TurčanováAlena
15.04.09,08:28
Dočítala som sa na internete, že od 16.03.2009 sa mení výśka stravného.
Nad 5 hod. je to 3,60 Eura. Chcem sa opýtať, nám zamestnávateľ dáva stravné lístky na 8 hod. 2,99 Eura t.j. 90,- Sk Môžme žiadať zvýšenie stravného? Ďakujem.
kacena26
15.04.09,08:35
Od 1.4.09 je min. výška starvného lístka 2,70€. takže zamestnávateľ splňa min. výšku str. lístka, ale požiadať možeš.
Jozef Mihál
15.04.09,08:35
Ak ide o stravné lístky do nejakej jedálne, kde si za ne kúpite obed, tak sa vás zvýšenie stravného netýka.
mzdarka renca
15.04.09,08:38
Dočítala som sa na internete, že od 16.03.2009 sa mení výśka stravného.
Nad 5 hod. je to 3,60 Eura. Chcem sa opýtať, nám zamestnávateľ dáva stravné lístky na 8 hod. 2,99 Eura t.j. 90,- Sk Môžme žiadať zvýšenie stravného? Ďakujem.

Výška stravného lístka podľa zákonníka práce je minimálne 75% z ceny cestovných náhrad pri prac. ceste 5-8hod., čo je od 1.4.09 3,60€.

minimálna cena lístka - 2,70€

PS: za opýtanie nič nedáš a viac, ako nie ti nepovie, ale zamestnávateľ nie je povinný ti zvýšiť cenu lístku, nakoľko min. cenu spĺňa.
L-M
15.04.09,19:49
Ak ide o stravné lístky do nejakej jedálne, kde si za ne kúpite obed, tak sa vás zvýšenie stravného netýka.
Toto je myslené zrejme, len ak je splnené minimum, však.
Pretože, my sa stravujeme v jednej jedálni- v ktorej si aj kupujeme str. lístky- v hodnote 2,66€- to je cena obeda ( menu dňa). Vždy sa dá za tú sumu dačo vybrať.
Keďže od 1.4.2009 - je min. výška stravného 2,7€ ako to riešiť.
Skúsiť požiadať jedáleň, aby nám predala lístky za 2,7€. Mám dojem, že za ich lístky sa tam chodíme stravovať iba my. Potom budú mať tie 4 centy tringelt. To by sa im celkom oplatilo nie?
Je prosím Vás niekde stanovené, že zo str. lístkov-gastrolístkov sa nevydáva?
mzdarka renca
15.04.09,19:56
Neboj, oni sa časom prispôsobia a dajú cenu menu za 2,70€.
Citron
15.04.09,20:01
Som zamestnancom českej firmy, moja práca je sústavne vykonávaná na slovensku, keď som sa pýtal na najakú formu stravného, bolo mi oznámené, že takéto niečo neposkytujú. Prácu mám nárazového charakteru, robím doma aj v teréne, denne minimálne štyri hodiny, aj keď nie v kuse. Mám nárok na stranvné lístky a keď áno ako sa dohodnúť so zamestnávateľom, keď stravné hneď pri pohovore vylúčil. Inak všetky odvody za mňa platí zamestnávateľ mimo dane zo mzdy. Môžem si ja kúpiť stravné lístky a pri podaní daňového priznania odpočítať z dane?
L-M
16.04.09,06:29
Neboj, oni sa časom prispôsobia a dajú cenu menu za 2,70€.
Ale čo dovtedy, keď zo zákona je stanovená najnižšia suma 2,7€.
Nemôžeme zamestnancom dávať také lístky, však? Oni nenamietajú, len aby nenamietala potom dajaká kontrola.
Tweety
16.04.09,06:39
Ale čo dovtedy, keď zo zákona je stanovená najnižšia suma 2,7€.
Nemôžeme zamestnancom dávať také lístky, však? Oni nenamietajú, len aby nenamietala potom dajaká kontrola.
Môžete. Neide predsa o klasické stravenky typu Ticket....., pri ktorých je uvedená v § 152 ZP ich minimálna suma.
(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
L-M
16.04.09,07:04
Môžete. Neide predsa o klasické stravenky typu Ticket....., pri ktorých je uvedená v § 152 ZP ich minimálna suma.
(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
nehcem ťa otravovať, ale veď práve o to ide, že od 1.apríla je tá suma pre časové pásmo 5-12 hod - 3,6€- ak sa nemýlim a 75% z toho je 2,7€ a my máme lístky v tej jedálni 2,66€- čo je cena (menu)- ako som písala vyššie.
Tweety
16.04.09,07:05
No veď práve to, že od 1.apríla je tá suma pre časové pásmo 5-12 hod - 3,6€- ak sa namýlim a 75% z toho je 2,7€ a my máme lístky v tej jedálni 2,66€.
Prečítaj si ten môj príspevok ešte raz, hlavne to podčiarknuté, a pochopíš, že sa to vašej jedálne netýka. Neporušujete § 152ZP.
Chobot
16.04.09,07:06
Som zamestnancom českej firmy, moja práca je sústavne vykonávaná na slovensku, keď som sa pýtal na najakú formu stravného, bolo mi oznámené, že takéto niečo neposkytujú. Prácu mám nárazového charakteru, robím doma aj v teréne, denne minimálne štyri hodiny, aj keď nie v kuse. Mám nárok na stranvné lístky a keď áno ako sa dohodnúť so zamestnávateľom, keď stravné hneď pri pohovore vylúčil.

