Erikaika
10.04.09,20:03
Prosím Vás o radu, nemá niekto skúsenosť s výpočtom vdovského dôchodku, t.j. v akej výške sa poberá, resp. z čoho sa poberá, keď nebohý bol poberateľom predčasného starobného dôchodku /výška sa vypočíta z predčasného starobného dôchodku/? Aké doklady je potrebné doložiť k žiadosti o schválenie vdovského dôchodku. Je potrebné doložiť aj výučný list a vojenskú knižku, keď tieto doklady boli po nebohom zdokladované pri žiadosti o predčasný starobný dôchodok.
Rozalka
10.04.09,18:11
Na svoje otázky nájdeš odpovede tu:
http://www.socpoist.sk/vdovsky-dochodok/1289s
krater
23.10.09,10:43
Ja by som tiez potrebovala radu ale najlepsie od cloveka ktory ten vdovsky dochodok aj vybavoval. Vdaka za link na stranku ale potrebujem viac prakticku radu ako teoreticku.
Takze z coho sa vdovsky dochodok vyratava zoberu dva starobne dochodky vdove priznaju ten vyssi a polovicu z nizsieho? ci som to zle pochopila.
Poprosila by som aj radu a akymi dokladmi treba ist vdovsky vybavovat citala som papier o ukonceni vzdelania to snad nie silne pochybujem ze take nieco este najdeme budem rada ked sa dopatram k sobasnemu listu.
Budem vdacna za kazdu radu!
veronikasad
23.10.09,12:48
Ja by som tiez potrebovala radu ale najlepsie od cloveka ktory ten vdovsky dochodok aj vybavoval. Vdaka za link na stranku ale potrebujem viac prakticku radu ako teoreticku.
Takze z coho sa vdovsky dochodok vyratava zoberu dva starobne dochodky vdove priznaju ten vyssi a polovicu z nizsieho? ci som to zle pochopila.
Poprosila by som aj radu a akymi dokladmi treba ist vdovsky vybavovat citala som papier o ukonceni vzdelania to snad nie silne pochybujem ze take nieco este najdeme budem rada ked sa dopatram k sobasnemu listu.
Budem vdacna za kazdu radu!
si už poberatelom starobného dôchodku ?
krater
23.10.09,15:53
ja nie vybavovat sa to chystam pre mamu ano je poberatelka starobneho dochodku
Erikaika
25.10.09,17:07
Takže, ak je poberateľka dôchodku, tak bude mať nárok na vyšši dôchodok a z toho druhého bude poberať polovicu.
My sme vybavovali dôchodok svokre, a písali sme aj na ministerstvo, kde sme žiadali o poskytnutie informácie, lebo boli aj také reči, že svokra môže poberať dva dôchodky naraz. Tak sme si to chceli overiť. Prišla odpoveď, že má nárok na vyšší dôchodok v plnej výške a nižší dôchodok bude poberať polovičný.
krater
25.10.09,19:11
Takže, ak je poberateľka dôchodku, tak bude mať nárok na vyšši dôchodok a z toho druhého bude poberať polovicu.
My sme vybavovali dôchodok svokre, a písali sme aj na ministerstvo, kde sme žiadali o poskytnutie informácie, lebo boli aj také reči, že svokra môže poberať dva dôchodky naraz. Tak sme si to chceli overiť. Prišla odpoveď, že má nárok na vyšší dôchodok v plnej výške a nižší dôchodok bude poberať polovičný.
Ok vdaka tak som to pochopila aj ja zo stranky socialnej poistovni kde to volaju subeh dochodkov. Mozem sa spytat s akymi dokladmi ste isli na socialku? A ci musela ist svokra aj osobne mama je dost chora a nerada by som ju vlacila po uradoch chcem jej to obehat sama.
krater
27.10.09,10:59
Takze mi nikto neporadi s akymi dokladmi sa vybrat na vybavenie vdovskeho?
veronikasad
27.10.09,11:02
Takze mi nikto neporadi s akymi dokladmi sa vybrat na vybavenie vdovskeho?
tu sa bezplatne dozvieš všetky potrebné informácie

Informácie o dôchodkoch,
bezplatná linka
0800 123 123
krater
27.10.09,11:48
tu sa bezplatne dozvieš všetky potrebné informácie

Informácie o dôchodkoch,
bezplatná linka
0800 123 123
Dakujem na to cislo som volala este minuly týzden komunikuje somnou len nahravka preklikavam sa cez vsetky mozne cisla ktore mi da na vyber a nakoniec sa aj tak nic nedozviem :(
Xanti
27.10.09,11:50
Hm...
čo keby si šla na SP v mieste bydliska, a opýtala sa čo všetko treba ... aby si to zariadila a potom mamku poslala už len podpísať papiere?

