AdrianaA
15.04.09,17:41
Náš dodávateľ zrejme nemá peniaze a chce si svoje problémy riešiť prostredníctvom factoringu. To znamená, že keď nám dodá tovar, tak vystaví faktúru a dostane od factoringovej spoločnosti 85% z faktúry, zvyšných 15% pri našej úhrade. To je všetko v poriadku, veď nech si dodávateľ rieši svoje finančné problémy ako uzná za vhodné. Faktoringová spoločnosť ale od nich chce aj poistenie poskytnutých finanncii a preto chce preveriť partnerov, teda aj nás. Dodávateľ nám však oznámil, že toto preverenie budeme financovať my. Podľa môjho názoru je to náklad dodávateľa, lebo si poisťuje svoje peniaze resp. pohľadávky a nemá nám to čo prefakturovávať. Aký máte nato názor, resp. aká je prax ?
Bastian
15.04.09,16:56
Náš dodávateľ zrejme nemá peniaze a chce si svoje problémy riešiť prostredníctvom factoringu. To znamená, že keď nám dodá tovar, tak vystaví faktúru a dostane od factoringovej spoločnosti 85% z faktúry, zvyšných 15% pri našej úhrade. To je všetko v poriadku, veď nech si dodávateľ rieši svoje finančné problémy ako uzná za vhodné. Faktoringová spoločnosť ale od nich chce aj poistenie poskytnutých finanncii a preto chce preveriť partnerov, teda aj nás. Dodávateľ nám však oznámil, že toto preverenie budeme financovať my. Podľa môjho názoru je to náklad dodávateľa, lebo si poisťuje svoje peniaze resp. pohľadávky a nemá nám to čo prefakturovávať. Aký máte nato názor, resp. aká je prax ?
On nemá peniaze? Nie vy máte za ten tovar zaplatiť? Ja som si myslel, že factoring využíva ten, kto nemá na úhradu v keši... väčšinou v začiatkoch spolupráce, keď ešte nie je dôvera...
AdrianaA
15.04.09,18:28
Naša spoločnosť platí načas a keď nás požiadajú, tak aj pred splatnosťou. My problém s platbami voči dodávateľovi nemáme. Náš dodávateľ, ale nemá na materiál a jeho dodávatelia ho držia v šachu. No a chce získať peniaze od svojích odberateľov, teda od nás. Žial na predplatbu mu nikto jeho výrobky nezoberie, to radšej kúpia od konkurencie a keď chce mať peniaze skôr, aby mohol financovať úhrady materiálov, tak sa rozhodol pre faktoring. Peniaze dostane hneď po vystavení faktúry.
AdrianaA
16.04.09,06:55
Nikto sa nevyjadrí k tým poplatkom ?
Tina855
10.06.09,07:42
My využívame factoring, a tak isto poistený, a za preverenie zákazníkov sme platili my, to nie je problém nášho odberateľa, že chceme využívať factoring a postupovať jeho faktúry na prefinancovanie. Jednoznačne náklad firmy ktorá je postupca.
Yuya
22.06.09,08:27
Naklady za poistenie odberatelov pri bezregresnom faktoringu znasa samozrejme ten, kto bude cerpat faktoring (cize vo Vasom pripade dodavatel) a nie odberatel. Od Vas moze maximalne chciet podpisat Oznamenie o post. pohl. voci Vam na banku
JAJA11
08.08.12,09:28
myslím, že je jasné, že poplatky si musí uhradiť ten, kto využíva factoring .... a nie odberateľ....
Najnovšie factoringové spoločnosti pridávajú do oznamovacieho listu povinnosť odberateľa oznamovať reklamácie a nezrovnalosti faktúr nielen nášmu dodávateľovi, ale aj factoringovej spoločnosti. Ja rozumiem prečo to chcú, predpokladám, že sa našli firmy, ktoré vystavili faktúry, postúpili ich factoringovej spoločnosti, ale odberateľ ich reklamoval a factoringová spoločnosť ich uhradila, ale k peniazom sa nedostala, lebo dodávateľ "zabudol" factoringovej spoločnosti oznámiť dobropis k tej faktúre.
Ale ja nevidím dôvod, prečo by som takýto problém mala ja oznamovať aj factoringovej spoločnosti. Ak nebudem schopná zaplatiť faktúru, tak je jasné, že to budem musieť oznámiť factoringovej spoločnosti a dohodnúť sa na ďalšom postupe, je to môj problém....
Ale čo mám ja s tým spoločné, že môj dodávateľ postúpi pohľadávku factoringovej spoločnosti a neoznámi jej, že bola táto pohľadávka z dôvodu reklamácie dobropisovaná alebo bola neoprávnená?
