Lukáš Šramo
11.04.09,17:33
Dobry den,

Moja otazka na temu ako zacat podnikat je ta ci je mozne sa uplatnit v stavebnictve kedze je tam tak velka konkurencia...

Moj podnikatelsky plan z objektivneho hladiska je nasledovny - kupit si auto s privesom, zalozit si jednoznacne zivnostensky list auto zaradit do majetku podniku a robit stavebne prace ako napr. - 1.Prerábanie bytových jadier: vybúranie a odvoz odpadu -zhotovenie nových múrov a omietok - lepenie obkladu a dlažieb + škárovanie - vyhotovenie novej elektro a vodoinštalácie - montovanie sanity s možnosťou dodávky vane, umývadla, batérie a sprchovacích kútov - sadrokartón a pokládka podláh 2.Betonárske práce: -šalovanie,armovanie.. 3.Murárske práce:lepenie muriva, hrubá a jemná omietka 4.Stavba krovu s možnosťou dodávky dreva 5.Pokrývačské práce 6.Maliarske práce.

Toto vsetko by som mohol robit len sa chcem spytat ci je mozne pracovat samostatne lebo sa toho trochu bojim ze mi to nepojde alebo nebudem vediet zohnat dopyt po tychto sluzbach, tak som rozmyslal ci by nebolo lepsie najprv pracovat pre neaku spolocnost zaoberajuca sa stavbnictvom...
Lukáš Šramo
11.04.09,15:43
Este nieco pri tejto cinnosti treba mat remeselnu zivnost? lebo moja prax a odbornost v tejto sfere je len ta co som dosiahol na brigadach alebo konkretne na nasom dome.... t.j. by som si mohol vybavit len volnu zivnost,
peter kkk.
11.04.09,21:30
osobne si myslim ze moznost uplatnenia je vzdy - zalezi len na tvojej kvalite a cene...cim si lepsi, tym ta odporuci viacej ludi a vacsie firmy sa nebudu zaoberat so "smiesnymi" serepetickami okolo mensej prerabky jedneho bytu takze podla mna sa to da...
na druhej strane, nechcem ti krivdit, ale neviem ci by som si ta zavolal a zdvoveril ti rekonstrukciu bytu keby som vedel ze cela tvoja skusenost pozostava z par brigad a prerabky vlastnej izby...ak ti krivdim tak prepac
Lukáš Šramo
12.04.09,05:52
Nie, to je uplne v poriadku ze to takto hovoris v podstate treba zrealizovat taku cenu aka v skutocnosti skusenost aby si odberatel mohol vybrat medzi neskusenym ale lacnym dodavatelom ako drahsim a skusenym.... ale chcel by som si spravit paar kurzov a zlepsit svoju odbornost v tomto obore aby som dostal neaky list o odbornej sposobilosti lebo inak mi nedaju ani remeselnu ani viazanu zivnost kedze pri remeselnej mozem byt stavbarom ale pri viazanej len stavby veduci... este pojdem na zivnostensky urad a urcite mi blizsie poradia, nechcem ist bez skusenosti hned do toho podnikania, potom by som nieco zle spravil a tym by upadala aj moja firma...
Filip Glasa
12.04.09,07:33
stavebníctvo bude a už teraz je jeden z oborov, ktorý pôjde najviac do útlmu. Tak to zváž.
Ešte sa dostavajú niektoré rozostavané stavby (niektoré sa ani nedokončia) a potom bude úplný stop na pár rokov. Okrem diaľnic a podobne.
peter kkk.
12.04.09,18:09
filip to mas pravdu lenze lukas sa pytal na stavebnu oblast typu rekonstrukcie - cize viacmenej rekonstrukcie starych bytov kde v dnesnej dobe ludia skorej uvazuju nad rekonstrukciou ako nad kupou noveho
Filip Glasa
13.04.09,05:30
predstav si že dnes existuje toľko stavebných firiem a živnostníkov, ktorí pokryli stavebný trh v minulom roku. Tento rok klesne stavebná aktivita povedzme o 20-30% a budúce roky o polovicu. Všetci títo murári a stavebné firmy budú o rok hľadať akúkoľvek prácu a za akúkoľvek cenu a bude ich asi tak 2x viac ako je potreba.

