
Cituj paragraf.Dodávateľ odmietol opraviť.
Aký §?? :eek: o čom, že máš správny doklad??
Paula
10.04.09,16:50
Cituj paragraf.Dodávateľ odmietol opraviť.



:) Ja by som tu o § nenástojila, len si myslím, že doklady by mali byť obojstranne zhodné -ten, ktorý raz predloží kontrole dodávateľ i ten, ktorý predložím ja. A krížové kontroly nie sú žiadnou zriedkavosťou. No, už odtiaľto sublimujem ;)

P.S. Citovala som ešte keď boli len dve slová a v citácii je ich viac, sranda.
Anja111
10.04.09,16:59
Váš dopyt:
Dobrý deň,
robím účtovníctvo. Jeden môj klient - FO má živnostenský list, ktorý mu vydali s adresou podnikania /nie je tam ani zmienka o trvalom pobyte/. Takže na všetky dodávateľské faktúry sme žiadali uvádzať IČO, DIČ a adresu akú má uvedenú v živnostenskom liste - adresa prevádzky.
Od 1.1:2009 sa stal povinným platiteľom DPH, ale DU mi vydal kartičku samozrejme s trvalým pobytom.
Takže teraz sa mu nezhoduje adresa na Živnostenskom liste a adresa na kartičke DPH.
Otázka:
Ktorú adresu má teda používať na vydaných a prijatých faktúrach, adresu prevádzky, alebo adresu trvalého pobytu? Alebo to je jedno?

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Uvedená rozdielnosť vyplýva z rozdielnych požiadaviek na podnikateľa z pohľadu daňového úradu (ktorý požaduje trvalé bydlisko pre určenie miestnej príslušnosti daňovníka) a živnostenského úradu (pre ktorý je rozhodujúce miesto podnikania).
Podľa § 71 ods. 2 písm. a/ a b/ zákona o DPH platiteľ - dodávateľ vyhotovuje faktúru, kde okrem iných náležitostí uvádza svoje miesto podnikania, ale u príjemcu môže uviesť miesto podnikania alebo bydlisko príjemcu (t.j. na základe predloženého osvedčenia o registrácii k DPH).
Vďaka. Konečne mám niečo, čoho sa môžem chytiť...
marjankaj
10.04.09,17:01
Váš dopyt:
Dobrý deň,
robím účtovníctvo. Jeden môj klient - FO má živnostenský list, ktorý mu vydali s adresou podnikania /nie je tam ani zmienka o trvalom pobyte/. Takže na všetky dodávateľské faktúry sme žiadali uvádzať IČO, DIČ a adresu akú má uvedenú v živnostenskom liste - adresa prevádzky.
Od 1.1:2009 sa stal povinným platiteľom DPH, ale DU mi vydal kartičku samozrejme s trvalým pobytom.
Takže teraz sa mu nezhoduje adresa na Živnostenskom liste a adresa na kartičke DPH.
Otázka:
Ktorú adresu má teda používať na vydaných a prijatých faktúrach, adresu prevádzky, alebo adresu trvalého pobytu? Alebo to je jedno?

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Uvedená rozdielnosť vyplýva z rozdielnych požiadaviek na podnikateľa z pohľadu daňového úradu (ktorý požaduje trvalé bydlisko pre určenie miestnej príslušnosti daňovníka) a živnostenského úradu (pre ktorý je rozhodujúce miesto podnikania).
Podľa § 71 ods. 2 písm. a/ a b/ zákona o DPH platiteľ - dodávateľ vyhotovuje faktúru, kde okrem iných náležitostí uvádza svoje miesto podnikania, ale u príjemcu môže uviesť miesto podnikania alebo bydlisko príjemcu (t.j. na základe predloženého osvedčenia o registrácii k DPH).

Tak toto nie je v súlade so zákonom (červené)


(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,

Fialové musí byť uvedené na faktúre, zo zeleného buď prvádzkáreň alebo bydlisko, a modré podľa toho či patrí k tomu zelenému alebo nie.

Aj takto píšu tie zákony.

P.S.
Ale ten list z DR si odlož. Pri kontrole sa ti bude hodiť.
Muška
10.04.09,17:06
Ta toto nie je v súlade so zákonom (červené)


(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,

Fialové musí byť uvedené na faktúre, zo zeleného buď prvádzkáreň alebo bydlisko, a modré podľa toho či patrí k tomu zelenému alebo nie.

