cneref
13.04.09,11:27
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Mám trvalé bydlisko v byte už asi 7 rokov, ale byt je napísaný na inú osobu. Mám na tom byte aj hypotéku na moje meno. Chcela by som sa spýtať, keď tento byt chcem predať, lebo potrebujem menší - kvôli peniazom, lebo mám viac úverov a z rozdielu by som chcela čo-to vyplatiť, ako mám postupovať, čo sa týka dane z príjmu. Na tú osobu je byt napísaný cca. 2 roky. Bol by takýto predaj oslobodený od dane z príjmu? Prosím dajte mi odpoveď, ako najlepšie by sa to dalo spraviť, lebo inak celý rozdiel, keď sa predá tento byt a kúpením menšieho by išiel na daň. Ďakujem vopred za radu.
alla66
13.04.09,09:59
Nemôžeš predať byt, ak nie je tvoj. Pri predaji je potrebný okolkovaný list vlastníctva , nesmie byť starší ako 3 mesiace
cneref
13.04.09,11:16
Ja viem, len som chcela radu, ako by sa dal ten byt predať, aby tá daň z predaja nebola tak vysoká. Ako to celé spraviť. Prosím, skús to premyslieť. Ďakujempekne.
alla66
13.04.09,11:28
Pri posúdení, v ktorých prípadoch ide o príjem od dane oslobodený v, prvom rade rozlišujeme, o aký typ nehnuteľnosti ide.


http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=7747&LngID=0
cneref
13.04.09,20:44
Ďakujem, že si nájdete čas a venujete mi chvíľu. Ak môžte poradiť viac, budem Vám vďačná, v týchto veciach som nulová. Ide o byt, nebol v žiadnom podnikaní, je to môj byt, len je napísaný na inú osobu, lebo kvôli exmanželovi som mala nevyriešené problémy, a tak som to v danej chvíli vyriešila takto. Len teraz mi súri menší byt, lebo potrebujem vyplatiť časť úverov, nestíham mesačné splátky z výplaty, ale keď by celá suma z rozdielu mala ísť na daň - tak to sa budem musieť trápiť ďalej, lebo tým by som fakt nič nevyriešila, len by som bola v menšom a zničenom byte. Prosím poraďte mi. Ďakujem
Marína
13.04.09,20:54
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Mám trvalé bydlisko v byte už asi 7 rokov, ale byt je napísaný na inú osobu. Mám na tom byte aj hypotéku na moje meno. Chcela by som sa spýtať, keď tento byt chcem predať, lebo potrebujem menší - kvôli peniazom, lebo mám viac úverov a z rozdielu by som chcela čo-to vyplatiť, ako mám postupovať, čo sa týka dane z príjmu. Na tú osobu je byt napísaný cca. 2 roky. Bol by takýto predaj oslobodený od dane z príjmu? Prosím dajte mi odpoveď, ako najlepšie by sa to dalo spraviť, lebo inak celý rozdiel, keď sa predá tento byt a kúpením menšieho by išiel na daň. Ďakujem vopred za radu.
Príjem z predaja je oslobodený, ak dotyčná(predávajúca) osoba mala v predmetnej nehnuteľnosti trvalý pobyt najmenej dva roky bezprostredne pred predajom.
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem ……… ďalej viď http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html
betka
14.04.09,07:01
V tomto prípade ide o príjem podľa par.8/1/b, kde je daňovým výdavkom:

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

Trošku mi nejde do hlavy, že ste získali hypotekárny úver. Ak ide o hypotek. úver, malo by byť krytie týmto bytom, čisto teoreticky
Pozrite sa aké sú zmluvné zmluvné strany: banka a vy a či ide o túto konkrétnu nehnuteľnosť.
- či splácate vy hypotéku za nejakú inú osobu, a či je táto vec preukázateľná
- skúste napísať v akom vzťahu ste s vlastníkom nehnuteľnosti
- či je zabezpečený závazok, či máte ťarchu.....
- málo info, ťažko sa radí
majka555
15.04.09,05:56
Možno trochu odbočím od témy. S bratom sme od babky kúpili ornú pôdu v roku 2008.
Teraz by sme ju chceli predať za 240 eur (každý z nás za 120 eur).
Zo sumy 120 eur by sme asi mali každý zaplatiť daň, nakoľko sme vlastníkmi pôdy len jeden rok.
Ja som zamestnaná a brat je denný študent na vysokej škole a zároveň poberá sirotský dôchodok.
Treba asi podať daňové priznanie FO typ B a uviesť do tabuľky 3 riadok 2 príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností §8 ods1 písm.b. Každý sám za seba uviesť sumu 120 eur a brat by asi mal uviesť do príjmu aj sirotský dôchodok. Potrebuje k tomu aj potvrdenie o výške dôchodku zo sociálnej poisťovne?Uvažujem správne?
Treba daň platiť aj z takej relatívne malej sumy? Nie je nejaké oslobodenie do nejakej sumy alebo podobne.
cneref
15.04.09,14:55
Milá Betka a Alla66, ešte nemôžem písať súkromné správy, takže sa ozývam takto. Ďakujem za odpoveď a trocha priblížim problematiku. Tá osoba je moja kamarátka - dobrá, úverom zaťažený je byt, ten konkrétny, v ktorom bývam a banka mi ho dala na byt(napísaný na kámošku( s jej súhlasom. Ja ho splácam, je na mňa, len je yaložená nehnuteľnosť, v ktorej mám trvalý pobyt. Chcem sa ale spýtať: Pokiaľ by mi ten byt kámoška teraz darovala (ona tam trvalý pobyt nemá( a ja by som ho hneď predala - platila by som daň z príjmu??? A ak by sa to takto dalo, musela by som mať najprv vklad darovania v katastri, alebo by to mohlo prebehnúť súčasne. Ďakujem Vám.
cneref
16.04.09,06:17
Prosím, poraďte mi čo najskôr, neviem sa pohnúť a predaj mi súri. Ďakujem
alla66
16.04.09,09:54
posúvam
alla66
16.04.09,21:41
Milá Betka a Alla66, ešte nemôžem písať súkromné správy, takže sa ozývam takto. Ďakujem za odpoveď a trocha priblížim problematiku. Tá osoba je moja kamarátka - dobrá, úverom zaťažený je byt, ten konkrétny, v ktorom bývam a banka mi ho dala na byt(napísaný na kámošku( s jej súhlasom. Ja ho splácam, je na mňa, len je yaložená nehnuteľnosť, v ktorej mám trvalý pobyt. Chcem sa ale spýtať: Pokiaľ by mi ten byt kámoška teraz darovala (ona tam trvalý pobyt nemá( a ja by som ho hneď predala - platila by som daň z príjmu??? A ak by sa to takto dalo, musela by som mať najprv vklad darovania v katastri, alebo by to mohlo prebehnúť súčasne. Ďakujem Vám.

Betka...pomôž:)