V takej situácii sa hrnúť do podnikania v stavebníctve (je jedno či rekonštrukcie, alebo novostavby) je šialené.
Lukáš Šramo
13.04.09,05:35
Filip teraz koncim maturitny rocnik obchodnej akademie mojim jedinym cielom s touto skolou je podnikanie lebo na vysku nejdem a nic ine ani nedokazem ako viest podnik a svoje uctovnictvo, no ale chcem sa zamerat na neaky odbor v ktorom by som mohol karierne rast, lenze nemam ani potuchy kde... najvynosnejsie a najlahsie podnikanie sa mi zdalo v stavebnictve, lebo netreba na to velky kapital a mozem zacat hned. Lenze ako vravis stavebnictvo bude teraz pomaly upadat.
inga26
13.04.09,07:29
Filip teraz koncim maturitny rocnik obchodnej akademie mojim jedinym cielom s touto skolou je podnikanie lebo na vysku nejdem a nic ine ani nedokazem ako viest podnik a svoje uctovnictvo, no ale chcem sa zamerat na neaky odbor v ktorom by som mohol karierne rast, lenze nemam ani potuchy kde... najvynosnejsie a najlahsie podnikanie sa mi zdalo v stavebnictve, lebo netreba na to velky kapital a mozem zacat hned. Lenze ako vravis stavebnictvo bude teraz pomaly upadat.

lukas, trochu ta vyvediem z omylu. stavebnictvo najlahsie a najvynosnejsie urcite nie je , aspon pre niekoho bez dostatocnych skusenosti a praxe.k vstupnemu kapitalu- napr. rezak na obkladacky okolo 3000€, profi naradie sa tiez pohybuje v inych cenovych relaciach ako to na bezne pouzitie...mozno si v tejto oblasti fakt dobry, potom klobuk dole, ale aj majster tesar sa niekedy utne. tiez som videla vystierkovany byt zberatelom skusenosti z brigad, a poviem ti skoda penazi za material. ta pani bola spokojna( za robotu neplatila - robil to manik z rodiny), kym nevidela stierku u mna. neporovnatelne!!! predstav si , ze niekto nebude spokojny napr. s kupelnou. tak takato oprava by ta mohla vyjst pekne draho. takze jednoznacne najprv nazbierat kopec skusenosti, zacat od zakladov, a az potom uvazovat o vlastnej firme. netyka sa to len stavebnictva
Filip Glasa
13.04.09,07:38
vymysli si odvetvie a podnikanie v ktorom by si mohol pomôcť ľuďom ušetriť peniaze. Na tento rok sú v celej Európe aj na Slovensku predpovede recesie (pokles ekonomiky). Platy budú skôr nižšie a nezamestnanosť vyššia.

Takže ak dokážeš ľuďom ušetriť peniaze možno budeš mať úspech.

