jales
15.04.09,13:40
Viete mi niekto poradiť?

Máme zamestnanca, ktorý má uzavretý pracovný pomer na dobu určitú do 30.4.2009. V roku 2008 dostal výpoveď pre nadbytočnosť. Výpovedná lehota mu plynie od 1.8.2008. Nakoľko počas výp. doby začal byť práceneschopný jeho pracovný pomer u nás naďalej trvá. Chcem sa spýtať, kedy má teraz skončiť jeho pracovný pomer. 30.4.2009 tak ako má uzavretú pracovnú zmluvu (a tá výpoveď sa tým ruší), resp. tým, že sme mu dali výpoveď až po ukončení práceneschopnosti s povinnosťou výplaty odstupného.
ada159
15.04.09,11:49
nejak tomu nerozumiem. Tak je zamestnaný na dobu určitú do 30.04.2009 a dostal výpoved k 31.08.2008?
drobeceva
15.04.09,11:51
nejak tomu nerozumiem. Tak je zamestnaný na dobu určitú do 30.04.2009 a dostal výpoved k 31.08.2008?
Pravdupovediac, ani ja som tomu celkom neporozumela. Akosi ani neviem z toho, či ešte stále maroduje?
ada159
15.04.09,11:58
no podľa toho asi PN stále trvá.
Chobot
15.04.09,11:59
Viete mi niekto poradiť?

Máme zamestnanca, ktorý má uzavretý pracovný pomer na dobu určitú do 30.4.2009. V roku 2008 dostal výpoveď pre nadbytočnosť. Výpovedná lehota mu plynie od 1.8.2008. Nakoľko počas výp. doby začal byť práceneschopný jeho pracovný pomer u nás naďalej trvá. Chcem sa spýtať, kedy má teraz skončiť jeho pracovný pomer. 30.4.2009 tak ako má uzavretú pracovnú zmluvu (a tá výpoveď sa tým ruší), resp. tým, že sme mu dali výpoveď až po ukončení práceneschopnosti s povinnosťou výplaty odstupného.


Ja som to pochopil veľmi presne.

Tak toto je zaujímavý prípad. Keď sa na to pozrieme z legislatívneho hľadiska, teda príslušných ustanovení ZP, tak by som povedal, že ak neukončí PN, tak nebude mať nárok na odstupné.

Odôvodnenie:

On dostal výpoveď z nadbytočnosti 1.8.2008. Nakoľko mu stále trvá pracovný pomer (s odvolaním sa na § 64 ods. 2, ktorý hovorí, že:


(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby...

, tak mu nemôže byť vyplatené odstupné, lebo vyplatenie odstupného je viazané na skončenie PP z dôvodu výpovede z organizačných dôvodov. Ale PP skončí nie z dôvodu výpovede z organizačných dôvodov, ale uplynutím doby určitej, pretože tento dôvod skončenia PP nastane skôr ako skončenie PP z dôvodu výpovede z nadbytočnosti a zároveň PN-ka nemá vplyv na skončenie PP z dôvodu uplynutia doby určitej.

Takže aj keď ste dali výpoveď z organizačných dôvodov, PN-ka bola objektívnym dôvodom, prečo PP ešte neskončil. PP sa skončí uplynutím doby určitej, kde nemá nárok na odstupné.

Keby zamestnanec deň pred uplynutím doby určitej ukončil PN, tak vo výstupnom liste by mal ako dôvod uvedené skončenie PP z dôvodu organizačných zmien, pričom nárok na odstupné by mal.

Možno chcel zamestnanec "vybabrať" so zamestnávateľom, ale ak sa nespamätá, tak "vybabre" sám so sebou.

Ak by sa na to pýtal zamestnanec, tak by som mu ale poradil, aby uplatnil rovnaké ustanovenie § 64 ods. 2, ktoré tiež hovorí:


(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

Takže keby vám on ešte pred uplynutím doby určitej oznámil, že netrvá na predĺžení PP počas PN, ale súhlasí s jeho ukončením, tak by skončil výpoveďou z dôvodu nadbytočnosti a mal by nárok na odstupné. Pokiaľ bude nevedomky (alebo schválne) naťahovať túto dobu tým, že zámerne nebude súhlasiť s ukončením PP výpoveďou z dôvodu nadbytočnosti, tak on bude škodovať, ak nastane deň, kedy mu skončí PP z dôvodu uplynutia doby určitej.

Takže 30.4.2009 mu PP skončí v každom prípade.
jales
15.04.09,12:08
Ďakujem Chobotovi, pochopil to tak ako som to myslela. Aj mne keď som to v ZP študovala to takto vychádzalo, len som sa potrebovala uistiť, či som to správne pochopila, lebo doteraz som sa s tým ešte nestretla.
Ešte raz vďaka