Julča
14.04.09,12:42
Firma A s.r.o. platí od januára 2009 leasing za inú firmu B s.r.o., ktorá si zobrala na leasing nákladný Mercedes. Konateľ firmy A mi doniesol písomnú zmluvu medzi jeho firmou A a firmou B o tom že firma A bude platiť leasigové splátky ako aj všetky náklady spojené s prevádzkou auta / cestnú daň, PHM, opravy atď../. Je táto dohoda medzi firmou A a B dostačujúca, netreba k tomu aj súhlas leasingovej spoločnosti?
Podľa mňa toto nieje postúpenie leasingu, nakoľko táto dohoda bola uzatvorená bez súhlasu leasingovej spoločnosti. Tá vraj o tejto dohode vie, ale nedala na to žiadne písomné potvrdenie.
Na základe tejto dohody si chce firma A uplatniť odpočet DPH na leasignové splátky za 1kvartál 2009. Je to možné.?
Luba
14.04.09,10:56
Leasingovej spoločnosti by to mohlo byť teoreticky jedno, kto jej zaplatí, hlavne aby platil. Keď by došlo k neplateniu, aj tak by sa zrejme obrátila na svojho leasingového klienta (firmu B s.r.o), s ktorým má zmluvu a nie na toho, ktorý platil.
Keďže splátkový kalendár slúži ako (daňový) doklad na účely odpočtu DPH a na ňom je iste uvedený klient leasingovky, teda firma B s.r.o., táto má nárok na odpočet DPH, a nie firma A s.r.o.. Ak by firma A s.r.o. chcela mať nárok na odpočet, mala by dostávať faktúry od firmy B s.r.o. na leasingové splátky, kde by boli uvedené jej identifikačné údaje, teda aby si to navzájom refakturovali. Nemyslím, že by zmluva o tom, kto bude platiť za koho nejaké záväzky zakladala nárok na odpočet DPH.
Julča
14.04.09,11:42
Ďakujem, tá zmluva sa mi tiež nepozdávala. Klientovi som povedala, že to nestačí na odpočet DPH, len neviem, či z tej firmy B dostanem tie faktúry, aby som mohla nárokovať odpočet DPH za január -marec 2009. Čo sa týka splátok, tak firma A zatiaľ splátky platí načas.
Julča
14.04.09,12:28
Rozmýšľala som nad textom tej faktúry, ktorú by firma B/má auto na leasing/ vystavila firme A/ktorá si auto prenajala od firmy B/.
Mohla by znieť takto?
Na základe zmluvy ......... Vám refakturujeme leasingovú splátku za mesiac január /rozpísanú podľa položiek na istinu, úrok, poistenie/,
Ako poriešiť to, že tieto leasingové splátky firma A uhradila už priamo na účet leasingovej spoločnosti?
Luba
14.04.09,12:42
Áno, text faktúry cca taký, ako píšeš.
Keďže v zmluve sa hovorí, že A s.r.o. uhrádza leasingové splátky priamo leasingovke, tak by to malo postačiť - firma B s.r.o. by však asi mala dostať od A s.r.o. nejakú kópiu výpisu z BÚ alebo nejaké potvrdenie od A s.r.o., že danú splátku uhradila, aby si B s.r.o. mohla zaúčtovať vystavenú faktúru ako uhradenú. Z hľadiska toho, že platba bola vykonaná skôr ako bola vystavená faktúra, tak firma A s.r.o. je v suchu, lebo kedy dostane faktúru, vtedy si ju dá do DPH na odpočet. Firma B s.r.o. zas robí refakturáciu, takže kedy vystaví faktúru, vtedy si dá DPH z nej na výstupe do DPH, nemusí sa nutne držať dátumov zo splátkového kalendára.
Julča
14.04.09,13:23
Ja robím účto firme A, ale teraz mi napadlo, že firma B bude mať DPH na výstupe a mala by tú DPH-čku odviesť, čo jej samozrejme bude vadiť, lebo žiadnu úhradu nedostala? Ako toto poriešiť?
Julča
14.04.09,15:26
Neporadíte?
Luba
15.04.09,07:10
No ale veď firma B s.r.o. predsa má splátkový kalendár z leasingu, na základe ktorého si môže DPH odpočítavať. Na základe vystavených faktúr by ju zas odvádzala. Síce nič nedostane (úhradu), ale veď ani nič nezaplatí, takže je na nule.
azla
15.04.09,07:42
Podľa mňa si treba jasne zadefinovať postavenie každej strany.

Firma B je leasingový nájomca.

- B je leasingový nájomca, má uzavretú zmluvu s leasingovou spoločnosťou a má povinnosť platiť leasingové splátky.

- ak chce postúpiť leasing, tak je nutná Zmluva s leasingovou spoločnostou o postúpení leasingu a tiež by malo nastať vyúčtovanie odstupného pre spoločnosť A. Odo dňa postúpenia leasingu prechádza povinnosť platiť leasingové splátky na spoločnosť A.

- ak nejde o postúpenie leasingu, tak ide o prenájom vozidla spoločnosťou B pre spoločnosť A. Je nutná nájomná zmluva a súhlas leasingovej spoločnosti.
Spoločnosť B je stále leasingový nájomca a vo svojom účtovníctve účtuje o leasingu a má účtovať aj o splátkach.