Aj tak sa nevyhneš návšteve SP, a poradia fundovane.
Andyke
27.10.09,11:59
krater
27.10.09,12:52
Ok vdaka. Pozbieram doklady ktore budem moct a uvidim. Aj tak silno pochybujem ze by som to hned vybavila aj keby som sa akokolvek pripravila ved sme na Slovensku a idem ziadat o peniaze ;)
krater
18.11.09,17:23
Bola som vybavovat ten vdovsky dochodok tak len skusenosti aby si vedel niekto precitat ked bude potrebovat:
Na vybavovanie treba originaly dokladov, umrtny list, sobasny list, obciansky preukaz vdovi/vdovca. Ja som bola vybavovat za mamu ktora je tazko chora najskor ma pracovnicka chcela vypoklonkovat ze ked nepride mama osobne potrebujem potvrdenie od lekara ze nie je zdravotne sposobila si to vybavit nastastie prizmurila oko a na moje velke prosikanie mi spisala ziadost mama ju doma podpisala a hned na otocku som ziadost odniesla ;) vyjadia sa do 60dni ina uradnicka mi vsak povedala ze mama dostane 30% z otcoveho dochodku a cely svoj ale ja som si myslela ze kedze boli obaja poberatelia starobneho mama ma viac ako 60rokov a vychovala 3 deti ze dostane vyssi dochodok v nasom pripade manzelov a polovicu so svojho? Viete mi to ozrejmit ako to vlastne je pretoze ked dostane ten svoj biedny a 33% z otcovho tiez skromneho dokopy je to nic moc :(
Pepa
18.11.09,17:58
Bola som vybavovat ten vdovsky dochodok tak len skusenosti aby si vedel niekto precitat ked bude potrebovat:
Na vybavovanie treba originaly dokladov, umrtny list, sobasny list, obciansky preukaz vdovi/vdovca. Ja som bola vybavovat za mamu ktora je tazko chora najskor ma pracovnicka chcela vypoklonkovat ze ked nepride mama osobne potrebujem potvrdenie od lekara ze nie je zdravotne sposobila si to vybavit nastastie prizmurila oko a na moje velke prosikanie mi spisala ziadost mama ju doma podpisala a hned na otocku som ziadost odniesla ;) vyjadia sa do 60dni ina uradnicka mi vsak povedala ze mama dostane 30% z otcoveho dochodku a cely svoj ale ja som si myslela ze kedze boli obaja poberatelia starobneho mama ma viac ako 60rokov a vychovala 3 deti ze dostane vyssi dochodok v nasom pripade manzelov a polovicu so svojho? Viete mi to ozrejmit ako to vlastne je pretoze ked dostane ten svoj biedny a 33% z otcovho tiez skromneho dokopy je to nic moc :(
Kuk sem:
Súbeh nárokov je pravidlo podľa ktorého, nemôžu byť vyplácané dva dôchodky v plnej výške. Ak vznikne nárok na vdovský dôchodok, najprv sa posúdi výška vlastného dôchodku, ktorý poberá pozostalý manželský partner s výškou priznaného vdovského/vdoveckého dôchodku v plnej sume. Dôchodok, ktorý je vyšší sa prizná v celej výške, nižší v sume jednej polovice.
Príklad:
Vdova poberá starobný dôchodok v sume 12 750,-Sk. Zomretý manžel ku dňu smrti poberal starobný dôchodok v sume 14 250,-Sk.
Vdovský dôchodok je 60% z dôchodku zomretého manžela, t.j. 14 250 x 60% = 8 550,-Sk.
Súbeh: vlastný starobný dôchodok v sume 12 750,- je vyšší ako vdovský v sume 8 550,-Sk.
Vdove sa naďalej bude vyplácať starobný dôchodok vo výške 12 750,-Sk a z dôchodku po manželovi – z vdovského dôchodku, sa jej bude vyplácať jedna polovica, t.j. 8 550,-Sk/2= 4 275,-Sk. (14 250 x 30% = 4 275).
Andyke
18.11.09,18:03
Súbehom nárokov na výplatu dôchodkov sa označuje situácia, keď jednému poistencovi vznikne nárok na výplatu dvoch alebo viacerých dôchodkov.

