janko.ilcik
13.04.09,16:26
Chcel by som si nejake eura sporit v stavebnej sporitelni avsak som uplny zaciatocnik pozeral som sa do predoslych tem avsak moc tomu nerozumiem .
Mam zaujem len o sporenie (nie uver). Islo by priblizne o sumu 600 euro rocne po dobu 6 rokoch .Neviete mi poradit aku najlepsiu stavebnu spolocnost vybrat popripade aku tarifu ???? Pozeral som sa tak ..rychla ,,podla mna je pre mna vyhovujuca avsak moze mat nejake negativa ??Dakujem za pomoc a odpovede. Takisto je rozdiel pri sporeni mesacne alebo jednorazovo vlozit tych 600 euro rocne.
bernol
14.04.09,12:53
Podľa mňa asi Prvá stavebná sporiteľňa. Skončila mi v decembri a chcel by som ešte raz uzatvoriť novú zmluvu. už som tam mal trikrát a zatiaľ všetko v pohode. Teraz je akcia, ak urobíš zmluvu do konca apríla, tak za prvý rok dostaneš 22%, ale musíš vydržať šesť rokov. Čiže je výhodné v prvom roku vložiť čo najviac, ale najlepšie je poradiť sa v najbližšom centre stavebnej sporiteľne. bernol
lijana1
14.04.09,12:57
Stavebne sporenie je velmi rozumna investicia do tvojej buducnosti.Ak chces len sporit tak pre teba bude vyhovujuca tarifa standard.Rýchla tarifa je vhodná pre skoré nasporenie ale ak si nasporíš cieľovú sumu pred uplynutím šiestich rokov a rozhodneš sa ich použiť, tak musíš zdokladovať ich použitie.Teraz si uzavri v prvej stavebnej lebo ma dobru akciu na zhodnotenie. Pozri si stranku.Neskôr ak sa rozhodneš náhodou žiadať o úver,tak je to najvhodnejšie až po troch rokoch.Chod do stavebnej sporitelne alebo si zastupcu pozvi domov ak ti to časovo nevyhovuje a jasne mu povedz čo si predstavuješ TY a trvaj na spísaní zmluvy podla TVOJEJ predstavy
dobrava
27.12.09,22:16
Prajem pekný večer, prosím čo najrýchlejšie poradiť, alebo potrebujem názor naozaj "fundovaného" odborníka na stavebné sporenie:
Mal som staveb. sporenie na svojho otca v PSS, ktoré končilo v r. 2008 /6 rokov/. Keďže som nasporené peniaze nepotreboval, zatiaľ som ich nevyberal. Pekná pani s dlhými nohami ponúkla môjmu otcovi v pobočke "veľmi výhodný produkt", a to "senior extra" sporenie. Môj otec uzatvoril zmluvu, ja som samozrejme to tom nevedel. Zmluva je podpísaná, nie sú tam zatiaľ vložené žiadne prostriedky /samozrejme okrem tých nasporených v predchádzajúcich 6-tich rokoch/. Podotýkam, že na uvedenej zmluve je doba viazanosti na ďalšie 3 roky a je tam nárok na nejaký vernostný bonus. A teraz sa pýtam:
1. mám vložiť na uvedenú novú zmluvu s cieľovou sumou 7 000 EUR peniaze, aby som dostal štátnu prémiu?
2. ak nevložím peniaze, ruší sa automaticky táto zmluva?
3. ak sa táto zmluva zruší, zostanú mi na nej peniaze vložené počas už spomínaných predchádzajúcich 6-tich rokoch?
4. ak sa táto zmluva zruší, budem platiť nejakú pokutu, alebo penále za zrušenie?
5. ak teda vložím na túto zmluvu peniaze, dá sa ešte zmeniť cieľová suma na najnižšiu možnú hranicu? /jedná sa len o sporenie, nechcem čerpať žiadny úver/
A ešte jedna otázka:
Je možnosť po ukončení 6 ročného cyklu /ak nepotrebujem financie/ sporiť aj 7, prípadne 8 rokov s tým, že neuzatvorím žiadne pokračovanie zmluvy, ale stále sporím na starú zmluvu a dostanem štátnu prémiu aj počas toho 7, príp. 8 roku sporenia?
Je možnosť potom vytiahnuť nasporené peniaze napr. počas 7 roku sporenia, alebo to musím "vydržať" ďalších 6 rokov?
Prosím o odpovede na moje otázky, viem, že sa nájde kopec takých "neznalých" problému ako ja, veľmi pekne ďakujem.
220870
28.12.09,07:13
Ja len odporučím všetkým nosiť zo sebou pri uzatváraní akýchkoľve zmlúv(poistky,telefóny sporenie) zo sebou nahrávacie médium .Potom díleri a predajcovia mäknú a inak mudrujú....odskúšané.
dobrava
28.12.09,10:51
Prosím môže mi niekto odpovedať? Potrebujem to dosť súrne a verím, že mnohí "neznalí veci" si tieto odpovede radi prečítajú, ďakujem.
fcela
29.12.09,08:14
Nie som odborník na stavebné sporenie, ale tiež mám zlú skúsenosť s vernostným bonusom pre top klienta cez milú pani "koordinátor predaja" PSS, ktorá ma neinformovala o všetkých súvisiacich podmienkach s priznaním bonusu, včas som ho zrušila. Je to výhodný produkt sporenia, dá sa sporiť aj viac ako 6 rokov a aj bez viazanosti, ak odoláte "výhodným" produktom PSS. Ak chcete ešte max štátnu prémiu, vložte 531,05 Eur na účet do konca roka, ak nie, pripíšu vám len úroky z nasporenej čiastky. Navštívte kanceláriu PSS a dajte si podrobne vysvetliť podmienky zmluvy "senior extra", príp. možnosti zmeny podľa vašej predstavy, zmeny sú spoplatnené a s dopadom na vernostný bonus, ale treba zvážiť, čo bude pre vás výhodnejšie.
Chobot
29.12.09,10:41
Fúúú, hodne otázok si položil, skúsim ti na ne odpovedať podľa situácie, do ktorej si sa dostal. Dúfam, že som dobre pochopil, že tvoj otec tú pôvodnú zmluvu, na ktorú si sporil, zrušil a uzatvoril novú zmluvu s tarifou „senior extra“. A že prostriedky z tej pôvodnej zmluvy boli prevedené na novú zmluvu. Ak to tak nie je, tak to musíš upresniť. Najhlavnejšie je vedieť, či bola pôvodná zmluva zrušená. Ak áno (z čoho aj v odpovediach vychádzam), tak ti otec navaril riadny problém.


