palica77
15.04.09,17:38
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Som učiteľka a som tehotná, termín pôrodu mám v septembri, na MD nastupujem v auguste.
Chcela by som vedieť:
- mám nárok na plnú dovolenku, alebo mi ju krátia z dôvodu nástupu na materskú?
- koľko dní do mesiaca mám nárok na lekárske vyšetrenia, započítavajú sa tam aj bežné gynekologické vyšetrenia a vyšetrenia vyžiadané gynekológom alebo tieto patria do inej kategórie?
- ak mám nárok na plnú dovolenku alebo si ju nestihnem vyčerpať (časovo alebo z dôvodu nástupu na rizikové tehotenstvo), prenáša sa mi dovolenka o 3 roky, keď prídem po materskej?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
ivka70
15.04.09,17:38
kedze do konca roka budes na MD /na rodicovsku nastupis niekedy vo februari bud. roka, MD sa rata ako odpracovane dni kvoli naroku na dovolenku, teda vznikne ti narok na celorocnu dovolenku /pokial nebudes viac ako 100 dni PN napr. kvoli rizikovemu teh. - vtedy sa uz dovolenka krati/
ak si ju nestihnes vycerpat pred nastupom, mozes si ju vycerpat bud po skonceni MD pred zaciatkom RD alebo po jej ukonceni /aj o 3 roky/.
Ak oznamis zamestnavatelovi, ze si tehotna, vysetrenia suvisiace s tehotenstvom sa nepocitaju do 7 dni plateneho "paragrafu", v podstate nie su obmedzene.
palica77
17.04.09,11:05
Keď iden na lekársku prehliadku, aku "ospravedlnenku" mám mať: dovolenku, náhradné voľno alebo mám jednoducho priniesť papier od doktora s razítkom?
Ďakujem za odpoveď.
karpis
17.04.09,11:11
Priepustku od zamestnávateľa, ktorú ti potvrdí lekár
ivka70
17.04.09,11:30
Priepustku od zamestnávateľa, ktorú ti potvrdí lekár
A kedze je to na nevyhnutne potrebny cas, je dobre, ked ti tam potvrdi aj cas odchodu.
palica77
18.04.09,08:43
a nevieš mi poradiť, kde to nájdem oficiálne na papieri? Myslím nejaký zákon, aktuálny, aby mi verili. (dovolenka a lekárske vyšetrenia),
Ďakujem
mzdarka renca
18.04.09,09:09
Pozri si v Zákonníku práce č. 311/2001 Z.z. § 109 Krátenie dovolenky a § 141 Dôležité osobné prekážky v práci odst.1 a odst. 2, písm. a) 3.

Všetko je tam vysvetlené.