Micifuzik
14.04.09,10:05
Dobrý deň
potrebovala by som poradiť ako je to s PN-kou Szčo
Môj manžel je SZČO klampiar. potrebovala by som poradiť ako je to s PN-kou.
Kde to má nahlasovať, kto mu ju platí, či má vôbec nárok na Pn-ku, ako sa to počíta a vlastne aký je celý postup okolo toho. vytkol si členok a predpokladáme, že také 2-3 týždne sa na to nemôže postaviť.
ďakujem za rady
Antonia1
14.04.09,08:23
Ak si platí odvody do sociálnej poisťovne, tak PN odovzdáš do SP
odovzdávaš - žiadosť o náhrada príjmu
- žiadosť o nemocenske
Tweety
14.04.09,08:23
Dobrý deň
potrebovala by som poradiť ako je to s PN-kou Szčo
Môj manžel je SZČO klampiar. potrebovala by som poradiť ako je to s PN-kou.
Kde to má nahlasovať, kto mu ju platí, či má vôbec nárok na Pn-ku, ako sa to počíta a vlastne aký je celý postup okolo toho. vytkol si členok a predpokladáme, že také 2-3 týždne sa na to nemôže postaviť.
ďakujem za rady
Podstatná otázka, platil si odvody do SP? Ak nie, nárok na nemocenské nemá. Ak platil a platí, nemocenské vypočíta z VZ SP.
janaGT
24.04.09,05:56
musí szčo v čase PN platiť odvody do SP a ZP?
Sabadka
24.04.09,08:31
musí szčo v čase PN platiť odvody do SP a ZP?
Nie, ale ak je dobrovoľným platcom PvN takto áno. Aspoň moja klientka toto poistenie platiť musela aj počas PN, SP to od nej žiadala.
janaGT
24.04.09,08:37
Nie, ale ak je dobrovoľným platcom PvN takto áno. Aspoň moja klientka toto poistenie platiť musela aj počas PN, SP to od nej žiadala.

a ešte sa spýtam, ak je PN od 12.3. musí platiť aj za 03/09?
Danuulienka
24.04.09,08:42
vypočítaj si alikvotnú čiastku t.z. za 11 dní v marci musí zaplatiť poistné
janaGT
24.04.09,08:44
vypočítaj si alikvotnú čiastku t.z. za 11 dní v marci musí zaplatiť poistné

chvalabohu, ja mu nerobím účto, to len získavam info pre môjho bratranca.
Ja robím len PÚ.
janaGT
24.04.09,08:47
vypočítaj si alikvotnú čiastku t.z. za 11 dní v marci musí zaplatiť poistné
to platí pre SP aj ZP?
Viem, že zaniesol papiere len na SP, ako to treba zdokldovať na ZP?
Danuulienka
24.04.09,16:47
na ZP platíš aj počas PN plnú sumu a potom za obdobie PN Ti vznikne pri ročnom zúčtovaní ZP preplatok
Danuulienka
24.04.09,16:48
na ZP vlastne ani neposielaš doklad o PN len k ročnému zúčtovaniu žiadaš zo ZP potvrdenie o PN a vzniknutý preplatok Ti potom na základe ročného zúčtovania vráti
Sabadka
24.04.09,17:27
na ZP vlastne ani neposielaš doklad o PN len k ročnému zúčtovaniu žiadaš zo ZP potvrdenie o PN a vzniknutý preplatok Ti potom na základe ročného zúčtovania vráti


Myslela si potvrdenie zo SP o PN asi.
Danuulienka
24.04.09,18:49
áno opravujem zo SP potvrdenie
Katy a R
24.04.09,18:59
Na základe potvrdenia o vyplatených nemocenských dávkach (zo SP) si môže znížiť aj zálohovú platbu do ZP ... nemusí čakať na preplatok rzzp. samozrejme doložiť!
(neúverujem žiadnu inštitúciu, keď nemusím;))
elenka
18.05.09,10:44
Môže si SZČO počas PN uplatňovať nejaké náklady - napr. na telefón, internet a pod. ?
andreaS
31.05.09,14:39
Na základe potvrdenia o vyplatených nemocenských dávkach (zo SP) si môže znížiť aj zálohovú platbu do ZP ... nemusí čakať na preplatok rzzp. samozrejme doložiť!
(neúverujem žiadnu inštitúciu, keď nemusím;))