V USA sa posledné roky väčšine firmám nedarilo, ale diskontný Val-mart bol celkom v pohode.
wagner
13.04.09,08:03
Už keď chceš podnikať v stavebníctve, prečo to nespravíš tak, že zamestnáš šikovných ľudí, ktorí svoju robotu ovládajú. Tí budú robiť a Ty budeš hľadať zákazky, viesť účtovníctvo a starať sa o svojich zamestnancov. Je veľa šikovných ľudí, ktorí vedia robiť, ale nevedia podnikať. Vieš nechcem Ťa odradiť, ale začínať vo firme sám svojim fušovaním Ťa položí. Pokiaľ sa to naučíš, tak stratíš ako firma kredit a máš po podnikaní. V škole Vám nabulikali do hlavy ako sa dá ľahko podnikať a zbohatnúť, ale skutočnosť je o niečom inom.Vieš čo, choď radšej na vysokú na stavarinu a po nej uvidíš. Veď študovať sa dá aj popri zamestnaní. Nepadaj na nos skôr, ako sa stihneš postaviť na nohy. Toť môj názor.
Lukáš Šramo
13.04.09,17:36
wagner máš pravdu asi to bude tak ovela lepsie... aj ked hovoria ze v stavebnictve sa tazsie uplatni lebo je konkurencia velka ale ja to skuusim... v rodine mame dost ludi ktory sa vyznaju v stavebnictve takze ludi a kontaktov mam dostatok... len sa bojim toho ze zo zaciatku ten dopyt nebude neako moc velky ale to je pri zaciatku podnikania asi vsade....
wagner
14.04.09,16:48
Začiatky sú všade ťažké. Najprv si môžeš dohodnúť majstrov len na dohodu a keď si firmu rozbehneš, tak ich zamestnáš. Len nikdy nerob pre druhých to, čo robiť nevieš - nefušuj do remesla, lebo sa Ti to potom vypomstí. Prajem veľa šťastia.
ivky
04.05.09,10:14
Milí naši poradcovia ;) ktorí nám, menej skúsenejším, tak srdečne pomáhate, mám otázočku aj ja: ak živnostník v stavebnom odbore chce zobrať zopár (4-5) ľudí, ktorí by mu pomáhali na stavbách. Len veľmi rád by sa vyhol HPP, nakoľko je mesiac roboty veľa, potom zasa chvíľu nič (dnes sa niet čomu čudovať). Preto prosím o radu, či sa môže uzavrieť DoVP napr. do konca roku 2009, vymedzená výsledkom (pr. stavba rodinného domu), chlap odpracuje menej ako 350 hodín/rok. Ide o to, že by si ich živnostník neviazal na hlavný pracovný pomer. Je takéto niečo možné alebo ako sa pracuje na stavbách, ak nie je uzavretý HPP?
Ďakujem za každú reakciu
dragan.michal
04.05.09,10:25
Moj nazor je:

1. vybavit si zivnostenky list
2. nasledne si zohnat ludi na zivnost. A ja by som na Tvojom mieste nerobil nic, len zhanal zakazky a posielal tam chlapov. Mam kamarat ktorý to robi tak isto, beha po SR a zhana zakazky. ked nejaku zohna posle tam ludi co ma pod sebou. Zabezpeci im ubytovanie a podobne a oni tam makaju a on zatial zhana dalsie zakazky. Musis si uvedomit ze musis odviest 100% vykon, lebo staci jedna zla zakazka a bude sa to s Tebou tahat. radsej by som to nechal niekomu skusenemu.

Ak chces, tak mi napisa co chces presne robit a na akom uzemi, mozem pomoct zo zakazkami. kontakt cez ss
iriska
04.05.09,10:27
Môže byť aj dohoda, ale partie pracujú aj tak, že všetci majú živnosť a buď faktúruje "šéf" a jemu zase faktúrujú "zamestnanci" také sumy ako reálne zarobili - ale tu potom pozor na sledovanie limitu pre DPH u "šéfa" alebo aj tak, že keď partia pracuje pod nejakou firmou, tak tej firme faktúruje každý jeden z nich.
ivky
04.05.09,10:53
Môže byť aj dohoda, ale partie pracujú aj tak, že všetci majú živnosť a buď faktúruje "šéf" a jemu zase faktúrujú "zamestnanci" také sumy ako reálne zarobili - ale tu potom pozor na sledovanie limitu pre DPH u "šéfa" alebo aj tak, že keď partia pracuje pod nejakou firmou, tak tej firme faktúruje každý jeden z nich.