1. Vdova, ktorej sa priznáva vdovský dôchodok, už poberá starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok
v plnej sume sa vypláca iba vyšší dôchodok,
nižší sa vypláca v sume jednej polovice,
ak je ich suma rovnaká, tak sa v sume jednej polovice vypláca vždy vdovský dôchodok.

Zdroj : http://www.socpoist.sk/vdovsky-dochodok/1289s
Mária27
18.11.09,18:07
§ 81zákona 461/2003
Súbeh nárokov na výplatu dôchodkových dávok

(2) Ak sú súčasne splnené podmienky nároku na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku a podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku, alebo sirotského dôchodku alebo ak sú súčasne splnené podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku a sirotského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku, vypláca sa v plnej sume z týchto dôchodkových dávok tá dávka, ktorá je vyššia, a z dôchodkovej dávky, ktorej suma je nižšia, sa vypláca jedna polovica. Pri rovnakej sume dôchodkových dávok sa vypláca v sume jednej polovice vdovský dôchodok, vdovecký dôchodok alebo sirotský dôchodok. Pri rovnakej sume vdovského dôchodku a sirotského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku sa vypláca v sume jednej polovice dôchodok, ktorý si poistenec zvolil.
Pepa
18.11.09,18:31
Treba mať na zreteli, že výška vdovského dôchodku je 60% starobného ......dôchodku manžela - polovica je 30%. Posúdi sa výška vdovského dôchodku (60%) a vlastný dôchodok. Ktorý je vyšší ten sa vyplatí v plnej výške - nikdy to nebude 100% výšky dôchodku manžela, pretože výška vdovského je 60%. Ak bude dôchodok manželky vyšší bude jej vyplácaný ten a polovica vdovského dôchodku.
krater
18.11.09,18:51
Ok dakujem za reakcie takze to dam do cisiel starobny mamin je 249€ starobny otcov 330€ kolko podla vas priznaju mame vdovsky.
Takze oni vyrataju mame 60% z otcovho dochodku kedzeje to suma 198€ co je menej ako ma mama nechaju jej 249 a daju polovicu cize 30% z tych 198€?
Mária27
18.11.09,18:52
Vždy je lepší akýkoľvek vdovský ako žiaden. Rozvedené ženy nemajú nič, hoci samy oplácajú byt ... nemali si z čoho ani našetriť. Vdovské dôchodky ako nezásluhové už mali raz aj zrušiť, ale poslanci pridali vdovecké.
Mária27
18.11.09,18:54
Ok dakuje za reakcie takze to dam do cisiel starobny mamin je 249€ starobny otcov 330€ kolko podla vas priznaju mame vdovsky.
Ja som to pochopila 330+124,50€ spolu 454,50€? Uradnicka na socialke mi tvrdila ze nie dostane svoj 249 a 33% zo sumy 330€ cize 249+99 spolu 348€
Je to rozdiel viac ako100€ co nie je malo tak mam mamu pripravit na ktoru alternativu?
DAKUJEM!

Úradníčka má pravdu. Vdovský 60 % z 330 = 198 erur, čo je menej ako 249. Z toho polovica je 99. Je to 30 % z otcovho.
krater
18.11.09,19:05
Ok co uz ja som to aj na stranke pochopila ze posudzuju dva starobne dochodky a z toho vychadza vdovsky kedze v texte nie je specifikovane ze sa vypocita vdovsky a posudzuje sa so starobnym. V texte je len dochodok.