Toto plati od 09/2005? Ale je potrebné zájst do prislusnej zdravotnej poistovne aj s tym papierom zo SP inak ak to SZCO neurobi, tak plati nadalej plne preddavky?

mam teraz hlavu v smutku a listujem zakonmi aj poradou ako diva, pretoze musim urobit dodatocne rzzp od roku 2005, pretoze mi klientka az teraz doniesla papiere, ze bola PN... je to na slaktrafenie... keby nemala nezrovnalosti so ZP o plateni resp. skor o nedoplatkoch tak nato ani nepridem... pritom som sa na pn-ky vzdy pytala...

Mam nachystanu tabulku s predpismi od roku 2005 a neviem, ci mam teda pocitat pn-ky uz priamo do predpisu alebo nechat predpis v plnej sume a zohladnit to az v rzzp.
Lianka
31.05.09,14:41
Ja som to zohladnovala az v RZZP.
andreaS
31.05.09,14:51
k tym nezrovnalostiam s platbami do ZP mi doniesla aj vytlaceny mejl s predpismi poistneho za vsetky roky odkedy podnika plus druhy papier kde su zase uvedené vsetky platby do ZP. Skoda ze to ZP neurobila tak, ze k predpisu nenapisali datum uhrady... vedela by som tak hned, ci dany predpis uhradila do 30.6. ... takto to musim rucne spocitat a zistit...

no ale k tym predpisom... od roku 2005 ma vsade mesacny predpis neponizeny... len este zahadou mi ostava, ze v roku 2006 a 2007 ma spolu 11x uvedené storno celeho mesacneho predpisu (je to identicky riadok aj na tu istu sumu ako je predpis ale ma priznak T, co znamena storno) a tomu veru nerozumiem, ci to znamena ze dany preddavok sa neplati alebo co?
andreaS
31.05.09,14:52
este si chcem overit, ze poistencom statu sa stava az ked jej je priznane nemocenske pocas pn...

ak by bola na pn ale nedostavala nemocenske, nesplna tak podmienku poistenca statu a toto obdobie ani neuvediem do rzzp.

spravne?
veronikasad
31.05.09,15:06
Andrejka, tá zmena v zákone o zdr.poistení, že SZČO nemusí vôbec platiť preddavky počas PN, platí asi od 05/2008. Predtým to bol dosť komplikovaný výpočet, mohol platiť preddavky v zníženej výške. Musí mať nárok na nemocenské z povinného poistenia SZČO.
andreaS
31.05.09,15:12
veronika dakujem....

mna domotalo hned na zaciatku, ked som otvorila tlacivko RZZP 2005 a tam bolo pre PN len kolonky od 09/2005, preto som tak zblbla... ale ona to na ZP zrejme nenahlasovala, kedze jej preddavky eviduju v plnej vyske kazdy mesiac aj ked bola PN...

este co ma myli je to storno pri niektorych preddavkoch...

mam od nej dake papiere aj zo socialnej poistovne a tam som nasla, ze za vsetky obdobia pn dostavala nemocenske, okrem 2 mesiacov, kt. boli napisane takto:

potvrdenie o poberani nemocenskych davok za rok 2006 - a tam bolo iba rukou pracovnicky napisane 31.8.-30.9. - nevyplatena; 1.10.-10.12. - vyplatena vo vyske xy,- ...

pre mna je teraz smerodajne, ze z nejakeho dovodu jej tu jednu pn nevyplatili a teda neuznali a tym padom toto obdobie ani neuvediem v RZZP.

Preddavky nechavam v plnej vyske a az v rzzp budem upravovat.

