verenka@azet.sk
15.04.09,06:30
Pekný deň do porady porďte mi ako zistím, či zamestanec predtým ako u nás pracoval už raz nepožiadal zamestnávateľa o odchodné. čiže zamestanec pracoval u nás na dobu určitú pracoval u nás od augusta do decembra pp skončil § 71. a teraz prišlo rozhodnutie zo soc.poisť. že má nárok na predč.star.dôchodok. ( zamestanec u nás nepracuje)Ďakujem za odpoveď
katka50
15.04.09,04:37
Pekný deň do porady porďte mi ako zistím, či zamestanec predtým ako u nás pracoval už raz nepožiadal zamestnávateľa o odchodné. čiže zamestanec pracoval u nás na dobu určitú pracoval u nás od augusta do decembra pp skončil § 71. a teraz prišlo rozhodnutie zo soc.poisť. že má nárok na predč.star.dôchodok. ( zamestanec u nás nepracuje)Ďakujem za odpoveď
Zákonník práce § 76
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1018086#p134), ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Čiže, ak dobre rozumiem zamestnanec požiadal a bol mu priznaný predč.star.dôchodok počas PP, alebo po ukonč. PP u Vás. Takže mu vyplatíš odchodné v najbližšom výplatnom období. Dôležitý je dátum odkedy mu priznali dôchodok.
verenka@azet.sk
15.04.09,04:54
V čom je dôležitý? Rozhodnutie zo soc.poisť. nám poslal teraz a je z marca 2009 nejde o to, že odchodné sa mu nevyplatí, peniažky dostane - iba ako sa pripraviť na iných zamestnancov čo predpokladám bude viac.
katka50
15.04.09,05:11
V čom je dôležitý? Rozhodnutie zo soc.poisť. nám poslal teraz a je z marca 2009 nejde o to, že odchodné sa mu nevyplatí, peniažky dostane - iba ako sa pripraviť na iných zamestnancov čo predpokladám bude viac.
V Tvojom prípade je dôležitý v tom, či požiadal o priznanie PSD počas, alebo bezprostredne po ukončení PP. A pripraviť sa na iných zaamestnancov...
V zmysle dnes platnej legislatívy je možné požiadať o predč. st. dôchodok max. 2 roky pred vznikom nároku-pri splnení ostatných podmienok.
cepeva
15.04.09,09:21
Ja teraz tak nad tym rozmyslam..nas zamestnanec poziadal o predcasny starobny dochodok 2.7.2007, k nam nastupil 1.10.2007..viem,ze nedostal odchodne z nijakej firmy,lebo nebol zamestnany..pokial by sme s nim chceli ukoncit pracovny pomer,tak mu mame vyplatit odchodne..nie je mi to uplne jasne,lebo poziadal pred skoncenim pracovneho pomeru..nie je tam napisane jasne,ze pocas trvania pracovneho pomeru, pred jeho skoncenim..alebo tak nejako..
mzdarka renca
15.04.09,09:25
Ja teraz tak nad tym rozmyslam..nas zamestnanec poziadal o predcasny starobny dochodok 2.7.2007, k nam nastupil 1.10.2007..viem,ze nedostal odchodne z nijakej firmy,lebo nebol zamestnany..pokial by sme s nim chceli ukoncit pracovny pomer,tak mu mame vyplatit odchodne..nie je mi to uplne jasne,lebo poziadal pred skoncenim pracovneho pomeru..nie je tam napisane jasne,ze pocas trvania pracovneho pomeru, pred jeho skoncenim..alebo tak nejako..

nárok vo vašej spoločnosti nemá, nakoľko, keď k vám nastúpil už bol predčasný dôchodca.

Odchodné nedostal preto, lebo nebol zamestnaný, tak mu ho ani nemal kto vyplatiť a ani mu odchodné už nikto nevyplati.
cepeva
16.04.09,05:33
aj som si tak myslela..dakujem za odpoved..