Johnyb11
15.04.09,16:49
Ahojte poradaci. Chcem Vas poziadat o radu ako mam postupovat v nasledovnej situacii. Som spolocnik v s.r.o. s dalsimi 2 spolocnikmi. (ex-frajerka, jej mama) Potrebujem vediet ako mam pravne postupovat, ked dany dvaja spolocnici so mnou nechcu absolutne komunikovat a nereaguju na ziadnu moju vyzvu nato aby ma zrusili ako spolocnika vo firme a vyplatili ma. Vobec nechcu komunikovat a ja neviem ako mam postupovat. Prosim Vas poradte mi. Vopred dakujem.
liba2
15.04.09,15:11
Ahojte poradaci. Chcem Vas poziadat o radu ako mam postupovat v nasledovnej situacii. Som spolocnik v s.r.o. s dalsimi 2 spolocnikmi. (ex-frajerka, jej mama) Potrebujem vediet ako mam pravne postupovat, ked dany dvaja spolocnici so mnou nechcu absolutne komunikovat a nereaguju na ziadnu moju vyzvu nato aby ma zrusili ako spolocnika vo firme a vyplatili ma. Vobec nechcu komunikovat a ja neviem ako mam postupovat. Prosim Vas poradte mi. Vopred dakujem.Ony ťa nemôžu zrušiť. Ponúkni im svoj obchodný podiel.
prevod obchodného podielu
Johnyb11
15.04.09,17:09
Ale s nimi sa neda absolutne komunikovat... Vobec mi nezdvihaju telefony a absolutne nereaguju... A uz je to viac ako 8 mesiacov...
Da sa to riesit cez sud? a ak ano tak ako?
mi_ke
16.04.09,13:18
Tak jedine súdnou cestou, avšak obávam sa, že samotné nezhody medzi spoločníkmi nie sú dostatočným dôvodom na zrušenie účasti v spoločnosti.
Johnyb11
16.04.09,16:34
A ako cez sud? Co mam podat? Vedel by si mi to troska podrobnejsie popisat, prosim ta?
Dáša_
16.04.09,17:01
vyvíja daná spoločnosť nejakú činnosť?

Boli v minulosti dosahovane zisky, ktoré sú nerozdelené?

Alebo chceš späť iba svoj vložený podiel?

Málo informácii na odpoveď


mimotemy raz mi jeden právnik povedal dobrú radu : Počet spoločníkov vo firme by mal byť vždy nepárny a 3 je už moc
mi_ke
16.04.09,19:15
Tym dovodom na zrusenie ucasti sudom musi byt nejake zneuzitie dominantneho postavenia zo strany zvysnych spolocnikov( napr. ze by konali v rozpore so spolocenskou zmluvou), Tvoje trvale zdravotne problemy alebo zle vedenie vedenie spolocnosti, ktorym by poskodzovali zaujmy spolocnosti...ale zas na druhej strane nie zle hospodarske vysledky. Zavisi to od okolnosti, ktore bude skumat sud. Ale len samotne nezhody medzi vami nie su dovodom na zrusenie Tvojej ucasti.
Johnyb11
17.04.09,03:41
Spolocnost vyvija cinnost, dokonca predpokladam ze dosahuje aj zisky, ale ja nie som absolutne o nicom informovany. Nie som konatel. A ako spolocnikovi mi neboli nikdy ziadne zisky vyplatene. Popravde by mi uplne stacil moj vlozeny vklad. A ako dovod na zrusenie mojej ucasti si myslim ze by som mohol uviest ze spolocnost konala v rozpore so spoloc. zmluvov pretoze nie som informovany o chode spolocnosti, nebola mi vyplatena ziadna cas zarobenych penazi a navyse sa nekonaju ani valne zhromazdenia, ktore som sa pokusil zvolat.
Myslim si ze toto by mohlo prejst. Nie?
mi_ke
17.04.09,07:56
Toto vyzera na zneuzitie majoritneho postavenia, takze by som tomu sancu daval. Samozrejme musis mat dokazy, ktore potvrdia tvoje tvrdenia. Este by som si zistil z uctovnej zavierky aky mala spolocnost v predchadzajucom uctvnom obdobi zisk, lebo z toho sa bude vyvijat Tvoj vyrovnavaci podiel. Takze nakoniec mozes dostat viac alebo aj menej ako bol Tvoj vklad...
Johnyb11
17.04.09,08:10
O peniaze mi moc nejde... Hlavne aby som uz s nimi nemal nic spolocne. Ale pointa je v tom ze nemam ani ziadny pristup k infomraciam. Takze dostat sa k uctovnej uzavierke bude takmer nemozne.
1) Ako mam postupovat k smerom k sudu? Aky list alebo co sa pise na sud? Vedel by si mi poradit?alebo dat aj nejaky vzor?
2) A ake dokazy myslis? Ako dokazem to ze spolocnici zneuzili majoritne postavenie?
Dáša_
17.04.09,09:46
O peniaze mi moc nejde... Hlavne aby som uz s nimi nemal nic spolocne. Ale pointa je v tom ze nemam ani ziadny pristup k infomraciam. Takze dostat sa k uctovnej uzavierke bude takmer nemozne.
1) Ako mam postupovat k smerom k sudu? Aky list alebo co sa pise na sud? Vedel by si mi poradit?alebo dat aj nejaky vzor?
2) A ake dokazy myslis? Ako dokazem to ze spolocnici zneuzili majoritne postavenie?