Spoločnosť B má na vstupe Dph z leasingových splátok a na výstupe Dph z faktúry za nájom. (nie refakturácia leasingových splátok).


Firma A je nájomca.

Ak spoločnosť B prenajíma automobil spoločnosti A na základe nájomnej zmluvy, v zmluve sa dojednáva výška nájmu. Výška nájmu by mala zohľadňovať všetky náklady spoločnosti A v súvislosti s týmto predmetom leasingu a možno aj nejaký zisk.

Spoločnosť A má na vstupe Dph z faktúry za nájom. (nie refakturácia leasingových splátok).

Spoločnosť A dostane faktúru za nájom, zaplatí za nájom spoločnosti B a B zaplatí leasingové splátky leasingovej spoločnosti. (tak by to malo byť, ak ide o nájomný vzťah.).

Tým, že A platí leasingové splátky za B sa vzťah zneprehľadňuje, lebo B-leasingový nájomca potom nemá účtovný doklad na základe, ktorého si znížuje svoj záväzok voči leasingovej spoločnosti.

Doporučujem čím skôr dať daný vzťah do súladu so skutočnosťou a nebude problém. :)
Luba
15.04.09,08:12
Áno, súhlas s azla, správnejšie je fa za nájom, nie refakturáciu leasingových splátok. V tom prípade ale B s.r.o. by mala vystavovať tieto faktúry mesačne a ak sa celá tá dohoda a leasing udiali už napr. vo februári, tak by mala mať z toho dodatočnú daňovú povinnosť DPH.
Julča
15.04.09,10:43
Súhlasím s Vami, je to neprehľadné, ale je to skutočnosť a s obdobím január-marec 2009 už nič nespravím. Musím to zohľadniť v priznaní k DPH a o to mi ide. To že firma A platí za firmu B leasingové splátky je holá skutočnosť, s tým už nič neurobím. A tak neviem ako to dať do poriadku, aby bolo všetko v poriadku.
Za každú radu ďakujem.
Luba
15.04.09,10:50
Ak bola zmluva uzavretá v januári a celé to beží od januára, tak si myslím, že by B s.r.o. mala dodatočne vystaviť fa za január a február, lebo služba (=nájom) bola poskytnutá už v týchto mesiacoch a podať dodatočné daňové priznania. Ak je štvrťročným platiteľom, tak je ešte v pohode.
Julča
15.04.09,11:34
Obe firmy sú štvrťročnými plátcami DPH. Takže požiadam dodatočne firmu B o fakturáciu nájmu /nie refakturáciu leasingových splátok/. Ešte potrebujem poriešiť tie platby. Firma B vystaví firme A faktúru na nájom, ale tá jej to už nezaplatí, lebo splátky zaplatila leasignovej spoločnosti.Poradíte mi s týmto problémom?
Ako poznám konateľa nebude chcieť aby si firma B sama platila leasingové splátky, lebo neverí že ich uhradí leasingovej spoločnosti pozná dobre túto firmu aj majiteľa/.
azla
15.04.09,11:44
Obe firmy sú štvrťročnými plátcami DPH. Takže požiadam dodatočne firmu B o fakturáciu nájmu /nie refakturáciu leasingových splátok/. Ešte potrebujem poriešiť tie platby. Firma B vystaví firme A faktúru na nájom, ale tá jej to už nezaplatí, lebo splátky zaplatila leasignovej spoločnosti.Poradíte mi s týmto problémom?
Ako poznám konateľa nebude chcieť aby si firma B sama platila leasingové splátky, lebo neverí že ich uhradí leasingovej spoločnosti pozná dobre túto firmu aj majiteľa/.

Ak sú obe firmy kvartalnými platcami Dph, nič nie je neskoro.
B fakturuje nájom pre A.
B- odvedie A- odpočíta. Všetko bude v I.Q.2009

B má pohľadávku voči A za nájom.
A má pohľadávku voči B za zaplatené leas. splátky.

Tieto pohľadávky si navzájom započítajte a ak bude rozdiel, tak to potom dorovná tá firma, ktorá dlží.

Potom od 4/2009 postupujte štandardne.:)
Julča
15.04.09,11:49
Ďakujem, takto to urobím, dúfam, že z nich dostanem tie faktúry.
Len sa chcem ešte opýtať na tie platby.
Konateľ firmy A platil za firmu B leasingové splátky len na základe ústnej dohody /na to mám doklad výpis z Bú/ bude to stačiť na urobenie zápočtu?
azla
15.04.09,11:51
Ako poznám konateľa nebude chcieť aby si firma B sama platila leasingové splátky, lebo neverí že ich uhradí leasingovej spoločnosti pozná dobre túto firmu aj majiteľa/.

Ale toto nie je štandardný vzťah. Ako bude vedieť firma B preukázať, že sú splatky zaplatené, keď nemá v ruke žiadne doklady ?

Firma B je stále leasingový nájomca a môže kedykoľvek leasing zrušiť , zrušiť nájomnú zmluvu apod.

