Lenka1979
14.04.09,12:34
Mám problém.
Výrobná firma-s.r.o. robí výkopové práce kvôli oprave výtlačného vodovodného potrubia v okolí svojej výrobnej haly, ktorú má zaradenú v majetku firmy a účtuje o nej. Vodovodné potrubie ktoré sa nachádza pod halou a prechádza celým dvorom-kde sa realizujú práce však nie je jej vlastníctvom-je vlastníctvom vodární, s.r.o. ho však nevyužíva ani nič neplatí vodárenskej spoločnosti, pretože má vlastnú studňu-a teda aj vlastnú vodu. Tieto práce robí kvôli budúcej bezpečnosti, lebo sú v ňom veľké tlaky a nápory horúcej vody, kedy by rúry mohli hocikedy prasknúť a tlak vody by mohol poškodiť celú stavbu-halu. Výkopové práce si robí svojpomocne, avšak vymeranie smeru, výšky podzem.potrubia robila napr. vodár.spoločnosť, rúry si s.r.o.kupovala od staveb.firiem,a množstvo iného materiálu.
Teraz mám dilemu, ako to zaúčtovať...:rolleyes:... ako TZ budovy asi nemôžem,lebo to nemá žiadny súvis keďže som o tom neúčtovala ani pri zaradení haly. Ako drobnú stavbu tiež nie... keďže rozloha toho potrubia je oveľa väčšia-dlhšia ako 25m2. Tak neviem. Cena celkom za celú relizáciu bude cca 200.000Sk.
Ďakujem.
betka
14.04.09,19:50
Postupy účtovania v PU:

§ 35
Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku

(1) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje obstarávaný dlhodobý hmotný majetok a jeho technické zhodnotenie do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním, najmä na
a) prípravu a zabezpečenie výstavby dlhodobého hmotného majetku, napríklad odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, náklady na poskytnutie záruky v súvislosti s obstaraním, a to do času uvedenia dlhodobého majetku do užívania,
b) prieskumné, geologické, geodetické a projektové práce, a to vrátane variantných riešení, umelecké diela tvoriace súčasť stavebných objektov, náhrady na odstránenie ekonomickej ujmy poľnohospodárskych organizácií, odvody za trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu pre zariadenie staveniska, otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technickú rekultiváciu, technické zhodnotenie 11), dopravné, montážne práce a clo,
c) zabezpečovacie a konzervačné práce, alebo udržovacie a dekonzervačné práce, ak sa zastavia práce na obstarávaní dlhodobého hmotného majetku,
d) náhrady za nútené obmedzenie užívania nehnuteľností a náhrady majetkovej ujmy poskytované vlastníkovi nehnuteľností podľa osobitných predpisov24) a platby za ekologickú ujmu25) v súvislosti s výstavbou,
e) úhradu nákladov účelne vynaložených na pripojenie a zabezpečenie požadovaného príkonu alebo požadovanej dodávky plynu, tepla a vody, ako i úhrada vlastníkovi rozvodného zariadenia za preložku rozvodného zariadenia26),
f) skúšky, ktorými zhotoviteľ preukazuje riadne vykonanie diela; ak pri skúškach vzniknú použiteľné výrobky alebo výkony, ktoré podľa zmluvy patria objednávateľovi, znížia sa o výnosy z týchto výrobkov alebo výkonov náklady na obstaranie dlhodobého hmotného majetku,
g) vyvolanú investíciu, ktorou sa rozumie obstaranie majetku alebo služby, ktoré nebude účtovná jednotka používať, ale ktoré jej vznikli podľa osobitného predpisu alebo zo zmluvy v súvislosti s obstaraním dlhodobého majetku.

ZDP: par. 23/2/b- hovorí, čo je vylúčené z odpisovania a to: preložky u energetických diel u ich vlastníkov, ak boli financované FO alebo PO, ktorá potrebu tejto položky vyvolala.

Odkaz mám na 90)-zákon č. 70/1998. Na tento zákon sa odvolávajú i postupy účtovania v PU pod číslom 26.

