zuzana1975
13.04.09,19:38
Ahojte, vie mi prosim niekto poradit? pracujem na zivnost v Rakusku ako opatrovatelka, platim si odvody do socialnej poistovne (unfallversicherung, pensionsversicherung, krankenversicherung,selbstandigenvorsorge) Aky by bol postup v pripade, ze ostanem tehotna, mam narok na matersky prispevok a po aku dobu, musim pracovat v Rakusku az do osmeho mesiaca tehotenstva, musim navstivit aj gynekologa v Rakusku, alebo stacia prehliadky od lekara na Slovensku, a aky je postup na uradoch? Dakujem
ikleinova
25.08.09,17:27
presne toto by som potrebovala zistit aj ja...ale dostala som nekompletnu odpoved, ze musim mat trvaly pobyt v Rakusku..potom tu aj navstevovat gynekologa a aj porodit!!!!! ako samoplatitel si na SK dvody do soc. poistovne platit nemozem...tzn, ze pokial tu nebudem mat trvaly pobyt ( aj ked mam vsetky pracovne potvrdenia , riadne si vsetko platim a odvadzam odvody tu v Rakusku) nemam narok ani na cent???? niekde sa tu stala chyba a nik mi nevie poskytnut uz 3 mesiace dostacujucu odpoved, ani v Rakusku...je to smutne, dufam, ze niekto kompententny sa na to pozrie a odpovie ti na otazku...a vlastne aj mne a urcete kopec dalsim....a inak prajem pevne nervy...
arizona
25.08.09,18:06
zuzana1975
27.08.09,18:21
Ahoj, nie som tehotna, takze ma to az tak netlaci, len som chcela byt o tom informovana, pre istotu, clovek nikdy nevie :-)). Na slovenskej socialke som dopadla asi tak, ze pracovnicka pri jednom okienku mi povedala, ze platenie do socialky je dobrovolne a mozem si to platit, pri druhom okienku mi vravela, ze neexistuje, aby som to platila v dvoch statoch a ked mi na to pridu dostanem pokutu, vraj mam priniest potvrdenie z Rakuska, ze si tam platim a oni mi spatne vratia to co som na Sk zaplatila. Ked som sa jej spytala, aky to ma byt formular nevedela mi povedat, tak som sa na to vykaslala a platim si to dalej. S nemcinou nie som na tom moc slavne, preto som to este na rakuskych uradoch neskusala, ale vraj treba poslat oficialny list a oni su v tom pripade povinni poskytnut dostacujuce informacie a odpovedat mi na otazky. Musim to dat na papier a dat prelozit, len sa neviem k tomu nejako dokopat. Ak sa nieco dozviem dam Ti vediet. Ale myslim si tym, ze nemame v Rakusku trvale bydlisko asi narok na matersku nebudeme mat. Zeny co maju deti a po poziadani dostavaju rok spatne peniaze, vraj to nie je vyzivne ako to oni nazyvaju, ale to Rakusania vyplacaju prispevky na deti cudzincom, ktori u nich pracuju. Ale moze sa stat, ze im ten prispevok aj zamietnu. Ani Slovaci ani Rakusania vela veci nedoriesili a je v tom bodrel a clovek sa tazko k niecomu dopracuje.Mozno nakoniec dopadnem tak, ze si platim v dvoch statoch, nedostanem ziadne peniaze a este vyfasujem aj pokutu. Huraaa Europska unia. Drzim palce, aby si sa k niecomu rozumnemu dopatrala. Cauko
ikleinova
29.08.09,08:46
Tak ja som sa toho chytila a bola som tu vo Viedni na socialke a dopadla som asi takto: kedze tu pracujem a platim si poistenie aj odvody, mam narok 8 tyzdnov pred porodom na nastup na natersku a aj na jej poberanie...musim tu vsak chodit k lekarovi, mat matersku knizku, inak nebudem mat narok na poberanie materskej ani nicoho ineho, musim tu aj porodit...inak mi ta zamestnankyna povedala, ze bohuzial mi viac info. ani nevie poskytnut, lebo vsetko je to este v parlamente a aj oni cakaju, ako sa politici rozhodnu, inak netreba tu mat trvaly pobyt, staci prechodny a na Slovensku si nemozeme ani dobrovolne platit odvody, ja som sa bola aj tam informovat, lebo je to nelegalne...a kedze pracujem tu zo zakona vyplyva, ze som povinna si ich platit tu...to je asi tak vsetko, o com doteraz viem. budem sa neskor zase informovat tu na uradoch tak potom dam vediet...hadam som trochu pomohla, mne to pomohlo.:)
meggitajga
28.07.11,20:42
Doba poberania dávky v materstve

Nárok na dávky v materstve je pre budúce matky, zamestnané v závislom pomere (ako zamestnankyne, nie ako živnostníčky) a to 8 týždňov pred plánovaným pôrodom a 8 týždňov po pôrode.

Pri predčasnom pôrode, viacdetnom pôrode, alebo pôrode cisárskym rezom sa obdobie poberania dávky predlžuje na 12 týždňov.

V prípade rizikového tehotenstva sa dávka v materstve priznáva od času, kedy je lekárom vydaná správa, že pri ďalšom vykonávaní pracovnej činnosti, by mohlo dôjsť k ohrozeniu zdravia a života matky a dieťaťa.

Dávka v materstve sa vypočítava podľa predpokladaného dátumu pôrodu, ktorý stanový ošetrujúci lekár. V prípade skoršieho príp. neskoršieho pôrodu sa 8 týždňová lehota pred pôrodom skracuje príp. predlžuje a podľa toho sa upravuje doba poberania dávky po pôrode.


