seal79
14.04.09,11:39
Ahojte, potrebujem poradiť. Začiatkom tohto roku som predal byt. Nesplňam podmienky na oslobodenie dane (2 r. trvaly pobyt, resp. 5 rokov majiteľ). Prostriedky z predaja bytu však chcem investovať do výstavby rodinného domu. kolega mi raz spomínal, že v prípade predaja bytu a následného investovania získaných prostriedkov do iného byvania sa to dá zohľadniť v daňovom priznaní. Viete mi niekto v tejto veci poradiť?
Taktiež sa chcem opýtať, môžem v daňovom priznaní, pre predaji bytu medzi výdavky zaradiť poplatok realitke za sprostredkovanie, úroky (byt som kúpil cez stavebný úver) a pod,

Ďakujem !!!!
mzdarka renca
14.04.09,09:57
Ahojte, potrebujem poradiť. Začiatkom tohto roku som predal byt. Nesplňam podmienky na oslobodenie dane (2 r. trvaly pobyt, resp. 5 rokov majiteľ). Prostriedky z predaja bytu však chcem investovať do výstavby rodinného domu. kolega mi raz spomínal, že v prípade predaja bytu a následného investovania získaných prostriedkov do iného byvania sa to dá zohľadniť v daňovom priznaní. Viete mi niekto v tejto veci poradiť?
Taktiež sa chcem opýtať, môžem v daňovom priznaní, pre predaji bytu medzi výdavky zaradiť poplatok realitke za sprostredkovanie, úroky (byt som kúpil cez stavebný úver) a pod,

Ďakujem !!!!

Ak peňažný príjem z predaja bytu nie je oslobodený v zmysle § 9 platného zákona o dani z príjmov, je potom tento zdaniteľný príjem zaradený do ostatných príjmov v zmysle § 8 ZoDP, a to ako príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti.
Pri tomto druhu príjmu si daňovník môže v zmysle ods. 5 vyššie uvedeného paragrafu uplatniť – kúpnu cenu preukázateľne zaplatenú za tento predmetný byt v čase nadobudnutia (ak takýto stav nastal) a tiež finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci ako i ďalšich výdavkov súvisiacich s predajom bytu, vrátane sprostredkovateľskej odmeny pre realitného makléra.

Kúpa, alebo výstavba novej nehnuteľnosti nemá vplyv na výšku dane z predaja bytu.