Wodickova
12.04.09,17:30
Dobrý deň priatelia-ekonomovia,

chcela by som Vás poprosiť o radu.
Kupujem nový dopr. prostriedok z Maďarska. Dna 4.4.2009 som podpísala s Madarskym predajcom aut zmluvu, v ktorej je uvedené, že do 08.04 musim poslat peniaze (vo forintoch), aby podržali auto a potom zacnu vybavovat ostatne papiere (COC, technicak,...). Okolo 20.4 by som mala ist osobne pre auto do Madarska. Žiadnu faktúru ani ine doklady zatial nemam. Chcem sa opytat:
1. danove priznanie musim podat a dan zaplatit do 7 dni odo dna nadobudnutia dopr. prostriedku. Deň nadobudnutia je teda 20.4 ak dobre rozumiem (ak budem aj fyz. vlastnit auto). Nevadi, ze peniaze boli uhradene skor?
2. akým kurzom NBS prepočítam základ dane v daňovom priznaní, ak úhrada bola 08.04. (uhradila som vo forintoch), ale auto nadobudnem až 20.04.2009?

ďakujem pekne za rady a prajem pekné Veľkonočné sviatky :)
KEJKA
12.04.09,17:25
ake autokupuješ v Madarsku a kolko ta stálo? Resp, predajca nerobil problémy z hľadiska uznania "vývozu" a teda predal bez DPH?
Kamarátka chce kupit menšie auto, u nás je teraz s tým problém kvôli šrotácii - preto sa pýtam, lebo som jej dala tip práve na Maďarsko.
Wodickova
12.04.09,20:37
ake autokupuješ v Madarsku a kolko ta stálo? Resp, predajca nerobil problémy z hľadiska uznania "vývozu" a teda predal bez DPH?
Kamarátka chce kupit menšie auto, u nás je teraz s tým problém kvôli šrotácii - preto sa pýtam, lebo som jej dala tip práve na Maďarsko.
kupujem Kiu, zatial o bezproblemovej kupe nemozem hovorit, lebo auto este nemam. Papiere este nemam taktiez ziadne (okrem tej predbeznej zmluvy), je to viac menej vsetko na ustnej a emailovej dohode a skuske mojich nervov :-). Sama neviem ako to cele dopadne. Potom dam spravu, ako to prebehlo a kolko ma to celkove vyslo. Ale treba pocitat aj s vysokymi poplatkami za COC (certifikat konformity), potvrdenie od DU o zaplateni dane, uradne preklady. A nevies mi poradit k mojim otazkam?
KEJKA
13.04.09,06:20
žiaľ, spam§ti nevem, tiež to budem musieť naštudovať zo zákona. Termíny poznáš, daňové priznanie nájdeš na DU aj internete. A kurz použiješ zo dňa vzniku daňovej povinnosti - teda toho 20.4.
ja by som zvažovala aj dátum evidencie na DI- vystavenie techničáku.......
Wodickova
24.04.09,06:31
ahoj Kejka,
znovu sa vraciam k tej kupe auta z Madarska. Postup je taky, ze treba dat vopred zalohu (pozaduju vo forintoch). Madari pripravia potrebne dokumenty a potom mozes kupit auto, samozrejme aj doplatiti zvysok za auto. Predaju samozrejme bez madarskej DPH. Odo dna kupi auta musis do 7 dni podat danove priznanie a aj zaplatit dan na Slovensku. K daňovemu priznaniu pozaduju aj uradne prelozenu fakturu. dolezite je splnit terminy, aby Ta potom nesankcionovali. Hlavne si nezabudni vyziadat od Madarov COC dokument. Potom musis s tym ist na obvodny urad.
azla
24.04.09,06:54
žiaľ, spam§ti nevem, tiež to budem musieť naštudovať zo zákona. Termíny poznáš, daňové priznanie nájdeš na DU aj internete. A kurz použiješ zo dňa vzniku daňovej povinnosti - teda toho 20.4.
ja by som zvažovala aj dátum evidencie na DI- vystavenie techničáku.......

Pozerala som do zákona ohľadom použitia kurzu, tak v zákone je takto:

§ 26
Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane
(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska5a) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na eurá kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.
Wodickova
24.04.09,09:55
Pozerala som do zákona ohľadom použitia kurzu, tak v zákone je takto:

§ 26
Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane
(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska5a) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na eurá kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.
ahoj Anka, t. z., ze ked som kupila auto 20.4, tak som mala pouzit kurz podla NBS zo dňa 19.4. :-(
azla
24.04.09,10:01
Mne to takto vychádza.
Ak by si sa rozhodla podať DP hneď napr. 20.4.2009 o 14.00 tak kurz 20.4.2009 by si ešte ani nemala odkiaľ vziať.
Ten je vyhlásovaný až o 14.15 a neskôr.
Preto je tá zmena v zákone o účtovníctve, zákone o dph , že sa používa kurz z predchádajúceho dňa.
Wodickova
30.04.09,07:56
Anka diky za pomoc. Je to skutocne tak, ze v roku 2009 v zakone o DPH dosla zmena v § 26 - prepocet cudzej meny.
Pekny den
azla
30.04.09,11:14
Pozerala som do zákona ohľadom použitia kurzu, tak v zákone je takto:

§ 26
Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane
(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska5a) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na eurá kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.