Aj takto píšu tie zákony.
Veď práve, toho som sa snažila aj ja "chytiť", ale ak je vydané osvedčenie o DPH na "Jožka Mrkvičku, ul Prvá, Bratislava", tak nemôže byť na faktúre "Jožko Mrkvička ul. Druhá, Košice".
Lebo platiteľ DPH je "Jožko Mrkvička Prvá, Bratislava"
marjankaj
10.04.09,17:10
:) Ja by som tu o § nenástojila, len si myslím, že doklady by mali byť obojstranne zhodné -ten, ktorý raz predloží kontrole dodávateľ i ten, ktorý predložím ja. A krížové kontroly nie sú žiadnou zriedkavosťou. No, už odtiaľto sublimujem ;)

P.S. Citovala som ešte keď boli len dve slová a v citácii je ich viac, sranda.

Keď budú chcieť dať pokutu, tak by som rád vedel, aký § som porušil.
Muška
10.04.09,17:11
P.S.
Ale ten list z DR si odlož. Pri kontrole sa ti bude hodiť.
Moc sa mi nehodí, keďže ešte pre istotu dali na záver tú zátvorku....z toho jasne vyplýva, že tak ako je to uvedené na "kartičke" a nijak ináč ::rolleyes:
marjankaj
10.04.09,17:14
Veď práve, toho som sa snažila aj ja "chytiť", ale ak je vydané osvedčenie o DPH na "Jožka Mrkvičku, ul Prvá, Bratislava", tak nemôže byť na faktúre "Jožko Mrkvička ul. Druhá, Košice".
Lebo platiteľ DPH je "Jožko Mrkvička Prvá, Bratislava"

Ja som len chcel povedať, že podľa zákona musí byť uvedené všetko, ak také existuje

1.meno a adresu sídla,
2.miesta podnikania,
3.prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby
4. jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené
Muška
10.04.09,17:14
Keď budú chcieť dať pokutu, tak by som rád vedel, aký § som porušil.
Marjan, to nemyslíš vážne.
Porušil si "zákon o účtovníctve, zákon o DPH a daň z príjmu" ....a odhliadnúc od malichernosti, ktorú by si Ty rád urobil na dodávateľskej faktúre, tak vo väčšom merítku by si možno naplnil aj "trestný čin".
Veď to by sme si mohli sami "vyrábať" dodávateľské faktúry :D
marjankaj
10.04.09,17:18
Moc sa mi nehodí, keďže ešte pre istotu dali na záver tú zátvorku....z toho jasne vyplýva, že tak ako je to uvedené na "kartičke" a nijak ináč ::rolleyes:

Jasne, že sa hodí.
V prvom rade platí zákon. Z tohto hľadiska je ten list "o ničom". Ale tento list môže ovplyvniť daňovú kontrolu, aby do toho viac nevŕtala.
marjankaj
10.04.09,17:19
Marjan, to nemyslíš vážne.
Porušil si "zákon o účtovníctve, zákon o DPH a daň z príjmu" ....a odhliadnúc od malichernosti, ktorú by si Ty rád urobil na dodávateľskej faktúre, tak vo väčšom merítku by si možno naplnil aj "trestný čin".
Veď to by sme si mohli sami "vyrábať" dodávateľské faktúry :D


Nejako mi unikol ten paragraf.
Muška
10.04.09,17:29
Marjan,
napr. § 75 zákona o DPH

(4) Za správnosť údajov vo faktúre a za včasnosť jej vyhotovenia zodpovedá platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a to aj v prípade, ak je faktúra vyhotovená prostredníctvom inej osoby alebo zákazníkom.

Tak, ak bez vedomia zodpovedného platiteľa opravíš niečo vo faktúre, tak .....kto je potom zodpovedný??
marjankaj
10.04.09,17:48
Marjan,
napr. § 75 zákona o DPH

(4) Za správnosť údajov vo faktúre a za včasnosť jej vyhotovenia zodpovedá platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a to aj v prípade, ak je faktúra vyhotovená prostredníctvom inej osoby alebo zákazníkom.

Tak, ak bez vedomia zodpovedného platiteľa opravíš niečo vo faktúre, tak .....kto je potom zodpovedný??

V tomto máš pravdu. Ale keď údaje nie sú správne (v tomto prípade nie sú), tak by sa mal zodpovedať platiteľ. V tom prípade by kontrola by mala sankciovať platiteľa (nie mňa), Alebo sa mám s ním potom súdiť.
Č sa týka mňa, tak ja by som takúto faktúru nezaplatil a vrátil na prepracovanie. Ale ja som zodpovedná osoba za vedenie účtovníctva, a ak v zákone o účtovníctve, čo tu bolo citované, je možnosť opravy, tak ju môžem urobiť, pokiaľ mi to nejaký zákon výslovne nazakazuje. Preto som sa pýtal na §, lebo neovládam všetky zákony. Možno sa v tomto nezhodneme, ale ak tá kontrola bude už v utorok, to je už neskoro zháňať opravené faktúry a každé riešenie môže byť lepšie ako nijaké. Áno kontroly idú po takýchto malichernostiach, ale ani oni nemajú vždy pravdu. Oni len plnia nejaké nariadenia zhora a niečo nájsť musia. Niekedy je lepšie im niečo malé nechať, ale to záleží od kontrolovaného.
Jano
marjankaj
18.04.09,20:03
Marjan,
napr. § 75 zákona o DPH

