PotPalo
14.04.09,17:46
EXCEL mi pri odčítaní 1234 od čísla 1234,56 nedáva výsledok 0,56 ale 0,55999... (zobrazenie na 16 desatinných miest). Skúšal som to na viacerých PC a výsledok bol rovnaký. Je chyba v procesore, v EXCELi alebo v OS? Robia to aj novšie verzie EXCELu?

Skúšal som EXCEL verziu 2002, 2000 a 97 na Windowsoch ME, 98 a 95.

Prikladám súbor s ukážkou...
marjankaj
14.04.09,16:28
Ale vie, len chceš od neho veľa.
Ani na kalkulačke to nevypočítaš na 16 desatinných miest.

Jeden Byte má 8 bitov na každom počítači.
A na reálne číslo je vyhradený určitý počet Bytov. Tam nenapcháš nekonečne veľa číslic.

Ak ti to nevyhovuje skús ruský "sčot".

Pozri si link:

http://www.math.sk/skripta/node8.html
PotPalo
14.04.09,17:26
Mne nejde o tých 16 desatinných miest (tie som použil iba na odhalenie chyby). Mne stačí, aby to v stĺpci B v priloženom dokumente fungovalo (tam sú iba dve desatinné miesta), a aby som nemusel zaokrúhlovať výsledok, ktorý je predsa jasný... Vidím 0,56 (správny výsledok), ale excel počíta s 0,55999..., takže pri funkcii CHOOSE (alebo ďalšom násobení) nastane chyba...
marjankaj
14.04.09,18:23
Mne nejde o tých 16 desatinných miest (tie som použil iba na odhalenie chyby). Mne stačí, aby to v stĺpci B v priloženom dokumente fungovalo (tam sú iba dve desatinné miesta), a aby som nemusel zaokrúhlovať výsledok, ktorý je predsa jasný... Vidím 0,56 (správny výsledok), ale excel počíta s 0,55999..., takže pri funkcii CHOOSE (alebo ďalšom násobení) nastane chyba...

Ale to nie je chyba excelu ale PC. Prečítaj si link. Ak nechceš zaokrúhľovať. Nastav si excel

Nástroje>možnosti
a na karte výpočet zaškrtni presnosť podľa zobrazenia
A bude to fungovať.
PotPalo
14.04.09,19:53
Ale to nie je chyba excelu ale PC. Prečítaj si link. Ak nechceš zaokrúhľovať. Nastav si excel

Nástroje>možnosti
a na karte výpočet zaškrtni presnosť podľa zobrazenia
A bude to fungovať.

Ten link je pre mňa španielska dedina, tiež je to dlhé a nechce sa mi to čítať...:D

To nastavenie som skúsil, ale správne to fungovalo iba v stĺpci C, ostatné boli stále zle. To teda neviem prečo.:confused::confused::confused:

Takže chyba PC? Na akých PC to funguje správne? Funguje to vôbec niekomu ako má? (t.j. v 12. riadku samé päť a v 13. samé šesť)
marjankaj
14.04.09,21:02
Ten link je pre mňa španielska dedina, tiež je to dlhé a nechce sa mi to čítať...:D (Mne sa to zdalo po slovensky)

To nastavenie som skúsil, ale správne to fungovalo iba v stĺpci C, ostatné boli stále zle. To teda neviem prečo.:confused::confused::confused: (Koľko des. miest dáš zobraziť, na toľko to bude rátať)

Takže chyba PC? Na akých PC to funguje správne? Funguje to vôbec niekomu ako má? (t.j. v 12. riadku samé päť a v 13. samé šesť)
Záleží ako ktorý PC(Intel, Mac ...), zobrazuje čísla, ale malé rozdiely tam môžu byť.

Tak si daj zobraziť len toľko des. miest koľko potrebuješ napr.2 a nie 16
PotPalo
15.04.09,08:16
Ďakujem čiastočne to pomohlo. Keď nastavím presnosť podľa zobrazenia a nastavím to na 2 desatinné miesta, tak to funguje. Ale keď mám nastavený formát čísla: obecné (žiadne extra desatinné miesta). V bunke B10 to ukazuje 6 (teda správne), ale v B13 (ktorá vyberá slovo podla hodnoty v bunke B10) je päť a malo by tam byť šesť. Ono to nepočíta s tým, čo vidím, nepomohlo ani to nastavenie spomenuté vyššie. Keď do B10 napíšem ručne 6, potom to ukazuje správne šesť.
PotPalo
15.04.09,08:34
Záleží ako ktorý PC(Intel, Mac ...), zobrazuje čísla, ale malé rozdiely tam môžu byť.


Zobrazenie päť namiesto šesť podľa mňa nieje malý rozdiel, hlavne keď sa rozdeľujú milióny;).
marjankaj
15.04.09,21:17
Zobrazenie päť namiesto šesť podľa mňa nieje malý rozdiel, hlavne keď sa rozdeľujú milióny;).

Excel nevie počítať. To je pravda. On len dáva inštrukcie počítaču, čo má robiť. A počítač zase nevie pracovať s číslami, vie pracovať s bitmi a Bytami (1 Byte=8 bitov). Napríklad hodnota 65 uložená v jednom Byte, môže znamenať číslo 65 ale aj znak "A". Záleží na tom akú inštrukciu počítač dostane. Aj ty ak chceš pracovať s číslami tak v bunke zadaj číselný formát a nie všeobecný.
V počítači je inak zobrazené číslo 5 (celočíselné číslo) a inak 5.0 (reálne číslo). Keďže v počítači môžu byť uložené iba "0" alebo"1", PC si každé číslo musí previesť do dvojkovej sústavy. Pri tomto prevedení môžu nastať rozdiely na posledných miestach. Je to podobné ako pri prepočte Sk na € a naopak. Ak prevedieš Sk na € a potom naspäť nemusíš dostať pôvodnú hodnotu.

Teda ak pracuješ s číselnými hodnotami zadaj aj číselný formát a potom nebudeš mať problémy, ktoré si uviedol.
Vlado.s
15.04.09,22:14
Zdravim, odskusal som to na svojom pocitaci s excel 2007 a NO PROBLEM.