nemesis55
12.04.09,23:51
Prosím o informácie!

Môj otec má 48 rokov. Celý život po vyučení pracoval-ako riadny zamestnanec a doteraz asi 10rokov ako živnostník. Momentálne to vyzerá tak, že práca nieje.
Ako postupovať???
Zrušiť živnosť???
Dostane vôbec nejaké peniaze ako nezamestnaný???
Kde a ako si viem pozrieť na čo má a na čo nemá nárok???

Ďakujem!
mzdarka renca
12.04.09,22:55
Prosím o informácie!

Môj otec má 48 rokov. Celý život po vyučení pracoval-ako riadny zamestnanec a doteraz asi 10rokov ako živnostník. Momentálne to vyzerá tak, že práca nieje.
Ako postupovať???
Zrušiť živnosť???
Dostane vôbec nejaké peniaze ako nezamestnaný???
Kde a ako si viem pozrieť na čo má a na čo nemá nárok???

Ďakujem!

Pokiaľ si v posledných štyroch rokoch platil poistenie v nezamestnanosti minimálne tri roky, tak má nárok na dávku - podporu v nezamestnanosti. Ak nie, tak nárok nemá.
Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti
§ 104


(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

kuk aj sem

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=160
veronikasad
13.04.09,07:25
Prosím o informácie!

Môj otec má 48 rokov. Celý život po vyučení pracoval-ako riadny zamestnanec a doteraz asi 10rokov ako živnostník. Momentálne to vyzerá tak, že práca nieje.
Ako postupovať???
Zrušiť živnosť???
Dostane vôbec nejaké peniaze ako nezamestnaný???
Kde a ako si viem pozrieť na čo má a na čo nemá nárok???

Ďakujem!
V povinných odvodoch živnostníka do sociálnej poisťovne nie je zahrnuté poistenie v nezamestnanosti. Ak si poistenie v nezamestnanosti neplatil ako dobrovolne poistená osoba, nemá nárok na dávku v nezamestnanosti.