ESTER
12.07.05,20:47
Neplatiteľ si zakúpil softwér v treťej krajine (nie člen EU). Má aj on nejaké povinnosti z titulu DPH?
Daska
12.07.05,22:27
Tam sa plati iba clo, nie????
JanaSys
13.07.05,05:15
Kedysi sme kupovali softver s Čiech, keď ešte boli treťou krajinou. Rozlišovali technický nosič (CD) a softvér. Z niečoho sa platilo aj DPH . Ale bolo tam vtedy klasické JCD a na ňom tie položky boli uvedené. Tak neviem.
ESTER
13.07.05,16:44
Máte ešte niekto s takýmto prípadom skúsenosť?
ondrejvla
13.07.05,16:57
Neplatiteľ si zakúpil softwér v treťej krajine (nie člen EU). Má aj on nejaké povinnosti z titulu DPH?
Tretie krajiny - JCD, zaplatiť DPH, ak je tam potrebné clo, to ti povedia na colnici. Ale JCD určite!
ESTER
25.07.05,16:23
Chcem sa ešte spýtať k mojej otázke od ESTER č.1, mám teda ako neplatiteľ povinnosť podať aj daňové priznanie k DPH alebo sa ma to netýka?
accad
25.07.05,19:44
Zákon o DPH upravuje v § 15 ods.7 aj služby uvedené v odseku 8 písm.d)dodané z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkáreň alebo bydlisko v tuzemsku..., miestom dodania služby je tuzemsko.
Ďalej to upravuje § 69 ods.3- zdaniteľná osoba (§ 3 odsek 1 a 2) je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods.8., ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.
Softvér ako poskytnutie práv na použitie počítačových programov sa člení na tri kategorie:
- úplný prevod práv-nezdaňuje sa zrážkou
- obmedzený prevod práv- posudzovaný ako licenčný poplatok-zráža sa zrážkou v zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia
- krabicový softvér-posudzuje sa ako predaj tovaru-nezdaňuje sa zrážkovou daňou
Colný zákon upravuje iba dovoz tovaru a nie služieb. A tam by spadal iba krabicový softvér.
eviketa
25.07.05,19:56
S DPH to nesúvisí, ale mám pocit, že tam treba riešiť aj zrážkovú daň
ESTER
26.07.05,15:06
Accad, vidím že máš v tom prehľad a preto sa Ťa chcem ešte spýtať, že ak ide o softwér na CD kúpené v treťom štáte bez akýchkoľvek zmlúv, to je krabicový softwér alebo niečo iné. Vôbec sa v tom nevyznám.
accad
26.07.05,22:37
Krabicový softvér- súhlas na použitie predmetu práv- softvéru za určitých presne špecifikovaných zmluvných podmienok, pre presne špecializovaný okruh používateľov, ktorí však nemajú právo ďalej softvér ani predávať, ale ani rozširovať jeho použitie alebo ho inak upravovať. Používateľ vstupuje do tzv. shrink-wrap licencie, ktorá je z daňového hľadiska považovaná za predaj tovaru.
Pravdepodobne ste to kupovali cez internet, kde boli stanovené podmienky na danej internetovej stránke a súhlasom pri objednávke ste sa dohodli na určitých zmluvných podmienkach.
ESTER
30.07.05,05:19
Ešte raz som si prečítala príspevky a rozmýšľam či podať JCD a zaplatiť DPH na colnici, alebo ak mám povinnosť podať daňové priznanie podľa § 69 tak potom aj tam sa platí DPH. Ak teda colný zákon upravuje len dovoz tovaru a krabicový soft. sa považuje za tovar tak mám podať len JCD?
Leila
02.08.05,12:18
Krabicový softvér- súhlas na použitie predmetu práv- softvéru za určitých presne špecifikovaných zmluvných podmienok, pre presne špecializovaný okruh používateľov, ktorí však nemajú právo ďalej softvér ani predávať, ale ani rozširovať jeho použitie alebo ho inak upravovať. Používateľ vstupuje do tzv. shrink-wrap licencie, ktorá je z daňového hľadiska považovaná za predaj tovaru.
Pravdepodobne ste to kupovali cez internet, kde boli stanovené podmienky na danej internetovej stránke a súhlasom pri objednávke ste sa dohodli na určitých zmluvných podmienkach.
Mohli by ste aj mne poradit ? Ideme kúpiť softvér cez internet, resp. s najväčšou pravdepodobnosťou to nebude krabicová verzia, ale po zaplatení kreditkou, dostaneme právo stiahnuť si ho z danej webovej stránky. Bojím sa, že týmto spôsobom sa nedopracujeme k žiadnemu daňovému dokladu. Alebo áno? Nemáte s tým náhodou skúsenosť ? Zároveň je ťažké určiť, z ktorej krajiny sa daný obchod realizuje, firma má centrum v USA a ešte 150 "pobočiek" - webových stránok po celom svete. Aspoň tak mi to bolo vysvetlené. Podľa toho, čo som si prečítala, vychádza mi z toho obmedzený prevod práv - zrážková daň????? ĎAKUJEM za každú radu.
liba2
02.08.05,14:02
Mohli by ste aj mne poradit ? Ideme kúpiť softvér cez internet, resp. s najväčšou pravdepodobnosťou to nebude krabicová verzia, ale po zaplatení kreditkou, dostaneme právo stiahnuť si ho z danej webovej stránky. Bojím sa, že týmto spôsobom sa nedopracujeme k žiadnemu daňovému dokladu. Alebo áno? Nemáte s tým náhodou skúsenosť ? Zároveň je ťažké určiť, z ktorej krajiny sa daný obchod realizuje, firma má centrum v USA a ešte 150 "pobočiek" - webových stránok po celom svete. Aspoň tak mi to bolo vysvetlené. Podľa toho, čo som si prečítala, vychádza mi z toho obmedzený prevod práv - zrážková daň????? ĎAKUJEM za každú radu.Obávam sa, že máš pravdu, stretla som sa s tým u môjho klienta. Doklad žiadny nedostal ani keď slušne požiadal. Ako doklad sa založila korešpondencia vytlačená z netu.
GejzaH
02.08.05,19:40
Viackrát som už kúpil softver tak, že som zaplatil kreditnou kartou cez internet. V každom prípade som dostal doklad o zaplatení (faktúru). Myslím si, že postup závisí hlavne od sprostredkovateľa platby. Napr. Share-It Element5 z Nemecka vždy pošle faktúru ako HTML súbor. Kúpil som cez nich WinRar a The Bat!, bez problémov. O nejakej dani v tejto súvislosti sa mi ani nesnívalo. Urobil som chybu???
Lucia2005
13.04.07,08:44
Zdravím Vás.
Neviem či aj Vy čítate príspevky z predchádzajúcich rokov, ale ja pri riešení problemu sa chytám každej slamky.
ESTER, ako ste vyriešila Vaš príspevok zo dňa 12.7.2005 (Neplatiteľ DPH si zakúpil SW v tretej krajine. Má aj on nejakú povinnosť z titulu DPH?)

