Danina
16.04.09,07:00
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pri predaji podniku SZČO ohľadom DPH: Ja si to predstavujem tak, že sa vykoná súpis všetkého tovaru a materiálu, ten by sa predal s DPH, ale ten zbytok by sa už nezaťažoval DPH - to je vlastne cena budúcich zákazok, pretože na najbližší rok má objednávky. Chcem si vlastne odobriť či rozmýšľam správne. Mala by sa vlastne napísať takto aj zmluva - čiže rozdeliť tú cenu. Čo sa týka majetku má len kancelársky nábytok, iné nepredáva nič. V tomto roku sa kúpilo auto na podnikanie s odpočtom DPH, v 1 Q/09 by sa mohla DPH odpočítať, ale nemusí sa potom aj tak vrátiť DÚ, keď ho nebude mať v majetku k 31.12.2009 a nebude ho používať už na podnikanie? Samozrejme si odpisy neuplatní. Je však taká možnosť, že SZČO bude pokračovať v v podnikaní, len v inej oblasti. Valstne keď nezruší živnosť , tak by nemal byť problém pri aute.
neviem, či som to napísala zrozumiteľne, ale ešte som nedopila kávu, tak asi to aj tak vyzerá. Budem vďačná za každé nakopnutie.
Jana Acsová
16.04.09,05:41
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pri predaji podniku SZČO ohľadom DPH.Zámerne som vynechala ostávajúcu časť zadanej otázky a položím protiotázku. Pozreli ste si podmienky "predaja podniku" podľa zákona o dani z pridanej hodnoty? Ak sa jedná o reálny predaj podniku v zmysle zmluvy, ktorá potvrdí vecnú stránku prevodu, odporúčam vopred preveriť podmienky zákona najmä § 10.
Danina
16.04.09,05:49
Ale to sa ešte nevie, či to predá platiteľovi alebo neplatcovi DPH. Je dokonca možné, že by sa to predalo osobe, ktorá ešte nemá ani živnosť, len si ju založí. Neviem či si tým myslela toto.
Jana Acsová
16.04.09,06:12
Ale to sa ešte nevie, či to predá platiteľovi alebo neplatcovi DPH. Je dokonca možné, že by sa to predalo osobe, ktorá ešte nemá ani živnosť, len si ju založí. Neviem či si tým myslela toto.Rozmyslite si, aký obchod chcete uzatvoriť. Predaj podniku je v osobitnom režime (pozrite aj § 4 ods. 6). Skúste pri špecifikácii podmienok zvážiť o čo ide, a ak nejde o predaj podniku, hovorte o klasickom rozpredaji majetku. Tam je situácia iná. Iba tak sa dostanete k relevantnej odpovedi k Vašim otázkam.
Danina
16.04.09,06:46
Pravdepodobne by bolo najideálnejšie, keby som videla zmluvu, pretože takto je to vo všeobecnej rovine, ale čo som zatiaľ vyrozumela, keby sa to predávalo ako podnik platcovi DPH, tak by to bolo oslobodené, tiež však záleží na tom ako bude stavaná tá zmluva, beriem to tak, že ten kupujúci by bol vlastne nástupca, a ďalej by podnikal v tomto podniku. Ak to nebude klasifikované ako predaj podniku alebo sa to predá neplatcovi, všetko zaťažím DPH.