Aj v čechách je povinnosť poskytovať stravu (Zákonník práce 262/2006 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/), hlava III. (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast10h3.aspx)) za pracovnú zmenu ako aj cest. náhrady (zákon o cest. náhradách bol síce zrušený, ale o cest. náhradách pojednáva ZP časť siedma (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast7h1.aspx)). Zisti si podľa českej legislatívy svoje nároky a s príslušnými zákonmi požaduj, aby ti vyplatili, čo ti patrí.


Inak všetky odvody za mňa platí zamestnávateľ mimo dane zo mzdy.

A kde odvádzaš daň?


Môžem si ja kúpiť stravné lístky a pri podaní daňového priznania odpočítať z dane?

Nie, tak sa to nedá.
Chobot
16.04.09,07:18
nehcem ťa otravovať, ale veď práve o to ide, že od 1.apríla je tá suma pre časové pásmo 5-12 hod - 3,6€- ak sa nemýlim a 75% z toho je 2,7€ a my máme lístky v tej jedálni 2,66€- čo je cena (menu)- ako som písala vyššie.

L-M, chápeš to úplne zle. Treba si dôkladne prečítať príslušné ustanovenia ZP.

Vysvetlím ti to polopatisticky.

Zamestnávateľ môže zabezpečiť stravu buď:
a) vo vlastnej závodnej jedálni (či závodnej jedálni iného subjektu)
b) formou gastro lístkov

V prípade a) je jedno, koľko stojí lístok (teda obed). AK uvarí jedáleň obed za 2,- €, tak je to OK, zamestnávateľ zabezpečil pre zamestnancov obedy. Otázne je, koľko bude platiť zamestnanec a koľko zamestnávateľ. Podľa zákona musí zamestnávateľ dať 55% z ceny obeda, teda zamestnávateľ bude platiť 1,10€ a zamestnanec 0,90 €. Zamestnávateľ môže ale zaplatiť aj napr. 1,50 €, pokiaľ sa tak rozhodne.

V prípade b) je určená minimálna hodnota stravnej poukážky, čo je 75% z 3,60 €, čo je 2,70 €. Koľko bude prispievať zamestnávateľ? Podľa zákona minimálne 55% z 2,70 € a maximálne 55% z 3,60. Takže za lístok 2,70 € zaplatí zamestnávateľ najmenej 1,49 € a najviac 1,98.