A v roku 2005 bol na pn vlastne narok len od toho septembra... dovtedy sa pn-ky nezapocitavaju, lebo tam nato nie je ani kolkonka. spravne?
veronikasad
31.05.09,15:17
Andrejka, ak by tá PN-ka nebolo vyplatená aj z dôvodu, že nemala zaplatené odvody do SP, neuvádzaš ju v RZZP, lebo v danom období nevznikol SZČO nárok na nemocenské.

S poslednou vetou súhlasím.
ANNAP
08.06.09,04:23
SZČO mal pn v roku 2008 ale neboli mu poskytnuté dávky PN , nakoľko nemal načas poplatené odvody. V zdr.poisťovni mu povedali, že zdravotné si musí doplatiť nakoľko nepoberal dávky PN. Myslíte, že to je rozhodujúce? Nestačí, že má vystavenú PN ?
Anja111
08.06.09,05:00
SZČO mal pn v roku 2008 ale neboli mu poskytnuté dávky PN , nakoľko nemal načas poplatené odvody. V zdr.poisťovni mu povedali, že zdravotné si musí doplatiť nakoľko nepoberal dávky PN. Myslíte, že to je rozhodujúce? Nestačí, že má vystavenú PN ?
V ZP ho iInformovali správne. Vystavená PN nestačí, ale je potrebné doložiť aj Potvrdenie o poberaní dávok PN zo SP.
mirhu
04.08.09,10:20
V ZP ho iInformovali správne. Vystavená PN nestačí, ale je potrebné doložiť aj Potvrdenie o poberaní dávok PN zo SP.
Ak bol SZČO PN, mal aj dávky z PN, tie sa účtujú nejako?
macula
04.08.09,10:26
Nie, tie sú oslobodené od dane a o nich sa neučtuje
Sisa23
04.08.09,17:49
Dobrý večer,
prosím Vás pekne poraďte mi, môj švagor je SZČO od 10/2008 nie je evidovaný v SP, do 10/2008 bol zamestnanec a teraz mal úraz. Má nárok na nemocenské, alebo nie?
Ďakujem :-)
Xanti
04.08.09,17:53
Dobrý večer,
prosím Vás pekne poraďte mi, môj švagor je SZČO od 10/2008 nie je evidovaný v SP, do 10/2008 bol zamestnanec a teraz mal úraz. Má nárok na nemocenské, alebo nie?
Ďakujem :-)Nie nemá nárok na nemocenské, lebo si neplatí odvody do SP ako živnostník.
Mal by nárok na nemocenské keby si platil poistné do SP ako dobrovolne poistená osoba.
Môže sa prihlásiť aj teraz, zaplatiť a potom sa dať na novo vypísať alebo ani nie, neviem o tom sa tu už viedlo pár diskusií.
brčko
04.08.09,17:53
Dobrý večer,
prosím Vás pekne poraďte mi, môj švagor je SZČO od 10/2008 nie je evidovaný v SP, do 10/2008 bol zamestnanec a teraz mal úraz. Má nárok na nemocenské, alebo nie?
Ďakujem :-)

ochranná lehota zo zamestnania je len 42kalendárnych dní, takže nárok zo zamestnania nemá. A ak nie je ako szčo povinne ani dobrovolne nem.poistený, tak nárok na nemocenské nemá.
veronikasad
04.08.09,21:25
Dobrý večer,
prosím Vás pekne poraďte mi, môj švagor je SZČO od 10/2008 nie je evidovaný v SP, do 10/2008 bol zamestnanec a teraz mal úraz. Má nárok na nemocenské, alebo nie?
Ďakujem :-)
Ak bol do 10/2008 zamestnanec, podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných 2 rokoch pravdepodobne splňa. Doporučujem prihlásiť sa v soc. poisťovni ako dobrovolne nem. poistená osoba. Bude mať nárok na nemocenské, počas prvých 26 týždňov len z min. mzdy.
Sisa23
05.08.09,19:30
Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne.
:-)
Tinika
14.09.09,13:42
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, ako je to napr. z faktúrami za telefóny, internet, ked som od 3,9, PN či si ich môžem dať do N, ked v podstate aj tak volám s klientami a používam internet na podnikateľské účely. ďakujem
Andyke
14.09.09,13:56
Je to daňový náklad. (telefón aj internet)
Tinika
14.09.09,14:19
Je to daňový náklad. (telefón aj internet)