(4) Za správnosť údajov vo faktúre a za včasnosť jej vyhotovenia zodpovedá platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a to aj v prípade, ak je faktúra vyhotovená prostredníctvom inej osoby alebo zákazníkom.

Tak, ak bez vedomia zodpovedného platiteľa opravíš niečo vo faktúre, tak .....kto je potom zodpovedný?? Môžem mu poslať list, kde uvediem, čo som opravil, a bude upovedomený.

Muška ešte sa vrátim k tejto téme.

Ak môže zákazník podľa toho §75 vystaviť faktúru, asi ju môže aj upraviť.

Stretol som sa aj s tým, že dodávateľ vypíše tlačivo faktúry zo ŠEVTu, napíše len svoje údaje a u odberateľa si dá "buchnúť" pečiatku. Môže byť aj nečitateľná, kto potom zodpovedá? Môžem si tam tú pečiatku dať ešte raz, alebo dopíšem rukou. Neviem, ktorý zákon a § mi to zakazuje. Ak by mi to daňová kontrola chcela vyhodiť, musela by to uviesť v zázname, teda zákon aj §.

Samozrejme súhlasím s tebou a nebudem opravovať všetky faktúry, ved to je jeho povinnosť vystavovať faktúry správne. Ak nie je uhradená, uhradím ju až potom, keď ju opraví. Ak chce dostať peniaze, nič iné mu neostáva. A ďalšie faktúry už bude vystavovať správne. Problémom je, ak je už uhradená. S niektorými sa dosť ťažko komunikuje.

Jano
kyty
19.04.09,12:29
Dobry den,
ja mam s nasimi operatormi nie velmi dobru skusenost v tychto zalezitostiach.Firma sa nam pred rokom transformovala z fyzickej osoby na pravnicku a tak som potrebovala zmenit zmluvy u operatora. mali sme tam vtedy 3 zmluvy/cisla. Jednak si davali riadne na cas - a potom nam zmenili len 2 zmluvy a ta tretia sa akosi stratila po ceste alebo take nieco - takze to sme museli zadavat zmenu znovu - takze raz tak dlhe cakanie.
ja som ale nechcela riskovat dopisovanie nejakych udajov - takze som tie fakturky do uctovnictva nedavala.niektore institucie maju jednoducho problem urobit zmenu (akukolvek) jednoducho a bez zbytocneho predlzovania. a potom ze nas zakaznik - nas pan--- :rolleyes:
DARJA22
19.04.09,17:17
Neviem, či správne zaraďujem môj príspevok, ak nie vopred sa ospravedlňujem.

SZČO sa stala platcom DPH 15.2.2009.

Dňa 18.2.2009 - deň dodania služby (faktúra z Orange) - môžem uplatniť odpočet DPH.
slimak
19.04.09,17:36
uplatnit mozes ak splnas podmienky, faktura nalezitosti.

Ja by som uplatnil, Ak nemas dic, ci SK, by som dopisal. Orange fakturuje " popredu" takze myslim by to malo byt ok. A keby nie mozno nebude kontrola. :-)

A ak ano, tak su nizke sadzby. :-)

Boli aj u nas pripady ,ak nebolo vyplnene DIC SK, ze to vyhodili, ale taky kontrolor vzdy nieco musi najst, takemu nieco treba aj podhodit, nech je spokojny, hlavne teraz.
marjankaj
19.04.09,17:49
Neviem, či správne zaraďujem môj príspevok, ak nie vopred sa ospravedlňujem.

SZČO sa stala platcom DPH 15.2.2009.

Dňa 18.2.2009 - deň dodania služby (faktúra z Orange) - môžem uplatniť odpočet DPH.

