Zdenka1968
15.04.09,12:34
Je možné, aby na štátnej škole bola takáto možnosť v ramci doobedňajšieho vyučovania? Rodičia možu zaplatiť za výuku cudzieho jazyka, a ten bude vyučovať pracovník súkromnej jazykovej skoly. Všetko v ramci normalneho vyučovania. Deti, ktoré nebudú platiť, budú mat kazyk s kmeňovým zamestnancom školy,ale menej vyuč. hodín.
Ďakujem
KATA50
15.04.09,18:33
Nepoznám takúto možnosť ako popisuješ. Všetci zamestnanci na štátnej škole sú platení z nomatívu na žiaka a zastrešujú všetky vyučovacie predmety. Štúdium žiakov, študentov na štátnej škole je bezplatné.
A to tí žiaci, čo si priplatia, budú mať väčší počet hodín v rozvrhu ako ostatní spolužiaci?
Alebo ostávajú po skončení vyučovania ?
Alebo je trieda diferencovaná podľa talentu a má iný školský vzdelávací program - inú hodinovú dotáciu na jazyky ? Prosím bližšie vysvetli. :confused:
Zdenka1968
16.04.09,06:12
Ano tito ziaci maju o hodinu jazyka naviac, inak maju hodiny jazyka normalne pocas vyucovania ako zvysok triedy a tu hodinu navyse poslednu hodinu jeden den v tyzdni kedy ostatni ziaci maju uz volno-obed,druzinu. Skola nema ziadnu vynimku v dotaciach, len tento jazyk je plateny rodicmi komplet a vyucuje ho nepedagog zo zahranicia-zamestnanec jazykovej skoly,ktora poriada jazykove kurzy. Mna by zaujimalo ci je to vobec na statnej skole pravne mozne. A ci tento "ucitel" moze hodnotit deti a davat im znamky na vysvedceni.
KATA50
16.04.09,12:46
V žiadnom prípade sa nesmie navyšovať stanovený týždenný počet hodín v jednotlivých ročníkoch predpísaný v učebných plánoch od Ministerstva školstva. Ak sa chcú žiaci navyše vzdelávať , tak potom sa dá
- v nepovinných predmetoch v ročníkoch 2,3,4,6,7,8,9 pre šk. rok 2008/09 ( aj to musí mať škola v rozpočte dosť peňazí na zaplatenie práce nadčas pre vyučujúceho nepovinný predmet. )
- počas mimoškolskej činnosti - krúžky...platené zo vzdelávacích poukazov
- Lektor má živnosť, prenájme si v škole miestnosť, vyučuje cudzí jazyk žiakov, ktorí mu za to platia a on odvádza dane.
Som to ale idealistka však ??!! :)
KATA50
16.04.09,12:49
A ešte som zabudla, že ak tento lektor nie je zamestnancom školy, s riadnou pracovnou zmluvou, samozrejme, že nemôže zasahovať do výchovno-vzdelávacieho procesu, a ani známkovať žiakov. Zatiaľ toľko.
Zdenka1968
16.04.09,19:16
idealistka? poznas pripad ze odovzdas vzdelavaci pouklaz skole "vraj" na kruzok, ten nakoniec nieje ale pani ucitelka ho ma plateny a deti na vysvecku napisane ze ho absolvovali? aj take existuje.
Mna zaujima hlavne ci moze skola takto vyucovat cudzi jazyk. rodicia s tym suhlasili.
BXLmiami
17.04.09,06:11
Prečo to riešiš?Vdaka bohu,že to tak zariadili a rodičia nemusia po večeroch behať s deťmi na jazyky.Svojho času by som neviemčo dala za takéto riešenie.
KATA50
17.04.09,06:40
idealistka? poznas pripad ze odovzdas vzdelavaci pouklaz skole "vraj" na kruzok, ten nakoniec nieje ale pani ucitelka ho ma plateny a deti na vysvecku napisane ze ho absolvovali? aj take existuje.
Mna zaujima hlavne ci moze skola takto vyucovat cudzi jazyk. rodicia s tym suhlasili.

No, tak s tými krúžkami hazarduje predovšetkým vedenie školy a berie za to plnú zodpovednosť. A k tým rodičom, NIKTO nesmie zavádzať alebo schvaľovať zmeny vo vyučovacom procese, ktoré porušujú zákon, platný predpis, vyhlášku a pod. To si potom učme hocičo, a kedykoľvek to bude vyhovovať nám, rodičom alebo žiakom... Verím že rodičia súhlasia ! Veď nemajú žiadnu starostlivosť jazykový nadštandart pre dieťa. Učí sa v čase obedňajšej prestávky keď má mať voľno po 5 vyučovacích hodinách. Taká psycho-hygiena nič???
Samozrejme, že sú možnosti ako viac vyučovať cudzí jazyk za polatok (už so spomínala ) ale takto nie. Myslím si ...:---
Zdenka1968
17.04.09,10:08
Riesim to preto, lebo by som to rada navrhla na nasej skole a nechcem aby ma ucitelka s riaditelkou odpinkali. Ak je to pravne mozne a vieme si to ako rodicia zabezpecit, chceme podporu od vedenia skoly. Viem o jednej skole v Bratislave kde to funguje, ale koser so skolskym zakonom sa mi to nezda.