spanielka21
13.04.09,16:56
Dobrý deň všetkým,

chcela by som sa vás opýtať. Nedávno sme kúpili pozemok. Hlavná cesta je vyvýšená nad pozemkom. Pôvodný majiteľ si tam doviezol zeminu, aby vytvoril príjazdovú cestu. Ten zemný val však zasahuje aj na pozemok suseda, s ktorým nevychádzal najlepšie. Nedávno, nám "jemne" naznačil, že ide vlastne o čiernu stavbu, ktorú "nechcel" nahlásiť. Nemám s tým žiadne skúsenosti, no myslím si, že dovezená zemina na vlastnej parcele nie je čiernou stavbou, alebo sa mýlim? Ak by sme tam v budúcnosti naviezli ďalšiu zeminu, prípadne kameň, makadam na spevnenie mohla by to už vtedy byť čierna stavba ak by sme ju nenahlásili? Za názory vopred ďakujem.

Španielka
wagner
13.04.09,15:41
ODDIEL 5
POVOLENIE TERÉNNYCH ÚPRAV, PRÁC A ZARIADENÍ


§ 71

(1) Povolenie stavebného úradu vyžadujú, pokiaľ na to nie sú príslušné podľa osobitných predpisov iné orgány,

a) terénne úpravy, ktorými sa podstatne mení vzhľad prostredia alebo odtokové pomery,
b) ťažobné a im podobné alebo s nimi súvisiace práce,
c) informačné, reklamné a propagačné zariadenia, pokiaľ sa umiestňujú na miestach viditeľných z verejných priestorov a pokiaľ sú spojené so stavbou alebo pozemkom.

(2) Na terénne úpravy a práce uvedené v odseku 1 písm. a) a b) sa povolenie nevydáva, ak stavebný úrad v územnom rozhodnutí od jeho vydania upustil.

(3) Povolenie sa nevyžaduje pri označeniach budov štátnych orgánov, pri návestiach v záujme verejnej bezpečnosti a poriadku, pri uličných, požiarnych, dopravných, vodohospodárskych a opisných značkách, pri označení geodetických bodov a poštových schránok. Povolenie sa nevyžaduje ani pri označeniach budov, pokiaľ nie sú reklamným zariadením.


§ 72

(1) Podať žiadosť o povolenie terénnych, ťažobných a im podobných alebo s nimi súvisiacich prác, informačných, reklamných a propagačných zariadení je oprávnený vlastník pozemku alebo ten, kto má iné oprávnenie užívať pozemok na požadovaný účel.

Ako vidíš, bolo potrebné požiadať o povolenie stavebný úrad. Sused má pravdu. A ak sa tým ešte vytvoril aj zjazd z miestnej komunikácie na vlastnú nehnuteľnosť, tak aj za to sa platí poplatok podľa zákona o správnych poplatkoch.
spanielka21
13.04.09,16:10
Ďakujem za odpoveď. Málinko ma to prekvapilo ... Ak je potrebné žiadať stavebný úrad o povolenie, stačí im to oznámiť alebo je potrebné mať vypracovaný projekt príjazdovej cesty? Budúci rok by sme chceli začať stavať a architekt nám odporúčal robiť príjazdovú cestu ako poslednú (kvôli jej možnému zničeniu počas stavby a strateniu investovaných prostriedkov). Ako by sme teda mali postupovať? Ďakujem.

Španielka
wagner
14.04.09,16:45
Na stavebných úradoch zvyknú mať predtlačené žiadosti. Treba tam zájsť a vypýtať si tú žiadosť, je tam napísané aj aké prílohy požadujú k žiadosti. Podľa mňa by nemuseli požadovať projekt prístupovej cesty. Záleží od stavebného úradu.
spanielka21
15.04.09,06:41
Ďakujem pekne, ale akonáhle som si chcela zistiť dodatočné informácie, narazila som na odkaz, že k žiadosti je potrebné pripojiť zjednodušenú dokumentáciu. Čo to presne znamená, keď my by sme tu cestu zatiaľ len spevnili kameňnom a vodu odviedli trativodom svojpomocne?
wagner
15.04.09,11:52
Podľa mňa stačí zakresliť to, čo chcete realizovať. Ale najlepšie by bolo spýtať sa na stavebnom úrade, čo si oni predstavujú pod pojmom zjednodušená dokumentácie. Nech vysvetlia požiadavky. Potom si to daj zakresliť. Predstavy stavebných úradov sú rôzne, niekedy človek žasne. Preto Ti nepíšem čo je to zjednodušená dokumentácia.