Ak má faktúra všetky náležitosti podľa §71 ods.2, tak v tom nevidím žiadny problém.
DARJA22
19.04.09,18:29
Ďakujem Vám
misolga
22.04.09,18:22
Moja skúsenosť
- pri kontrole na Dph v prvej firme nebola na faktúrach od Orangeu uvedená IČ Dph firmy - daň.kontrola dph neuznala.
-pri kontrole inej firmy takisto nebolo na faktúrach uvedné IČ DPH firmy-odberateľa, tak po dohode s operátorom sme dopísali na faktúry ručne IČ DPH údaj a zaslali mu na potvrdenie-ten to opečiatkoval, podpísal, kontrola prebehla bez problémov, dph na faktúrach kontrola uznala.
marjankaj
23.04.09,18:00
Moja skúsenosť
- pri kontrole na Dph v prvej firme nebola na faktúrach od Orangeu uvedená IČ Dph firmy - daň.kontrola dph neuznala.
-pri kontrole inej firmy takisto nebolo na faktúrach uvedné IČ DPH firmy-odberateľa, tak po dohode s operátorom sme dopísali na faktúry ručne IČ DPH údaj a zaslali mu na potvrdenie-ten to opečiatkoval, podpísal, kontrola prebehla bez problémov, dph na faktúrach kontrola uznala.

Keď na faktúre nemusí byť pečiatka ani podpis, nemusí byť ani pri oprave.
A na opravenie môjho IČ DPH som asi nakompetentnejšia osoba ja.

pozri aj tému:

http://www.porada.sk/1025813-post9.html
kkllc
23.04.09,18:11
Ja som tiež nemala IČ DPH na FA od Orange a tak som tam volala a poslala na opravu a tiež to opečiatkovali a opravili. A je to OK. :-)
zuzzkaa
05.05.09,10:48
Tiež mám teraz kontrolu. Na faktúrach od T-Mobilu nebolo taktiež IČ DPH ale fa nám dali na opravu. Iba jednu fa od spol. xy mi nedali opraviť a chcú ju vyhodiť lebo IČ DPH tam síce je ale ešte podľa staré s lomkou. Tú fa mi ale firma dala nanovo aj s dobrým IČ DPH len neviem či mi ju uznajú. Môžem im ju dať na základe nejakého § ? Prosím pomôžte
marjankaj
05.05.09,11:48
Tiež mám teraz kontrolu. Na faktúrach od T-Mobilu nebolo taktiež IČ DPH ale fa nám dali na opravu. Iba jednu fa od spol. xy mi nedali opraviť a chcú ju vyhodiť lebo IČ DPH tam síce je ale ešte podľa staré s lomkou. Tú fa mi ale firma dala nanovo aj s dobrým IČ DPH len neviem či mi ju uznajú. Môžem im ju dať na základe nejakého § ? Prosím pomôžte

Ak na tej faktúre nie je údaj podľa ktorého by sa dalo zistiť, kedy si ju obdržala, tak by ti ju mali uznať. Ak by ti ju vyhodili, tak si DPH môžeš uplatniť v tom období, v ktorom si faktúru obdržala. A záleží aj na tom o akú sumu ide. Ak je to malá suma, tak ich prípadne nechaj, možno sa už toľko nebudú vŕtať ďalej. Ak je to väčšie, tak nech ti povedia aký § si porušila. Do zápisu by to mali uviesť, ale aspoň by si to vedela skôr.
skaspa
05.05.09,13:07
Tiež mám teraz kontrolu. Na faktúrach od T-Mobilu nebolo taktiež IČ DPH ale fa nám dali na opravu. Iba jednu fa od spol. xy mi nedali opraviť a chcú ju vyhodiť lebo IČ DPH tam síce je ale ešte podľa staré s lomkou. Tú fa mi ale firma dala nanovo aj s dobrým IČ DPH len neviem či mi ju uznajú. Môžem im ju dať na základe nejakého § ? Prosím pomôžte
ak tam nie je iný problém len s tým DIČom, tak ju musia uznať

§ 15 ods. 5 písm.c) zákona o správe daní: Daňový subjekt, u ktorého sa vykonáva daňová kontrola, má vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane právo predkladať v priebehu daňovej kontroly dôkazy preukazujúce jeho tvrdenia, najneskôr v lehote podľa odseku 10 druhej vety
Vy tvrdíte (ak máte opravenú faktúru), že je všetko v poriadku a takto opravenú faktúru predložte daňovému úradu; ten je povinný sa ňou zaoberať a neviem si predstaviť na základe čoho by Vám ju vylúčil, keď má všetky náležitosti. A keďže sa menilo len DIČ bude v poriadku aj účtovne. Zaujímalo by ma, na základe čoho to potom chce DÚ vylúčiť, lebo nemôžu tvrdiť, že nespĺňa náležitosti podľa zákona o DPH.
marjankaj
05.05.09,16:12
ak tam nie je iný problém len s tým DIČom, tak ju musia uznať

§ 15 ods. 5 písm.c) zákona o správe daní: Daňový subjekt, u ktorého sa vykonáva daňová kontrola, má vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane právo predkladať v priebehu daňovej kontroly dôkazy preukazujúce jeho tvrdenia, najneskôr v lehote podľa odseku 10 druhej vety
Vy tvrdíte (ak máte opravenú faktúru), že je všetko v poriadku a takto opravenú faktúru predložte daňovému úradu; ten je povinný sa ňou zaoberať a neviem si predstaviť na základe čoho by Vám ju vylúčil, keď má všetky náležitosti. A keďže sa menilo len DIČ bude v poriadku aj účtovne. Zaujímalo by ma, na základe čoho to potom chce DÚ vylúčiť, lebo nemôžu tvrdiť, že nespĺňa náležitosti podľa zákona o DPH.


