andyt
15.04.09,10:12
Dobrý deň prajem všetkým poraďákom....

Sme 1/4 ročný plátcovia DPH a neskoro sme odberateľovi dodali FA za službu za január, tým že odberateľ je mes. plátcom DPH faktúru odmietol a požiadal nás o vystavenie s marcovým dátumom ale za službu v januári.....

A teraz otázka znie, či nebude problém vystaviť FA takto : marcový dátum vystavenie a dodania služby , ale za služby za január....??? čo asi bude :confused:, ale možno z praxe mi budete vedieť poradiť čo s tým..

Ďakujem za každú radu, prajem krásny slnečný deň...
cloe
15.04.09,08:22
Dobrý deň prajem všetkým poraďákom....

Sme 1/4 ročný plátcovia DPH a neskoro sme odberateľovi dodali FA za službu za január, tým že odberateľ je mes. plátcom DPH faktúru odmietol a požiadal nás o vystavenie s marcovým dátumom ale za službu v januári.....

A teraz otázka znie, či nebude problém vystaviť FA takto : marcový dátum vystavenie a dodania služby , ale za služby za január....??? čo asi bude :confused:, ale možno z praxe mi budete vedieť poradiť čo s tým..

Ďakujem za každú radu, prajem krásny slnečný deň...

S akým dátumom vystavenia bola pôvodná faktúra, ktorú odberateľ odmietol?
evina
15.04.09,08:25
Odberateľ si môže uplatniť odpočet z faktúry v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal. ak nastala daňová povinnosť v januári, určite by som ju nemenila a nemôžete ani vystaviť faktúru dva mesiace po plnení, Skôr to urobiť tak, aby bolo jasné, kedy odberateľ faktúru dostal.
cloe
15.04.09,08:27
Súhlasím s evinou, odberateľ si zaeviduje faktúru s dátumom prijatia a uplatní v DP DPH za 3/2009.
andyt
15.04.09,10:13
S akým dátumom vystavenia bola pôvodná faktúra, ktorú odberateľ odmietol?


Faktura bola vystavena:
Datum vystavenia 31.1.2009
Datum dodania 31.1.2009
Datum splatnosti 15.4.2009
za sluzby vzkonane za januar

ano ja si tiez myslim ze by si ju mal zaevidovat dnom prijatia FA, ale omietol to a teray konatel nasej firmy ziada odo mna nejake riesenie ako to vyriesit a to este dnes.... no co uz...

Dakujem Vam za vsetky vase rady......este raz a parajem krasny den..
andyt
15.04.09,10:14
Faktura bola vystavena:
Datum vystavenia 31.1.2009
Datum dodania 31.1.2009
Datum splatnosti 15.4.2009
za sluzby vzkonane za januar

ano ja si tiez myslim ze by si ju mal zaevidovat dnom prijatia FA, ale omietol to a teray konatel nasej firmy ziada odo mna nejake riesenie ako to vyriesit a to este dnes.... no co uz...

Dakujem Vam za vsetky vase rady......este raz a parajem krasny den..


este len dodam,ze my sme mu ju dali neskoro, a to az v mautiarci, co je asi ten dovod jeho odmietnutia.....hm.. dakujem
seda
15.04.09,10:21
Ja mám bežne také faktúry od 2 dodávateľov, jeden je na služby, druhý za tovar. No neviem si predstaviť, že by som za každou faktúrou volala a žiadala opraviť dátum. Podľa mňa nie je dôvod žiadať zmenu dátumu dodania. Ak zmeníte ten dátum, nie je to taký "malinkatý podvodík" :)
lenkam68
15.04.09,11:43
Tiež nechápem postup odberateľa, on si DPH uplatní vtedy, kedy fa obdržal. Možno chce vyriešiť Váš problém s nedodržaním § 75 zákona o DPH.
azla
15.04.09,12:01
este len dodam,ze my sme mu ju dali neskoro, a to az v mautiarci, co je asi ten dovod jeho odmietnutia.....hm.. dakujem

Odberateľ nemá čo teraz odmietnúť faktúru. Vy ste faktúru vystavili so správnym dátumom, len sa neskoro dostala k odberateľovi.
Ak ju nechce prevziať osobne, pošlite mu túto faktúru doporučene.

Bežne sa môže stať aj taká situácia, že sa faktúra odošle bežnou poštou, "staratí sa", odberateľ tvrdí, že nedostal, tak sa pošle faktúra ešte raz. Ale tá istá. Nie je dôvod na zmenu dátumu faktúry.

Ak by ste tvrdili, že už raz faktúra bola odoslaná obyčajne v januári, februári ?:rolleyes:

Netvrdím, že to máte tak urobiť, ale ak by sa to bolo takto stalo naozaj a nedostal by ju, to by ste menili dátum vystavenia ? (len za to, že ju nedostal ?)
andyt
15.04.09,14:29
Ďakujem vam všetkým, ja som tiež vravela účtovníčke odberateľa, to čo píšete,ale už som bola dosť z toho ako sa hovorí ,,vedľa,, ked mi ona tvrdo vravela, že oni môžu tu FA odmietnuť a máme to opraviť, čo vôbec nedáva zmysel.....ja Vam este raz velmi ďkujem za vaše odpovede, že ste utvrdili moju mienku.....

Krásny zbytok dňa