Pri podrobnejšom študovaní § 26 som došla k úvahe, že v niektorých prípadoch (ak kurz CM má veľké výkyvy) by bolo výhodnejšie pre nadobúdateľa použiť na prepočet cudzej meny kurz pre colné účely.

Napr. nadobudnutie vozidla v hodnote 70 000,- PLN dňa 17.3.2009
nadobudnutie.................17.3.2009
kurz ECB ......................16.3.2009 .........4,4330
kurz pre colné účely........na marec ..........4,6740

základ dane, daň (ECB).........15.790,66 /3.000,23 Eur
základ dane, daň (colný).......14.976,47 /2.845,53 Eur
-----------------------------------------------------------
rozdiel
(úspora pri použití colného kurzu).............154,70 Eur (4.660,49 Sk)
(zamerne som vybrala taký výkyv, aby som názorne ukázala vplyv)

Vzhľadom k tomu, že na informačnom centre (na jednom krajskom DÚ) mi pani nevedela potvrdiť tento postup (zamietala ho, lebo vraj pri nadobudnutí z EU neplatím clo:D:D)- clo neplatím, ale kurz použiť môžem som sa domnievala , tak som poslala dopyt na drsr (aby to bolo čierne na bielom).
Odpoved na dopyt - v následujúcom príspevku.
azla
30.04.09,11:16
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH).

Daňové riaditeľstvo SR pripravuje informáciu (praktický návod) ako postupovať po nadobudnutí nového dopravného prostriedku v tuzemsku, ktorá bude zverejnená v prvej polovici mája 2009 na internetovej stránke: Portál Daňovej správy.

V súlade s § 26 zákona o DPH, ak sa požaduje platba pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska (ak ECB kurz pre danú menu nevyhlasuje a v SR sa s touto menou aktívne obchoduje) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na eurá aj kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti. Rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Z uvedeného vyplýva, že osoba povinná platiť daň sa môže rozhodnúť, ktorý kurz na prepočet použije.

Osoba, ktorá nie je registrovaná za platiteľa DPH ako aj súkromná osoba, občan postupujú po nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu za protihodnotu v tuzemsku rovnako. Uvedené nadobudnutie je predmetom DPH podľa § 11 ods. 3 zákona o DPH pri každej osobe. Nový dopravný prostriedok je definovaný v § 11 ods. 12 zákona o DPH. V súlade s § 20 ods. 3 zákona o DPH daňová povinnosť pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu osobou, ktorá nie je registrovaná pre daň, vzniká dňom nadobudnutia. Vznik daňovej povinnosti znamená, že štátu vzniká právo na DPH a musí ju zaplatiť každá osoba v tuzemsku, ktorej táto povinnosť vznikla (§ 69 ods. 6 zákona o DPH).

Osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň, pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu, má povinnosť v zmysle § 78 ods. 4 a 5 zákona o DPH podať daňové priznanie, ku ktorému je povinná priložiť aj úradne overenú kópiu dokladu o kúpe nového dopravného prostriedku. Povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť DPH je do 7 dní od nadobudnutia.

Váš dopyt:

Dobrý deň,
a)
Spoločnosť s.r.o, ktorá nie je registrovaná ako platiteľ Dph, nadobudne nový dopravný prostriedok z EÚ (prvé nadobudnutie v tomto roku). Pri výpočte daňovej povinnosti prepočítava základ dane z cudzej meny na domácu menu podľa § 26 zákona.
Chcem sa spýtať, či je iba na rozhodnutí spoločnosti, aký kurz použije na prepočet cudzej meny (kurz ECB alebo kurz pre colné účely) ?
Ak by sa spoločnosť rozhodla použiť kurz pre colné účely, kedy to má oznámiť DÚ ? Stačí pri podávaní DP do 7 dní od nadobudnutia ?

b)
Ak nadobudnutie uskutoční občan, používa rovnaký postup ?
Muška
30.04.09,11:46
. Z uvedeného vyplýva, že osoba povinná platiť daň sa môže rozhodnúť, ktorý kurz na prepočet použije.


Anka, prepošli na informačné centrum DÚ. :D
peterbednar
16.05.09,18:05
Kto by mi poradil ako kupit nove auto v madarsku neviete po com idu volcwageny a ake poplatky sa platia pri prevoze na slovensko a co stoja ccc dakujem
mekelek
17.05.09,18:50
Kto by mi poradil ako kupit nove auto v madarsku neviete po com idu volcwageny a ake poplatky sa platia pri prevoze na slovensko a co stoja ccc dakujem

:confused:zlezaradilPolož otázku v sekcii domácnosť!
kúpa auta