molnarova2
16.04.09,06:30
ako zaúčtovať do PD v JU
ked podnikateľ kúpil zo súkromných peňazí nové auto a chce ho zaradiť do
podnikania a odpisovať? sumu uhradil z účtu -nie podnikateľského.
Tweety
16.04.09,05:27
ako zaúčtovať do PD v JU
ked podnikateľ kúpil zo súkromných peňazí nové auto a chce ho zaradiť do
podnikania a odpisovať? sumu uhradil z účtu -nie podnikateľského.
Obstaranie vozidla je VNZD. Samotný odpis je VOZD.
Jana Acsová
16.04.09,05:35
ako zaúčtovať do PD v JU
ked podnikateľ kúpil zo súkromných peňazí nové auto a chce ho zaradiť do
podnikania a odpisovať? sumu uhradil z účtu -nie podnikateľského.Do knihy dlhodobého majetku, ktorá je legitimnou účtovnou knihou. Veďte kartu, plánujte odpisy a tieto ako uzávierkovú účtovnú operáciu premietnete do peňažného denníka. V účtovnej závierke premietnete údaje z knihy dlhodobého majetku. O žiadnom výdavku na obstaranie auta nepotrebujete účtovať.
katkalia
17.04.09,06:07
Ahojte, chcem sa opytat, mam v JU osobný automobil, platca DPH od 1.4.2009, ho splaca leasingom, zaradila som ho do majetku v OC s DPH, mam to asi zle. Je OC vzdy bez DPH?
Dakujem
andrea
20.05.09,07:32
Prosím o pomoc:
- kúpa nového automobilu - pri zaevidovani na dopravnom išpektoráte napr. dnes 20.5. od tohoho dátumu vypočítač daň z motorového vozidla a odviesť na DÚ ? (daň platím štvrťročne - ročná daň je 4.000,- EUR)
- mám ešte niejaké iné povinnosti, ktoré by mi vyplývali zo zaobstáranie nového automobilu? napríklad niejaké hlasenie, oznámenie na DÚ? Som podnikateľ a auta sa používajú na podnikanie.
Ďakujem každému za jeho odpoveď na môj dotaz.
Tweety
20.05.09,07:36
Prosím o pomoc:
- kúpa nového automobilu - pri zaevidovani na dopravnom išpektoráte napr. dnes 20.5. od tohoho dátumu vypočítač daň z motorového vozidla a odviesť na DÚ ? (daň platím štvrťročne - ročná daň je 4.000,- EUR)
- mám ešte niejaké iné povinnosti, ktoré by mi vyplývali zo zaobstáranie nového automobilu? napríklad niejaké hlasenie, oznámenie na DÚ? Som podnikateľ a auta sa používajú na podnikanie.
Ďakujem každému za jeho odpoveď na môj dotaz.
Musíš zaslať DÚ oznámenie o vzniku daňovej povinnosti- t.j. začatia použív. MV na podnikanie. Daň a DP za toto vozidlo budeš platiť a podávať aj v januári roku 2010.
hanelie
20.05.09,09:00
(daň platím štvrťročne - ročná daň je 4.000,- EUR)

4000€ ????
zdroj: portal.gov

daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 660 € a nepresiahne 8 292 €, je povinný platiť štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške jednej štvrtiny predpokladanej dane. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka.

Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 8 292 €, je povinný platiť mesačné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške jednej dvanástiny predpokladanej dane. Mesačné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho mesiaca.

Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane nepresiahne 660 €, preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie neplatí.

Daňovník, ktorému vznikne daňová povinnosť, preddavky na daň neplatí v tom zdaňovacom období, v ktorom vznikla daňová povinnosť.
andrea
20.05.09,09:58
Dobre, daňové priznanie podam v januári 2010, oznámim to na DÚ teraz, ale daň by som mala platiť toho roku alebo nie ? Ak moja daň z motorového vozidla je podľa § 91 zákona - platenie preddavkov?????
Tweety
20.05.09,09:59
Dobre, daňové priznanie podam v januári 2010, oznámim to na DÚ teraz, ale daň by som mala platiť toho roku alebo nie ? Ak moja daň z motorového vozidla je podľa § 91 zákona - platenie preddavkov?????
Ak už nejaké vozidlá máš, za ktoré si už podávala DP a vzniká Ti povinnosť platenia preddavkov, tak ich platíš, ale za toto nové vozidlo zaplatíš až v roku 2010, ako som už napísala vyššie.
andrea
20.05.09,09:59
Takže musím platiť štvrťročnú daň a oznamiť to na DÚ...... ďakujem
andrea
20.05.09,10:01
tak som to asi zle pochopila. za nové auto kúpené tohto roku nebudem platiť daň?
Tweety
20.05.09,10:10
tak som to asi zle pochopila. za nové auto kúpené tohto roku nebudem platiť daň?
Budeš, ale až v januári 2010, pozri prosím moje príspevky č. 6. a 9. vyššie.
andrea
20.05.09,13:34
Tweety, srdečná vďaka. Teraz oznámim iba na DÚ, že som kúpila auto a daň hoci platím za šesť aut (štvrťročne preddavky),za toto siedme nebudem platiť, ale pri ročnom zúčtovaní mi vlastne vznikne nedoplatok, ktorý v roku 2010 vyrovnám. Správne som to pochopila? Veľmi pekne ďakujem.
Anja111
20.05.09,17:16
Tweety, srdečná vďaka. Teraz oznámim iba na DÚ, že som kúpila auto a daň hoci platím za šesť aut (štvrťročne preddavky),za toto siedme nebudem platiť, ale pri ročnom zúčtovaní mi vlastne vznikne nedoplatok, ktorý v roku 2010 vyrovnám. Správne som to pochopila? Veľmi pekne ďakujem.
Pochopila si to správne. Oznámenie na DÚ dáš podľa toho, kedy začneš auto využívať na podnikanie...
andrea
21.05.09,03:35
veľmi veľmi veľmi pekne ďakujem.