Ďakujem, takže počas PN akurat nemozem vystavovať Fa a dať si do N napr. nejakeé školenie? a ešte som si kupovala nový stol, zalohu som platila pred PN ale stol dosiel az teraz, myslim ze v pohode može ist do N. však?
Andyke
14.09.09,14:34
Faktúry môžeš vystavovať. A samozrejme aj ten stôl je daňový náklad. To školenie počas PN si odpusť.
Tinika
14.09.09,16:16
Faktúry môžeš vystavovať. A samozrejme aj ten stôl je daňový náklad. To školenie počas PN si odpusť.

ďakujem, jasne ze na skolenie neidem :)
marta bodonova
09.06.10,12:15
Vie mi niekdo poradiť?
Zo ZP som dostala preplatok za rok 2005/ vraj som viac zaplatila/. V roku 2005 som tieto odvody dala do VOZD, teraz tento preplatok kde mám dať.
Ďakujem
rodina1
09.06.10,12:19
Vie mi niekdo poradiť?
Zo ZP som dostala preplatok za rok 2005/ vraj som viac zaplatila/. V roku 2005 som tieto odvody dala do VOZD, teraz tento preplatok kde mám dať.
Ďakujem
Ak si zaplatené odvody v roku 2005 dala ako VOZD, preplatok, ktorý ti zaslala ZP bude v tomto roku POZD - iný príjem.
marta bodonova
09.06.10,12:24
Ďakujem
NovaSib
11.06.10,19:18
Dobrý deň!

Prosím Vás, poraďte mi!
Som SZČO a bola som PN od 28.12.2009 do 14.03.2010. Poistné za toto obdobie som neplatila. (za obdobie od 15.03.2010- do 31.03.2010 už som platila.) V apríli som dostala od ZP upomienku na január a február. Volala som tam a pani mi povedala, že som nemala platiť a aby som odovzdala návratku čo mi poslali a aby som tam napísala ako dôvod PN. Potvrdenie od SP som odovzdala do ZP osobne. V máji som dostala ďalšiu upomienku za marec (už len na tú chýbajúcu čiastku). Volala som, nemali moju PN-ku zaevidovanú. Tak som to poslala s e-mailom. O týždeň neskôr som volala, ešte to stále nemali. Ešte raz som poslala na ďalšiu e-mailovú adresu. Dnes som volala ( ďalší týždeň) a prišiel šok. To, že ešte stále nemajú zaevidovanú PN-ku, to ma už neprekvapilo, ale pani mi tvrdila, že musím platiť aj vtedy keď som PN!!!! Teraz neviem či som mala platiť, či nie. To, že nemám platiť mi poradili u nás v pobočke ZP.

Aj tu som našla toto:
"Re: PN-ka SZČO
Na základe potvrdenia o vyplatených nemocenských dávkach (zo SP) si môže znížiť aj zálohovú platbu do ZP ... nemusí čakať na preplatok rzzp. samozrejme doložiť!
(neúverujem žiadnu inštitúciu, keď nemusím)"

Ale pani stále mi hovorila, že to musím teraz zaplatiť! Čo mám robiť? Síce traja mi hovorili, že nie, ale táto napriek k tomu, že som jej hovorila, že mi takto poradili oni a nie ja som si to vymyslela len hovorila svoje.

