alicacka
14.04.09,17:18
Prosím o súrnu radu. Klient kúpil PHM v Maďarsku platobnou kartou. Zaujímalo by ma, nakoľko na bločku nie je vyčíslené DPH, len jedna suma tam je, či v Maďarsku na PHM nepočítajú DPH ? A keby bolo, tak ako to mám zaúčtovať v JÚ ?
Všetkým ďakujem za pomoc.
VladoaKatka
14.04.09,15:23
Počítajú DPH a v tomto prípade musíš zaúčtovať celú sumu, žiadne samozdanenie ani odpočet, ak máš to na mysli.
Tweety
14.04.09,15:24
Prosím o súrnu radu. Klient kúpil PHM v Maďarsku platobnou kartou. Zaujímalo by ma, nakoľko na bločku nie je vyčíslené DPH, len jedna suma tam je, či v Maďarsku na PHM nepočítajú DPH ? A keby bolo, tak ako to mám zaúčtovať v JÚ ?
Všetkým ďakujem za pomoc.
Aj Maďari majú dph. Možno ale nákup bol od jej neplatiteľa. Ale aj keby dph vyčíslená bola, v slovenskom DP o nej neúčtuješ. Celá suma bude nákladom na nákup PHL.
alicacka
14.04.09,15:24
Tak neviem, prečo majú len jednu sumu vo Forintoch a hotovo. Ja som ešte také nikdy nevidela. Je tam uvedené niečo ako 20 %. Že by to bolo to? Ale oni nevyčísľujú výšku DPH ako my ?
Tweety
14.04.09,15:25
Tak neviem, prečo majú len jednu sumu vo Forintoch a hotovo. Ja som ešte také nikdy nevidela. Je tam uvedené niečo ako 20 %. Že by to bolo to? Ale oni nevyčísľujú výšku DPH ako my ?
A načo Ti to je? AJ tak si ju uplatniť nemôžeš. Postupuj podľa vyššie uvedeného.príspevku.
alicacka
14.04.09,15:26
Aha, už chápem. Takže všetko bude cena PHM. Aj keď sme platitelia DPH.Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Tweety
14.04.09,15:27
Aha, už chápem. Takže všetko bude cena PHM. Aj keď sme platitelia DPH.Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Áno, tak.
alicacka
14.04.09,15:27
Ešte by som sa spýtala, neviete náhodou, prečo si to nemôžem uplatniť ? Ktorý paragraf o tom hovorí ? Rada by som si to naštudovala.
Muška
14.04.09,15:27
Majka,
klikni tu: http://www.porada.sk/t106808-p2-ktory-riadok-v-tlacive-dph.html a pozri príspevok č. 9 od Janky.
....tento rok budeme žiadať DPH z PHM z ČR naspäť, tak fakt netuším či nemám postupovať podľa príspevku č. 9
Tweety
14.04.09,15:28
Ešte by som sa spýtala, neviete náhodou, prečo si to nemôžem uplatniť ? Ktorý paragraf o tom hovorí ? Rada by som si to naštudovala.
Ako si chceš uplatniť maďarskú dph v slovenskom daňovom priznaní? Ste platiteľom dph v tejto krajine? Ak áno, to je už iné.
Muška
14.04.09,15:29
Ako si chceš uplatniť maďarskú dph? Ste platiteľom dph v tejto krajine?
Majka, môže si ju vyžiadať.
alicacka
14.04.09,15:29
Nie, ale myslela som si, že či sa to nesamozdaňuje.
Muška
14.04.09,15:29
Majka, pozri si môj predchádzajúci príspevok na prvej strane č. 9
Tweety
14.04.09,15:30
Majka, pozri si môj predchádzajúci príspevok
Áno, to áno, ale ak má len jeden bloček, bude jej to stáť za to?
alicacka
14.04.09,15:31
Aha, takže ak sa mi to stane len jeden - dvakrát do roka, tak ak nemám faktúru atď, len bloček, tak to celé dám do výdavkov aj s DPH a dovidenia.
Muška
14.04.09,15:32
Áno, to áno, ale ak má len jeden bloček, bude jej to stáť za to?
Majka, nie ten príspevok, ale príspevok č. 9
alicacka
14.04.09,15:36
Ja som si ten príspevok teraz preštudovala. Pani Acsóová hovorí, že by sa to malo zdaniť. No hotovo. Teraz ako to má byť ?
Muška
14.04.09,15:42
Ja som si ten príspevok teraz preštudovala. Pani Acsóová hovorí, že by sa to malo zdaniť. No hotovo. Teraz ako to má byť ?
alicacka
ja som aj posunula tému, ale zatiaľ sa nikto nevyjadril.
