brato
13.04.09,19:58
Dobrý večer!
Mohol by mi niekto poradiť.Chystam sa otvoriť male potraviny.A ztej DPH mám nejaky hokej.Kedy mám byť platca DPH a kedy nie?Niečo som čital na porade,že pokial nebudem mať obrat do 1.500.000sk tak nemusim platiť DPH?
Dik za info.l
ata111
13.04.09,18:49
Za plátcu DPH sa stačí prihlásiť, ak dosiahneš obrat 35000 eur za 12, alebo menej mesiacov. Podľa mojich skúseností, je otázkou 6-7 mesiacov, aby si ten obrat dosiahol. Stačí sa zaregistrovať potom. Aj veľmi malé potraviny, či napr. novinový stánok, tento obrat za 12 mes.väčšinou dosiahnu a sú povinní sa stať plátcami DPH.
KEJKA
13.04.09,21:23
presne tak. Nemáš veľmi priestor sa rozhodovať. Kedže ste obchod pre občanov - konečných spotrebiteľov, tak sa stráca výhoda byť platiteľom DPH - je to vcelku jedno, sleduj si obrat.
Možno väčšie nákupy s možnosťou odpočtu DPH by som odložila na neskoršie. Resp. obstaranie dlhodobého majetku by som naozaj riešila účtovne cez odpisovaný majetok alebo zásoby.
brato
15.04.09,05:12
diki moc za rady ste zlaty.A ako to funguje napr metre?Možem tamm nakupovat bez DPH ked ja budem platcom DPH?
ata111
15.04.09,06:40
Trošku sa polúskaj na Porade. V podstate ide o to, že ty v každom prípade, či si, alebo nie si plátca DPH nakupuješ tovar s daňou. Následne v účtovníctve si od dph, ktorou zdaníš predávaný tovar, odrátaš dph, ktorú si zaplatil za nakúpený tovar. Ale je to veľmi - veľmi zhruba povedané. Celú problematiku radšej konzultuj s niektorou ekonómkou, aby si sa dostal do obrazu.
ekopo
15.04.09,06:59
brato
15.04.09,14:46
ok Dakujem pekne.
Katka0208
26.07.11,11:30
Pekný deň,
szčo sa zaoberá reklamou. Od veľkých firiem má však problém dostať zákazku, keďže nie je platcom DPH. Preto sa rozhodol pre registráciu. Je však možné alebo lepšie, aby si živnosť ponechal a zriadil pri tom aj s.r.o. a cez ňu prehnal iba tieto zákazky a všetky ostatné, ktoré robí konečným spotrebiteľom a nie platiteľom DPH, by prehnal cez živnosť, kde by platcom nebol? Aby sa teda vyhol zbytočnému plateniu DPH. Je to výhodnejšie? Alebo.... ? Ďakujem za rady...
Economic
26.07.11,11:38
Pekný deň,
szčo sa zaoberá reklamou. Od veľkých firiem má však problém dostať zákazku, keďže nie je platcom DPH. Preto sa rozhodol pre registráciu. Je však možné alebo lepšie, aby si živnosť ponechal a zriadil pri tom aj s.r.o. a cez ňu prehnal iba tieto zákazky a všetky ostatné, ktoré robí konečným spotrebiteľom a nie platiteľom DPH, by prehnal cez živnosť, kde by platcom nebol? Aby sa teda vyhol zbytočnému plateniu DPH. Je to výhodnejšie? Alebo.... ? Ďakujem za rady...


Ja by som si FO nechala bez DPH a na tieto kšefty na ktoré je nevyhnutná DPH /predpokladám, že za to stoja/ by som si založila novú sročku. Vedz že sa dá za veľmi dobrú sumu si ju nechať založiť ak si to nevie porobiť všetko sám /pri elektronickom zápise sa dá ušetriť 50 % na súdnom poplatku./
Katka0208
26.07.11,12:14
Aké by to malo preňho nevýhody? Okrem toho, že mne ako účtovníčke by už platil viac :))) Momentálne platí minim. odvody do SP, do ZP neplatí nič, keďže je ZŤP. V sročke by sa musel zamestnať na PZ? Teda by si platil odvody z minim. mzdy, čo
by teda bolo približne rovnako. Alebo by stačilo, aby mal vyplatenú odmenu ako konateľ? Ale ak by nemal iných zamestnancov ako by to bolo? Mohol by ako FO fakturovať vlastnú prácu svojej sročke? Ako to v takýchto prípadoch funguje? Ďakujem....
Economic
26.07.11,12:19
Aké by to malo preňho nevýhody? Okrem toho, že mne ako účtovníčke by už platil viac :))) Momentálne platí minim. odvody do SP, do ZP neplatí nič, keďže je ZŤP. V sročke by sa musel zamestnať na PZ? Teda by si platil odvody z minim. mzdy, čo
by teda bolo približne rovnako. Alebo by stačilo, aby mal vyplatenú odmenu ako konateľ? Ale ak by nemal iných zamestnancov ako by to bolo? Mohol by ako FO fakturovať vlastnú prácu svojej sročke? Ako to v takýchto prípadoch funguje? Ďakujem....

živnosť si ponechá a bežné aktivity. A svoju cenu nezvyšuje o 20 % DPH
V sro nemusí byť vôbec zamestnaný. Ak má spoločnosť zisk, vyplatí si podiel na zisku. tento nie je už ďalej predmetom dane.
rozhodnutie je na ňom samom

Ak si jeho účtovníčka, tak mu poraď čo je pre neho vhodnejšie !
Katka0208
26.07.11,12:26
ďakujem...