miriam.1
14.04.09,08:59
V roku 2007 sme fakturovali odberateľov práce, ktoré do dnešného dňa neboli uhradené aj napriek niekoľkým upomienkam. Dne som zistili, že táto firma je v likvidácii od 18.02.2009. Likvidátorom firmy podľa výpisu z obchodného registra je sám konateľ firmy. Ako mám postupovať v tomto prípade? Je to podobné ako pri konkurze? Alebo stačí ak napíšem likvidátorom, že prihlasujem svoju pohľadávku. Ak viete tak mi prosím pomôžte, nemám s tým skúsenosti.
miriam.1
14.04.09,09:54
Nevie mi s tým niekto pomôcť?
miriam.1
20.04.09,05:33
Naozaj s tým nemá nikto skúsenosti, ako postupovať v tomto prípade? Bola by som vďačná za každú radu
Celsus
26.04.09,13:47
V roku 2007 sme fakturovali odberateľov práce, ktoré do dnešného dňa neboli uhradené aj napriek niekoľkým upomienkam. Dne som zistili, že táto firma je v likvidácii od 18.02.2009. Likvidátorom firmy podľa výpisu z obchodného registra je sám konateľ firmy. Ako mám postupovať v tomto prípade? Je to podobné ako pri konkurze? Alebo stačí ak napíšem likvidátorom, že prihlasujem svoju pohľadávku. Ak viete tak mi prosím pomôžte, nemám s tým skúsenosti.

Likvidácia nie je zákonom upravená tak detailne a formalisticky, ako konkurz.

Formu prihlasovania pohľadávok proti spoločnosti v likvidácii zákon neupravuje vôbec. Doporučujem prihlásiť pohľadávku písomne tak, aby bolo z prihlášky zrejmé najmä
- aká je výška pohľadávky (s rozlíšením istiny a príslušenstva),
- aká je splatnosť pohľadávky,
- aký je právny dôvod vzniku pohľadávky.

Prihlášku by som poslal s doručenkou na adresu sídla spoločnosti aj na adresu bydliska likvidátora.

K prihláške môžete priložiť kópie predmetných faktúr, zmlúv alebo objednávok, príp. ďalších dokladov, ktoré sa na pohľadávku vzťahujú. V každom prípade odporúčam prihlášku podať do 3 mesiacov od vstupu spoločnosti do likvidácie.

O vstupe do likvidácie musí byť v obchodnom vestníku zverejnené oznámenie spolu s výzvou na prihlasovanie pohľadávok. Pozrite si uvedené oznámenie s výzvou vo vestníku - zistíte z neho kedy končí lehota na prihlasovanie pohľadávok a možno aj ďalšie info, ktoré Vám pomôžu pri písaní prihlášky.
miriam.1
27.04.09,09:35
Ďakujem za radu
anna81
01.12.11,07:14
Poprosím o radu v súvislosti s firmou v likvidácii.
Viem že likvidátor má robiť len úkony smerujúce k likvidácii spoločnosti, ale u nás je konečná likvidácia v nedohľadne (môže to trvať aj roky), a taktiež mi je známe, že nové zmluvy môže uzatvárať len v súvislosti s ukončením nevybavených obchodov.
Definíciu "nevybavené obchody" som nikde nenašla....

Preto sa pýtam, môže firma v likvidácii prenajať inej firme motorové vozidlo (ktorého je vlastníkom, ale nedá sa predať z dôvodu zablokovania na polícii kvôli možnej exekúcii, ktorá sa ťahá už roky a stále nieje ukončená)? Vozidlo - traktor firma už nebude využívať a preto je nezodpovedné nechať ho schátrať kým sa ukončí likvidácia...
A v súvislosi s týmto mám ešte jednu otázku - táto istá firma v likvidácii vlastní pozemky, ktoré sú taktiež blokované proti predaju exekučným príkazom, môže ich prenajať inej firme?

Verím, že sa niekto nájde, kto má s týmto skúsenosti, lebo o firme v likvidácii je veľmi málo popísaného a veľmi málo ľudí sa s týmto stretáva.
Preto Vás prosím o Váš názor.
KEJKA
01.12.11,07:24
odporúčam preštudovať ZDP - je tam lehota a spôsob ako ukončiť likvidáciu "pre daňové účely"
Tiež treba sledovať stav majetku a záväzkov - či nie je povinnosť vyhlásiť na firmu konkurz
formulácia, že je likvidácia v nedohľadne, sa mi proste nezdá.

oproti týmto záasadným bodom je dilema, či prenajať alebo neprenajať majetok, podľa mňa úplne nepodstatná.
anna81
01.12.11,07:43
"v nedohľadne" je preto, lebo už roky sa ťahá súdny spor, na základe ktorého exekútor zablokoval majetok proti predaju až do ukončenia sporu...
medzitým firma vstúpila do likvidácie, pokým sa tento spor nedorieši a súd nevydá rozhodnutie

a v tomto momente je pre mňa dilema prenájmu majetku naozaj dôležitá, lebo máme záujemcov, ktorý by si vyššie uvedený majetok od nás prenajali a neskôr možno odkúpili, len som sa nikde nedopátrala, či je možné majetok prenajať
anna81
05.12.11,06:17
nik nemá skúsenosti s prenájmom majetku firmy v likvidácii?
december85
21.06.12,06:16
Ako mám postupovať v prípade, že: likvidátor nám neoznámil, že firma vstupuje do reštrukturalizácie, likvidácie, atď, takže sme pohľadávky nikam neprihlasovali, keďže sme nevedeli, že sa niečo takéto deje. Môžem tieto pohľadávky odpísať v plnej sume? ďakujem veľmi pekne. Sú to pohľadávky z roku 2010 a 2011.