skus si skontrolovat, ci ulozili do obchodneho registra udaje o uzavierkach. Tam by mali byt dostupné. So vsetkým, aj so zápisnicami

www.orsr.sk
Johnyb11
17.04.09,18:18
Dakujem za radu, ale nic take som tam nevidel... Kde presne sa to tam hlada? Nic take, ako su udaje o uzavierkach som tam nenasiel.. :( MOzes bzt troska presnejsie, prosim ta?
Jana2004
17.04.09,18:30
Na www.orsk.sk vyhľadaj danú spoločnosť podľa mena a na konci radku klikni na ikonku v stĺpci zbierka listín.
branislavp
17.04.09,19:32
Doporučujem, aby si osobne navštívil obchodný register príslušného okresného súdu, kde je registrovaná Vaša s.r.o. Za nejaký poplatok Ti dajú nazrieť do listín, ktoré Vaša s.r.o. by mala v zmysle zákona predkladať, napr zmeny stanov a ich schválenie, zmeny v konateľovi spoločnosti, valné zhromaždenie. Mám také poznatky, že niektoré subjekty si túto povinnosť neplnia. Alebo hľadaj informácie cez "google".
Johnyb11
17.04.09,19:45
To som pozeral a ziade udaje tam nie su.. Len tie prve o zalozeni s.r.o-cky...
Predpokladam ze si neplnai povinnosti a nezakladaju tie udaje do zbierky listin. Je to niewco co by mi mohlo pomoct?
Dáša_
17.04.09,19:54
no, podľa všetkého by si mohol byť so žalobou na súde úspešný. Súd by mohol rozhodnúť o zrušení tvojej účasti v spoločnosti a následne by si sa mohol dostať k vyrovnávaciemu podielu.

Mmch, skúsil si niekedy požiadať konateľov o predloženie napríklad účtovnej závierky? Najlepšie poštou na doručenku?
Johnyb11
17.04.09,20:18
Nie to som popravde neskusal. Len som ich oficialne ziadal o stretnutie na ktore nepristupili.
Ak vravis ze by som mohol byt uspesny, ako mam zacat? Co mam podat na sud?
Dáša_
18.04.09,05:09
Najskor im pošli ten list, v ktorom žiadaš výsledky za roky, ktoré ťa zaujímajú. Ja osobne by som žiadala minimálne danové priznanie, suvahu, výsledovku, poznamky a zapisnice z valnej hromady. Musia ti umoznit minimálne nahliadnutie.
Nezabudni na lehotu, dokedy.

To by som poslala na dorucenku, aby si vedel, kedy prišiel tvoj list.
Johnyb11
18.04.09,08:12
Dobre poslem im list a napisem tam vsetko co tu uvadzas. Ta lehota je nejako obmedzena? Staci ked im dam napriklad 30 dni od dorucenia? A co ak mi nedaju moznost nahliadnut. Ako to dokazem? Respektive Ako mam potom postupovat dalej?
A dakujem ze mi radis.
Dáša_
18.04.09,08:28
Dobre poslem im list a napisem tam vsetko co tu uvadzas. Ta lehota je nejako obmedzena? Staci ked im dam napriklad 30 dni od dorucenia? A co ak mi nedaju moznost nahliadnut. Ako to dokazem? Respektive Ako mam potom postupovat dalej?
A dakujem ze mi radis.

no ved preto, aby si dokazal, že ti to neumožnili budeš mať doručenku a v nej stanovený termín.

Bol si v tejto firme aj konateľom? Nemáš niekde spoločenskú zmluvu?

Tá nová firma, čo si založil, nemá rovnaký predmet podnikania?

Na to, aby sa ti dalo uplne poradiť bude treba vedieť viac vecí.

