karka
14.04.09,14:18
pekny den vsetkym!
prosim o radu: vdaka hosp. krize sme prisli o viacero zakaziek a momentalne nemame pre zamestnancov pracu (nie pre vsetkych). Prepustat nechceme, pretoze stale to vypada, ze o par dni, mozno tyzdnov praca bude.Je mozne dat zamestnancom nahradne volno s tym, ze si to nadrobia? Predpokladam, ze to bude vec dohody medzi dotknutymi, ale vy, ako skuseni personalisti by ste to odporucali? bolo by to na par dni mozno 7. Ak nie ako by ste situaciu riesili?
dakujem
Tweety
14.04.09,12:21
pekny den vsetkym!
prosim o radu: vdaka hosp. krize sme prisli o viacero zakaziek a momentalne nemame pre zamestnancov pracu (nie pre vsetkych). Prepustat nechceme, pretoze stale to vypada, ze o par dni, mozno tyzdnov praca bude.Je mozne dat zamestnancom nahradne volno s tym, ze si to nadrobia? Predpokladam, ze to bude vec dohody medzi dotknutymi, ale vy, ako skuseni personalisti by ste to odporucali? bolo by to na par dni mozno 7. Ak nie ako by ste situaciu riesili?
dakujem
NV- to je voľno, za už odpracovaný čas, takže toto nie je ono.
karka
14.04.09,12:29
Vazne neviem... na 60% vedenie ist nechce, dovoleniek maju malo... nevie nik poradit??
mzdarka renca
14.04.09,13:08
Ja by som to riešila tak, že by som zamestnancom dala platené voľno s tým, že si ho neskôr nadpracujú, aj to je riešenie.

Spísala by som s každým dohodu o čerpaní plateného voľna, kde sa každý zamestnanec zaväzuje toto voľno v určitom časovom horizonte odpracovať.
karka
15.04.09,06:51
velmi pekne dakujem za radu.
zanetka68
20.04.09,10:32
Toto zaujíma aj mňa. Momentálne idem riešiť rovnaký problém a ešte som takúto situáciu nemala. Chcela by som vedieť, čo s poisťovňami, odvodami, dochádzkou, atď. Ďakujem vopred za odpoveď. Príjemný deň. :-)
ivka70
20.04.09,10:58
Je mozne uzavriet so zamestnancom akusi zmluvu o platenom volne, kde moze ist aj do minusu, terza mu zaplatis riadne mzdu ale bude doma, potom odpracuje normalne pracu, namiesto mzdy mu znizite minusovy zostatok o dany pocet hodin.
Je potrebne sa dohodnut dokedy to je platne a pod.
Ale zakon take cosi umoznuje /funguje tak napr. Volkswagen ale aj kopec dalsich firiem momentalne/
zanetka68
20.04.09,11:06
Takže pracovník dostane riadnu mzdu s odvodami, daňami, atď., ako keby bol v práci riadny počet hodín a potom si tento čas nadpracuje. Správne tomu rozumiem? Budeme sa v podstate tváriť, že je v robote, avšak naviac bude podpísaná dohoda o platenom voľne na určitý čas, ktorý si nadrobí. Je to tak? :rolleyes:
ivka70
20.04.09,11:24
Takže pracovník dostane riadnu mzdu s odvodami, daňami, atď., ako keby bol v práci riadny počet hodín a potom si tento čas nadpracuje. Správne tomu rozumiem? Budeme sa v podstate tváriť, že je v robote, avšak naviac bude podpísaná dohoda o platenom voľne na určitý čas, ktorý si nadrobí. Je to tak? :rolleyes:
Ano a kdesi separatne budete evidovat, ze ma uz x hodin v minuse. Postupne budete ten minus redukovat jeho buducimi nadcasmi, ked ho vynuluje, moze mat preplatene nadcasy znovu.
zanetka68
20.04.09,12:16
Vďaka. Príjemný deň. :);)
mlisa
20.04.09,12:18
Je mozne uzavriet so zamestnancom akusi zmluvu o platenom volne, kde moze ist aj do minusu, terza mu zaplatis riadne mzdu ale bude doma, potom odpracuje normalne pracu, namiesto mzdy mu znizite minusovy zostatok o dany pocet hodin.
Je potrebne sa dohodnut dokedy to je platne a pod.
Ale zakon take cosi umoznuje /funguje tak napr. Volkswagen ale aj kopec dalsich firiem momentalne/

pozor, ale toto je mozne len za predpokladu, ze v podniku mate odborovu organizaciu, pretoze § 252c zakonnika prace, ktory toto zaviedol, ustanovuje, ze zamestnavatel to moze zaviest len po dohode so zastupcami zamestnancov a odkazuje na ust. § 230 ktory upravuje prave odbory. Takze to nemozno uplatnit v akomkolvek podniku.
zanetka68
20.04.09,12:44
Je mozne uzavriet so zamestnancom akusi zmluvu o platenom volne, kde moze ist aj do minusu, terza mu zaplatis riadne mzdu ale bude doma, potom odpracuje normalne pracu, namiesto mzdy mu znizite minusovy zostatok o dany pocet hodin.
Je potrebne sa dohodnut dokedy to je platne a pod.
Ale zakon take cosi umoznuje /funguje tak napr. Volkswagen ale aj kopec dalsich firiem momentalne/

Ešte dotazy. Nie sú tam nejaké podmienky? Má to oporu v Zákonníku práce? Je na to paragraf?
zanetka68
21.04.09,04:33
Ešte som nemala najnovšiu novelu ZP. Už som si preštudovala § 252c a §230. Takže v našom prípade to nie je možné, pretože vo firme nie je odborová organizácia. :(