Ak chce mať A "istotu", najlepšie riešenie je, aby firma A dosiahla postúpenie leasingu na svoju spoločnosť.
azla
15.04.09,11:54
Konateľ firmy A platil za firmu B leasingové splátky len na základe ústnej dohody /na to mám doklad výpis z Bú/ bude to stačiť na urobenie zápočtu?

Podľa môjho názoru by bola vhodná nejaká písomná dohoda, aby to bolo preukazateľné aj v budúcnosti.
Je potrebné dať na papier, že A zaplatila za B ......akú sumu, dôvod, možno aj priložiť výpisy z účtu a uviesť, že pohľadávka za tieto platby platené za B sa započíta so záväzkami/pohľadávkami za nájom dopravného prostriedku.
Julča
15.04.09,13:34
Azla, veľmi pekne ďakujem, za všetky rady. Že je táto situácia trocha neprehľadná a neštandartná mi je jasné. Leasingovka o všetkom vie a zatiaľ jej to nevadí. Problém je v tom, že firma A je nová a má veľmi malý obrat, aby jej leasingová spoločnosť odsúhlasila postúpenie leasingu.
Tak sa to riešilo takto provizórne.
Julča
20.04.09,07:30
Trocha mimo temy, môže si firma A uplatňovať DPH z nákupu PHM k tomuto automobilu?
Ďakujem.
azla
20.04.09,08:43
Trocha mimo temy, môže si firma A uplatňovať DPH z nákupu PHM k tomuto automobilu?
Ďakujem.

Firma B ma auto na leasing. Prenájme ho firme A.
Firma A ma prenajaté auto. Prenajala si ho za účelom používania. Čiže nakupuje PHM a za štandardných podmienok má nárok na odpočet Dph. (ako pri firemnom aute.).
Julča
21.04.09,08:34
Ďakujem
Julča
22.07.09,08:38
Chcem sa vrátiť k tejto problematike. Zmluva o nájme sa podpísala a faktúry nám firma B zaslala.
Len teraz neviem v Pú zaúčtovať splátku leasingu. Vo výpise z Bú mám výdavok 5000Eur, ako to zaúčtovať? Je to vlastne platba za niekoho iného, môžem to dať napríklad na 588AE /ako nedaňový náklad/ ?
azla
22.07.09,11:35
Chcem sa vrátiť k tejto problematike. Zmluva o nájme sa podpísala a faktúry nám firma B zaslala.
Len teraz neviem v Pú zaúčtovať splátku leasingu. Vo výpise z Bú mám výdavok 5000Eur, ako to zaúčtovať? Je to vlastne platba za niekoho iného, môžem to dať napríklad na 588AE /ako nedaňový náklad/ ?

Ak ste si písomne dohodli, napr.


Podľa môjho názoru by bola vhodná nejaká písomná dohoda, aby to bolo preukazateľné aj v budúcnosti.
Je potrebné dať na papier, že A zaplatila za B ......akú sumu, dôvod, možno aj priložiť výpisy z účtu a uviesť, že pohľadávka za tieto platby platené za B sa započíta so záväzkami/pohľadávkami za nájom dopravného prostriedku.

tak platbu v banke by som na základe tohto zaúčtovala ako pohľadávku voči firme B napr. na účet 315.


Ak už máte dojednaný nájom, bolo by vhodnejšie a hlavne prehľadnejšie, aby
- firma A zaplatila firme B nájom do termínu splatnosti leasingu
- a následne firma B zaplatiť leasing v termíne priamo zo svojho účtu.
Julča
22.07.09,14:48
Azla, prepáč, asi si mala na mysli, aby firma A zaplatila firme B za nájom.
Situácia je zložitá a v dohľadnej dobe sa určite nevyrieši.
Máme už písomnú zmluvu medzi firmou A a firmou B. Firma A má zaplatiť nájom za auto firme B, ale neplatí a platí leasingové splátky priamo leasingovej spoločnosti /vysvetlovanie na velmi dlho/. Leasingová spoločnosť s tým ústne súhlasila. Teraz mi ide o správne zaúčtovanie tých lízingových splátok ktoré firma A platí lízingovke /na základe výpisu z Bú/.
Julča
22.07.09,15:15
Ak ste si písomne dohodli, napr.



tak platbu v banke by som na základe tohto zaúčtovala ako pohľadávku voči firme B napr. na účet 315.


Ak už máte dojednaný nájom, bolo by vhodnejšie a hlavne prehľadnejšie, aby
- firma B zaplatila firme A nájom do termínu splatnosti leasingu
- a následne firma A môže zaplatiť leasing v termíne priamo zo svojho účtu.

Prepáč, asi si mala na mysli, že firma A by mala zaplatiť nájom firme B. Situácia je zlžitá a v najbližšej dobe sa nevyrieši. Máme zmluvu medzi firmo A a firmou B. Firma A by mala firme B platiť za nájom, ale nerobí to, platí priamo leasingovej spoločnosti. Teraz musím na základe výpisu z Bu zaúčtovať tieto platby. Myslím že by to mohlo byť aj cez tú 315. Máte niekto iné riešenie? Ďakujem.