Z tohto všetkého mi vyplýva:
Ak mne ako FO, resp. PO vznikne potreba vykonať preložku energetického diela, považuje sa táto vec za vyvolanú investíciu u osoby, ktorá ju vyvolala alebo prefinancovala, a teda je súčasťou VC nehnuteľnosti - investície. Vlastník ju už nemôže odpisovať (vodárne), a preto bude mať tieto rozvody v pôvodnom ocenení, pretože nevynaložiť žiadne PP na vykonanie preložky. (okrem vymerania smeru a výšky-tie urobili vodárne)
Lenka1979
15.04.09,09:46
Janka, ďakujem veľmi pekne. Takže ja to mám účtovať všetko na účet 042-všetky práce, aj tú faktúru od vodárni za zameranie? Tú investíciu sme vlastne vyvolali my-s.r.o.-hoci nie sme vlastníkom tohto potrubia. Ale nakoniec o túto sumu zvýšim vstupnú cenu haly. Tak Jani? chápem to správne? Ďakujem za trpezlivosť.;)
betka
16.04.09,20:14
Janka, ďakujem veľmi pekne. Takže ja to mám účtovať všetko na účet 042-všetky práce, aj tú faktúru od vodárni za zameranie? Tú investíciu sme vlastne vyvolali my-s.r.o.-hoci nie sme vlastníkom tohto potrubia. Ale nakoniec o túto sumu zvýšim vstupnú cenu haly. Tak Jani? chápem to správne? Ďakujem za trpezlivosť.;)

Nikto sa nepridal k tejto téme, škoda, mohli sme diskutovať.

Ak by som riešila obdobný prípad, z uvedených par. by som postupovala a zamýšľala by som sa nad otázkami:
1. Mám novú halu zaradenú do OM, ktorú odpisujem, mala som už kolaudáciu.
2. Realizujem výrobnú činnosť, ale začínam mať obavy, čo by sa stalo, ak by došlo k prasknutiu potrubia v priebehu výroby, a došlo by k popáleniu zamestnancov a posškodenia nejakých výrobných liniek ako aj haly. Riziko je vysoké. Poistené môžem mať, ale aké :confused: poisťovák poistí všetko, ale keď dôjde k lámaniu chleba, už je zmluva postavená na inom základe...... najdôležitejšie je však to, aby nedošlo k úrazu zamestnancov.
3. Sme si vedomí, že tadiaľ ide potrubie, a že je vo vlastníctve vodární. Musíme niečo robiť. A preto ideme do spoločnosti oznámym, vypracujeme projekty......
4. Kto bude financovať? Ak by financovali celé vodárne, to by bol zrejme zázrak, ale i to sa stáva, ale nie u bežných ľudkov.
Takže čítam par., a dôjdem k par.35/1/3. A kladiem si otázky:

Ide o účelne vynaložené náklady na dodávku vody?
- zrejme ano, vieme aké môžu byť dôsledky
Poslali mi vodárne FA na zameranie, kt. musíme uhradiť?
- ano. Ide o úhradu vlastníkovi za preložku uvedenú v par.
Mám účtovať na 042?
- :confused::confused::confused:, neviem, poďme hľadať iné par.

Ďalej by som si skúsila prečítať komplet celú TR 5, či náhodou nepôjde o priamy náklad. Človek nikdy nevie.

Ak budem zase teoretizovať: Tak sa budem sama seba pýtať:
Ide o TZ haly?
- nie, nejde, pretože som TZ neurobila ani na majetku vlatnom, ani na majetku prenajatom, ale ide o majetok cudzí, ktorý budem musieť odovzdať, asi...

A teraz zákonne, prečítaj si par. 21/3/c ZDP niekoľkokrát pozorne, napíšem vlastnými slovami:
Daňovým výdavkom je cena (či už ZC, alebo VC) bezodplatne odovzdaná vodárňam. (zrejme budete podpisovať nejaký protokol o odovzdaní)
Poďme na druhú vetu uvedeného par.:
Je tento náklad súčasťou OC stavby, kt.budem odpisovať? :confused::confused: Asi nie.

Záver: Leni, neber ma vážne, aby som Ti neporadila zle, len usudzujem.

Ak by som obstarávala nehnuteľnosť a mám nejaký geometr. plán, zameranú stavbu a viem, že je potrebné preložiť potrubie v súvislosti s obstarávaním stavby, účtovala by som na 042.