Súhlasím.
Ale ak by to bolo opravené napr. ručne dopísané IČDPH s tým, že opravil dňa 4.5.2009 a podpis. Potom podľa § 51 ods 2 by to malo ísť do mája 2009.
Nevieme ako to bolo opravené.

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
optimistka
05.05.09,17:23
ahojte tiež mám otvorenú kontrolu na dph, je tam nadmerák z dôvodu, že firmakúpila auto N1 s odpočtom dph
firma doteraz nevykonáva žiadne zdaniteľné plnenia, resp. len ponúka stavebný pozemok na predaj, kontrolóri sa to snažia tlačiť že odpočítanie dane je neoprávnené, nakoľko firma nevykonáva zdaniteľné plnenia
kontrola zatiaľ nie je ukončená, čo hovoríte vy na názor DU ?
zuzzkaa
06.05.09,07:14
ak tam nie je iný problém len s tým DIČom, tak ju musia uznať

§ 15 ods. 5 písm.c) zákona o správe daní: Daňový subjekt, u ktorého sa vykonáva daňová kontrola, má vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane právo predkladať v priebehu daňovej kontroly dôkazy preukazujúce jeho tvrdenia, najneskôr v lehote podľa odseku 10 druhej vety
Vy tvrdíte (ak máte opravenú faktúru), že je všetko v poriadku a takto opravenú faktúru predložte daňovému úradu; ten je povinný sa ňou zaoberať a neviem si predstaviť na základe čoho by Vám ju vylúčil, keď má všetky náležitosti. A keďže sa menilo len DIČ bude v poriadku aj účtovne. Zaujímalo by ma, na základe čoho to potom chce DÚ vylúčiť, lebo nemôžu tvrdiť, že nespĺňa náležitosti podľa zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html).


iný problém na fa nie je, len to IČ DPH. Boli sme tam s konateľom a vlastne nám už na poslednú zápisnicu pred protokolom uviedli ktoré doklady neuznávajú. Doniesli sme tam aj túto fa ktorú nám firma vystavila nanovo s dobrým IČ DPH. Povedali že nám ju neuznávajú podľa §71 ods.2 písm.b "meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené" , bolo nám povedané že tá opravená fa mala mať napísané opis alebo oprava ale zobrali ju k dokladom
ďalšiu fa chcú vyhodiť zahraničnú, síce ten dodávateľ nie je platcom DPH ale v Omege som zadala dodanie tovaru z EÚ a dph to rozrátalo. Nechcú sa dať presvedčiť že jednoducho to nie je moja vina a tak ako tú dph priráta tak ju zároveň aj odráta takže je vlastne 0. tam uvádzajú §49 ods.2 písm.c
čo vy na to?
skaspa
06.05.09,07:48
iný problém na fa nie je, len to IČ DPH. Boli sme tam s konateľom a vlastne nám už na poslednú zápisnicu pred protokolom uviedli ktoré doklady neuznávajú. Doniesli sme tam aj túto fa ktorú nám firma vystavila nanovo s dobrým IČ DPH. Povedali že nám ju neuznávajú podľa §71 ods.2 písm.b "meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené" , bolo nám povedané že tá opravená fa mala mať napísané opis alebo oprava
napísať stanovisko k protokolu (prípadne sa odvolať - neviem v akom štádiu je kontrola) a priložiť opravenú faktúru (fotokópiu); nemajú pravdu, že faktúra nespĺňa náležitosti, pokiaľ spĺňa; a aj ak majú prefotenú faktúru s tým zlým DIČO-m: § 2 ods. 3 zákona o správe daní: Správca dane hodnotí dôkazy podľa svojej úvahy, a to každý dôkaz jednotlivo a všetky dôkazy v ich vzájomnej súvislosti, pritom prihliada na všetko, čo v daňovom konaní vyšlo najavo.
Ak DÚ odignoruje opravenú faktúru s tým, že sa ňou vôbec nebude zaoberať postupuje v rozpore so zákonom. On sa ňou musí zaoberať a to by ma zaujímalo, ako zdôvodní, že ju neuznáva, lebo samy píšete, že povedali, že ju neuznávajú kvôli tomu, že nespĺňa náležitosti §71 ods.2 písm.b - čo ale spĺňa (opravená).
Ja byť na tvojom mieste, kľudne sa voči DÚ vyjadrím aj v tom smere, že "opravená" faktúra bola riadne založená v šanóne pod faktúrou so zlým DIČ-om a kontrola ju prehliadla, pričom po upozornení z vašej strany už ju nechceli akceptovať... pokiaľ ste sa im nikde do zápisnice nevyjadrili, že opravenú faktúru v danom čase nemáte, tak máte množstvo možností.



