m.urbanova
12.04.09,10:22
pekný nedelný deň, chcem poprosit o pomoc. V roku 2008 som zle účtovala a to konkrétne platby v zahraničí v hotovosti. Treba podat ODP? Všetky platby v hotovosti som dávala do Sk pokladne, nevytvorila som si valutovú pokladňu EUR, a teraz mám nočné mory. Každý bloček som si prerátala kurzom NBS ku dňu zaplatenia tovaru v hotovosti a tak výslednú sumu som dala do pokladne v Sk. Chcem to spatne opravit ale neviem sa pohnút. Nemám nákup Eur zo zmenárne. Ako si vytvorím začiatočný stav valutovej pokladne a čo potom kurzový rozdiel. Prosím vás pekne, pomůžte mi s mojim problemom, ako to mám riešit?
m.urbanova
13.04.09,07:30
prosím poraďte mi, mám si otoriť knihu pokladnic a to slovenskú a valutovú, valutovú rozdeliť na kolonky v cudzej mene a v sk? Robím účt.za r. 08 v exceli,
Tám mám zapísať pohyb peňazí zvlášť v Slovenských korunách a vo valutovej pokladnici napr. nákup tovaru v hotovosti v zahraničí? Môž byť medzi týmito pokladnicami priebežné položky, keď prevádzam z Sk pokladne do Valutovej pokladne peniaze, kurzom NBS? Potom to všetko prenesiem do PD v SK? a na konci roka dám KR. Prosím najde sa niekto kto by mi pomôhol, neviem sa pohnúť. Ďakujem
Muška
13.04.09,14:10
m.
čo robíš paniku??
Načo chceš otvárať valutovú pokladňu?
Máš cudziu menu??
Podľa mňa, tak ako to píšeš v prvom príspevku, to máš dobre.

§ 21
Cudzia mena

(1) Pri predaji alebo kúpe cudzej meny za slovenskú menu sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané bankou alebo zmenárňou v deň uskutočnenia účtovného prípadu. Ak sa kúpa alebo predaj uskutoční iným subjektom ako je banka alebo zmenáreň, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska, platný v deň uskutočnenia účtovného prípadu.

(2) Peňažné prostriedky v hotovosti a na účtoch v bankách v cudzej mene sa prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska. Kurzové rozdiely z prepočtu sa účtujú podľa § 4 ods. 4.

(3) Pohľadávky a záväzky, ocenené pri vzniku cudzou menou, sa ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 a ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ocenia kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska. Kurzový rozdiel z ocenenia ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu a ocenenia ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa pri pohľadávkach a záväzkoch v peňažnom denníku neúčtuje, s výnimkou kurzového rozdielu podľa § 10 ods. 28 a § 17 ods. 6.

(4) Prijaté preddavky alebo poskytnuté preddavky v cudzej mene na zásoby, dlhodobý majetok a služby sa ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka neprepočítajú kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska. V účtovnej závierke sa vykazujú ocenené kurzom, ktorým boli ocenené ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu.
m.urbanova
13.04.09,20:43
ďakujem za odpoveď, ale mám v tom veľký chaos, stále si čítam dookola príspevky o valutovej pokladni a píše sa, že vlastne keď sa nakupuje v zahraničí a hotovosť v inej ako Sk mene, je potrebné založiť valutovú pokladňu iná možnosť nie je. Ja som si to zjednodušila, že som si každý nákup v hotovosti prepočítala kurzom NBS v deň, keď sa tovar kúpil a zaúčtovala som to jednoducho do PD v Sk výdaj v hotovosti. Myslíte, že je to tak správne? Neporušujem s tým postup účt?
m.urbanova
14.04.09,17:14
posúvam
JANAKU
16.04.09,09:36
ďakujem za odpoveď, ale mám v tom veľký chaos, stále si čítam dookola príspevky o valutovej pokladni a píše sa, že vlastne keď sa nakupuje v zahraničí a hotovosť v inej ako Sk mene, je potrebné založiť valutovú pokladňu iná možnosť nie je. Ja som si to zjednodušila, že som si každý nákup v hotovosti prepočítala kurzom NBS v deň, keď sa tovar kúpil a zaúčtovala som to jednoducho do PD v Sk výdaj v hotovosti. Myslíte, že je to tak správne? Neporušujem s tým postup účt?

Čítam čo tu píšeš, a myslím si že je to dobre zaúčtované. Ja som tiež mala ale v tomto roku nákupy v zahraničí. Prepočítam to na EUR kurzom a zaevidujem do nákladov.
R-Vráce
16.04.09,12:19
Aj ja to tak robím, a po kontrole DÚ je to v poriadku, nemali námietky.
R-Vráce
16.04.09,12:22
A kurz.rozdiel tam na konci roku v PD nemáš, ak ide o výdaj v hotovosti. Iné by bolo účtovať takto zahr. faktúru a nasledne úhradu fa. Tam by ti už vznikol kurz.roziel.
m.urbanova
17.04.09,11:43
aha,ďakujem,kým to človek pochopí. Už tomu začínam chápať. Ešte raz veľké ďakujem. Vyviedli ste ma z pochýb.