annonn
12.04.09,08:11
Možno niekto poradí, ako vystúpiť zo zadlženej s.r.o, keď ju spolumajiteľ neustále viac zadlžuje. Moja situácia : podiel 50% rovnaké práva konania v mene s.r.o. Z firmy vystupujem kvôli tomu, že sme sa nepohodli so známym na delení zisku, on berie 100% zisku ja nič, ale ak je nedoplatok na dph príp. odvodov, pýta polovicu. Vo výdavkoch má chaos, veci, ktoré uhradí si účtuje 2x, a potom tvdí, že investoval zo svojho, pritom to už bolo hradené pred pol rokom, k Fa sa nedostanem. Z firmy som odišiel pred 8 mesiacmi s dohodou, že on si ju ponechá, teraz som sa dozvedel, že firma má nezaplatené dva kvartály dph + vysoký dlh na odvodoch, čo robiť, ako dokázať, že z firmy som nevidel ani korunu? Z účtu vyberá peniaze on, ale v účtovníctve sa na výdavkových a príjmových dokladoch podpisuje mojím menom. Ja som si vzal úver na fyz. osobu, lebo sme mali platobnú neschopnosť, vyrovnal som starú dlh na poistnom, s dohodou, že sa to bude platiť napoly, teraz to odmieta, a žiada, aby som vyrovnal polovicu dlhu firmy až tak môžem odísť, prosím, poraďte ako odísť z firmy a neplatiť, to čo má platiť on?
wegamizi
13.04.09,03:31
S akou dohodou si odisiel z firmy? Ustnou, alebo pisomnou. Ak pisomnou, tak mas sancu, ak ustnou, tak tazko-tazko.
mi_ke
14.04.09,12:31
dohodou si z firmy urcite neodisiel...Jedine zmluvou o prevode obchodneho podielu resp. sudnou cestou
annonn
18.04.09,10:37
chceš povedať, že pokiaľ kolega nebude súhlasiť nemôžem z firmy vystúpiť? dohoda nebola žiadna iba ústne sme sa dohodli ale od vtedy zadlžil firmu a teraz žiada aby som vyrovnal polovicu z niečoho čo som nikdy nevidel. Ak sa dá súdnou cestou ako postupovať? mám podať žalobu?
wegamizi
18.04.09,16:20
Som presvedcena, ze vobec nic v tomto pripade nevymozes, ani sudnou cestou. Ustna dohoda ti nepomoze. Skus sa s nim dohodnut na spravodlivom deleni s.r.o.-cky.
Dnes plati prislovie " Co je psáno, to je dáno." Ustne dohody su velmi - velmi citliva zalezitost aj v sudnom konani.
DRZIM TI PALCE !
recky
18.04.09,17:24
Bolo treba postupovať podľa § 115 Obch. zákonníka. Odídenie zo spoločnosti nič nerieši, lebo naďalej zostávajú práva a povinnosti podľa§ 113 a 114. Ak sa nedohodnete o prevode obchodného podielu (bezplatne, resp. odpredajom) na zostávajúceho spoločníka tak potom to bude veľmi ťažké dať právne do poriadku. Ústna dohoda bohužial stačiť nebude.
liba2
18.04.09,18:49
Oddiel 2
Práva a povinnosti spoločníkov

§ 113

(1) Spoločník je povinný splatiť vklad za podmienok a v lehote ustanovenej zákonom, prípadne určenej v spoločenskej zmluve, najneskôr však do piatich rokov od vzniku spoločnosti alebo od jeho vstupu do spoločnosti alebo od prevzatia záväzku na nový vklad. Tejto povinnosti nemožno spoločníka zbaviť. Konatelia oznámia registrovému súdu bez zbytočného odkladu splatenie celého vkladu každého spoločníka.

(2) Spoločník, ktorý v lehote podľa odseku 1 nesplatil predpísanú hodnotu peňažného vkladu, je povinný platiť úrok z omeškania vo výške 20 % z nesplatenej sumy, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(3) Ak je spoločník s platením vkladu v omeškaní, môže ho spoločnosť pod hrozbou vylúčenia vyzvať, aby svoju povinnosť splnil v lehote, ktorá nesmie byť kratšia ako tri mesiace.

