katika0606
15.04.09,08:19
Ahoj poraďáci, niektorí si možno spomeniete, ako som sa tu pred podaním DP trápila a vypytovala a informovala, čo ako zaúčtovať, pretože som nastúpila vo februári do firmy, po siedmych rokoch som vhupla do účtovníctva a musela som urobiť prvýkrát v živote DP PO.
No a dnes som dostala list, že nám príde daňová kontrola na daň z príjmu PO za rok 2008.
Tak Vás teraz prosím, aké máte skúsenosti, ako dlho to môže trvať, aké sú sankcie, pokuty a také veci, lebo ja už asi do mája ani spať nebudem.
Jara
15.04.09,08:07
Katika, je ťažko povedať ako dlho bude trvať daň. kontrola. Záleži od veľkosti firmy, od počtu dokladov ap. Mne robili asi pred dvoma rokmi, bolo ich 6 daniarov a kontrolovali mi všetky dane. Vzali si doklady, sedeli v osobitnej kancelárii. Ráno som im dala čo pýtali, ponúkla kávu, príp. čaj a minerálku a poobede, alebo po niekoľkých dňoch ma zavolali a pýtali sa na nejaké nejasnosti, doloženie nejakých kúpnopredajných, darovacích zmlúv ap. Ja som si zapísala a postupne im dokladovala. Firma bola taká stredne veľká a robili to asi 2,5 mesiaca. No a nad pokutami a sankciami sa zatiaľ netráp, stres z teba spadne po niekoľkých dňoch kontrolovania a neboj sa aj daniar je človek ako sme my. Veľa vecí sa dá počas kontroly doložiť, len musíš byť kľudná a keď budú vidieť, že sa s nimi nehádaš a snažíš sa im vyhovieť a doplniť čo chcú tak aj dobre dopadne. Držím ti strašne moc prsty a priebežne píš do Porady, ak budeme vedieť tak ti pomôžeme. Kto robí, aj chybu urobí, to si uvedom a chápem ťa, lebo viem koľko si sa natrápila s účtovníctvom. Vedome si žiadnu chybu neurobila tak to isto dobre dopadne.
MartinkoK
21.04.09,12:17
prosím Vás koľko dní dopredu by sa mala daňová kontrola nahlásiť. Práve dnes mi prišlo oznámenie o začatí daňovej kontroly 21.04.2009 a má začať 06.05.2009. To je 15 dní, nemalo by to byť 30 dní?
ego.mc
21.04.09,14:14
Ak sa nemýlim, v zákone nie je stanovená minimálna hranica.
Je tam uvedené iba to, že by nemala byť kratšia ako osem dní.
Johanka
21.04.09,14:17
andrea33
07.05.09,07:49
Dobry den Poradaci,
som majitelkou sro a uctovnictvo mi spracuva jedna uctovnicka firma uz od zalozenia firmy. Teraz by som chcela zmenit uctovnicku firmu - menim sidlo firmy a tato firma by bola pre mna daleko. Co v pripade, ze mi pride danova kontrola na obdobie, ked mi to robila predosla firma? Ja sa v PU vobec nevyznam a asi by som si niektore odborne uctovne veci nevedela pred danovakmi obhajit. Ma ta predosla firma povinnost byt pri danovej kontrole? Nemam s nimi podpisanu ziadnu dohodu, ale ich uctovnicka je podpisana na vsetkych dokladoch.
optimistka
07.05.09,08:40
pokiaľ nemáš s nimi žiadnu zmluvu, je to na ich dobrej vôli,
ale so solídnou firmou, pokiaľ ste mali korektné vzťahy by nemal byť problém, aby aj po skončení spolupráce boli ochotní obhájiť si svoju prácu
andrea33
07.05.09,13:51
pokiaľ nemáš s nimi žiadnu zmluvu, je to na ich dobrej vôli,
ale so solídnou firmou, pokiaľ ste mali korektné vzťahy by nemal byť problém, aby aj po skončení spolupráce boli ochotní obhájiť si svoju prácu
Ja mam s nimi dobre vztahy, takze dufam, ze sa s nimi dobre aj rozlucim...:)
evina
07.05.09,13:59
Ja mam s nimi dobre vztahy, takze dufam, ze sa s nimi dobre aj rozlucim...:)

nemajú žiadnu povinnosť byť pri daňovej kontrole. Za účtovníctvo si pred DÚ zodpovedná plne Ty a oni sú zas zodpovední v rozsahu zmluvy voči Tebe. Znamená to, že ten kto vykonáva účtovníctvo sa pri daňovej kontrole zúčastňuje na základe dohody a splnomocnenia zodpovednej osoby, čo si v tomto prípade Ty.
oravaucto
28.05.09,05:45
Ahojte precital som cely zakon ale nedozvedel som sa v nom nasledovne:

1. Kolko rokov dozadu moze byt danova kontrola na DPH a na Dan s prijmu.

dakujem za skoru odpoved
evina
28.05.09,06:03
Ahojte precital som cely zakon ale nedozvedel som sa v nom nasledovne:

1. Kolko rokov dozadu moze byt danova kontrola na DPH a na Dan s prijmu.

dakujem za skoru odpoved

zákon o správe daní a poplatkov 511/1992 § 45


§ 45

Zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane
1/ Ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane.
2/ Ak bol pred uplynutím lehoty vykonaný úkon smerujúci na vyrubenie dane alebo rozdielu dane, plynie päťročná lehota znovu od konca roka, v ktorom bol daňový subjekt o tomto úkone vyrozumený. Vyrubiť daň alebo rozdiel dane je možné najneskôr do desiatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu, alebo nárok na vrátenie dane
oravaucto
28.05.09,06:53
zákon o správe daní a poplatkov 511/1992 § 45


§ 45

Zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane
1/ Ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane.
2/ Ak bol pred uplynutím lehoty vykonaný úkon smerujúci na vyrubenie dane alebo rozdielu dane, plynie päťročná lehota znovu od konca roka, v ktorom bol daňový subjekt o tomto úkone vyrozumený. Vyrubiť daň alebo rozdiel dane je možné najneskôr do desiatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu, alebo nárok na vrátenie dane

nemozes to napisat v skratke ci 5 alebo 10 rokov tie zakony su tak nezrozumitelne
hnedoočka
28.05.09,07:12
Daňová kontrola na DPH a daň z príjmov ti môže prísť na roky 2003 až 2008.Rok 2002ešte môžu kontrolovať,ale dorub už daňový subjekt nemusí zaplatiť,jedine ,ak by sa jednalo o podozrenie zo spáchania trestného činu.
azla
28.05.09,07:19
Ja tomu rozumiem takto:

Napr. DP k dani z príjmov za r. 2000 je podané v r. 2001.

Plynie 5-ročná lehota od konca roku 2001 (2002 - 2006).
Táto 5-ročná lehota uplynie 31.12.2006.

Ak by povedzme v decembri 2006 bol vykonaný úkon smerujúci na vyrubenie dane alebo rozdielu dane (napr. začatá daňová kontrola), plynie znovu 5- ročná lehota. (2007-2011).
oravaucto
28.05.09,11:29
ok dakujem ste super
Alena Šimová
05.06.09,11:10
neviete mi povedať, či daňový subjekt má povinnosť pri daňovej kontrole odovzdať údaje z účtovníctva daňovému úradu na nejakom médiu? Napr. na CD? Program toto umožňuje. Budem mať kontrolu, ale majiteľ firmy nesúhlasí s napálením údajov na CD. Kontrolór, ktorý bude vykonávať kontrolu, o toto ústne požiadal.
azla
05.06.09,13:21
Neviem Ti dať presný odkaz na zákon - ktorý ty očakávaš:rolleyes:, ale asi to je možné. (žiadať). No myslím si, že požiadavka by mala byť písomná.

Pamätám si, že asi niekedy (neviem presne) tri roky dozadu posielal DÚ pozvánky na také informatívne stretnutie ohľadom poskytovania informácii v elektronickej podobe na vykonanie daňovej kontroly.

Následne som sa informovala v jednej softwerovej firme ohľadom tohto ...či majú takú skúsenosť ....
a povedali mi, že už pripravovali dáta v takejto podobe pre niekoľko firiem.
Alena Šimová
05.06.09,13:24
ďakujem za odpoveď. Viem, že je v správe daní a poplatkov uvedené, že sa údaje predkladajú v tlačenej alebo technickej forme, ale nie je tam, či je to povinnosť daňového subjektu alebo nie. Ale aj tak vďaka.
oravaucto
18.08.09,21:08
Mam otazku:
pri danovej kontrole musim mat odberatelske fa vytlacene alebo stacia v el podobe cize ich z programu vyexportujem do pdf a bude to viete sa prosim ktomuto bodu vyjdrit a prilozit paragraf

dakujem stefan
marjankaj
18.08.09,21:42
neviete mi povedať, či daňový subjekt má povinnosť pri daňovej kontrole odovzdať údaje z účtovníctva daňovému úradu na nejakom médiu? Napr. na CD? Program toto umožňuje. Budem mať kontrolu, ale majiteľ firmy nesúhlasí s napálením údajov na CD. Kontrolór, ktorý bude vykonávať kontrolu, o toto ústne požiadal.

