lubomirb
15.04.09,17:36
Dobry den. Firma kde som pracoval ako vodic mkd mi poslala vypoved bez udania dôvodu v skusobnej dobe,ale to ma netrapi. Chcem sa poradit ako postupovat ked mi firma vyplatila len povovicu diet a vobec mi nevyplatila mzdu za mesiac 2/09 a 3/09 nevyplatila nic. Od 15.3 2009 sa memozem dovolat do kancelarie firmy a ani na mobil.Bol som tam aj osobne ale nikoho som tam nenasiel. Dnes mi prisli postou domou vyplatne pasky a potvrdeni o prijme,kde sa pise ze mi bolo vsetko vyplatene a dokonca aj bonus na deti. No zial peniaze mi vyplatene neboli.Prosim o radu ako postupovat. Dakujem.
mzdarka renca
15.04.09,15:51
Dobry den. Firma kde som pracoval ako vodic mkd mi poslala vypoved bez udania dôvodu v skusobnej dobe,ale to ma netrapi. Chcem sa poradit ako postupovat ked mi firma vyplatila len povovicu diet a vobec mi nevyplatila mzdu za mesiac 2/09 a 3/09 nevyplatila nic. Od 15.3 2009 sa memozem dovolat do kancelarie firmy a ani na mobil.Bol som tam aj osobne ale nikoho som tam nenasiel. Dnes mi prisli postou domou vyplatne pasky a potvrdeni o prijme,kde sa pise ze mi bolo vsetko vyplatene a dokonca aj bonus na deti. No zial peniaze mi vyplatene neboli.Prosim o radu ako postupovat. Dakujem.

Najskôr by som zamestnávateľa vyzvala písomne na vyplatenie mzdy a diét a potom by som začala jednať.

Podľa ustanovenia § 14 zákona č. 311/2001 Z. z. - Zákonník práce v znení neskorších predpisov spory medzi zamestnancom a zamestnávateľom o nároky z pracovnoprávnych vzťahov prejednávajú a rozhodujú súdy.

Teda aj v prípade nevyplatenia mzdy môžete sa so žalobou v tejto veci obrátiť na príslušný súd. V tomto prípade by išlo o občianske súdne konanie.

Dovolím upozorniť aj na trestnoprávnu rovinu prípadu. Podľa zákona č. 300/2005 Z. z. – Trestný zákon v znení neskoršieho predpisu, kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
renula4
21.04.09,12:18
Súhlasím s mzdárkou Renčou, ak bývalý zamestnávateľ neprevezme výzvu na vyplatenie mzdy (túto výzvu je potrebné odolasť doporučene a nechať si kópiu), je potrebné sa obrátiť na najbližšie oddelenie Policajného zboru a podať podnet, resp. trestné oznámenie na štatutára firmy za nevyplatenie mzdy podľa § 214 Trestného zákona. K tomu im je potrebné predložiť uvedenú výzvu a poslednú výplatnú pásku, kde bola výplatá vyplatená a aj výplatné pásky, ktoré zamestnávateľ zaslal, ale plat nepoukázal.
bv_alexandra
23.04.09,06:36
Súhlasím s mzdárkou Renčou, ak bývalý zamestnávateľ neprevezme výzvu na vyplatenie mzdy (túto výzvu je potrebné odolasť doporučene a nechať si kópiu), je potrebné sa obrátiť na najbližšie oddelenie Policajného zboru a podať podnet, resp. trestné oznámenie na štatutára firmy za nevyplatenie mzdy podľa § 214 Trestného zákona. K tomu im je potrebné predložiť uvedenú výzvu a poslednú výplatnú pásku, kde bola výplatá vyplatená a aj výplatné pásky, ktoré zamestnávateľ zaslal, ale plat nepoukázal.
Súhlasím, ale najskôr by som skúsila isť cez inšpektorát práce. Tí su rýchlejší, ako trestné stíhanie. Väčšinou sa ZĽ zvykne zľaknúť a mzdu vyplatí,a ak aj napriek tomu nie, tak potom by som išla s papierom od Inšpektorátu,kde by bolo jasne napísané že došlo porušeniu zákonov a mzda vyplatená nebola na Políciu.
Zuna111
24.04.09,07:39
Pred pár rokmi sa mi to stalo, obrátila som sa na IP a začali konať. Navštívili zamestnávateľa, jeho účtovníka a zistili, že som "osobne" prevzala v hotovosti celú mzdu. Podpis bol "skoro" ako môj ( mali dosť podkladov na to aby ho napodobnili skoro verne) IP usúdila, že mi verí, že som mzdu nedostala ale "prevzala" som ju v hotovosti, a bohužial mi musia doporučiť aby som to prehnala súdmi a súdnymi znalcami. Oslovila som známeho v oblasti písmoznalectva a on mi povedal, že súdny znalec sa vyjadrí v % na koľko je to zhodné a je na rozhodnutí súdu, či to vyhrám alebo nie. Záver : nesúdila som sa, oželela som mzdu.