(4) Spoločníka, ktorý nesplní svoju povinnosť ani v dodatočnej lehote, môže valné zhromaždenie zo spoločnosti vylúčiť.

(5) Obchodný podiel (§ 114) vylúčeného spoločníka prechádza na spoločnosť, ktorá ho môže previesť na iného spoločníka alebo tretiu osobu. O prevode rozhoduje valné zhromaždenie.

(6) Ak sa neprevedie obchodný podiel podľa odseku 5, rozhodne valné zhromaždenie do šiestich mesiacov odo dňa, keď bol spoločník vylúčený, o znížení základného imania o vklad vylúčeného spoločníka; inak môže súd spoločnosť aj bez návrhu zrušiť a nariadiť jej likvidáciu.


§ 114

(1) Obchodný podiel predstavuje práva a povinnosti spoločníka a im zodpovedajúcu účasť na spoločnosti. Jeho výška sa určuje podľa pomeru vkladu spoločníka k základnému imaniu spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Každý spoločník môže mať iba jeden obchodný podiel. Pokiaľ sa spoločník zúčastňuje ďalším vkladom, zvyšuje sa jeho obchodný podiel v pomere zodpovedajúcom výške ďalšieho vkladu.

(3) Jeden obchodný podiel môže patriť viacerým osobám. Svoje práva z tohto obchodného podielu môžu tieto osoby vykonávať len prostredníctvom spoločného zástupcu a na splácanie vkladu sú zaviazaní spoločne a nerozdielne. Ak jeden obchodný podiel patrí viacerým osobám, do obchodného registra sa zapíše údaj o výške vkladu, ku ktorému sa tento obchodný podiel viaže, rozsah jeho splatenia, ako aj údaje o spoločnom zástupcovi a jednotlivých osobách, ktorým obchodný podiel patrí, a to v prípade právnických osôb obchodné meno alebo názov a sídlo a v prípade fyzických osôb meno, priezvisko a bydlisko.

§ 115

(1) So súhlasom valného zhromaždenia môže spoločník zmluvou previesť svoj obchodný podiel na iného spoločníka, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Spoločník môže previesť svoj obchodný podiel na inú osobu, ak to spoločenská zmluva pripúšťa. Spoločenská zmluva môže určiť, že na prevod obchodného podielu na inú osobu sa vyžaduje súhlas valného zhromaždenia.

(3) Zmluva o prevode obchodného podielu musí mať písomnú formu a podpisy na zmluve sa musia osvedčiť. Nadobúdateľ, ktorý nie je spoločníkom, v nej musí vyhlásiť, že pristupuje k spoločenskej zmluve, prípadne stanovám, ak boli prijaté. Prevodca ručí za splácanie vkladu nadobúdateľom tohto podielu.