Ale najskôr napíš ten list.
Johnyb11
18.04.09,09:23
Dobre tak uz pisem list. V pondelok ho poslem... Dakujem

A konatelom som v tej firme nebol. Spolocensku zmluvu bohuzail tiez nemam, ale k nej by som sa cez zivnostensky urad mal nejko dopracovat, alebo nie?
No a ta nova firma ma viac predmetov podnikania a niektore su rovnake.
Napis ake veci potrebujes vediet aby si mi vedela uplne poradit.
branislavp
19.04.09,20:23
Ako spoločník s.r.o. osobne navštív obchodný register príslušného okresného súdu a nahliadni do všetkých listín, ktoré v zmysle zákona s.r.o. by mala predkladať do zbierky listín. Aj cez vyhľadavač google si nájdi založenie s.r.o., práva a povinnosti spoločníka a všetko čo s tým súvisí, získaš viac informácii.
branislavp
19.04.09,20:34
Ako spoločník s.r.o. musíš mať nejaké doklady, že v tej s.r.o. si spoločník, spoločenskú zmluvu, registráciu s.r.o. a ostatné dôležité náležitosti súvisiace so založením s.r.o. na ustanovujúcej schôdzi. Musíš vedieť aké máš v s.r.o. práva a povinnosti a mal by si vedieť o celom chode s.r.o., inak to je čudné.
branislavp
19.04.09,20:36
Dobre tak uz pisem list. V pondelok ho poslem... Dakujem

A konatelom som v tej firme nebol. Spolocensku zmluvu bohuzail tiez nemam, ale k nej by som sa cez zivnostensky urad mal nejko dopracovat, alebo nie?
No a ta nova firma ma viac predmetov podnikania a niektore su rovnake.
Napis ake veci potrebujes vediet aby si mi vedela uplne poradit.
Spoločenskú zmluvu nájdeš v obchodnom registri príslušného okresného súdu.
slimak
19.04.09,20:41
Teoreticky to nemoze predat? Nejakemu konovi? :-), Aky je postup pri predaji mensinoveho balika?, zaujima to aj mna.
Dáša_
20.04.09,03:40
Teoreticky to nemoze predat? Nejakemu konovi? :-), Aky je postup pri predaji mensinoveho balika?, zaujima to aj mna.
môže, ale jednak chce aspon to, čo tam vložil a tiež má povinnosť ponuknúť svoj podiel najskôr ostatným spoločníkom.

V prvm rade musí so spoločnosťou začať komunikovať písomne, aby mal podklady na daľší postup.
Johnyb11
20.04.09,05:34
Dnes som im napisal list a dal som im 30 dni na to aby ma o vsetkom informovali. Nazrel som do ybierkz listin a nie je tam ziadny iny zapis (len spoloc.zmluva a podpisovy vzor konatela) Predpokladam ze opat z ich strany nebude ziadana odozva na moj list a preto sa chcem opytat ako mam postupovat dalej. Rozmyslal som aj nad predajom inemu, ale zohnat niekoho kto by s nimi a hlavne s kym by ony dokazali komunikavat je takmer nemozne. :D
Dáša_
20.04.09,07:00
Dnes som im napisal list a dal som im 30 dni na to aby ma o vsetkom informovali. Nazrel som do ybierkz listin a nie je tam ziadny iny zapis (len spoloc.zmluva a podpisovy vzor konatela) Predpokladam ze opat z ich strany nebude ziadana odozva na moj list a preto sa chcem opytat ako mam postupovat dalej. Rozmyslal som aj nad predajom inemu, ale zohnat niekoho kto by s nimi a hlavne s kym by ony dokazali komunikavat je takmer nemozne. :D

dal si to na doručenku, aby si vedel, kedy to prevzali?

Ak ano, tak potom budeme pisať žalobu. Teda za predpokladu, že sa neozvú.
Johnyb11
20.04.09,08:11
Ano, dal som to na dorucenku tak ako si mi odporucila... A dal som im 30 dni nato aby mi vyhoveli.
A ak sa ozvu, tak co? ;)
Dáša_
20.04.09,09:01
no ved uvidíš, čo ti povedia. v prvom rade by som chcela vidieť výsledky a potom by som im ponukla svoj podiel na predaj
Johnyb11
21.04.09,08:07
Dobre, tak pockame 30 dni a potom uvidime co dalej. Dakujem este raz ze mi radis a pevne verim ze budes aj po tych 30 dnoch. Prijemny den prajem
Johnyb11
13.06.09,13:24
Ahoj.. Tak preslo 30 dni a obalka sa mu vratila s tym ze spolocnost respektive konatelia ju odmietli prijat... Co dalej? Vies poradit?
Dáša_
16.06.09,17:55
Ahoj.. Tak preslo 30 dni a obalka sa mu vratila s tym ze spolocnost respektive konatelia ju odmietli prijat... Co dalej? Vies poradit?

skopírujem, čo som písala do inej témy:

Musíš sa obrátiť na súd, aby rozhodol o zrušení tvojej účasti v spoločnosti. Súd môže rozhodnúť o zrušení účasti spoločníka v spoločnosti, ak nemožno od neho spravodlivo požadovať, aby zotrval.
Po právoplatnosti rozsudku je nárok na vyrovnací podiel.
Ale tu je už asi naozaj vhodné navštítiť právnika (sna´d narazíš na takého, čo tomu rozumie ). A samozrejme, bolo by vhodné mať k dispozícii aspon spoločenskú zmluvu - ked nie inak, na sude ju majú v zbierke listín
Johnyb11
21.06.09,11:19
Dakujem za rady. Hadam sa to podari nejako vyriesit.