No práveže to sú chlapy, ktorí si živnosť zakladať nechcú. A sledovanie limitu u "šéfa", o tom vie. Zachvíľu (živnosť má od začiatku roka) dosiahne hranicu, mal doteraz dosť vysoké fakturácie. Je to môj známy, a poprosil ma o radu, či by som mu nevedela pomôcť, čo by bolo pre neho výhodnejšie. Ale nejako sa mi to celé nepozdáva. Zaváňa mi tá jeho živnosť závislou prácou, pretože on má zmluvu s firmou (bytové družstvo), ktorej fakturuje vždy pri ukončení zakázky (1-2x za mesiac). Lenže on vraj nemá zatiaľ nič v nákladoch, čo sa týka nákupu materiálu na konkrétne stavby. Bude mať len náklady na tých dohodárov, auto, telefóny a bežné veci. Robí tak už od začiatku roka, dá sa vôbec za takýchto podmienok robiť na živnosť?
ivky
05.05.09,12:13
No práveže to sú chlapy, ktorí si živnosť zakladať nechcú. A sledovanie limitu u "šéfa", o tom vie. Zachvíľu (živnosť má od začiatku roka) dosiahne hranicu, mal doteraz dosť vysoké fakturácie. Je to môj známy, a poprosil ma o radu, či by som mu nevedela pomôcť, čo by bolo pre neho výhodnejšie. Ale nejako sa mi to celé nepozdáva. Zaváňa mi tá jeho živnosť závislou prácou, pretože on má zmluvu s firmou (bytové družstvo), ktorej fakturuje vždy pri ukončení zakázky (1-2x za mesiac). Lenže on vraj nemá zatiaľ nič v nákladoch, čo sa týka nákupu materiálu na konkrétne stavby. Bude mať len náklady na tých dohodárov, auto, telefóny a bežné veci. Robí tak už od začiatku roka, dá sa vôbec za takýchto podmienok robiť na živnosť?

Prosím Vás, môže bez výčitiek pracovať u toho bytového družstva bez toho, aby nakupoval materiál na stavbu a veci s tým spojené? Ako by to malo byť ošetrené, keď to robí na živnosť? Bude si kupovať náradie, pracovný odev pre seba i pre dohodárov. Netreba, aby fakturoval ešte aj dákej inej firme, aby sa vyhol podozreniam z tej závislej činnosti?
ivky
06.05.09,05:35
Prosím Vás, môže bez výčitiek pracovať u toho bytového družstva bez toho, aby nakupoval materiál na stavbu a veci s tým spojené? Ako by to malo byť ošetrené, keď to robí na živnosť? Bude si kupovať náradie, pracovný odev pre seba i pre dohodárov. Netreba, aby fakturoval ešte aj dákej inej firme, aby sa vyhol podozreniam z tej závislej činnosti?

Nik mi neporadí? Neviem ako by som mu mohla pomôcť, keď už od začiatku roka pracuje tak, ako pracuje. :(
Face/off
07.05.09,17:36
Zdravim mam v zamere urobit nieco podobne ,zalozit si firmu ktora sa specializuje na sadrokartonove prestavby a suche stavby ,tak tiez bytove jadra a podobne prestavby mam prax aj kvalifikovanych pracovnikov len mam strach ako zozeniem prve zakaski akimi formami reklami atd..bol bi som vdacny za kazdu pomoc
dragan.michal
07.05.09,17:49
moznosti na prve zakazky je ako maku, jednak znamy, potom inzertne noviny alebo specializovane weby, kde najdes plno zakaziek. Pripadne si daj reklamu do nejakach regionalnych novin(tam je reklama lacnejsia a o dost), potom web stránka a podobne
Face/off
07.05.09,18:06
Tak nejako si to aj ja prectavujem,inzeraty ,letaky,ale zaujala ma forma chodenia a zhanania ,,,prepac ze sa pytam tak hlupo ale mam chodit po stavbach alebo sidliskach a ponukat tieto sluzby? ...za odpoved vopred dakujem.