kkllc
15.04.09,11:50
Prosím Vás o radu.
Sme prepravná spoločnosť na prepravu osôb po SR aj do zahraničia. Preprava po SR je s DPH, ale keď fakturujeme prepravu do zahraničia tak bez DPH, na základe §46. Bloky za PHM v zahraničí - neupatňujem DPH... Som povinná koeficientovať? Prečítala som rôzne príspevky, ale som z toho jeleň. Niekto mi povedal, že koeficient iba ak §28 - 41.
Vopred ďakujem ak niekto pomôže.
Luba
16.04.09,07:59
Povedala by som, že keď fakturuješ prepravu oslobodenú podľa §46, tak si môžeš odpočítavať DPH na vstupe v plnej výške, teda nemal by tam byť koeficient. Pozri si § 49 (3) a (4) a potom § 50 (1) ZDPH.
DPH sa nemôže odpočítať na vstupe pri tovare a službách, ktoré sa vzťahujú k oslobodeným činnostiam podľa §28-41. Neviem, či sa o §46 a súvislosti s odpočítaním dane hovorí ešte niekde inde v ZDPH...
Možno sú tu aj takí, čo sa s tým stretávajú v praxi...?
kkllc
16.04.09,09:40
Ďakujem za príspevok.
No veď práve §49 -4. Ja keď natankujem v SR - odpočítam si DPH a idem do zahraničia na tej PHM kde mam FA bez DPH. Tankujem aj v zahraničí, ale tam si neodpočítavam DPH.

§49 - 3 je jasný - len osl. od §28-41
kkllc
20.04.09,11:05
posúvam
Lotarka
20.04.09,12:30
No podľa mňa by si si kľudne mohol odpočítavať DPH aj z nákupov z PHM v EU, ale kedže si platca DPH, tak ti doklad vystavia bez DPH a tu si to samozdaníš - odvedieš ale aj nárokuješ DPH.

Čo sa týka koeficientu, tak pri takýchto oslobodených príjmoch sa neráta.

Toto je môj názor (neviem, či správny), počkaj na ďalšie.
kkllc
20.04.09,12:42
Ďakujem za odpoveď.
AlkaS
23.04.09,08:10
Dobrý deň!
Už som si prečítala zákon , ale stále nerozumiem tomu koeficientu. Teraz keď sme sa stali k 15.03. platcami DPH, tak mám vypočítať predpokladaný koeficient po odsúhlasení DU , ale z čoho keď máme len predaj oblečenia? z Fa? Ďakujem
kkllc
23.04.09,08:22
Ak máte len predaj oblečenia tak žiadny koeficient nepoužívate.

Koeficient sa používa len ak predávate tovar ktorý podliehy DPH a zároveň tovar, alebo službu ktorá je oslobodená od DPH (§ 28 - 41). Potom sa odpočítanie DPH musí krátiť koeficientom.

Aspoň tak som to pochopila ja.