Mám ten istý problem ale my sme platitelia DPH.
Krabicový SW sme z USA obdržali poštou (určený na ďalší predaj).
-Telefonicky sme sa informovali na colnici - nepreclieva sa!!!
-Takže mám len faktúru (žiadne JCD)

Mám sa riadiť paragrafom 15 odst.8 a následne (samozdanenie)???

Ďakujem za každú odpoveď.
Lucia2005
13.04.07,11:14
Zdravím Vás.
Neviem či aj Vy čítate príspevky z predchádzajúcich rokov, ale ja pri riešení problemu sa chytám každej slamky.
ESTER, ako ste vyriešila Vaš príspevok zo dňa 12.7.2005 (Neplatiteľ DPH si zakúpil SW v tretej krajine. Má aj on nejakú povinnosť z titulu DPH?)

Mám ten istý problem ale my sme platitelia DPH.
Krabicový SW sme z USA obdržali poštou (určený na ďalší predaj).
-Telefonicky sme sa informovali na colnici - nepreclieva sa!!!
-Takže mám len faktúru (žiadne JCD)

Mám sa riadiť paragrafom 15 odst.8 a následne (samozdanenie)???

Ďakujem za každú odpoveď.

Ach jaj, už je piatok 13-teho, to naozaj je nešťastný deň? Ja tomu aj tak neuverím aj keď mi dnes nikto neporadí. Alebo poradí???
adenka
16.04.07,11:21
ja som dala tiež takú otázku a myslím, že táto odpoveď Ti pomôže:



Pôvodca textu príspevku: adenka
mám trošku problém s faktúrou z USA. Ide o dodanie softwaru a nie
som si istá či to mám samozdaniť a následne aj odpočítať alebo nie.
Máte niekdo skúsenosti z faktúrami z tretích krajín? Vopred všetkým
ďakujem


Odpoveď
Samozdaniť to musíte, podľa § 15/7 A 15/8/D MIESTO DODANIA JE SLOVENSKO, PODľA § 69 /3 odvadzate vy.
Odpočítať môžete plne, ak ten SW nepoužívate aj na oslobodené činnosti.
Lucia2005
16.04.07,12:20
Adenka, pomohlo mi to, ďakujem.
Lucia