macerko
12.04.09,08:44
Na svojom Acer-i (2003) s XP som vymenil disk a tak zvacsil jeho kapacitu zo 40 na 160 GB.

Ked zapnem notebook a pozriem spravu diskov, tak mi ukazuje len 2 particie, ktore maju spolu 127,99 GB. Ak dam notebook na chvilu do standby rezimu a pozriem spravu diskov, ukazuje mi 3 particie, ktore maju spolu 149,05 GB. Tretia particia je nealokovany priestor (21 GB).

Uz raz som sa pokusal tento priestor alokovat a pridat k druhej particii, no skoncilo to stratou vsetkych dat na disku.

Je to problem mojho biosu? Pripominam, ze vopred som si ho upgradoval na poslednu dostupnu verziu, ktora je vsak z roku 2004. Neviem zistit, ci moj bios podporuje 48-bit LBA alebo nie. Servisne sluzby aceru (USA, Rakusko, Cesko...) ani Phoenixu (udajneho tvorcu biosu) mi nedavaju ziadnu odpoved.
Stefan2005
12.04.09,07:16
Predpokladám, že sa ti podarilo odstrániť skrytú partíciu (to bolo tých 21 GB), na ktorých sa nachádzajú data tzv. recovery CD (najčastejšie, ak sa takéto CD nedodáva k NB). BIOS by mal podporovať tých 160 GB, treba nanovo skúsiť vytvoriť partície....
xxxpower2
12.04.09,08:22
Lenze ten disk 160 GB nema realne 160 GB......to iba udava vyrobci ale realne to je menej...Napr ja mam 2 x 80GB a realne to je cca 2x75GB.....a s tou particiou-skus pouzit vynikajuci program Acronis Dist Director na zmeny particii alebo Acronis True Image na vytvorenie zalohy systemu...vynikajuci program.System s nim nahodim do 15 Min a nemam viac starosti:)
Keby si chcel dake blizsie info tak daj vediet.Rad pomozem
macerko
12.04.09,15:04
Diky za necakane rychle odozvy... Stefan, na zaklade coho vies, ze moj bios by mal podporovat 48-bit LBA? Pokusam sa "pozriet" do svojho biosu cez IDEINFO tool - urobit si CD - kedze sa to ponuka len na vytvorenie diskiet. Ak sa to podari, budem vediet viac, ci je pes zakopany v biose.

Co sa tyka realnej kapacity, to viem, je mensia a navyse sa udava raz v binarnom inokedy v desiatkovom tvare - co metie. To ma teraz netrapi. Aj Acronisa mam... vdaka za pripomenutie a ochotu helfnut...

Macerko