ady23
12.04.09,08:50
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či náhodou neviete, kde v Maďarsku sa nachádzajú veľkosklady byt.textilu, alebo doplnkov. Mám kontakty v centre Budapešti, ale konkrétne tieto velkosklady o ktorých som počula by mali byť niekde na konci Budapešti a neviem ulicu. Ak to niekto náhodou poznáte, prosím poraďte.
A ešte jedna vec má trápi, keď napr. nakúpim tovar v Kike, Asko... atď. nie je problém, keď to predám vo svojom obchode ?
Ďakujem za Vaše rady.
Filip Glasa
12.04.09,07:30
A ešte jedna vec má trápi, keď napr. nakúpim tovar v Kike, Asko... atď. nie je problém, keď to predám vo svojom obchode ?
Problém bude iba či na tom budeš mať dostatočnú maržu. Ale pri dnešnom kurze forintu asi aj áno.
S nábytkom síce nerobím, ale pochybujem že nejakých 30-40% bude dosť pri nízkoobrátkovom tovare pre ktorý musíš chodiť až do budapešti väčším autom.

Druhá vec je DPH - ak si platca tak tú si z paragonu z Maďarska neuplatníš a Kika ti klasickú faktúru určite nevystaví.
ady23
12.04.09,07:36
väčšinou nakupujem tovar v zľavach a preto marža je OK, jedná sa o byt. textil a doplnky, nie nábytok, nie som platca DPH, takže by to teda malo byť v poriadku podľa tvojej odpovede.Ďakujem.
Filip Glasa
12.04.09,10:49
áno, je to ok - pokiaľ sa ti to platí, tak legislatívne v tom problém nie je.
Pozor neskôr pri dosiahnutí obratu na DPH - ty budeš musieť DPH k tovarom pridať, ale v Maďarsku v maloobchodných predajniach si ju len ťažko uplatníš (asi ti nevystavia faktúru).
VladoaKatka
12.04.09,11:50
Na stránke www.google.hu (http://www.google.hu) skús do vyhľadávača zadať kľúčové slovo:"lakástextil nagykereskedés" . Nájdeš niekoľko stoviek strán veľkoobchodov bytového textilu. Každú stránku môžeš aj preložiť do slovenského jazyka, môžno nájdeš aj tú firmu, ktorú hľadáš. Chodím do Maďarska pre iný druh textilu, nie je problém vo firmách sa dohovoriť nemecky alebo anglicky, dokonca sa snažia zamestnať ľudí (študentov) zo Slovenska, aby mohli obchodvať aj so slovenskými a českými firmami.
Na konci Budapešti je obchodné centrum pre obchodníkov www.trend2.hu
ady23
13.04.09,09:56
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa opýtam ako je to v maďarsku s vystavením dokladu o zaplatení, počula som, že doklady nechcú veľmi dávať ?

a ozaj boli ste už niekto v polsku vo velkoskladoch ptak.pl, nikde sa neviem dočítať či je tam aj byt.textil a doplnky do bytu, alebo len oblečenie, obuv ? má zmysel tam vycestovať ?
VladoaKatka
14.04.09,07:15
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa opýtam ako je to v maďarsku s vystavením dokladu o zaplatení, počula som, že doklady nechcú veľmi dávať ?

a ozaj boli ste už niekto v polsku vo velkoskladoch ptak.pl, nikde sa neviem dočítať či je tam aj byt.textil a doplnky do bytu, alebo len oblečenie, obuv ? má zmysel tam vycestovať ?
1. Nemala som nikdy problém s vystavením dokladu v Maďarsku. Môžno menší živnostníci špekulujú, ale kft. nie.
2. Áno, sú bytové doplnky v obch. centre Pták.pl. a oplatí sa tam nakúpiť do predajne. Vlastne treba len hľadať.

pozn. skús zadať na stránke www.google.pl (http://www.google.pl)

draperie, zasłony,

http://www.google.pl/search?hl=sk&q=draperie%2C+zas%C5%82ony%2C+&btnG=H%C4%BEada%C5%A5+v+Google&lr=&aq=f&oq=
ady23
16.04.09,17:17
Ďakujem za všetky odpovede. Včera som bola v Budapešti naozaj s vystavením dokladov problém nebol, aj tovar sa mi podarilo kupiť super. Jediný problém ktorý nastal bol, že som mala napr. kontakt na ul. Hunyadi János, navolila som ju na navigácii a dostala som sa niekde do centra, kde moj kontak vôbec nesidlil. Až doma som zistila, že Budapešť je rozdelená na niekoľko časti a ulíc Hunyadi János je tam až šesť, ale každá v inej časti budapešti. Neviete mi nekto poradiť ako sa v tomto zorientovať ? Ako rozoznam, ktorá je to časť budapešti, ked nájdem na nete napr. Hunyadi János 70, Budapest a ziadne iné číslo, alebo napr. mám ulica Király...Budapešť 1057 a zistím, že podla mapky je to buď časť budapešti 11, alebo 17 ? Dosť som mala s tým včera problém. Ďakujem.
Rozalka
19.04.09,07:33
Ak máš PSČ, tak podľa toho. Prvá jednotka je Budapešť, ďalšie dvojčíslie udáva o ktorý "okres" ide, napr. 1057 je V.