Bránim sa hlavne preto, že sme mali takýto prípad. Nemali sme ešte síce podpísanú factoringovú zmluvu a neviem, či bola táto pohľadávka postúpená na factoring, ale reklamovali sme materiál a vo firme to nik neposunul ďalej a mňa potom naháňali, že máme neuhradenú faktúru. Situácia sa vyriešila, ale čo ak takýto oznamovací list podpíšem a napríklad si neuvedomím, že na tejto faktúre je účet faktoringovej spoločnosti a okrem dodávateľa, mám to nabonzovať aj factoringovej spoločnosti? Čo mám za to ja? Ja peniaze mám, svoje platby si plním, ak sa dá aj predčasne. Ak však zabudnem takéto niečo nahlásiť, tak mi vznikne problém a môžem sa dostať až na exekúciu, napriek tomu, že mne nie sú poskytované žiadne služby a ani nemám z toho nejaké výhody.
Asi by som si mala uzavrieť s takýmito factoringovými spoločnosťami dohody o vykonaní práce a v prípade, že im takéto niečo nahlásim, tak chcem za to odplatu. Veď mňa to stojí čas, peniaze a vlastne úplne za nič. Len beriem tovar od nesolventného dodávateľa..... :o
ewita888
08.08.12,14:03
prečo sa ti to zdá problém.. veď oznamovací list píšeš fakt. spoločnosti tak či tak.. to, že tam doplníš nejakú opravu faktúry, istíš len samu seba, keď dodávateľ /z nejakého dôvodu :rolleyes: chcene-nechcene/ nenahlási túto skutočnosť sám..
JAJA11
08.08.12,14:30
prečo sa ti to zdá problém.. veď oznamovací list píšeš fakt. spoločnosti tak či tak.. to, že tam doplníš nejakú opravu faktúry, istíš len samu seba, keď dodávateľ /z nejakého dôvodu :rolleyes: chcene-nechcene/ nenahlási túto skutočnosť sám..

Trebárs aj preto, že každý má svoju faktoringovú spoločnosť, každý má iné podmienky, niekde to treba nahlásiť, niekde nie... A ja dodávateľovi reklamujem tovar, neviem či stačí aby som faktoringovej spoločnosti nahlásila, že som reklamovala tovar, ja by som popravde mala napísať čo reklamujem a prečo a to ešte neviem, či mi dodávateľ reklamáciu uzná a v akom rozsahu.... Takže čo vlastne mám nahlásiť faktoringovej spoločnosti? V podstate to môžem nahlásiť, až keď mám dobropis, nie skôr.... čo ak na to zabudnem aj ja? :o Zdá sa mi to strašne komplikované a zaťažujúce.... Firma, ktorá uzavrie zmluvu s faktoringovou spoločnosťou má kontakt len na túto jednu, ja by som si mala viesť zoznam všetkých firiem, ktoré majú faktoring, k nim musím mať príslušnú faktoringovú spoločnosť a poznačiť si k nej, či som povinná to nahlásiť alebo nie. My sme v podstate malá firma, čo tie väčšie? Budú na to zamestnávať človeka :eek:
Ide skôr o princíp, ja som zaťažená, pričom nemám žiadnu výhodu.... :o Myslím, že by medzi faktoringovou spoločnosťou a firmou, ktorej poskytuje službu mala byť väčšia dôvera, alebo by si mali overovať oni sami firmu, ktorej tú službu poskytnú.... Ani mne nikto nezaručí, že mi môj zákazník zaplatí a nemôžem žiadať iných jeho dodávateľov, aby mi dali vedieť, že im neplatí a pod.... Aj mne by to pomohlo, keď sa rozhodujem či mám poskytnúť tovar alebo službu na faktúru alebo nie.... :o
ewita888
08.08.12,14:37
musíš nahlasovať reklamácie?? :eek: nie náhodou až trebárs opravu fa, alebo dobropis??
JAJA11
08.08.12,15:45
musíš nahlasovať reklamácie?? :eek: nie náhodou až trebárs opravu fa, alebo dobropis??

teraz posledné oznámenie faktoringovej spoločnosti obsahuje aj nahlásenie reklamácie.... Keď som sa na to pýtala dodávateľa, tak mi povedal, že to sa nemusí.... Zatiaľ sme s nimi nemali podpísanú dohodu o prevode pohľadávok na fakt.spoločnosť, ale zrovna teraz sme mali u nich reklamáciu a oni to nenahlásili ani účtovníčke a ona mi dosť nahnevane volala, že nemáme uhradenú faktúru.... Čo potom, keď to oni neposunú faktoringovej spoločnosti a aj ja na to zabudnem? Koho bude faktoringová spoločnosť penalizovať? Myslím si, že ak podpíšem tento papier, tak si na seba beriem zodpovednosť za našu dodavateľskú firmu.... A ja naozaj nevidím dôvod prečo by som to mala brať na seba, ja nemám žiadnu výhodu.... :o