slasta
13.04.09,11:02
Dobry den. Rozhodla som sa zmenit zamestnavatela, uspesne som absolvovala pohovor s riadiacimi pracovnikmi, nasledne (este vo februari) som si podala ziadost o prijatie od 1.7.2009. Na personalnom oddeleni som odovzdala vsetky pozadovane dokumenty k podpisaniu pracovje zmluvy okrem vypisu z registra trestov, kedze podla udania personalistky nesmie byt starsi ako 3 mesiace nielen v case podpisania zmluvy ale aj v case nastupu do zamestnania (moj navrh ze prinesiem aktualny vypis aj k dnu nastupu do zamestnania sa z pochopenim nestretol)... najprv udavala ze musi byt z polovice aprila, neskor ze zo zaciatku maja... takze podpis zmluvy stoji na vypise z registra trestov. Kedze mam toho casu pracovne miesto na dobu neurcitu, najneskor v posledny aprilovy den musim poziadat o skoncenie pracovneho pomeru. Ak vsak na personalnom budu trvat na vypise z maja, skor ako v maji novu zmluvu mat podpisanu nebudem. Ked som vysvetlovala na personalnom, ze skor ako rozviazem svoj terajsi pracovny pomer, by som mala rada v ruke podpisanu novu pracovnu zmluvu bolo mi vysvetlene, ze v mojom spise maju schvaleny moj nastup od 1.7. takze je to iste, ze sa nemusim nicoho obavat. Ja vsak som okrem telefonickeho potvrdenia, ze ma prijmu do zamestnania a vydania formularov ktore som mala vyplnit v suvislosti s nastupom do zamestnania nic pisomne nedostala. Neviem, ci naozaj ziadam nieco nestandardne, ak chcem mat podpisanu zmluvu 2,5-2 mesiace pred nastupom do zamestnania. Mozem sa spolahnut na schvalenie mojho nastupu u noveho zamestnavatela ak nemam zmluvu, a rozviazat pracovny pomer u terajsieho zamestnavatela, aj ked nemam v ruke novu zmluvu???
Dakujem
Slavka
mzdarka renca
13.04.09,09:12
Ja by som na tvojom mieste odovzdala výpis z RT, ak na ňom budúci zamestnávateľ trvá. Ak si ho vybavíš zajtra, tak bude spĺňať podmienku k dátumu tvojho nástupu 1.7.09, že nebude starší ako 3 mesiace.

Týmto sa vyrieši tvoj problém a nový zamestnávateľ podľa tvojich slov s tebou podpíše PZ. Na ústne prísľuby by som sa nespoliehala, ale možno tvojmu budúcemu zamestnávateľovi krivdím.
veronikasad
13.04.09,09:18
Zmena zamestnania vždy so sebou nesie riziko ... Pozri § 72 Zákonníka práce :

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#72
Chobot
13.04.09,20:47
Dobry den. Rozhodla som sa zmenit zamestnavatela, uspesne som absolvovala pohovor s riadiacimi pracovnikmi, nasledne (este vo februari) som si podala ziadost o prijatie od 1.7.2009. Na personalnom oddeleni som odovzdala vsetky pozadovane dokumenty k podpisaniu pracovje zmluvy okrem vypisu z registra trestov, kedze podla udania personalistky nesmie byt starsi ako 3 mesiace nielen v case podpisania zmluvy ale aj v case nastupu do zamestnania (moj navrh ze prinesiem aktualny vypis aj k dnu nastupu do zamestnania sa z pochopenim nestretol)... najprv udavala ze musi byt z polovice aprila, neskor ze zo zaciatku maja... takze podpis zmluvy stoji na vypise z registra trestov. Kedze mam toho casu pracovne miesto na dobu neurcitu, najneskor v posledny aprilovy den musim poziadat o skoncenie pracovneho pomeru. Ak vsak na personalnom budu trvat na vypise z maja, skor ako v maji novu zmluvu mat podpisanu nebudem. Ked som vysvetlovala na personalnom, ze skor ako rozviazem svoj terajsi pracovny pomer, by som mala rada v ruke podpisanu novu pracovnu zmluvu bolo mi vysvetlene, ze v mojom spise maju schvaleny moj nastup od 1.7. takze je to iste, ze sa nemusim nicoho obavat. Ja vsak som okrem telefonickeho potvrdenia, ze ma prijmu do zamestnania a vydania formularov ktore som mala vyplnit v suvislosti s nastupom do zamestnania nic pisomne nedostala. Neviem, ci naozaj ziadam nieco nestandardne, ak chcem mat podpisanu zmluvu 2,5-2 mesiace pred nastupom do zamestnania. Mozem sa spolahnut na schvalenie mojho nastupu u noveho zamestnavatela ak nemam zmluvu, a rozviazat pracovny pomer u terajsieho zamestnavatela, aj ked nemam v ruke novu zmluvu???
Dakujem
Slavka

Existuje veľa možností riešenia. Jedným z nich je aj akceptačný list, kde sa budúci zamestnávateľ zaviaže k uzatvoreniu PZ. Obsah môže rôzny, ale v podstate v praxi som sa stretol s listom, ktorý obsahoval. že uchádzač vyhral výberové konanie na pozíciu ..... a firma sa zaväzuje prijať ho do pracovného pomeru od ...... a uzatvoriť s ním pracovný pomer s podmienkami: plat ..... EUR, (plus nejaké ďalšie dohodnuté benefity, napr. služobné auto,...).

Podpis štatutára.

Ak dostaneš takýto list, tak je to pre teba dostatočná záruka, že sú ochotní ťa prijať. Je to taký kompromis medzi pracovnou zmluvou (ak ju nechcú vopred uzatvoriť) a ústnym prísľubom. Keď som také niečo žiadal pri zmene zamestnávateľa v r. 1999, tak sa na mňa pozerali ako na magora, ale nakoniec mi to vystavili. Teraz je to už bežná prax, možno to ale nie všetci poznajú.

Ďalšou možnosťou je presvedčiť zamestnávateľa, že výpis z RT je len pre jeho informáciu (pokiaľ to nevyplýva pre danú pozíciu zo zákona) a preto by mohli akceptovať aj skorší dátum. Ale keď niet dohody, tak tlač na ten akceptačný list.