Prajem pekný večer, prosím čo najrýchlejšie poradiť, alebo potrebujem názor naozaj "fundovaného" odborníka na stavebné sporenie:
Mal som stav. sporenie na svojho otca v PSS, ktoré končilo v r. 2008 /6 rokov/. Keďže som nasporené peniaze nepotreboval, zatiaľ som ich nevyberal. Pekná pani s dlhými nohami ponúkla môjmu otcovi v pobočke "veľmi výhodný produkt", a to "senior extra" sporenie. Môj otec uzatvoril zmluvu, ja som samozrejme to tom nevedel. Zmluva je podpísaná, nie sú tam zatiaľ vložené žiadne prostriedky /samozrejme okrem tých nasporených v predchádzajúcich 6-tich rokoch/.

Takže ako som písal, predpokladám, že otec urobil nové stav. sporenie a upísal sa tým pádom stav. sporiteľni na ďalších najmenej 6 rokov. Najmenej píšem v súvislosti s nižšie uvedeným vernostným bonusom.


Podotýkam, že na uvedenej zmluve je doba viazanosti na ďalšie 3 roky a je tam nárok na nejaký vernostný bonus.

Neviem, o akých 3 rokoch to píšeš, ale zmluvy SS sa uzatvárajú s tým, že riadna doba sporenia je 6 rokov. Tie 3 roky si asi zle pochopil, to bude asi ten „vernostný program“, ktorý je nad rámec 6 rokov. Stav. sporiteľňa tým podporuje sporiteľov, aby sporili 7, 8, 9 a viac rokov. za každý rok navyše dostane sporiteľ zvýhodnenú (zvýšenú) úrokovú sadzbu preto, aby nezrušil stav. sporenie a nechal peniaze stav. sporiteľni.

Formy vernostného bonusu bývajú rôzne – sporiteľňa zvykne ponúknuť vyššiu úr. sadzbu, alebo vyplatí po skončení 6 ročného obdobia nejaký bonus z pripísaných úrokov alebo som videl, že pripíšu v prvom roku 50% z výšky pripísanej štátnej prémie. Akú konkrétnu formu bonusov máš, treba pozrieť v zmluve.


A teraz sa pýtam:
1. mám vložiť na uvedenú novú zmluvu s cieľovou sumou 7 000 EUR peniaze, aby som dostal štátnu prémiu?

Ak teda bola pôvodná zmluva už zrušená (oznámenie o zrušení by mal mať tvoj otec), tak na pôvodnú už nič nevložíš, preto je logické, že ak chceš sporiť, tak musíš vkladať už na novú zmluvu. Dúfam, že je prémiovo zvýhodnená – treba si to overiť v návrhu, čo spisoval otec.


2. ak nevložím peniaze, ruší sa automaticky táto zmluva?

Nie, nevložením sporenia sa zmluva neruší. Veď už sú tam už vložené tie peniaze z predchádzajúcej zmluvy.


3. ak sa táto zmluva zruší, zostanú mi na nej peniaze vložené počas už spomínaných predchádzajúcich 6-tich rokoch?

Ako som už písal, zmluva sa nezruší, jedine že by si ju vypovedal (teda nie ty, ale tvoj otec). Ak sa zmluva zruší, tak na zrušenej zmluve nemôžu byť peniaze. Tie sa buď vyplatia alebo prevedú na inú zmluvu.