pozri zákon o účtovníctve
§31

(5) Ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme, je povinná disponovať takými prostriedkami, nosičmi a vybavením, ktoré umožňujú vykonať prevod účtovných záznamov do formy, v ktorej je ich obsah pre fyzickú osobu čitateľný. Pre potreby overovania účtovnej závierky audítorom (§ 19), jej zverejňovania (§ 21) a pre potreby orgánov podľa § 38 je účtovná jednotka povinná na požiadanie umožniť oprávneným osobám zoznámiť sa s obsahom nimi určených účtovných záznamov v písomnej forme a v technickej forme, ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme. Túto povinnosť má účtovná jednotka po dobu, počas ktorej je povinná viesť alebo uchovávať uvedené účtovné záznamy.
marjankaj
18.08.09,22:24
Mam otazku:
pri danovej kontrole musim mat odberatelske fa vytlacene alebo stacia v el podobe cize ich z programu vyexportujem do pdf a bude to viete sa prosim ktomuto bodu vyjdrit a prilozit paragraf

dakujem stefan

Pozri príspevok č. 20
oravaucto
19.08.09,07:56
pozri zákon o účtovníctve
§31

(5) Ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme, je povinná disponovať takými prostriedkami, nosičmi a vybavením, ktoré umožňujú vykonať prevod účtovných záznamov do formy, v ktorej je ich obsah pre fyzickú osobu čitateľný. Pre potreby overovania účtovnej závierky audítorom (§ 19), jej zverejňovania (§ 21) a pre potreby orgánov podľa § 38 je účtovná jednotka povinná na požiadanie umožniť oprávneným osobám zoznámiť sa s obsahom nimi určených účtovných záznamov v písomnej forme a v technickej forme, ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme. Túto povinnosť má účtovná jednotka po dobu, počas ktorej je povinná viesť alebo uchovávať uvedené účtovné záznamy.

ak som to spravne pochopil je namne ci tie faktury mam vytlacene alebo nie. Ak ich mam iba v elektronickej forme ja rozumiem takto elektronicku podobu tak je to ok ak ma danovy urad poziada o papierovu formu tak im ich vytlacim dobre tomu chapem.
Gabhus
13.09.09,10:21
Chcem sa spýtať - možno blbosť, ale predsa. Vo firme bolo niekoľko kontrol ešte na jednoduché účtovníctvo. Nikdy nekontrolovali výkazy - majetku a príjmov a výdavkov. Ak príde kontrola na podvojné účtovníctvo - kontroluje sa aj súvaha a výkaz ziskov a strát? Len pre zaujímavosť. Ďakujeme.
evina
13.09.09,10:36
Chcem sa spýtať - možno blbosť, ale predsa. Vo firme bolo niekoľko kontrol ešte na jednoduché účtovníctvo. Nikdy nekontrolovali výkazy - majetku a príjmov a výdavkov. Ak príde kontrola na podvojné účtovníctvo - kontroluje sa aj súvaha a výkaz ziskov a strát? Len pre zaujímavosť. Ďakujeme.

áno aj .... závisí od kontrolóra
Alena Šimová
16.09.09,05:32
áno aj .... závisí od kontrolóra
určite, nám napríklad kontrolovali aj poznámky
JM1968
17.09.09,07:37
Zdravím, prosím nemali ste niekto teraz kontrolu DP za r.2003 a 2004? Mne sa ohlásili, nakukla som do uzávierkových dokladov firmy (neúčtovala som ja), je to dosť v pohode, len si neviem spomenúť aké boli tie 3 skupiny DPH, od toho sa mi odvíjajú nejaké náklady...Ďakujem za každú radu.
Alena Šimová
17.09.09,07:39
Zdravím, prosím nemali ste niekto teraz kontrolu DP za r.2003 a 2004? Mne sa ohlásili, nakukla som do uzávierkových dokladov firmy (neúčtovala som ja), je to dosť v pohode, len si neviem spomenúť aké boli tie 3 skupiny DPH, od toho sa mi odvíjajú nejaké náklady...Ďakujem za každú radu.
neviem úplne presne, ale odpočet DPH sa delil na plný nárok na odpočet DPH, čiastočný a bez nároku na odpočet
adabirk
17.09.09,07:54
- v zmysle § 45 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov správca dane má právo vyrúbiť daň po uplynutí 5 rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie,
- kontrolu však môžu urobiť za neskoršie roky, avšak právo vyrúbiť daň už zaniká.
evina
17.09.09,08:01
- v zmysle § 45 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov správca dane má právo vyrúbiť daň po uplynutí 5 rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie,
- kontrolu však môžu urobiť za neskoršie roky, avšak právo vyrúbiť daň už zaniká.

rok 2003 práve spadá do daného obdobia - DP sa podáva v marci 2004 /teda do konca tohto roka/plus päť rokov je 2009
JM1968
17.09.09,09:31
neviem úplne presne, ale odpočet DPH sa delil na plný nárok na odpočet DPH, čiastočný a bez nároku na odpočet
Ďakujem, takéto čosi sa aj mne marí, budem si musieť nájsť čas na vyhľadanie starých zákonov ako to vlastne bolo...aby som nevyzerala úplne hlúpo:D Za to ak by sa našiel niekto, kto teraz takúto kontrolu absolvoval, budem vďačná za tipy. Ešte raz díky, pekný deň.