Je niekde v zákone napísané, že nemusela som platiť?
Prosím pomôžte mi!
veronikasad
11.06.10,19:24
NovaSib, odovzdala si v ZP spolu s PN-kou aj potvrdenie o výplate nem. dávok zo soc. poisťovne ?

pozri § 11 odst.8, písm. n/1 Zákona o zdr.poistení

(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za

a) nezaopatrené dieťa;39a) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,
b) fyzickú osobu, ktorá poberá dôchodok, okrem poberateľa vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku podľa osobitného predpisu, 39b) alebo dôchodok z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov podľa osobitného predpisu39c) alebo dôchodok z cudziny, alebo dôchodok z iného členského štátu a nie je zdravotne poistená v tomto členskom štáte,
c) fyzickú osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok, 39d)
d) fyzickú osobu, ktorá dosiahla dôchodkový vek a ktorej nevznikol nárok na dôchodok,
e) fyzickú osobu, ktorá je invalidná39e) a nevznikol jej nárok na invalidný dôchodok, 39f)
f) fyzickú osobu vo väzbe7) alebo vo výkone trestu odňatia slobody, 8)
g) fyzickú osobu, ktorej sa poskytuje starostlivosť v zariadení, v ktorom je umiestnená na základe rozhodnutia súdu, alebo v zariadení sociálnych služieb5) celoročne,
h) zahraničného študenta na zabezpečenie záväzkov z medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná,
i) fyzickú osobu, ktorá poberá peňažný príspevok za opatrovanie, 39i)
j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,
k) fyzickú osobu, ktorá opatruje občana s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaného podľa posudku vydaného podľa osobitného predpisu 39ia) alebo opatruje blízku osobu, 39j) ktorá je staršia ako 80 rokov a nie je umiestnená v zariadení sociálnych služieb 39ja) alebo v zdravotníckom zariadení; 39k) starostlivosť o takéto osoby sa preukazuje čestným vyhlásením,
l) manželku alebo manžela zamestnanca, ktorý vykonáva štátnu službu v sídle služobného úradu v cudzine, alebo zamestnanca, ktorý podľa pracovnej zmluvy vykonáva práce vo verejnom záujme v zahraničí,
m) fyzickú osobu, ktorá vykonáva osobnú asistenciu občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím podľa osobitného predpisu, 39l)
n) fyzickú osobu,

1. ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské podľa osobitného predpisu, 39m)
Katy a R
11.06.10,19:49
... píše, že odovzdala potvrdenie zo SP osobne..:confused: ... predpokladám, že myslela potvrdenie o vyplatených ND
(treba odkladať potvrdené doklady o prevzatí...:mee::mee: ... pre istotu)
mona091
11.06.10,20:05
... píše, že odovzdala potvrdenie zo SP osobne..:confused: ... predpokladám, že myslela potvrdenie o vyplatených ND
(treba odkladať potvrdené doklady o prevzatí...:mee::mee: ... pre istotu)

so ZP som sa natahovala cca rok,
vymahali odo mna cca 15000sk, ale nevedeli urcit, za ktore obdobie,
nakoniec som dala podnet na hlbkovu kontrolu, od roku 1998 do 2009, odkontrolovala som si s nimi ci maju nahrate vsetky PNS-KY, ktore som si este raz poziadala o vypis z SP, a cakala na vyjadrenie, ako to s tym nedoplatkom je, a za ktore obdobie,

skoncilo to preplatkom 29 €, ale aj s vyhrazkou, ze im mam zdokladovat rok 1995, lebo v opacnom pripade mi narataju naspat nejaky nedoplatok
NovaSib
11.06.10,21:02
Ďakujem, boli ste rýchle :)

veronikasad, PN-ku ani nechceli, vrátili mi ju. Samozrejme odovzdala som potvrdenie o vyplatených ND zo SP. Ďakujem za zákon.

