Robo
13.07.04,08:22
Dobrý deň,
mám za úlohu vyriešiť nepretržitu 12-hodinovú smenovú prevádzku. Jedná sa o 4pracovníkov striedajúcich sa podľa rozpisu smien. Podľa ZP je max tyždenný čas 37.5 hod, spolu s prestávkou na obed 38hod t.j. 4ľudia môžu celkovo odpracovať za týždeň 152hod. Týždeň má však 168hod. Znamená to, že so 4ľudmi nie je možné bez nadčasových hodín vykryť celý týždeň a jediné riešenie je piaty človek? Uvažujem správne alebo je tu nejaké riešenie?

vopred ďakujem,
R.
Veva
13.07.04,15:51
kalendár 1 pracovník 1deň 6-18 12 hoh
2deň 18-6 12 hod
3volno
4deň 6 -18 12 hod.
5deň 18-6 12 hod. a tak do konca mesiaca a tento pracovník odpracuje 16 smien x12 hod/ alebo 11,5= 184 hod čo je jeho FPD bez nadčasov.
2.pracovník zase striada s 1.pracovníkom a mal by mať 15 smien /15x11,5=
172,5 hod. Pri rozvrhu 12 hod.smien si môžete ošetrť predpisom ,že im nebudete zrážať pol hodiny na prestávku.
Robo
14.07.04,05:36
dakujem za odpoved len ešte otazka
obmedzenie dlžky PČ na 37.5hod/týždenne tym padom nesplnim (dosiahnem 184hod čo je viac ako priemernych 150 podľa ZP). Na koho sa potom vzťahuje obmedzenie 37.5hod ak nie prave na moj pripad?
ešte raz vdaka za ochotu
r.
Veva
14.07.04,15:33
To obmedzenie je pri striedaní smien 1,2,3, Lebo ak by pracovali každy po 8 ,5 hod aj s prestávkou prekrývali by sa smeny 6-14,30
14,00- 22,30
22,00- 6,30
u Vás všetci ostatní majú čistý prac.čas 7,5 ,ale na pracovisku musí zotrvať 8 hod.
to znamená ,že za týždeň to je 37,5 ale pri neppretržitej prevádke sa nezamýšľajte na FPD daného mesiaca, lebo ak si urobite harmonogram smien zistíte,že tí 4 zamestnanci budú mať rozdielný FPD od 17 po 14 smien ,a on neprekročí v rámci roka polroka počet hodín FPD v porovnaní so zamestnancami , ktorí smenujú len ráno.
Ak budete účtovať mzdy urobte si aj prepočet RD na 12hod . ak má nárok na 25 bude mať 17dní .,uľahčí Vám to pri výpočte miezd. takisto aj pri sviatku nepatrí im náhrada, lebo buď má smenu, alebo má volno.
Treba si urobiť ten harmonogram smien a dať si to do programu ,teda vytvoriť si kalendár,pre každého zvlášť - dá sa to.
Robo
15.07.04,07:51
...mimoriadne cenné informácie. pozeral som sa na vec uplne inak - vlastne nechal som sa poplecť zákonníkom kde sa hovori, že pracovna zmena v nepretržitej prevádzke je 37.5hod. Spravil som ten plán zmien ako ste mi poradili a v priemere vychadza 184hod/mes s prestavkami t.j. 176.3bez prestavok. t.z. ze nemam kratsi pracovny cas ale klasicky 40hod tyzden (samozrejme pri nerovnomernom rozvrhnuti) dovolenky som preratal tak ako ste navrhli.
dakujem este raz, velmi ste mi pomohli.
prajem pekny den
robo
7Ingrid7
23.07.04,08:15
Dobry den,

chcela by som Vas poprosit, o radu ako sa prepocitava narok na dovolenku vs. smenovy kalendar.

Dakujem
Robo
28.07.04,05:58
cez hodiny. ma narok na 25 dní (pri 40hod prac čase a rovnomernom rozvrhnuti casu na 5pracovnych dni po 8hod) to znamena 25*8 hodin dovolenky t.j. 200hod. pri 12hodinovych smenach to je 200/12 = 16.7 dna
saki
05.02.06,10:57
Dobrý deň,
mám za úlohu vyriešiť taktiež nepretržitú 12-hodinovú zmenovú prevádzku. Jedná sa o 4 zamestnancov striedajúcich sa podľa rozpisu smien. Podľa ZP a Kolektívnej zmluvy je max. tyždenný čas 35.0 hod. Potrebujem pokryť 14 pracovných zmien v nepretržitej prevádzke. Štyria zmenoví zamestnanci keď mi pokryjú 12 zmien tak majú splnený fond týždenného pracovného času.
Znamená to, že so 4 ľudmi nie je možné bez nadčasových hodín vykryť celý týždeň, teda 14 pracovných zmien a jediné riešenie je piaty (alebo aj šiesty) zamestnanec tzv. záskokár(i).
Riešim to tak, že zaskokari majú rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas a keď potrebujem vykryť zmenu tak som sa s nimi dohodol na vykonaní práce nadčas s tým, že si za to zoberú náhradné voľno. Všetci majú vyplatené všetky príplatky ktoré im prináležia. Doteraz to fungovalo, avšak jeden zaskokar sa ohradil, že jemu náleží aj príplatok za zmennnosť, lebo jeho pracovný čas je rozvrhnutý nerovnomerne a chce aby to mal vyplatené spätne.
Je jeho nárok oprávnený alebo nie? Je tu nejaké riešenie?

Vopred Vám za odpovede ďakujem.
S.
Adriana.Orlická
03.11.08,08:32
Chcem sa opýtať na nepretržitú prevádzku. máme štyroch zamestnancov, ktorý sa striedajú majú rannú 7-19, nočnú 19-7 a dva dni voľno. Dá sa to nejako riešiť so štyrmi zamestnancami aby sme neprekročili týždenný prac. čas 37,5 hod.
Miri82
07.01.09,09:56
Chcela by som poprosiť o radu ako to je s čerpaním náhradného voľna, ktoré vznikne v nepretržitej prevádzke. Dochádza k prekročeniu fondu pracovného času a teda by sa to malo využiť ako náhradné voľno alebo je to potrebné preplatiť ako prácu nadčas. Ide mi hlavne o čerpanie náhradné voľna, tie nadčasové hodiny by sa mali síce riešiť štvrťročne, prípadne ročne. Ale teraz cez Vianoce keďže bola celozávodná dovolenka, tak sme chceli využiť aj náhradné voľno, ktoré sa mu počas roka nazbieralo. Jeden zamestnanec sa však ohradil s tým, že nemôže čerpať náhradné voľno, keď je dovolenka. Pravdepodobne tým myslel § 112 ods.4. Vie mi s tým prosím niekto poradiť ?