(4) Účinky prevodu obchodného podielu podľa odsekov 1 a 2 nastávajú voči spoločnosti odo dňa doručenia zmluvy o prevode obchodného podielu spoločnosti, ak nenastanú až s neskoršou účinnosťou zmluvy, nie však skôr, ako valné zhromaždenie vysloví súhlas s prevodom obchodného podielu, ak podľa zákona alebo spoločenskej zmluvy sa súhlas valného zhromaždenia na prevod obchodného podielu vyžaduje.
annonn
19.04.09,07:07
zisk vo firme je dokázateľný, faktúry sú jasne vystavené, peniaze chodia na účet, z účtu vyberá peniaze on, neplatí odvody za zamestnancov, neplatí DPH nechá si všetky peniaze a ja mám platiť polovicu jeho dlhov? Chcete mi povedať že sa to nedá súdne dokázať? Ak nemá dôkaz že rozdelil zisk, nemá ako dokázať kde odišli peniaze, veď ide o jasnú spreneveru o tunel, nedá sa to takto nazvať?
liba2
19.04.09,07:34
Možno niekto poradí, ako vystúpiť zo zadlženej s.r.o, keď ju spolumajiteľ neustále viac zadlžuje. Moja situácia : podiel 50% rovnaké práva konania v mene s.r.o. Z firmy vystupujem kvôli tomu, že sme sa nepohodli so známym na delení zisku, on berie 100% zisku ja nič, ale ak je nedoplatok na dph príp. odvodov, pýta polovicu. Vo výdavkoch má chaos, veci, ktoré uhradí si účtuje 2x, a potom tvdí, že investoval zo svojho, pritom to už bolo hradené pred pol rokom, k Fa sa nedostanem. Z firmy som odišiel pred 8 mesiacmi s dohodou, že on si ju ponechá, teraz som sa dozvedel, že firma má nezaplatené dva kvartály dph + vysoký dlh na odvodoch, čo robiť, ako dokázať, že z firmy som nevidel ani korunu? Z účtu vyberá peniaze on, ale
v účtovníctve sa na výdavkových a príjmových dokladoch podpisuje mojím menom.
Ja som si vzal úver na fyz. osobu, lebo sme mali platobnú neschopnosť, vyrovnal som starú dlh na poistnom, s dohodou, že sa to bude platiť napoly, teraz to odmieta, a žiada, aby som vyrovnal polovicu dlhu firmy až tak môžem odísť, prosím, poraďte ako odísť z firmy a neplatiť, to čo má platiť on?
takto jednoducho si vyrobí doklad o tom , že si prevzal podiel na zisku.
Economic
19.04.09,09:23
Možno niekto poradí, ako vystúpiť zo zadlženej s.r.o, keď ju spolumajiteľ neustále viac zadlžuje. Moja situácia : podiel 50% rovnaké práva konania v mene s.r.o. Z firmy vystupujem kvôli tomu, že sme sa nepohodli so známym na delení zisku, on berie 100% zisku ja nič, ale ak je nedoplatok na dph príp. odvodov, pýta polovicu. Vo výdavkoch má chaos, veci, ktoré uhradí si účtuje 2x, a potom tvdí, že investoval zo svojho, pritom to už bolo hradené pred pol rokom, k Fa sa nedostanem. Z firmy som odišiel pred 8 mesiacmi s dohodou, že on si ju ponechá, teraz som sa dozvedel, že firma má nezaplatené dva kvartály dph + vysoký dlh na odvodoch, čo robiť, ako dokázať, že z firmy som nevidel ani korunu? Z účtu vyberá peniaze on, ale v účtovníctve sa na výdavkových a príjmových dokladoch podpisuje mojím menom. Ja som si vzal úver na fyz. osobu, lebo sme mali platobnú neschopnosť, vyrovnal som starú dlh na poistnom, s dohodou, že sa to bude platiť napoly, teraz to odmieta, a žiada, aby som vyrovnal polovicu dlhu firmy až tak môžem odísť, prosím, poraďte ako odísť z firmy a neplatiť, to čo má platiť on?

Podľa mňa ako spoločník rýchlo zvolaj mimoriadne valné. Pozvánku doporučene pošli svojmu spoločníkovi. Do pozvánky napíš ako program odstúpenie zo spoločnosti a prevod obchodného podielu. Alebo z ruky do ruky na proti podpis. Bolo by dobre dať mu do ruky Zmluvu o prevode obchodného podielu, tiež cez proti podpis, alebo doporučene, aby si mal dôkaz. Keď k podpisu nedôjde, už len návrh na súd podať na zrušenie účasti spoločníka.
Alebo na neho podať trestné oznámenie....
Filip Glasa
19.04.09,11:54
no mne to pripadá ako podvod a riešil by som to možno trestným oznámením na spoločníka.
wegamizi
19.04.09,13:43
Ja hovorim ze velmi tazko to sudne vyriesis ( z vlastnej skusenosti ). Ak mas dost energie a penazi, pusti sa do toho. Odhadujem sudhy spor na 5 - 6 rokov. Ale nieco musis urobit. Chce to super-dobreho pravnika!
annonn
19.04.09,18:00
áno, ale veď to, že to nie je môj podpis sa dá dokázať
annonn
19.04.09,18:05
takže ak mi to dobrovoľne nepodpíše, nemám možnosť odísť? Nedá sa jednoducho podpísať nejaká žiadosť o vzdanie sa funkcie? Vôbec sa v tom nevyznám, jednoducho sme začínali spolu, dúfal som, že to bude fungovať.
liba2
19.04.09,18:14
takže ak mi to dobrovoľne nepodpíše, nemám možnosť odísť? Nedá sa jednoducho podpísať nejaká žiadosť o vzdanie sa funkcie? Vôbec sa v tom nevyznám, jednoducho sme začínali spolu, dúfal som, že to bude fungovať.
Nie nedá sa, buď sa dohodnete a prevedieš mu svoj obchodný podiel, alebo o tom rozhodne súd.
Nemáš funkciu, si spoločník.
matya
21.04.09,06:28
ešte sa tu neviem pohybovať tak prepáčte za prípadný chaos...) potrebujem poradiť ako postupovať v prípade ked majiteľ sro pôvodom Poliak je už roky nezastihnuteľný, doporučená pošta sa nám vracia. Konateľ spoločnosti chce firmu zrušiť, keďže existuje už len na papieri. Ako postupovať ked valné zhromaždenie môže zvolať len majiteľ a ten zmizol...?
annonn
21.04.09,08:24
Nie nedá sa, buď sa dohodnete a prevedieš mu svoj obchodný podiel, alebo o tom rozhodne súd.
Nemáš funkciu, si spoločník.

