Mirodz
15.04.09,16:18
zaujimalo by ma, ci sa da namietat proti vysokemu notarskemu poplatku za vystavenie dedicskeho opravnenia, ak sa mi zda tento poplatok neumerne vysoky k predpokladanej cene danej nehnutelnosti
hanelie
15.04.09,14:45
tu info o poplatkoch
www.notar.sk
hanelie
15.04.09,14:49
tu info o poplatkoch
www.notar.sk
zdroj . trend
Výška notárskych poplatkov je vyčíslená vo vyhláške č. 31/1993 Z.z. o odmenách a náhradách notárov v platnom znení.

Podľa § 12 vyhlášky základom odmeny notára ako súdneho komisára je všeobecná cena majetku poručiteľa. Tá je vždy vyčíslená v osvedčení o dedičstve.

Je pravdou, že notári si výšku poplatkov vyčísľujú pri nehnuteľnostiach z trhovej hodnoty. Napríklad si vyžiadajú ocenenie nehnuteľnosti od realitných kancelárií, prípadne hodnotu vyčísli privolaný znalec.

Podľa § 13 tejto vyhlášky je odmena notára z prvých 100 000 Sk základu dve percentá, najmenej však 700 Sk, z presahujúcej sumy až do 500 000 Sk základu je to jedno percento, z presahujúcej sumy až do jedného milióna korún základu je to 0,7 %, z presahujúcej sumy až do troch miliónov korún základu sú notárske poplatky 0,4 %, z presahujúcej sumy až do 20 mil. Sk základu je to 0,2 %. Čiastka nad 20 mil. Sk sa potom už pri výpočte notárskej odmeny nezohľadňuje.
Mirodz
16.04.09,16:28
Dakujem za odpoved.

Sposob vypoctu odmeny som nasiel aj ja akurat mi nebolo jasne ci je mozne odvolat sa proti stanovenej vyske poplatku. Z uvedenej stranky vyplyva ze je to mozne:

4) Notár zisťuje všeobecnú hodnotu majetku na účely odmeny na vlastné náklady. Ak v dôsledku odvolania proti výroku o odmene notára vzniknú ďalšie trovy spojené so zisťovaním všeobecnej hodnoty majetku, notár ich znáša v prípade, ak dokazovaním bola zistená všeobecná hodnota majetku nižšia, ako určil notár

Akurat je tam riziko ze vseobecna hodnota majetku nebude nizsia ako uviedol notar...