ďalšiu fa chcú vyhodiť zahraničnú, síce ten dodávateľ nie je platcom DPH ale v Omege som zadala dodanie tovaru z EÚ a dph to rozrátalo. Nechcú sa dať presvedčiť že jednoducho to nie je moja vina a tak ako tú dph priráta tak ju zároveň aj odráta takže je vlastne 0. tam uvádzajú §49 ods.2 písm.c
čo vy na to?
ako už je uvedené vyššie - správca dane berie do úvahy všetko - čiže aj to, čo je vo váš prospech /tede pokiaľ som správne pochopil, že vám to chcú vyhodiť len DPH na vstupe/;
vôbec sa ich netreba bát a pokiaľ viete, že máte pravdu a konajú len preto, aby mali nález treba sa brániť
evina
06.05.09,07:56
ahojte tiež mám otvorenú kontrolu na dph, je tam nadmerák z dôvodu, že firmakúpila auto N1 s odpočtom dph
firma doteraz nevykonáva žiadne zdaniteľné plnenia, resp. len ponúka stavebný pozemok na predaj, kontrolóri sa to snažia tlačiť že odpočítanie dane je neoprávnené, nakoľko firma nevykonáva zdaniteľné plnenia
kontrola zatiaľ nie je ukončená, čo hovoríte vy na názor DU ?

S takýmto výkladom zo strany DÚ sme sa tu už stretli niekoľkokrát. Ja osobne s ním nesúhlasím. DÚ sa pritom odvoláva na § 3 a ten takéto tvrdenie podľa mojej mienky nepodporuje.


§ 3

Zdaniteľná osoba
1/ Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
2/ Ekonomickou činnosťou (ďalej len "podnikanie") sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

Firma kúpila automobil s cieľom používať ho pri dosahovaní svojich príjmov. Nikde nie je napísané, že v tom kvartáli, resp. mesiaci, kedy si uplatníme podľa príslušných paragrafov odpočet z daného majetku musíme aj dosiahnuť príjem. V priebehu roka je predpoklad, že firma príjem dosiahne...
zuzzkaa
06.05.09,08:00
asi im ide naozaj len o to že niečo našli. je to malá suma len nás trápi tá fa s tým opraveným IČ DPH
skaspa
06.05.09,11:56
ahojte tiež mám otvorenú kontrolu na dph, je tam nadmerák z dôvodu, že firmakúpila auto N1 s odpočtom dph
firma doteraz nevykonáva žiadne zdaniteľné plnenia, resp. len ponúka stavebný pozemok na predaj, kontrolóri sa to snažia tlačiť že odpočítanie dane je neoprávnené, nakoľko firma nevykonáva zdaniteľné plnenia
kontrola zatiaľ nie je ukončená, čo hovoríte vy na názor DU ?

