Alexa
12.07.05,13:58
Ahojte, prosím vás o radu, nie som si istá správnosťou dátumov pri predaji tovaru. Pre lepšiu názornosť uvádzam príklad:

Predali sme zákazníkovi stroj, faktúra aj dodací list je vystavený 26.5.2005. Preberací protokol je ale s dátumom 8.6.2005, pretože vtedy bol v skutočnosti stroj odovzdaný zákazníkovi, vtedy prebehla funkčná prehliadka stroja, vyškolení zamestnanci u zákazníka. Je dátum na preberacom protokole správny? Nemal by byť s dátumom rovnakým ako je na faktúre?
Veľká vďaka za odpoveď. Ďakujem
ilona
12.07.05,12:20
Neviem,prečo ste faktúrovali 26.5. ak ste ho ako píšete predali 8.6.?Neviem,k čomu to potrebujete,či ohľadne DPH?,alebo Váš odberateľ? Ak nie ste platca podľa mňa to nie je dôležité či sa tieto dva dátumy zhodujú.
Alexa
12.07.05,12:27
Lebo obchodný prípad prebehol 26.5. Sme platcami DPH - mesačnými. DPH sme odviedli v mes. máj. Dań. úrad kontroluje nášho zákazníka a potrebujú k nahliadnutiu dokumentáciu z tohto obch. prípadu.
lubos f
12.07.05,12:34
Ak bol stroj dodany v juni a nebol zaplateny uz v maji, zakaznik uplatnil odpocet DPH v juni, vy ste odviedli DPH v juni, tak by nemal mat nikto problem aj ked je datum vystavenia 26.5. Ak bol zaplateny v maji a DPH sa uplatnila/odviedla v maji tak zas ziadny problem. Ak sa mylim, opravte ma.
Gituška
12.07.05,12:41
Faktúra mohla byť vystavená v máji a preberací protokol až v júni. Preberací protokol sa vystavuje až keď sa stroj preberie. Ak nemáte k dispozícii kúpno predajnú zmluvu, kde by to malo byť uvedené kedy prebehne platba a kedy prevzatie stroja, tak by som bola zvedavá aké ste dali zdaniteľné plnenie na faktúru.
Zita5
12.07.05,12:56
Ahojte, prosím vás o radu, nie som si istá správnosťou dátumov pri predaji tovaru. Pre lepšiu názornosť uvádzam príklad:

Predali sme zákazníkovi stroj, faktúra aj dodací list je vystavený 26.5.2005. Preberací protokol je ale s dátumom 8.6.2005, pretože vtedy bol v skutočnosti stroj odovzdaný zákazníkovi, vtedy prebehla funkčná prehliadka stroja, vyškolení zamestnanci u zákazníka. Je dátum na preberacom protokole správny? Nemal by byť s dátumom rovnakým ako je na faktúre?
Veľká vďaka za odpoveď. Ďakujem
Takéto veci si treba očistiť v KZ a odkonzultovať vzájomne predávajúci voči kupujúcemu a zároveň zosúladiť datumy spísania odovzdávacieho protokolu a dodacieho listu . Pretože stroj môže byť kľudne prevzatý zákazníkom napr. 26.5.2005 s tým , že fyzicky sa nachádza už u kupujúceho , ale ešte treba stroj odskúšať a k tomu ešte niečo doladiť, to môže trvať aj dlhšie .

