kikap
15.04.09,13:26
Dobrý deň,
som študentkou VŠ, ale o 2 mesiace budem končiť VŠ...
Chcem si založiť živnosť, ale "počula" som , že pokiaľ by som bola evidovaná
3 mesiace na úrade práce a potom by som si založila živnosť, mám nárok na príspevok od štátu alebo úradu práce (avšak "vraj "sa už nepožaduje vypracovaný podnikateľský plán ani vydokladovanie použitého príspevku...)
A tiež by som sa chcela spýtať, ako to je s platením odvodov do sociálnej a zdracotnej poisťovne...čítala som, že štát by mal oslobodiť od platenia na 22 mesiacov....ale všetko sú to také nepotvrdené informácie, že mám z toho úplný zmätok...:mee:..hlavne keď prešla novela zákona...
Ďakujem za odpovede, aj keď viem, že tieto témy tu boli rozoberané viac krát, ale väčšinou ešte pred novelou...ešte raz ďakujem....
veronikasad
15.04.09,11:32
Dobrý deň,
som študentkou VŠ, ale o 2 mesiace budem končiť VŠ...
Chcem si založiť živnosť, ale "počula" som , že pokiaľ by som bola evidovaná
3 mesiace na úrade práce a potom by som si založila živnosť, mám nárok na príspevok od štátu alebo úradu práce (avšak "vraj "sa už nepožaduje vypracovaný podnikateľský plán ani vydokladovanie použitého príspevku...)nie je to pravda, podmienky poskytovania príspevku sa sprísnili. Dotácia sa poskytuje na základe podnikatelského plánu, predtým treba absolvovať školenie. Podrobnejšie informácie ti poskytnú na úrade práce.
A tiež by som sa chcela spýtať, ako to je s platením odvodov do sociálnej a zdracotnej poisťovne...čítala som, že štát by mal oslobodiť od platenia na 22 mesiacov....ale všetko sú to také nepotvrdené informácie, že mám z toho úplný zmätok...:mee:..hlavne keď prešla novela zákona...Takisto to nie je pravda. Začínajúci živnostník neplatí povinné odvody do sociálnej poisťovne, do 8 dní od začiatku podnikania je povinný prihlásiť sa v zdr.poisťovni a platiť preddavky na zdr.poistenie z min. vymeriavacieho základu.
V rámci krízového balíčka vláda schválila nový typ príspevku na zaplatenie odvodov do zdr. a soc. poisťovne. Tento typ dotácie sa však vzťahuje len na nových živnostníkov, ktorí poberali dávku v hmotnej núdzi a boli evidovaní na úrade práce min. 3 mesiace.
Ďakujem za odpovede, aj keď viem, že tieto témy tu boli rozoberané viac krát, ale väčšinou ešte pred novelou...ešte raz ďakujem....

odpoveď v texte
SMatilda
15.04.09,11:42
Otázok je veľa tak zatiaľ čo viem.Nárok na dotáciu na začiatok podnikania sa naozaj odvíja od evidencie na ÚP teda aspoň 3 mesiace. Bude treba vypracovať podnikateľský plán a aj ho obhájiť pred komisiou ktorá bude na Úp napriek tomu sa toho plánu netreba báť. Nie je to nič zložité a budeš zaradená na školenie pred začatím živnosti alebo tak nejako sa to volá. A tam by sa mal preberať aj plán. Platenie odvodov do zdravotnej poisťovne je povinné a do sociálnej nemusíš aspoň prvý rok podnikania alebo môžeš dobrovolne. Keď sa niečo môže dobrovolne hneď si vačšina povie a načo. Ja by som to dobrovolné zvážila aspoň nemocenské/v prípade choroby alebo úrazu/ a do fondu zamestnanosti/ v prípade znovu evidencie na ÚP v budúcnosti- od dlžky platenia sa odvíja možná podpora v nezamestnanosti.
kikap
15.04.09,12:01
Ďakujem za rýchle odpovede....no vidím, že to nebude prechádzka ružovou záhradou...