Tu stojí tvrdenie daňového úradu na veľmi tenkom /ak nie už aj prelomenom/ ľade – podľa rozsudku C – 268/83 Súdny dvor Európskych spoločenstiev (je to síce z roku 1985, ale nič to nemení na veci): Daňovník si počas výstavby nehnuteľnosti uplatňoval odpočet dane, pričom zámerom bolo túto nehnuteľnosť po ukončení výstavby prenajímať – dosahovať zdaniteľné obchody. Konštatuje sa tu, že osoba, ktorá zatiaľ neuskutočňuje žiadne zdaniteľné obchody, avšak už sa pripravuje na výkon svojej podnikateľskej činnosti a v rámci toho nakupuje tovary, resp. služby sa má považovať za osobu vykonávajúcu podnikanie. Čiže aj keď nedosahuje žiadny príjem, ale tento bude v budúcnosti dosahovať, má nárok na odpočet dane. (bližšie DÚPP 8/2008 str. 83)
Rovnako v rozsudku ESD C-110/98 až 147/98 sa uvádza, že ak osoba, ktorá má zámer zahájiť nezávisle ekonomickú činnosť, podložila tento zámer objektívnymi dôkazmi a ktorá vynaložila prvé investičné výdavky, musí byť považovaná za osobu podliehajúcu dani. Táto osoba má bezprostredný nárok na odpočet splatnej alebo zaplatenej dane z investičných výdavkov a nemusí čakať do doby až začne uskutočňovať zdaniteľné plnenia. (bližšie DUO 12/2008 str.32)
optimistka
01.07.09,18:33
ahojte
píšem s odstupom času k príspevku odpočítania dph z automobilu N1, ked firma ešte nevykonáva zdaniteľné plnenia a v súčasnom období sa len pripravuje na na vykonávanie zdaniteľných plnení
daňová kontrola do dnešného dňa nie je ukončená, dnes som bola ako splnomocnená za spoločnosť podať vyjadrenie kontrolórom na DU do zápisnice o ústnom pojednávaní
jedná sa o nadmerák za IV.Q. 08 v sume cca 400 tis. sk z obstarania auta N1, na výstupe nie je nič
zisťovali, že či už podnikajú v 1 resp. v 2 Q 2009, na čo to auto používajú,
firma sa pripravuje na výstavbu nehnuteľnosti, má už obstaraný pozemok a v súčasnom období sa snaží ešte prikúpiť ďalší, kde by mala zača výstavba v r. 2010
v zákone nie je nikde uvedené, že dovtedy a dovtedy musíš uskutočňovať zdaniteľné plnenia po uplatnení odpočtu, inak naň nemáš nárok
čím sa ešte môžme brániť ?? môj dojem z toho bol taký, že v protokole bude uvedené NO 0,- sk
evina
01.07.09,19:18
ahojte
píšem s odstupom času k príspevku odpočítania dph z automobilu N1, ked firma ešte nevykonáva zdaniteľné plnenia a v súčasnom období sa len pripravuje na na vykonávanie zdaniteľných plnení
daňová kontrola do dnešného dňa nie je ukončená, dnes som bola ako splnomocnená za spoločnosť podať vyjadrenie kontrolórom na DU do zápisnice o ústnom pojednávaní
jedná sa o nadmerák za IV.Q. 08 v sume cca 400 tis. sk z obstarania auta N1, na výstupe nie je nič
zisťovali, že či už podnikajú v 1 resp. v 2 Q 2009, na čo to auto používajú,
firma sa pripravuje na výstavbu nehnuteľnosti, má už obstaraný pozemok a v súčasnom období sa snaží ešte prikúpiť ďalší, kde by mala zača výstavba v r. 2010
v zákone nie je nikde uvedené, že dovtedy a dovtedy musíš uskutočňovať zdaniteľné plnenia po uplatnení odpočtu, inak naň nemáš nárok
čím sa ešte môžme brániť ?? môj dojem z toho bol taký, že v protokole bude uvedené NO 0,- sk

Zaujímalo by ma čím argumentuje DÚ?..
Podložené argumenty uviedol vyššie Skaspa a samozrejme §3 zákona
Heni
02.07.09,06:58
u nás tiež prebieha daňová kontrola, zdá sa, že pri všetkých dodávateľských faktúrach robia krížovú kontrolu. Žiaľ, s jedným dodávateľom sa nevedia spojiť, tlf. nedvíha, písomná korešpondenica sa vracia na DU neprevzatá...
pracovníčka kontrolu z DU preto navrhuje, aby sme tieto faktúry a k nim prislúchajúce výdavky z účtovníctva jednoducho vybrali, stornovali a "bude pokoj"... Majú na to právo? čím mám argumentovať, že to predsa nie je naša chyba, že ten pán s nimi nekomunikuje, neposkytuje súčinnosť či čo... sú to veci ešte z r. 2006 a ani my sme s ním odvtedy nespolupracovali, tiež nevieme čo je s ním... ale myslím si, že také riešenie - že teda všetko od jeho s.r.o.-čky z účta vyhodiť - to tiež nie je ok... tým pádom by sme museli doplatiť dph, daň z príjmu... nevidí sa mi to :cool:
optimistka
02.07.09,07:52
napíšem ked budem mať v rukách protokol z kontroly, ja osobne som presvedčená o tom, že ten nárok je uplatnený v zmysle zákona
Monča
02.07.09,09:40
Takže ak máte niekto trošku strpenia, prosím poradiť:

SZČO - FO má v ŽL miesto podnikania napr. ul. Hlavná 123, BA
Je platcom DPH. Má pridelené IČO, IČ DPH.
Na kartičke z DÚ má uvedenú adresu bydliska, napr. ul. Jarná 456, BA