Já by som bola protokol zosúladila s DL . Určite sa to dá .
Alexa
12.07.05,12:58
Gituška, stroj sme nakúpili v máji, so zákazníkom máme kúpnu zmluvu s dátumom dodania tovaru tiež v máji, faktúru sme vystavili v máji.
Alexa
12.07.05,13:01
Zita ďakujem, myslím si to isté a zdá sa mi to logické. Ja si to totižto musím ešte zosúladiť so šéfom, ktorý tvrdí, že dodací list a preberací protokol sú dve rôzne veci, ktoré nemusia byť dátumovo rovnaké.
Jara
12.07.05,13:06
Myslím, že je to OK ak je všetko v máji len preberací protokol v júni. DPH máte v máji aj jedna strana povinnosť a druhá odpočet tak není co řešit... Na takej kontrole som už bola a keďže bol súlad bolo to vybavené za 10 minút. Zrejme ide o väčšiu čiastku a občas to preverujú, či nedochádza k podvodu s DPH.
ondrejvla
12.07.05,20:05
Ja mám podobný problém. Keď mi môj klient priniesol doklady za jún k DPH, potrebovala som vyradiť k fa.sklad. Nakoľko tovar, ktorý predal, na sklade nie je, volala som ho a on mi povedal, že tovar ešte len dovezie koncom júla, ale predal ho 27.júna! A nie je to malá čiastka, pri nákupe je to dovoz z EÚ za viac než 1.mil.SK, predaj 1,3 mil.Sk. Ako ho presvedčiť, že nemôže piecť chleba, keď nemá múku?! Odberateľ chce fa do júna, pritom preddavok nedal, ale že mu ho dá teraz, aby mohol zaplatiť z toho DPH. Z takéhoto mišungu mi ide hlava dokola, čo by ste robili na mojom mieste?
slnko
12.07.05,20:15
Ja mám podobný problém. Keď mi môj klient priniesol doklady za jún k DPH, potrebovala som vyradiť k fa.sklad. Nakoľko tovar, ktorý predal, na sklade nie je, volala som ho a on mi povedal, že tovar ešte len dovezie koncom júla, ale predal ho 27.júna! A nie je to malá čiastka, pri nákupe je to dovoz z EÚ za viac než 1.mil.SK, predaj 1,3 mil.Sk. Ako ho presvedčiť, že nemôže piecť chleba, keď nemá múku?! Odberateľ chce fa do júna, pritom preddavok nedal, ale že mu ho dá teraz, aby mohol zaplatiť z toho DPH. Z takéhoto mišungu mi ide hlava dokola, čo by ste robili na mojom mieste?Do akej sumy môže byť vystavený pokladničný doklad? Ak pôjde o úhradu preddavkovej fa, myslím, že tam nie je obmedzenie. Ak je tak, tak by som ich prinútila, nech si vymenia pokl.doklady a potom môže fakturovať k prijatej zálohe.
Ahoj Vlastihttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ondrejvla
12.07.05,20:28
Do akej sumy môže byť vystavený pokladničný doklad? Ak pôjde o úhradu preddavkovej fa, myslím, že tam nie je obmedzenie. Ak je tak, tak by som ich prinútila, nech si vymenia pokl.doklady a potom môže fakturovať k prijatej zálohe.
Ahoj Vlastihttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Slniečko, ale on mi povedal, že v žiadnom prípade nechce zál.faktúru, ale konečnú. A suma na celú faktúru, lebo on ten majetok, ktorý sa mu ešte len dovezie z EÚ už prenajímal v 06/2005! - teda myslím ten odberateľ. Pokladničné doklady si vymenia, ale faktúru má vystavenú do júna, a ja ako vyradím sklad, nakoľko všetko účtujem priamo na skladové zásoby, keď ten tovar ešte nemám? Môžem urobiť takú blbosť, fa vystavená v júni 2005 a sklad v júli 2005, to je nezmysel, nie? Veď keď kontujem OF tak mám 311/A / 604, 311/A/ 343/A, 504/132. No a tá posledná položka na košieľke bude júlová! No to je predsa totálna blbosť!
slnko
12.07.05,20:57
No máš to ťažké. Ale vidím len dve možnosti. Buď účtovať aj o tovare v júni, alebo ak budeš o ňom účtovať až v júli, tak neúčtuj tú 504/132 priamo na OF. Zaúčtuj to cez ID, aby to nekričalo. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Alexa
13.07.05,11:07
Vlasti, napadlo ma niečo, neviem či to ešte platí, ale myslím že sme raz vo firme v takomto prípade účtovali tovar na ceste.
ondrejvla
13.07.05,11:16
Vlasti, napadlo ma niečo, neviem či to ešte platí, ale myslím že sme raz vo firme v takomto prípade účtovali tovar na ceste.
??? Ale to nie je nákup! No ale ja som to už pri ňom vzdala, toto je len malá rybička z toho, čo mi tento umelec vyvádza! On v skutočnosti vôbec nie je predaný, len má "správnych"priateľov, ktorým pomáha. Tak som zaúčtovala bez skladu faktúru a v júli doúčtujem tovar. A nech ho pukne! Zodpovedný je on, napísala som na košieľku zodpovednosť aj za zaúčtovanie v tomto prípade a dala som mu to podpísať, takže som sa kryla.