gabika2001
13.04.09,17:50
Dobrý deň:
Som dôchodkyňa chcem dať žiadosť o ukončenie pracovného pomeru. Pracujem ako učiteľka 40 rokov. Mohli by ste mi napísať ako mám formulovať žiadosť? Môžem žiadať o odmenu za odpracované roky, keď na odstupné nemám nárok? Za odpoveď ďakujem.
mzdarka renca
13.04.09,16:51
Dobrý deň:
Som dôchodkyňa chcem dať žiadosť o ukončenie pracovného pomeru. Pracujem ako učiteľka 40 rokov. Mohli by ste mi napísať ako mám formulovať žiadosť? Môžem žiadať o odmenu za odpracované roky, keď na odstupné nemám nárok? Za odpoveď ďakujem.

V žiadosti o ukončenie PP uvedieš:
Dávam výpoveď z pracovného pomeru, podľa § 61 a § 67 Zákonníka práce bez uvedenia dôvodu.
Výpovedná doba v zmysle § 62, odst. 1 a 2 je dva mesiace a začne plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, t.j. .........(napíš dátum)

Čo sa týka odmeny, tak na tú nemáš nárok, ak ti ju sám od seba neprizná zamestnávateľ.

Nárok máš, ak ide u teba o prvé ukončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, alebo starobný dôchodok, tak ti patrí odchodné najmenej v sume tvojho priemerného mesačného zárobku podľa § 134 (v tvojom prípade, ak si učiteľka, tak funkčný plat), ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Zisti si, či nemáte pre nárok na odchodné v Kolektívnej zmluve nárok vyšší, ako je v Zákonníku práce, napr. nárok na dva funkčné platy, čo ale nie je pravidlom.