macahu
10.04.09,16:23
Včera mi jeden "šikovný" pán narazil do dverí auta, ktoré značne poškodil a je potrebné ich celé vymeniť. Mne sa ešte také nič nestalo a preto som z toho bola v šoku, že som ani nevedela, ako ďalej postupovať. Musela som ísť k vinníkovi domov, pretože nemal ani pri sebe potvrdenie o poistení a potrebné doklady. On nahlásil udalosť svojej poisťovni a ja som nahlásila svojej poisť. Až v utorok , keďže sú teraz sviatky mi prídu auto obhliadnuť a spísať potrebné papiere. Prosím vás vedeli by ste mi poradiť ako postupovať ďalej, čo by bolo lepšie, aby som nakoniec neplatila ja, keďže som to ani nezavinila. Vinník má len zákonné poistenie, ja mám aj havárijné, budú si to riešiť poisťovne navzájom a pôjde to z poistky vinníka? ako to je ďalej s vyplatením škody, ako mám ďalej postupovať? nemám s tým skúseností , ´dakujem
Dáša_
10.04.09,14:37
Moja skúsenosť, možno niekto iný poradí niečo lepšie.

Škodu sme nechali zaplatiť z naše havarijnej poistky, naša poisťovna si to potom vymáhala zo zákonnej poistky vinníka. Od jeho zakonnej poistovne sme potom vymáhali aj spoluúčasť, ktorú nám naša poisťovňa zrazila pri plnení.
macahu
10.04.09,15:07
p.Dáša ďakujem za odpoveď, prosím vás mohli by ste mi povedať čo je potrebné k tomu, ako postupovať pri vymáhaní spoluúčasti? musím si to ja osobne vyžiadať od jeho zákon.poisťovni? nemám stým žiadne skúsenosti, preto by som sa chcela poradiť, lebo zo zákon.poistky vraj nevyplatia všetko a keď to budem z mojej havarij. tam je tá spoluúčasť a aby mi nestrhli bonus, aj keď som neni vinníkom. ďakujem
Martina80
10.04.09,15:41
Mate moznost vyuzit 2 postupy:
1.Narokovat skodu cez povinne zmluvne poistenie vinnika a to sposobom, ze ju nahlasite v poistovni, kde ho ma vinnik uzatvorene. Dana poistovna Vam zabezpeci obhliadku a nesledne bude skodu riesit. V tomto pripade si date auto opravit , fakturu za servis zaplatite a predlozite do poistovne vinnika, ktora sa nou bude zaoberat. Uplatnuje sa tu aj amortizacie t.j. vek vozidla. V pripade rozdielu sa mozete dohodnut s vinnikom o jeho preplateni. Alebo poziadate poistovnu o riesenie skody prostrednictvom rozpoctu, kedy poistovna na zaklade vypoctov vyrata vysku skody, sumu vam poukaze a nasledne si date Vas vozidlo opravit. Samozrejme je potrebne, aby skodi priznal aj vinnik, co uz podla Vas spravil .
2. Narokovat skodu cez svoje havarijne poistenie, co je v pripade vacsej skody vyhodnejsie pre poskodeneho a samozrejme aj rychlejsie . V tomto pripade sa to nahlasuje do poistovne, kde ma poskodeny uzatvorene havarijne poistenie a ktora vykonava obhliadku. Co sa tyka strhnutej spoluucasti, tu by mala automaticky narokovat za poskodeneho klienta je poistovna ,/ z havarijnej poistky /, ktora zasiela regresny balicek do poistovne vinnika. POZOR , nie vzdy pre klienta vyjde cela vyska spoluucasti, niekedy mu vyjde na zaklade vypoctov len jej aliqotna ciastka alebo ziadna ciastka. Zalezi to od vysky skutocnej skody. Riesia to v obidvoch pripadoch likvidatori poistovni, s ktroymi je moznost sa vzdy skontaktovat .
preboha
25.04.09,19:32
zatiaľ si dostala všeobecné informácie a rady, z ktorých si nevieš vybrať najlepšiu variantu a ktoré Ti teda nepomôžu. Ak máš záujem o radu pre Tvoju konkrétnu situáciu ozvi sa.
milagros208
25.05.09,07:47
Ahojte. Neviem, či som to zaradila do správnej témy, ale rada by som poprosila o radu, kde sa domôcť spravodlivosti. Rodičom sa minulý rok v decembri, tesne pred Vianocami, stala poistná udalosť. Kamión havaroval a odniesla si to plynová prípojka u dvoch obytných domoch. Aby bol opäť spustené plynové pripojenie, museli rodičia plynárom za opravu a znovu zapojenie zaplatiť. Od decembra 2008 žiadajú Komunálnu poisťovňu o náhradu škody, keďže uvedené auto bolo poistené v tejto poisťovni. Do dnešného dňa sa poisťovňa k prípadu nevyjadrila a nijako nereaguje na žiadne podnety a sťažnosti. Kam sa treba obrátiť, aby sa veci pohli ďalej? Komu podliehajú poisťovne? Ďakujem za každú radu.
preboha
26.05.09,18:46
žiadali ste úhradu škody? písomne? kedy? komu ste žiadosť adresovali?
milagros208
28.05.09,11:49
žiadali ste úhradu škody? písomne? kedy? komu ste žiadosť adresovali?
Rodičia žiadali o úhradu škody písomne a doporučene komunálnu poisťovňu. Keďže sa neozvali, poslali opäť písomne sťažnosť na poisťovňu aj na asociáciu poisťovní. Nik sa však neozval. Preto by som chcela vedieť na koho sa ešte obrátiť. Kto kontroluje činnosť poisťovní.
Dáša_
28.05.09,11:53
Rodičia žiadali o úhradu škody písomne a doporučene komunálnu poisťovňu. Keďže sa neozvali, poslali opäť písomne sťažnosť na poisťovňu aj na asociáciu poisťovní. Nik sa však neozval. Preto by som chcela vedieť na koho sa ešte obrátiť. Kto kontroluje činnosť poisťovní.

v podobných prípadoch pomáha navštíviť právnika a vybavovať to cez neho.