Tiež ma oblial studený pot. Máme z ČR bloky.

A jeden mám z Hungarie a tiež tam nie je ani zmienka o DPH :eek:
Muška
14.04.09,15:44
Tu je napr. možnosť vrátenia DPH
http://www.cesmad.sk/page.php?kat=80
alicacka
14.04.09,15:45
Ja asi zajtra zavolám na daňový úrad a spýtam sa. Keďže mi nikto nevie presne poradiť a nerada by som narobila nejakú chybu.
Tweety
14.04.09,15:46
Ja asi zajtra zavolám na daňový úrad a spýtam sa. Keďže mi nikto nevie presne poradiť a nerada by som narobila nejakú chybu.
A myslíš, že budú fundovaní? Bodaj by áno.:)
alicacka
14.04.09,15:48
Ja som si pozrela linku, ktorú pridala Muška. Tam sa píše ohľadom Maďarska, že si môžeš uplatniť minimálne mesačne 25 tis. HUF. Keďže môj bloček je spolu s PDH 16 tis. takže nemôžem žiadať o refundáciu z MR. Podľa toho by to u nás malo ísť naozaj všetko do výdavkov aj s DPH.
Muška
14.04.09,15:49
Alicacka daj vedieť.
1. opýtaj sa na to samozdanenie
2. od 1.1:2009 niektoré štáty už nebudú vracať DPH z PHM z blokov uhradených v hotovosti, ale iba z faktúr. Tak čo v tom prípade, keďže nárok na vrátenie DPH ,
alicacka
14.04.09,15:50
Asi som sa dopracovala k výsledku, t.j. všetko do výdavkov aj s DPH, ale ešte si to overím zajtra čo mi povedia na daňovom úrade. Niekedy mi to vedia celkom dobre poradiť. Ďakujem Vám všetkým za pomoc. Pomohli ste mi naozaj. Ešte som takýto prípad nemala. Dodala by som, že oni asi nevyčísľujú DPH, lebo na tej linke, čo dala Muška je uvedené, že v MR je 20 % DPH. Také číslo ja mám na bločku, ale nie je vyčíslené v HUF. To znamená, možno môj bloček je naozaj s DPH.
alicacka
14.04.09,15:51
Dobre Muška opýtam sa. Zajtra napíšem, čo povedali.
VladoaKatka
14.04.09,16:06
V minulosti sme občas tankovali v zahraničí, ak bolo treba na dojazd do republiky a preto som tomu nevenovala pozornosť, ale teraz keď sú ceny PHM v susedných štátoch veľmi nízke oproti naším cenám, tankovali sme už párkrát v Maďarsku aj v Čechách. Prekvapili ma otázky pracovníkov CS v Maďarsku, či chcem len jednoduchý blok bez vyčíslenia DPH, alebo chcem aj vyčísliť DPH a dokonca žiadali názov firmy. Bola som prekvapená aj ja, ale tuším viac obsluha CS, keď som mu nadiktovala adresu zo Slovenska.
Stretli ste sa s tým?
alicacka
16.04.09,11:10
Čo sa týka maďarského bločku zistila som, že sa to účtuje ako Muška hovorila, teda celé do výdavkov (DPH aj základ)- je to z info od telefonického poradcu časopisu Poradca. Od DÚ som ešte nedostala odpoveď.
alicacka
25.04.09,10:28
obrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 19 ods. 3 písm. k) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je daňovým výdavkom aj daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočítanie platiteľ DPH nemá nárok. To znamená, že ak daňovník nemá nárok na odpočítanie DPH zaplatenej v zahraničí a ani nepožiada o jej vrátenie, môže túto zaplatenú DPH účtovať do daňových výdavkov, a to v tých prípadoch, ak samotný tovar alebo služba , ku ktorým sa daň z pridanej hodnoty vzťahuje, je daňovým výdavkom.
K účtovaniu dane z pridanej hodnoty zaplatenej v zahraničí a jej zahrňovaniu do základu dane z príjmov vydalo Ministerstvo financií SR usmernenie č. 014716/2006-721, ktoré bolo uverejnené vo Finančnom spravodajcovi č. 4/2006.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
azla
11.05.09,12:28
alicacka,
možno by bolo vhodné, aby si tu pripla odpoveď na dopyt spolu so svojou otázkou. Potom má odpoveď z drsr inú výpovednú hodnotu, lebo vieme na akú otázku (aké bolo znenie) bolo odpovedané.
Ďakujeme:)