darask
15.04.09,18:21
Zdravím Vás,

chcem sa spýtať, či je daňovo uznateľný výdavok obedy v s.r.o. ktorá má jedného spoločníka. Na FA nie je rozpis, ako často sa obedy dodávajú, len celková suma za službu. Je to uznateľné, aj keď spoločník (zároveň aj konateľ) nie je zamestnaný vo vlastnej s.r.o. ? 2. Ak je zamestnaný na skrátený pracovný úvazok na 1 hodinu denne ? V ktorom prípade je možný odpočet DPH ?
hanelie
16.04.09,07:01
daň z prijmu § 19 .......
daňovým výdavkom je aj _
p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),
kunecka
16.04.09,11:07
Ahojte, prosim, viete mi poradit? V marci som zaplatila fakturu za 70 ks stravnych listkov. 1. aprila som vydala 53 listkov zamestnancom, 10 pre SZCO a na dalsi mesiac mi ostalo este 7 listkov. Ako je to s DPH z poplatku za dorucenie a balne? DPH predstavuje 1,97 EUR. Nemozem si uplatnit celu DPH? Alebo ako to rozdelit, ked datum plnenia je marec a ja vlastne vydavam listky uz na april?
alušik
17.04.09,04:47
Ahojte, prosim, viete mi poradit? V marci som zaplatila fakturu za 70 ks stravnych listkov. 1. aprila som vydala 53 listkov zamestnancom, 10 pre SZCO a na dalsi mesiac mi ostalo este 7 listkov. Ako je to s DPH z poplatku za dorucenie a balne? DPH predstavuje 1,97 EUR. Nemozem si uplatnit celu DPH? Alebo ako to rozdelit, ked datum plnenia je marec a ja vlastne vydavam listky uz na april?
Služba bola dodaná v marci, kedy aj vzniklo právo na odpočítanie dane. Odpočítať si môžeš celú DPH bez ohľadu na to, kedy a v akom množstve boli lístky skutočne vydané do spotreby.
liba2
17.04.09,05:07
Služba bola dodaná v marci, kedy aj vzniklo právo na odpočítanie dane. Odpočítať si môžeš celú DPH bez ohľadu na to, kedy a v akom množstve boli lístky skutočne vydané do spotreby.
alušik, boli obstarané SL aj pre SZČO a pokiaľ viem, on nemá nárok na odpočítanie DPH zo služby...
Lenka1979
17.04.09,05:19
.... ahojte, trošku Vám do toho vojdem aj ja. Kupujeme obedy pre zamestnancov formou stravovania v "obedároch"-bez stravných lístkov, účtujú nám všetko na faktúru ako : obedové menu I. ....... 70 ks obedov
obedové menu II..........50ks obedov


... atď. Napr. v marci bolo 120 obedov, faktúra prišla včera za marcové obedy s dátumom dodania 16.04. Z toho mi vyplýva že DPH môžem odpočítať až v mesiaci apríl. Zamestnanci mi tiež zaplatia až v apríli za marcové obedy-t. zn.,že za nich odvediem DPH z predaja obedov až v apríli?
Ďakujem.
kunecka
17.04.09,06:02
Ahojte, islo mi prave o to, ako mam rozdelit tu DPH-cku, ked SZCO nema narok na jej odpocitanie. Nikdy nemam presny pocet listkov, ktore rozdelim medzi zamestnancov a SZCO, ale nejake mi aj ostanu. Pomozte.
liba2
17.04.09,09:59
Ahojte, prosim, viete mi poradit? V marci som zaplatila fakturu za 70 ks stravnych listkov. 1. aprila som vydala 53 listkov zamestnancom, 10 pre SZCO a na dalsi mesiac mi ostalo este 7 listkov. Ako je to s DPH z poplatku za dorucenie a balne? DPH predstavuje 1,97 EUR. Nemozem si uplatnit celu DPH? Alebo ako to rozdelit, ked datum plnenia je marec a ja vlastne vydavam listky uz na april?Pri nákupe SL si musíš povedať:
napr. 20 ks som obstarala pre SZČO a 50 ks pre zamestnancov. Z tých 20 ks nesmieš dať zamestnancom žiadny lístok a tiež naopak - z 50 ks nesmieš dať živnostníkovi.
Sumu DPH vydelíš 70-timi aby si mohla určiť podiel DPH na SL pre živnostníka a podiel pre zamestnancov. Podiel pre Z-cov si uplatníš na odpočítanie.
DPH uplatňuješ vtedy keď máš doklad, t.j. ak si nakúpila v marci, odpočítaš v marci (neskúmame, kedy SL vydáme).
Jednoducho - nesmieš miešať SL pre SZČO so SL pre Z-cov.
kunecka
17.04.09,11:34
Uff, takze to budem robit tak, ze DPH neodratam len z tych listkov, ktore vydam pre SZCO. Napr. z tych 10-tich listkov v uvedenom priklade. A tyvh 7 listkov mi ostane na dalsi mesiac, kedze DPH som si z nich uplatnila, musim ich v maji vydat zamestnancom. A ta DPH, ktoru si nemozem uplatnit, ide do VOZD alebo VNZD? Dikes.
Jana Acsová
17.04.09,11:44
Uff, takze to budem robit tak, ze DPH neodratam len z tych listkov, ktore vydam pre SZCO. Napr. z tych 10-tich listkov v uvedenom priklade. A tyvh 7 listkov mi ostane na dalsi mesiac, kedze DPH som si z nich uplatnila, musim ich v maji vydat zamestnancom. A ta DPH, ktoru si nemozem uplatnit, ide do VOZD alebo VNZD? Dikes.
Máte ešte aj druhú možnosť. Odpočítať celú DPH a následne dopočítať podľa známeho počtu lístkov vydaných SZČO v reálnom mesiaci. V tomto prípade sa vyhotoví doklad podľa § 71 ods. 9. Spravidla na tento účel vyhotovujeme napríklad internú faktúru tak, aby ju započítalo do DPH. Ale záleží na softvéri.

Keby ste postupovali podľa predtým uvedeného spôsobu, tak neodpočítateľná DPH viažuca sa k stravovaniu SZČO je VOZD. Ale pozor na limitovanú výšku nákladu. V tomto prípade je to cena s daňou z pridanej hodnoty. Takže zahrnutie do daňových výdavkov v rámci zákonom stanoveného limitu.
kunecka
17.04.09,11:54
To znamena, ze suma listka + naklad na postovne a balne nesmie prekrocit 3.30 Eur za den (od aprila 3,60)?
duna8
17.04.09,12:10
Stravné lístky pre SZČO by som si v plnej výške odpočítala ale zároveň by som vystavila faktúru pre SZČO. Takto mám DPH na vstupe aj výstupe a SZČO si môže dať stravné do svojich nákladov.
ivana184
17.04.09,12:12
Dobrý deň, prosím Vás ak konateľ, ktorý je aj zamestnancom v s.r.o. sa stravuje ináč ako ostatní zamestnanci z dôvodu častých jázd a podobne, tak môžem uplatňovať doklady z ERP max. vo výške 3,30 za 1 obed a postupovať rovnako ako pri zamestnancoch, t.j. 55% náklad zamestnávateľa a 45% suma zrážky zamestnancovi + 19% DPH z max. 3,30 EUR / 1 obed?

Zamestnanci sa stravujú v reštauračnom zariadení a na konci mesiaca nám fakturujú dodanie služby (stravné poukážky nenakupujeme).

Ďakujem
Jana Acsová
17.04.09,12:22
To znamena, ze suma listka + naklad na postovne a balne nesmie prekrocit 3.30 Eur za den (od aprila 3,60)?No moment. O akej DPH zo stravných lístkoch hovoríte v prípade, že SL (nepredpokladám, že obedy) sú Vám zasielané poštou formou balíka? Nehovoríte o poukážkach? Ak áno, tak tieto nie sú zaťažované DPH, jedná sa o tzv. prechodnú položku. A čo sa týka provízie, o tej bolo diskutované napríklad tu:
http://www.porada.sk/t53808-stravovanie-szco-a-dph-usmernenie-drsr.html
Jana Acsová
17.04.09,12:30
Dobrý deň, prosím Vás ak konateľ, ktorý je aj zamestnancom v s.r.o. sa stravuje ináč ako ostatní zamestnanci z dôvodu častých jázd a podobne, tak môžem uplatňovať doklady z ERP max. vo výške 3,30 za 1 obed a postupovať rovnako ako pri zamestnancoch, t.j. 55% náklad zamestnávateľa a 45% suma zrážky zamestnancovi + 19% DPH z max. 3,30 EUR / 1 obed?Pozor na pojem "závodné stravovanie". To rozhodne nie je stravovanie hop sem, hop tam .-) A časté jazdy? Nemá nárok na diety? Vtedy nehovoríme o stravovaní ale cestovných náhradách.


Zamestnanci sa stravujú v reštauračnom zariadení a na konci mesiaca nám fakturujú dodanie služby.
Predpokladám, že na zmluvu, t.j. máte zmluvu o závodnom stravovaní, ktorá zrejme v prípade konateľa (s pracovnou zmluvou) so zariadeniami, na ktoré pri jazde autom narazí nemáte. To je rozdiel. Ak hovoríme o stravovaní podľa Zákonníka práce.

(stravné poukážky nenakupujeme).
Tak to v prípade osôb, ktorým problémy s klasickým stravovaním v zariadení, ktoré ste si zazmluvnili vyplývajú z povahy vykonávanej práce zvážte. Tu by zrejme poukážky boli namieste, ak im nevzniká nárok na diety podľa zákona o cestovných náhradách.
kunecka
17.04.09,17:22
Ano, myslela som stravne listky, ktore su bez DPH. Islo mi len o to, ako rozclenit DPH z provizie.
kunecka
20.04.09,05:55
Prepacte, nejak tomu nerozumiem. Ak si SZCO objedna SL v hodnote 3,30 Eura, tak uz poplatok za postovne a DPH, ktoru nemoze odpocitat, nemoze dat do VOZD, aby neprekrocil zakonom stanoveny limit podla par. 19 pism p?
darask
21.04.09,08:31
daň z prijmu § 19 .......
daňovým výdavkom je aj _
p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),
Čiže ak je konateľ zamestnaný na 1 hodinu denne, nemôžeme si zo služby dodania obedov odpočítať DPH ? Ty tam píšeš o dani z prijmu, ja som sa pýtala na DPH na túto službu. :)