Výška dávky v materstve

Výška dennej dávky sa u žien , ktoré vykonávali prac. činnosť v závislom pomere, vypočítava z priemerného príjmu za posledných 13 týždňov(v prípade týždenných výplat), alebo posledných 3 mesiacov pred dňom, v ktorom vznikol nárok na dávky.

Ženy, ktoré boli pred pôrodom zamestnané na čiastočný prac. úväzok (s mesačným príjmom do 366,33 Eur mesačne-suma platí pre rok 2010) majú tiež nárok na dávky v materstve a to vo výške 7,91 Eur (suma pre rok 2010) denne, ak si dodatočne uzatvorili dobrovoľné penzijné a zdravotné poistenie.

Ženy vykonávajúce pracovnú činnosť ako voľný zamestnanci( freie Dienstnehmerinnen) majú nárok na dávky v materstve, vypočítanej z ich ročného príjmu.


Dávky v materstve pre opatrovateľky, ktoré vykonávajú živnostenskú činnosť

V prípade prevádzkovania živnosti má živnostník nárok na tieto dávky v materstve:


Betriebshilfe

Ženy vykonávajúce samostatnú zárobkovú činnosť(živnostníčky) majú nárok na výpomoc pri podnikaní vo forme výpomocnej sily v rámci podnikania - Betriebshilfe a túto výpomoc zabezpečuje zmluvný partner sociálnej poisťovne(SVA). SVA má uzatvorenú zmluvu z rôznymi združeniami v každej spolkovej krajine. Ak má živnostníčka záujem o túto výpomoc, musí sa obrátiť zo žiadosťou priamo na zmluvného partnera sociálnej poisťovne . Zvyčajne je to príslušná pobočka WKO. Jedná sa buď o finančnú alebo vecnú výpomoc. Výška finančnej dávky závisí od mnohých faktorov. Max. dávka môže byť však vo výške 58,41 Eur denne a poskytuje sa po dobu max. 70 dní.

Vzhľadom na celý proces vybavovania tejto dávky a podmienok, za ktorých sa dávka priznáva, pre opatrovateľky neprichádza do úvahy.

Wochendgeld

V prípade, že živnostníčka nevyužila možnosť výpomocnej sily - Betriebshilfe, ma nárok na dávky v materstve - Wochengeld a to vo výške 25,95 Eur denne za predpokladu, že si zadovážila počas celej doby nároku na túto dávku pomocnú silu, ktorá jej pomáha pri vykonávaní jej podnikateľskej činnosti. Môže to byť aj rodinný príslušník, známy , alebo iná osoba a musí byť k dispozícií minimálne 20 hodín počas 4 dní v jednom týždni. Odbremenenie poberateľky tejto dávky sa vzťahuje len na úkony spojenej s vedením prevádzky, alebo živnosti a nie na práce v domácnosti.

V prípade niektorých povolaní, pri ktorých nie je možnosť nasadenia výpomocnej sily vzhľadom na potrebnú odbornosť v danej činnosti, alebo kvôli vzdialenosti prevádzky(kam možno zaradiť aj opatrovateľskú činnosť), odpadá táto podmienka. To znamená, že na túto dávku v materstve má nárok každá opatrovateľka.

Doba poberania dávky v materstve


Doba poberania dávky v materstve - Wochengeld je u živnostníčok tá istá ako u žien, ktoré boli zamestnané.

Dodatočné ustanovenia

- v prípade, že počas poberania dávky v materstve vznikne nárok aj na nemocenské dávky kvôli vzniku nejakej choroby, vypláca sa len dávka v materstve.

- v prípade smrti poberateľky dávky v materstve, dávka prechádza na osobu , do starostlivosti ktorej je dieťa zverené.

Formuláre:

Žiadosť o dávky v materstve - Antrag auf Wochengeld


Doplňujúce poznámky:

V prvom rade si treba uvedomiť, že je veľký rozdiel medzi ženou pracujúcou v závislom pomere ako zamestnankyňa a ženou, ktorá vykonáva živnostenskú činnosť. Žena pracujúca v závislom pomere a bývajúca v Rakúsku ma zvyčajne nárok na všetky dávky, vyplývajúce z jej tehotenstva a rodičovstva a vzťahuje sa na ňu zákon na ochranu matky a dieťaťa t.z. odo dňa zistenia, že je tehotná, nemôže byť prepustená, zamestnávateľ musí brať do úvahy jej stav a podľa toho ju zaťažovať pracovnou činnosťou, aby nedošlo k poškodeniu zdravia budúcej matky a jej dieťaťa. Počas poberania dávky v materstve(Wochengeld) nesmie vykonávať žiadnu pracovnú činnosť. Poistenie jej naďalej platí zamestnávateľ.

Opatrovateľka pracujúca na živnosť v Rakúsku po zistení, že je tehotná, musí aj naďalej vykonávať tú istú opatrovateľskú činnosť aj napriek jej stavu. Môže samozrejme svoju prácu opatrovateľky ukončiť, ale pokiaľ si chce zachovať nárok na priznanie dávky v materstve a potom aj nárok na priznanie rodičovského príspevku, musí si po celú dobu nechať aktívnu živnosť a platiť odvody do soc. poisťovne. V prípade, že zruší, alebo pozastaví živnosť v Rakúsku, stráca nárok na akékoľvek dávky.

2010-09-26