MIJA
13.04.09,00:09
Dobrý deň,

chcela by som sa s vami poradiť v jednej veci. V našom staronovom byte máme vstavanú špajzu oddelenú od kuchynskej linky stavanou priečkou. Ideme kúpiť novú kuchynskú linku a rozmýšľame nad tým, že by sme priečku zrušili a vetráčiky pôvodnej špajze nasmerovali do jednej veľkej skrinky kuchynskej linky. Takto by celá zostava vyzerala ako jednoliaty celok. Špajza má totiž šírku 90 cm, a vzniká nám problém s dvierkami rovnakej kvality a farby ako je kuchynská linka. Robili ste niekto takúto "prestavbu"? Aký je váš názor na takúto zmenu? Poradíte? Ďakujem za každý názor.:)
wegamizi
13.04.09,03:23
Ja si myslim, ze z praktickeho hladiska nic nezmenis, ci bude povodna spajzka, alebo novovytvorena skrinka s vetracikom. Zalezi len kolko chces investovat. Co sa tyka estetiky, urcite ja by som volila novu skrinku ako sucast linky. Ked nove, tak vsetko;)
kero64
13.04.09,12:44
Neviem, ako je tu u teba, ale u nás je priečka medzi kuchyňou a špajzou panel. A to dokonca nosný, takže o zbúraní sa dá iba ťažko hovoriť. Ale zdá sa mi to zbytočné, búrať priečku. Vetracie otvory sú tam preto, aby zabezpečovali vetranie a hlavne chladenie. V zime je to lepšie, ako chladnička a nezdá sa mi rozumné, aby som si takú zimu privádzal do kuchyne, ktorú vykurujem. Dá sa to uzatvoriť na zimu, ale to už potom stráca svoj význam. Ľahšie odizolujem dvere, ako skrinku.
fonzerelli
13.04.09,20:11
chcel by som najprv vidiet foto alebo nakresleny podorys, ako to vyzera.kuchyna plus spajza.venujem sa interierovemu dizajnu.
atb@zoznam.sk
Chobot
13.04.09,20:58
Dobrý deň,

chcela by som sa s vami poradiť v jednej veci. V našom staronovom byte máme vstavanú špajzu oddelenú od kuchynskej linky stavanou priečkou. Ideme kúpiť novú kuchynskú linku a rozmýšľame nad tým, že by sme priečku zrušili a vetráčiky pôvodnej špajze nasmerovali do jednej veľkej skrinky kuchynskej linky. Takto by celá zostava vyzerala ako jednoliaty celok. Špajza má totiž šírku 90 cm, a vzniká nám problém s dvierkami rovnakej kvality a farby ako je kuchynská linka. Robili ste niekto takúto "prestavbu"? Aký je váš názor na takúto zmenu? Poradíte? Ďakujem za každý názor.:)

My sme to spravili. Neviem síce, ako je to u kera64, ale neverím, že je to u neho nosný panel. To by musel mať šírku 20 cm, čo takéto predely nemávajú. Ale hádať sa nebudem, lebo u neho to je možno inak.

U nás to bola obyčajná panelová priečka hrubá 9 cm. Došli takí chlapi s búracím kladivom a kliešťami na roxory a behom pol hodiny bol panel vonku v 4 kusoch. Aj ho odviezli.

Na stene boli pôvodne 2 vetráky, vrchný sme uzavreli, spodný nechali. Linku sme predĺžili, takže doska je až po stenu, získali sme dosť priestoru na linke (pôvodná bola dlhá 1,9 m, teraz má 2,8 m). Spodnú skrinku som spravil až ku stene a otvorom v nej som ju napojil na vetrák (ten som spravil uzatvárateľný s takou plastovou mriežkou), v zime to privriem v lete otvorím - v skrinke je vždy chladnejšie, ako v kuchyni.

Špajza mi nechýba, naopak som rád, že som získal dlhšiu linku. Ja to len doporučujem, ak máš teraz krátku linku.
kero64
14.04.09,03:24
Neviem síce, ako je to u kera64, ale neverím, že je to u neho nosný panel. To by musel mať šírku 20 cm, čo takéto predely nemávajú. Ale hádať sa nebudem, lebo u neho to je možno inak.

Ani ja sa nechcem hádať. Ten panel má šírku 16cm. Tiež nemôžem tvrdiť na sto percent, že je nosný, ale podobné riešenie chcel aj kedysi sused a nedali mu na to povolenie, že ten panel je nosný. Tak som to usúdil z toho.
Chobot
14.04.09,06:41
Ani ja sa nechcem hádať. Ten panel má šírku 16cm. Tiež nemôžem tvrdiť na sto percent, že je nosný, ale podobné riešenie chcel aj kedysi sused a nedali mu na to povolenie, že ten panel je nosný. Tak som to usúdil z toho.

Keď má 16 cm, tak môže byť nosný. Priečky mávajú tak 9-12 cm. MIJA si sama musí zistiť, či môže ten panel odstrániť, či to neovplyvní statiku. U mňa to problém nebol.
Blankake
14.04.09,06:52
Špajza mi nechýba, naopak som rád, že som získal dlhšiu linku. Ja to len doporučujem, ak máš teraz krátku linku.

Taká špajza sa podľa mňa zíde, hoci aj vo forme jednej skrinky z kuchynskej linky. Nie všetko je vhodné dávať do chladničky...;)