Martin222
12.04.09,16:00
Zdravym všetkych stavbarov. Akurat začinam stavat dom a mam vykopane základy chcem sa spytať na radu ktoru som dostal od svojho projektanta že by my odporučal zalievať zaklady na viacej krát, pretože moj pozemok je do svahu a musim robiť schodove zaklady. Aby som pravdu povedal mne sa to nezdá, lebo si myslim že zaklady by maly biť z jedneho kusu ako odliatok kvoly pevnosti. Ale možno sa mylim. Respektivne by to vychydzalo na tri krat zalievať. ďakujem za odpovede
groga
12.04.09,15:41
Ja som na tom tak isto. Uvažoval som o tom, že by som zašaloval v určitých vzdialenostiach schody vo výške 25 cm a potom by som tom vyrovnal betónovými tvárnicami. Betón by som zalial betónom naraz, ale to čo Ti navrhol tvoj projektant sa mi tiež pozdáva. A budeš dávať aj roksor do základov v zemi?
Martin222
13.04.09,06:13
Ved to prave neviem či mam davat aj roksor, ale delit zklady na viac kusou sa mi nezdá správne. Ja sa musím tieš ešte poradit lebo nemienim robit chyby hned od začiatku. Mne tam vychadzaju 2 schody, previšenie mam 95cm na uhlopriečke vykopu. To ma vie nejviac potešit že to nebude problem ked mi hovoril projektan a teraz ked prišlo k veci tak nevie čo dalej a raz povie tak a potom tak. Niekdy si myslim že projekty su na dve veci......
16lukasko
13.04.09,10:27
Ja by som rozhodne odporúčil dávať roxor a základy spraviť na jeden krát.. bude to lepšie jednoliate... to je môj názor myslím že pán projektant je dobrý čo sa týka teórie a kreslenia.. ale prax..
groga
16.04.09,17:24
Ja som sa rozhodol dať do základov 4 ks 12-ky zviazané strmeňmi s priemerom 6, strmene sú asi každých 70-80 cm a potom to naraz zaliať betónovou zmesou C 12/15. Ak som to prehnal, alebo podcenil,dajte mi vedieť.
jaruj
21.04.09,10:04
Kludne mozete zalievat na viackrat.
Je to bezna prax pri pracovnych sparach a dokonca je podla velkosti zakladu aj odporucana. Ak nalejete beton naraz na velku plochu (alebo dlhy kus) tak sa vam zmrastovanim (vysychanim) aj tak potrha. Popripade ak je v mieste skoku hruba vrstva betonu tak sa vam to nemusi podarit dobre zvybrovat. Pri zakladoch nejake trhliny nevadia lebo su zakryte a niesu vidiet. Pozor - nepredstavujte si trhliny ako nieco cez co sa pozerate. Jedne sa radove o 0,3 mm siroke trhliny
Podla zatazenia od budovy odporucam (aspon) minimalnu vystuz.
Ostatne ja by som ju dal vzdy. Zase tak draha nieje, ak sa da hore aj dolu 4ks 10mm a strmene 8mm po 40cm. Ale ked uz nie ,tak by som zapichal v mieste pracovnej spary zeleza na previazanie
jaruj
21.04.09,10:05
je to v poriadku