Katy a R, dala som kópiu potvrdiť, že prevzali. Už túto potvrdenú kópiu som poslala e-mailom. :( robím to bežne, aj ja dám všetko potvrdiť

Mona091, dúfam, že sa mi to nesťane...naťahovať sa so ZP...potrebujem drahé lieky, ktoré musí ZP schváliť. Preto som sa zľakla, že ma dajú medzi neplatičmi :(

Tak som neurobila chybu, že som nezaplatila. Pondelok ešte raz zavolám. Budem ich bombardovať telefonátmi a e-mailmi... a asi ešte raz tam idem osobne odovzdať....
Katy a R
11.06.10,21:15
... tiež som mala raz podobnú skúsenosť, že mi evidovali nedoplatok, ale mala som doklad, že som im potvrdenie zo SP odovzdala... tak sa to vyriešilo.
telefonovanie je podľa mňa zbytočné - ak máš ZP po ceste, radšej odovzdaj ( a samozrejme potvrdiť)
... už si pomaly budeme dávať potvrdzovať aj nos medzi očami
NovaSib
12.06.10,09:39
Katy a R ďakujem :)

Máš pravdu, utorok idem tadiaľ, odovzdám ešte raz ( a samozrejme dám potvrdiť :D )
dobrava
27.07.10,12:22
Prajem pekný deň, priateľ mal nepracovný úraz na dovolenke v zahraničí. Je SZČO a platí si pravidelne odvody. Keď prišiel na Slovensko, zašiel k svoju obvodnému lekárovi, ktorý mu vystavil PN, túto si zaniesol na SP. Teraz mu prišlo zo SP, aby vyplnil Hlásenie úrazu na účely nemocenského. Je to štandardný postup pri práceneschopnosti spôsobenej "nepracovným" úrazom? Asi sa spýtam hlúposť, ale nemôže si uplatniť nejaké "body" za sťaženie spoločenského uplatnenia, alebo bolestné? Alebo sa spýtam:
Má ešte niečo niekde vypisovať a posielať ohľadom tohto úrazu?
Ďakujem.
rodina1
27.07.10,12:28
Prajem pekný deň, priateľ mal nepracovný úraz na dovolenke v zahraničí. Je SZČO a platí si pravidelne odvody. Keď prišiel na Slovensko, zašiel k svoju obvodnému lekárovi, ktorý mu vystavil PN, túto si zaniesol na SP. Teraz mu prišlo zo SP, aby vyplnil Hlásenie úrazu na účely nemocenského. Je to štandardný postup pri práceneschopnosti spôsobenej "nepracovným" úrazom? Asi sa spýtam hlúposť, ale nemôže si uplatniť nejaké "body" za sťaženie spoločenského uplatnenia, alebo bolestné? Alebo sa spýtam:
Má ešte niečo niekde vypisovať a posielať ohľadom tohto úrazu?
Ďakujem.
Áno, pri nepracovnom úraze sa vypĺňa tlačivo: Hlásenie úrazu:


Je to štandardný postup pri PN spôsobenej nepracovným úrazom. Body by si mohol uplatniť, ak si v nejakej komerčnej poisťovni platí úrazovú poistku.
Okrem Hlásenia úrazu ... už neposiela nič.
dobrava
28.07.10,19:12
Áno, pri nepracovnom úraze sa vypĺňa tlačivo: Hlásenie úrazu:


Je to štandardný postup pri PN spôsobenej nepracovným úrazom. Body by si mohol uplatniť, ak si v nejakej komerčnej poisťovni platí úrazovú poistku.
Okrem Hlásenia úrazu ... už neposiela nič.
Ďakujem za odpoveď, môžeš mi ešte napísať, aká je komerčná poisťovňa? Allianz-Slov.poisťovňa je takisto komerčná? Alebo ako sa posudzuje poisťovňa? Ďakujem.
mysimis
28.07.10,19:54
Komerčné poisťovne sú napr. Allianz, Generali, Uniqa a pod.
dobrava
01.08.10,21:43
Ano, je poistený v Allianz a platí si úrazové poistenie. Kde sa prosím dozviem, či má nárok na uplatnenie si nejakých bodov, pretože keď bol v Allianz, dali mu do ruky len tlačivo "Oznámenie o úraze" , čo predpokladám znamená, že mu vyplatia nejakú symbolickú almužnu a vec je vyriešená.