Keby zamestnávateľ dával gastro lístok v hodnote 4,- €, tak môže prispieť na tento gastro lístok maximálne sumou 1,98 €, zamestnanec zaplatí 2,02 €. Preto každé zvýšenie nominálnej hodnoty lístka je pre zamestnanca len nevýhodné, lebo to zaplatí on, od zamestnávateľa viac nedostane.

Takže váš obedový lístok môže kľudne stáť 2,66 €, pokiaľ za to dostanete obed v tej jedálni a pokiaľ to nie je klasický gastro lístok od niektorej spoločnosti, ktoré emitujú tieto gastro lístky (Doxx, Vaša stravovacia, Cheque Dejeuner,...).
L-M
16.04.09,07:59
Ďakujem Vám obom :)- chobot aj tweety-:) tak som tomu vážne chápala úplne ,ale úplne zle.
Takéto vysvetlenia -polopate sú najlepšie.:)
Fakt mám pocit,že tým zákonom nikdy neporozumiem:confused:.
Ale, tomu, že zamestnávateľ môže prispievať,ak sa tak rozhodne-1,98€ aj keď cena obeda(lístka) je 2,66€- tomu dúfam chápem dobre.:D
Tweety
16.04.09,08:00
Ďakujem Vám obom :)- chobot aj tweety-:) tak som tomu vážne chápala úplne ,ale úplne zle.
Takéto vysvetlenia -polopate sú najlepšie.:)
Fakt mám pocit,že tým zákonom nikdy neporozumiem:confused:.
Ale, tomu, že zamestnávateľ môže prispievať,ak sa tak rozhodne-1,98€ aj keď cena obeda(lístka) je 2,66€- tomu dúfam chápem dobre.:D
Áno. Je to ale maximum z daňovo uznaných nákladov na stravovanie.
mzdarka renca
16.04.09,08:02
Ak je to vyslovene stravný lístok tej jedálne, ktorým sa inde (napr. v potravinách) nedá platiť, tak je to v poriadku, nakoľko ti zamestnávateľ v zmysle ZP zabezpečil jedno teplé jedlo denne.
L-M
16.04.09,08:08
Ak je to vyslovene stravný lístok tej jedálne, ktorým sa inde (napr. v potravinách) nedá platiť, tak je to v poriadku, nakoľko ti zamestnávateľ v zmysle ZP zabezpečil jedno teplé jedlo denne.
Áno, je to lístok iba tej jedálne- inde sa platiť nedá.
Už som si veľa krát čítala §152 ZP- a až doteraz som si neuvedomovala, že ods.2 a 4.- sú dve rozličné veci.
Tak, je to potom všetko o.k.
Ďakujem všetkým PORAĎÁKOM;)
Jana100
16.04.09,12:32
Zabúdate ešte na fakt, že k cene jedného hlavného jedla denne patrí aj vhodný nápoj.
mzdarka renca
16.04.09,12:34
Zabúdate ešte na fakt, že k cene jedného hlavného jedla denne patrí aj vhodný nápoj.
veď to je v poriadku, za gastrolístok si kúpi obed aj nápoj
Tweety
16.04.09,12:35
Zabúdate ešte na fakt, že k cene jedného hlavného jedla denne patrí aj vhodný nápoj.
:confused: Čo tým chcel autor povedať?:)
mzdarka renca
16.04.09,12:35
:confused: Čo tým chcel autor povedať?:)


neviem:D, ale možno nám to vysvetlí
editasara
08.09.09,19:20
Chcem sa uistiť, či je to možné aj v školstve. Ak je stanovená cena obeda na 2,23 €, môže zamestnávateľ prispievať 55% z 3,60? Ak áno, kto to musí "odobriť"? Lebo tým pádom by sa za obed doplácalo veľmi málo a určite by sa prihlásilo viac stravníkov - vzrástli by náklady zamestnávateľa - školy.