1. Na vystavených faktúrach pre svojich odberateľov uvádza miesto podnikania aj adresu bydliska, čiže aj Hlavná aj Jarná, BA
- to by bolo v poriadku

2. Na došlých faktúrach od dodávateľov mu uvádzajú adresu podľa ŽL - čiže Hlavná 123, IČO, IČ DPH /zvyčajne býva iba jedna kolonka na adresu odberateľa/- adresu bydliska /tú, čo je uvedená na kartičke z DÚ/tam uvedenú nemá, sedí iba meno a obchodný názov

- čo s tým, je to množstvo faktúr???
- všetky faktúry dať opraviť /niektorí dodávatelia už neexistujú/?
- dopisovať ručne?

máta ma to slovíčko "alebo" v tom stanovisku DRSR a to čo je v zátvorke

3. bločky z ERP za drobné nákupy - maličký bloček od predávajúceho, na druhú stranu ešte dá predávajúci svoju pečiatku, on ako kupujúci pre uplatnenie odpočtu DPH tam zvykne dať ešte svoju pečiatku
- alebo stačí rukou dopísať iba svoje IČ DPH alebo tam musí byť aj pečiatka alebo aká adresa kupujúceho?
- veď sa to tam ani nezmestí

Alebo ísť na ŽO a zmeniť miesto podnikania na adresu bydliska?
Vďaka
Muška
02.07.09,11:10
Monča,
nepoteším Ťa , my sme mali nakoniec na to kontrolu. Mali sme u niektorých doooosť veľký problém, aby nám prepísali faktúru, alebo stačilo hviezdička - doplniť a podpis.
U tých problémových som žiadala opravu listom, najväčší problém bol z mobil operátormi, dokonca jeden volal žene, ktorá robí kontrolorku na DU, lebo oni mali pokyn, že musia uvádzať adresu "podnikania" a neakceptovali "kartička DPH", ale až keď ona mu povedala, že áno my potrebujeme faktúru podľa "kartičky DPH", tak boli ochotní opraviť faktúry.
A úúúplne najväčší problém mám so ZSE, mailová korešpondencia, telefonická...a nie a nie..., teraz som požiadala listom , aj so žiadosťou o odpoveď prečo nie??....Tak čakám.

Tu je link , kde sme sa o tom bavili.
http://www.porada.sk/1015919-post26.html

A ešte poznámka:
Na bloky , ktoré nakúpiš sa už dááááááááávno nedáva pečiatka.
Ja mám nerve, keď mi tam aj predávajúci vrazí pečiatku.
Heni
02.07.09,16:11
u nás tiež prebieha daňová kontrola, zdá sa, že pri všetkých dodávateľských faktúrach robia krížovú kontrolu. Žiaľ, s jedným dodávateľom sa nevedia spojiť, tlf. nedvíha, písomná korešpondenica sa vracia na DU neprevzatá...
pracovníčka kontrolu z DU preto navrhuje, aby sme tieto faktúry a k nim prislúchajúce výdavky z účtovníctva jednoducho vybrali, stornovali a "bude pokoj"... Majú na to právo? čím mám argumentovať, že to predsa nie je naša chyba, že ten pán s nimi nekomunikuje, neposkytuje súčinnosť či čo... sú to veci ešte z r. 2006 a ani my sme s ním odvtedy nespolupracovali, tiež nevieme čo je s ním... ale myslím si, že také riešenie - že teda všetko od jeho s.r.o.-čky z účta vyhodiť - to tiež nie je ok... tým pádom by sme museli doplatiť dph, daň z príjmu... nevidí sa mi to :cool:
posuválujem...
Monika Kováčová
02.07.09,16:48
samozrejme, že na to nemajú právo. Ftákovina hrubého zrna, vyhádzať všetky náklady a účtovné doklady len preto, že miestnym zisťovaním nezistili nič.... :)
evina
02.07.09,17:10
A ešte dodávam - viete preukázať, že to čo je na dokladoch sa naozaj stalo /a v roku 2006 by im možno telefón zdvihol :D/ tak potom duplovane žiadne vyhadzovanie z účta ani z nákladov. Jedine, čo by Vám mohli prišiť DPH v prípade, že ju dotyčný neodviedol...
Heni
03.07.09,08:11
dakujem, na ústnom pojednávaní bol šéf sám, tak mu vraveli, že konateľa ani firmu nevedia nájsť, dokonca mu šemotili dačo o polícii... ale zaujímavé je, že ked som pána konateľa hodila do vyhľadávania na orsr.sk, tak má založených asi 9 s.r.o., predvolaný na DU je až na 31.7.2009, takže nechápem, že už 1.7.2009 radili doklady povyhadzovať... asi potrebujú nejaké euráčiky získať na doplatku daní :cool: