Šatôčka
12.04.09,16:54
Ahojte,

potrebujem poradiť : Náš zamestnanec sa zúčastnil služobnej cesty v ČR. Neviem akým kurzom mám prepočítať pri zaúčtovaní cestovné náhrady z cestovného príkazu a z akého dňa mám uplatniť kurz / z dňa keď prechádzal hranicami ? /. Dúfam, že niekto má s tým skúsenosti a že mi poradí. Za skorú odpoveď vám vopred ďakujem.
Rozalka
13.04.09,12:57
Použi kurz zo dňa vyúčtovania pracovnej cesty.

+ pozri ďalej:

Ak sa zamestnávateľ dohodne so zamestnancom na inej mene, vtedy sa na
prepočet na túto inú menu použije kurz platný k prvému dňu mesiaca.

Zákon o CN, § 36, ods. 6

(6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií.
Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.

Ďakujem Paule za upozornenie
sophig
29.04.09,20:40
Ja v tomto tiez nemam jasno, novela zakona od 1.1.09 dost zavadza a nie je konkretna.
Takze v pripade, ze zamestnancovi poskytnem preddavok na zahranicnu pracovnu cestu do CR v CZK 12.4.09 z pokladne, pouzijem ref.kurz ECB z 1.4. [t.j. realne 1.4. alebo 31.3.?]?
Sluz. cesta je realizovana v dnoch 13.4.-16.4., vyuctovanie si urobi 22.4. a stravne, pripadne ostatne cestovne nahrady prepocitam taktiez kurzom z 1.4., rovnako ako bol poskytnuty preddavok.
V pripade ked preddavok poskytnuty nebol tak tiez nahrady prepocitam kurzom z 1.4. alebo sa mylim?
Chobot
30.04.09,08:01
Ja v tomto tiez nemam jasno, novela zakona od 1.1.09 dost zavadza a nie je konkretna.
Takze v pripade, ze zamestnancovi poskytnem preddavok na zahranicnu pracovnu cestu do CR v CZK 12.4.09 z pokladne, pouzijem ref.kurz ECB z 1.4. [t.j. realne 1.4. alebo 31.3.?]?
Sluz. cesta je realizovana v dnoch 13.4.-16.4., vyuctovanie si urobi 22.4. a stravne, pripadne ostatne cestovne nahrady prepocitam taktiez kurzom z 1.4., rovnako ako bol poskytnuty preddavok.
V pripade ked preddavok poskytnuty nebol tak tiez nahrady prepocitam kurzom z 1.4. alebo sa mylim?

Pozri si tento môj príspevok, už sme o tom písali:

http://www.porada.sk/1025378-post9.html
autosv
05.05.09,14:36
prosím o radu akým kurzom učtovať zálohu na pracovnú cestu do Českej republiky, keď tam chodí 10 x v priebehu mesiaca a niekedy vráti CZK a niekedy mu treba doplatiť CZK aké kurzy treba použiť ĎAKUJEM za odpoveď
Chobot
05.05.09,19:46
prosím o radu akým kurzom učtovať zálohu na pracovnú cestu do Českej republiky, keď tam chodí 10 x v priebehu mesiaca a niekedy vráti CZK a niekedy mu treba doplatiť CZK aké kurzy treba použiť ĎAKUJEM za odpoveď

Treba si uvedomiť, že účtovanie a prepočet náhrady nie je to isté. Zdá sa mi, že pýtajúci sa majú v tom trochu zmätok.

Pokiaľ sa pýtaš na účtovanie, tak účtuješ kurzom dňa, kedy nastal účtovný prípad. Takže ak si vyplati CZK za cestu do ČR, tak v účtovníctve použiješ kurz CZK/EUR dňa, kedy si prípad zaúčtoval.

Pokiaľ ide o cest. náhradu, napr. do ČR je podľa Opatrenia 600 CZK, ale zamestnanec chce zálohu v EUR, tak prepočet na EUR bude takým kurzom, ako predpisuje zákon o CN, t.j. z prvého dňa v mesiaci, kedy sa cesta začala:

(6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií. Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala.

Takže tu ide iba o to, koľko má zamestnanec dostať, resp. vrátiť v inej mene, než je v Opatrení.

Zákon o CN ale nepredpisuje kurz, či deň použitia kurzu pre účtovný prípad, teda pre konkrétne zaúčtovanie v účtovníctve. Tam sa nič nemení, všetko zostáva tak, ako pred zavedením EURa - zákon o účtovníctve, § 24 ods. 2:

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)
a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Takže nemýliť si účtovný prípad a prepočet náhrady na inú než predpísanú menu!
sophig
07.05.09,12:27
Oki takze ked mam od zamestnanca v jednom vyuctovani ZPC, stravne, parkovne, cestovny listok.
Nahradu vyplacam v EUR, pricom osobitne prepocitam stravne ref.kurzom ECB k 1. dnu v mesiaci a ostatne cize parkovne+cestovny listok prepocitam ref.kurzom zo dna vyuctovania ZPC, ano?
Chobot
07.05.09,21:09
Oki takze ked mam od zamestnanca v jednom vyuctovani ZPC, stravne, parkovne, cestovny listok.
Nahradu vyplacam v EUR, pricom osobitne prepocitam stravne ref.kurzom ECB k 1. dnu v mesiaci a ostatne cize parkovne+cestovny listok prepocitam ref.kurzom zo dna vyuctovania ZPC, ano?

Prečítaj si môj príspevok č. 4 a ten odkaz v ňom.
autosv
09.05.09,12:05
Asi so nechápavá, ale ešte raz mi môže niekto vysvetliť :
5.5 dám zamestnancovi zálohu 1000,- CZk / zaučtujem kurzom 5. 5./
7.5. vyučtuje zamestnanec parkovné 100,- CZk / zaučtujem kurzom 5. 5. / stravné a vreckové chce vyplatiť v CZK nie v EUR aký kurz použiť tiež z 5. 5. čiže 600,- CZk stravné a 100,-parkovné a vráti 300,- CZk zaúčtujem kurzom 5. 5
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE ja som totiž začinájuca účtovníčka môže mi to niekto vysvetliť polopate.
Ešte raz ďakujem
watchdog
31.10.09,14:44
Prosím o radu pri vyučtovaní zahraničnej pracovnej cesty do Velkej Británie,
záloha nebola poskytnutá. Zučtovaná bude v EUR. Stravné a vreckové prepočítam kurzom ECB k prvému dńu v mesiaci. Aký kurz mám použiť pri
prepočte na EUR za doklady /miestna preprava, ubytovanie/ v librách? Ďakujem za skorú odpoveď.
Chobot
31.10.09,23:30
Prosím o radu pri vyučtovaní zahraničnej pracovnej cesty do Velkej Británie,
záloha nebola poskytnutá. Zučtovaná bude v EUR. Stravné a vreckové prepočítam kurzom ECB k prvému dńu v mesiaci. Aký kurz mám použiť pri
prepočte na EUR za doklady /miestna preprava, ubytovanie/ v librách? Ďakujem za skorú odpoveď.

Najprv všetko vypočítaj v GBP, stravné, vreckové, k tomu pripočítaj hodnotu dokladov - účet za ubytovanie, doprava. Dostaneš nejakú výslednú sumu v GBP, na ktorú má zamestnanec nárok. Až túto výslednú sumu prepočítaj kurzom prvého dňa v mesiaci na EUR. Neprepočítavaj každý doklad osobitne na EUR.
Monica838
25.11.09,12:55
Aj keď neskôr, ale rada by som sa vrátila k prepočtom z cudzej meny, ale chcela by som si ozrejmiť:
teda aj stravné a aj ostatné výdavky na sc prepočítam z cudzej meny na EUR kurzom prvého dňa v mesiaci? Lebo v zákone o cn sa píše len o stravnom.....
Ďakujem