Ak mám nehnuteľnosť postavenú, odpisujem ju a vznikla mi potreba preložky, kde musím vynaložiť svoje náklady v tejto súvislosti, a následne musím potrubie a jeho preložku odovzdať kanalizáciám, účtovala by som na 548. (A to asi preto, pretože tu účtujem nejaké tie TZ na prenajatom majetku do 996 €.)

Skús sa aspoň oprieť o nejaké myšlienky a súvislosti, možno píšem bludy, takže mi never, neriešila som túto problematiku. Skús i drsr. (odpoveď je mi už asi vopred jasná, buď moje a) alebo b), vieme aké sú odpovede)
betka
16.04.09,20:25
Najsamdôležitejšia odpoveď, aspoň podľa mňa.

Urobiť riadny zápis s vodárňami, či im to budete odovzdávať a dávať im Vaše podklady-výdavky, kt. ste vynaložili, a oni si bezodplatne zvýšia o tieto výdavky svoj majetok, i keď ho odpisovať nemôžu (ZDP 23/2/a) Potom by to mohol byť daňový výdavok v celom rozsahu.

Ak nebudete robiť ptotokoly o odovzdaní a podklady pre nich, potom 042.

Pozn: Leni, ale si mi dala, už dlho som nerozmýšľala tak so zápalom, dúfam, že budem spať bez rozmýšľania chi-chi.
Lenka1979
17.04.09,06:26
RE: Ak mám nehnuteľnosť postavenú, odpisujem ju a vznikla mi potreba preložky, kde musím vynaložiť svoje náklady v tejto súvislosti, a následne musím potrubie a jeho preložku odovzdať kanalizáciám, účtovala by som na 548 (http://www.porada.sk/t59567-548-ostatne-naklady-na-hospodarsku-cinnost.html). (A to asi preto, pretože tu účtujem nejaké tie TZ na prenajatom majetku do 996 €.)


Jani, v prvom rade Ti strašne veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúce odpovede, si veľmi zlatá.;)
Ja Ti napíšem svoj názor, neviem-bolo by dobré, keby mi ho niekto potvrdil alebo vyvrátil, aby som si bola istejšia.
Tak ja by som to účtovala tak, že by som všetky náklady dávala na účet obstarania-042, následne po ukončení prác zvýšila VC haly a odpisovala spolu s halou v 4.OS.
Ten účet 548 sa mi veľmi nepozdáva, pretože my vlastne to potrubie nemáme v nájme, my s vodárňami nemáme žiadnu zmluvu o nájme, ..... jednoducho to potrubie ide popod našu výrobnú halu-nie je naše-je vodární,ich majetkom, oni o ňom účtujú, preložku potrubia robíme len a len kvôli bezpečnosti, kvôli vysokým tlakom horúcej vody (to sú tie najhrubšie rúry v hĺbke asi 2-3m), urobili sme "odbočku" tej vody, aby neprúdila popod halu ale vedľa popod pozemok, tam keď praskne, bude striekať akurát tak do "neba", nepoškodí celú investíciu haly ani majetok ako taký (technológie, výrobky... atď.). Len mne teraz prichádza uvažovať na otázkou, či ja môžem zvýšiť VC haly, keďže to potrubie nie je majetkom našej firmy:confused::confused::confused:

PS: asi to budem aj tak účtovať na účet 042, nezvýšim tým priamo náklady ale pôjde to cez odpisy postupne-myslím,že to bude menšia chyba ako šupnúť to všetko do nákladov.
Čo myslíte ostatní poraďáci?

Janka, vďaka.;)
Lenka1979
23.04.09,05:02
... hľadám ďalej... majiteľ by chcel, aby sa to odpisovalo samostatne od haly ako VÝTLAČNÉ VODOVODNÉ POTRUBIE, kde to mám zaradiť?
Ďakujem.
Lenka1979
01.06.09,11:02
... prosím Vás, mohol by si niekto prečítať ešte raz túto tému, ktorú som písala ja-ohľadom vodovodného potrubia? ešte stále mi dochádzajú FA za potrubie a pomaly ho budem musieť zaradiť. Ja vážne rozmýšľam nad tým, že ho dám ako TZ haly... no neviem na stopercentnú istotu. Ďakujem.