4. ak sa táto zmluva zruší, budem platiť nejakú pokutu, alebo penále za zrušenie?

Áno, v zmysle sadzobníka poplatkov PSS pri zrušení zmluvy zaplatíš 1,5 % z cieľovej sumy.


5. ak teda vložím na túto zmluvu peniaze, dá sa ešte zmeniť cieľová suma na najnižšiu možnú hranicu? /jedná sa len o sporenie, nechcem čerpať žiadny úver/

Cieľová suma sa dá znížiť, ale to ti nijako nepomôže, navyše za zníženie CS zaplatíš 1,5 % zo sumy, o ktorú by si CS znížil. Ak už beží zmluva, nie je potrebné meniť CS, tá môže byť kľudne aj vyššia, aj keď toľko neplánuješ nasporiť. Nevýhodou je len to, že pri určení CS (uzatvorení sporenie) sa zaplatil poplatok za uzatvorenie sporenia z dohodnutej CS.


A ešte jedna otázka:
Je možnosť po ukončení 6 ročného cyklu /ak nepotrebujem financie/ sporiť aj 7, prípadne 8 rokov s tým, že neuzatvorím žiadne pokračovanie zmluvy, ale stále sporím na starú zmluvu a dostanem štátnu prémiu aj počas toho 7, príp. 8 roku sporenia?

Áno je to možné. Po 6 roku, ak dosiahneš hodnotiace číslo, tak ti sporiteľňa pošle list s informáciou, že bolo dosiahnuté hodnotiace číslo pre pridelenie cieľovej sumy a ponúknu ti 3 možnosti:
- čerpanie úveru
- ukončenie sporenia a vyplatenie nasporenej sumy
- sporenie ďalej
Ak sporíš ďalej, zmluva beží ďalej a stále máš nárok na štátnu prémiu z ročnej nasporenej sumy. Tých 6 rokov sporenia nie je maximum. Fáza sporenia môže trvať aj 10 rokov. Tých 6 rokov je len hranica, po ktorej si môžeš peniaze vybrať a použiť bez dokladovania účelu, aby si neprišiel o štátnu prémiu. Do 6 rokov musíš preukázať účelovosť použitia prostriedkov.


Je možnosť potom vytiahnuť nasporené peniaze napr. počas 7 roku sporenia, alebo to musím "vydržať" ďalších 6 rokov?

Po 6. roku sporenia môžeš kedykoľvek zmluvu zrušiť a peniaze vybrať, nemusíš znovu „šetriť“ 6 rokov – pokiaľ, ako sa v tvojom prípade stalo, neuzatvoríš novú zmluvu.

Po 6 rokoch za zrušenie zmluvy neplatíš žiadny poplatok a nemusíš preukázať účel použitia. Takíto ľudia sa volajú solidárni sporitelia, lebo úver nečerpajú, len svojimi prostriedkami vytvárajú fond, ktorý PSS používa na poskytovanie úverov ostatným klientom (ktorí čerpajú úver).


Prosím o odpovede na moje otázky, viem, že sa nájde kopec takých "neznalých" problému ako ja, veľmi pekne ďakujem.

Teraz je otázne, čo plánuješ ďalej a tiež, koľko prostriedkov máš teraz na zmluve našetrených. Ak chceš sporiť ďalej aj viac rokov (napr. 6), tak nemusíš nič robiť, len každý rok vložiť na účet príslušnú sumu prostriedkov (najlepšie je vložiť toľko, aby si získal maximálnu št. prémiu – v tomto roku je to 531,05 €). Ak si doteraz pravidelne sporil, tak by si už mal mať skoro polovicu tých 7000 €. Teraz ale budeš musieť sporiť ďalších 6 rokov, alebo ukončiť sporenie výpoveďou zmluvy s určitými sankciami.

Neodpustím si poznámku, že takto to dopadne vtedy, ak ľudia zo špekulatívnych dôvodov majú financie na meno rôznych iných ľudí (známych, rodinných príslušníkov). Peniaze treba mať na vlastné meno, vyhneš sa tým rôznym rizikám takýchto prekvapivých manipulácií s tvojimi peniazmi. Preto doporučujem previesť zmluvu o stav. sporení na toho, komu skutočne peniaze patria – teda teba. Platí sa za to nejaký poplatok a možno bude treba aj zmeniť tarifu, keďže ty nie si dôchodca. Predídeš tým aj možnému riziku v prípade úmrtia tvojho otca (nechcem maľovať čerta na stenu, ale stať sa môže hocičo). V takom prípade bude zmluva predmetom dedičského konania, takže prostriedky by do skončenia ded. konania (čo môže trvať aj rok – dva) budú neprístupné a navyše ich môže zdediť napr. tvoj súrodenec (nie vždy sú rodinné vzťahy ideálne, ako potom dokážeš, že to stav. sporenie je tvoje...).


Ak by si mal ďalšie otázky, tak sa pýtaj. Je to trochu dlhší príspevok, ale zadal si veľa otázok....