Som aj konateľ, nedá sa teda zatiaľ aspoň spraviť niečo také ako vzdať sa funkcie konateľa, tým pádom nemám podiel na jeho konaní? Nebol by som zodpovedný za to, že on narobí dlhy?
annonn
21.04.09,08:27
Nie nedá sa, buď sa dohodnete a prevedieš mu svoj obchodný podiel, alebo o tom rozhodne súd.
Nemáš funkciu, si spoločník.

Som aj konateľ. Nedá sa napr. vzdať funkcie konateľa a tým pádom by som nemal podiel na to, ako on riadi firmu? Bol by som potom zodpovedný za jeho dlhy?
liba2
21.04.09,14:55
ešte sa tu neviem pohybovať tak prepáčte za prípadný chaos...) potrebujem poradiť ako postupovať v prípade ked majiteľ sro pôvodom Poliak je už roky nezastihnuteľný, doporučená pošta sa nám vracia. Konateľ spoločnosti chce firmu zrušiť, keďže existuje už len na papieri. Ako postupovať ked valné zhromaždenie môže zvolať len majiteľ a ten zmizol...?Pokým je spoločnosť zapísaná v obch. registri, tak existuje oficiálne, snád len nie je činná.
Bionda
21.04.09,16:14
Vzdať sa funkcie konateľa môžeš, ale nechápem, prečo si mu nestopol podpisový vzor a možnosť disponovať s účtom - ako konateľ to podpisuješ ty- ak si jediný ( alebo ste obaja konatelia?). Prečo peniaze na úhrady nevyberieš sám???
Zvolaj valné a na ňom sa môžeš vzdať- to je najrýchlejšie.
Doporučila by som ti podať trestné oznámenie- ako to už bolo uvedené - máš na to právo !, ak máš dôkazy, tak vyšetrovateľ mu minimálne znepríjemní život a nebude to možno až tak laxne brať.
domenico.office
21.04.09,18:34
ešte sa tu neviem pohybovať tak prepáčte za prípadný chaos...) potrebujem poradiť ako postupovať v prípade ked majiteľ sro pôvodom Poliak je už roky nezastihnuteľný, doporučená pošta sa nám vracia. Konateľ spoločnosti chce firmu zrušiť, keďže existuje už len na papieri. Ako postupovať ked valné zhromaždenie môže zvolať len majiteľ a ten zmizol...?
Doporučujem ti kontaktovať Economic, určite sa nájde cesta, ako zrušiť spoločnosť.
DANUTA
27.08.09,16:51
Súhlasím s economic, po dobrom sa s takýmto spoločníkom už nič nevyrieši.
truch
28.08.09,10:38
Z s.r.o je problém vystúpiť. Je možné podať na súd žiadosť, že chceš vystúpiť, podarí sa ti to len vtedy ak uvedieš zdravotné dôvody