(Ale dobrovoľne priznávam, že najsť dobrého právnika nie je jednoduché)
preboha
28.05.09,20:40
treba si telefonicky podľa dátumu na poisťovni overiť, či vinník poistnú udalosť nahlásil, a teda či poisťovňa o škode vie. Ak je škoda na poisťovni registrovaná, má svoje číslo, a príslušného referenta, ktorý ju vybavuje. Ak nie, treba písomne požiadať vinníka o úhradu škody, a doručiť aj jej vyčíslenie.
msvincakova
30.05.11,13:00
Prosim Vas ,poradte mi!Stala sa mi skodova udalost -autonehoda,ktoru stale riesi vinnikova poistovna,ale vopred nam povedali,ze auto ma totalnu skodu,a ked sa vsetko dobre z auta odrata,vratia nam len smiesnu ciastku penazi,ktora nebude stacit na opravu auta.Je na nom dost skrytych poruch.Auto bolo v plnej vybave malo len 100 000 km najazdenych a na jeho opravu fakt nemame.Chceli by sme sa obratit na vinnika skodovej udalosti a uplatnit si u neho nahradu skody.Len neviem podla akeho § alebo zakona mam postupovat.......?A ci je to mozne az s uctami za opravu vozidla,alebo sa to da aj bez toho?Pretoze ak by sa aj dalo opravovat,vyslo by to drahsie ako nejake nove ojazdene auto?A my auto potrebujeme k dennej potrebe.Uz takto sme odpisani bez auta a musime to nejako riesit.Dakujem vopred za rady!
bubkoch
31.05.11,11:43
vinnik je zo zakona poisteny, teda ak si splnil vsetky zakonne povinnosti (nebol opity, mal vodicak, nemal dlzne poistne na PZP, nahlasil udalost do 15 dni), je mimo hry a ty akekolvek svoje naroky riešiš s jeho poistovnou ...
v PZP sa hradi skutočna škoda (t.j. uplatnuje sa amortizacia), nie naklady na uvedenie do povodneho stavu ... preto dostaneš maximalne casovu cenu auta (pri totalke), navyse znízenú o hodnotu použiteľných zvyškov ... ak sa ti zda, ze časova cena auta urcena poistovnou je nízka, alebo hodnota zvyškov vysoka (alebo oboje), môžeš výšku plnenia reklamovat, príp. sa s poistovnou súdiť
msvincakova
31.05.11,12:52
Myslela som si ze to tak je ale tajne som dufala,ze nejaka sanca by este bola.Ked si clovek horko tazko nasetril na auto,sice uz ojazdene r.v.2001 ale plna vybava a bezchybny stav.Nestastnou nahodou som sa stala obetou nehody,kde mi stary,ale fakt stary dedko nedal prednost v jazde,Auto uplne v pr.... na dalsie nemame,poistka co nam vyplatia nebude k nicomu-ani na opravu ani na nove auto....????????Mimochodom ak sa mi zda,ze casova cena je nizka a cena za ostatne diely vysoka-ako si mozem zistit ci je fakt nizka,ci vysoka???Podla mojho vedomia?A ked sa tomu az tak nerozumiem?Proste im musim verit?

Ale ved ja mam sposobenu skodu,a nie vlastnou vinou.Pred nehodou sme normalne fungovali-denna potreba auta.A teraz sme na tom stratovi,a ktovie do kedy?Ani s tymto argumentom nikde neuspiem?Uz vlastne nemozem nic robit?
denisamka
31.05.11,13:23
mozem poslat SS s kontaktom na jedneho poistovaka? mne vzdy dobre poradil.
msvincakova
31.05.11,15:25
Budem za vsetko vdacna!
denisamka
31.05.11,16:10
poslala som a drzim palce, nech to dopadnee dobre.
denisamka
03.06.11,09:43
podarilo sa s nim spojit?
msvincakova
06.06.11,14:30
Stale cakam na vysku poistneho,no nejako sa im nechce poponahlat...ale kontakt mam ulozeny a len co pride vyjadrenie budem to riesit!Vdaka moc!
Liuda
12.07.11,11:44
Dobry den, stala sa nam neprijemna vec, manžel nedal prednost v jazde a sposobil nehodu, mame avto v leasingu a mame aj havarijne poistenie, avto mame poistene na tu sumu ktora stala pred 4 rokmi čize na 260 000sk, manzel nahlasil na poistovnu cakame este od dopravneho inspektoratu. Leasing mame splacat este 9 mesiacov, kto mal podobny pripad alebo vie poradit co z tym to dalej bude??? Dakujem vsetkym
preboha
19.07.11,17:10
keď Vám príde vyjadrenie poisťovne bude už na všetko neskoro - uvidíte sami...