sanyao5
16.04.09,07:05
Dobrý deň,

prosím Vás o radu. Na aký účet by ste zaúčtovali prijaté peniaze za poistnú udalosť od Tatralesingu? 221AN/6..AN?

Aspoň v skrate napíšem, o čo vlastne ide. Mali sme poistnú udalosť na aute, ktoré je na leasing. Keďže máme v Tatraleasingu nejaké neuhradené FA, poisťovňa, ktorá nám preplácala poistnú udalosť, poslala peniazne na účet Tatralesingu. Tatraleasing si stiahol peniaze za neuhradené FA a zvyšok nám poslal na účet. A ja neviem, na aký učet by som to mala zaúčtovať :(

Moc ďakujem za každú info.
Tweety
16.04.09,05:24
Dobrý deň,

prosím Vás o radu. Na aký účet by ste zaúčtovali prijaté peniaze za poistnú udalosť od Tatralesingu? 221AN/6..AN?

Aspoň v skrate napíšem, o čo vlastne ide. Mali sme poistnú udalosť na aute, ktoré je na leasing. Keďže máme v Tatraleasingu nejaké neuhradené FA, poisťovňa, ktorá nám preplácala poistnú udalosť, poslala peniazne na účet Tatralesingu. Tatraleasing si stiahol peniaze za neuhradené FA a zvyšok nám poslal na účet. A ja neviem, na aký učet by som to mala zaúčtovať :(

Moc ďakujem za každú info.
Predpis náhrady od poisťovne: 378/648, úhrada 221/378.
azla
16.04.09,05:28
Dobrý deň,

prosím Vás o radu. Na aký účet by ste zaúčtovali prijaté peniaze za poistnú udalosť od Tatralesingu? 221AN/6..AN?

Aspoň v skrate napíšem, o čo vlastne ide. Mali sme poistnú udalosť na aute, ktoré je na leasing. Keďže máme v Tatraleasingu nejaké neuhradené FA, poisťovňa, ktorá nám preplácala poistnú udalosť, poslala peniazne na účet Tatralesingu. Tatraleasing si stiahol peniaze za neuhradené FA a zvyšok nám poslal na účet. A ja neviem, na aký učet by som to mala zaúčtovať :(

Moc ďakujem za každú info.

Celkovú náhradu za poistnú udalosť ....................378/648

Časť účtu 378 započítate s neuhradenými záväzkami voči Tatraleasingu, to čo si Tatraleasing ponechal.
.................................................. .........474,321 ???/ 378

Zvyšok poistného plnenia (čo Vám Tatr.leas. poslal) by mal byť ten rozdiel do celkovej náhrady, ktorá Vám ešte ostala na na účte 378
.................................................. ....................221/378
Tweety
16.04.09,05:38
Celkovú náhradu za poistnú udalosť ....................378/648

Časť účtu 378 započítate s neuhradenými záväzkami voči Tatraleasingu, to čo si Tatraleasing ponechal.
.................................................. .........474,321 ???/ 378

Zvyšok poistného plnenia (čo Vám Tatr.leas. poslal) by mal byť ten rozdiel do celkovej náhrady, ktorá Vám ešte ostala na na účte 378
.................................................. ....................221/378 Pekne si to rozpísala po lopate, ja som to uviedla len predpisovo, predpokladala som, že ten zápočet s neúhr. záv. už problémom nie je, pretože takýto spôsob je klasicky aj pri úhrade-zápočte faktúry za opravu pri poistnej udalosti MV.:)
sanyao5
16.04.09,06:49
Ďakujem všetkým za rýchlu pomoc. Ja som celý tento prípad účtovala nasledovne:
1.) Zmluvná pokuta od Tatraleasingu ................... 544/321
2.) FA za opravu auta od servisu ........................ 511,343/321
3.) Predpis od poisťovne ................................... 378/648
4.) Zápočet od Tatralesingu (úhrada pokút) .......... 321/378
5.) Úhrada FA servisu ....................................... 321/378

Keď som takto účtovala, tak na účte 378 už nemám žiadny zostatok. Ale keď mi prišiel výpis z banky, kde mám položku - paniaze od Tatraleasingu, ako to zaúčtujem 221/???

Alebo mám zaúčtovať 221/378? A ako potom vyrovnám dlh voči servisu?

Prosím, opravte ma, kde som urobila chybu. Ďakujem.
azla
16.04.09,06:57
Ďakujem všetkým za rýchlu pomoc. Ja som celý tento prípad účtovala nasledovne:
1.) Zmluvná pokuta od Tatraleasingu ................... 544/321 OK
2.) FA za opravu auta od servisu ........................ 511,343/321 OK
3.) Predpis od poisťovne ................................... 378/648 OK
4.) Zápočet od Tatralesingu (úhrada pokút) .......... 321/378 OK
5.) Úhrada FA servisu ....................................... 321/378 ???

Keď som takto účtovala, tak na účte 378 už nemám žiadny zostatok. Ale keď mi prišiel výpis z banky, kde mám položku - paniaze od Tatraleasingu, ako to zaúčtujem 221/???

Alebo mám zaúčtovať 221/378? A ako potom vyrovnám dlh voči servisu?

Prosím, opravte ma, kde som urobila chybu. Ďakujem.

Všetko je v poriadku, až na 5.účtovný prípad.
Ak píšeš, že poisťovňa zaslala poistné plnenie Tatraleasingu, ten si strhol svoje pohľadávky a zvyšok Vám zaslal, tak to prijaté poistné plnie (zvyšok)
bude 221/378.

Voči servisu máš záväzok na účte 321. Ten záväzok si povinná zaplatiť. 321/221
Nemôžeš učtovať 321/378 - lebo, z toho čo si písala poistné plnenie išlo cez leasingovku, nie cez servis. Servis má podľa mňa stále neuhradenú faktúru.
Pozri sa ešte raz ako a komu išli peniaze z poisťovne. Zisti si, či servis má uhradenú faktúru. Všetko nakoniec musí "sedieť".:)
sanyao5
16.04.09,09:12
Ani neviete, ako ste mi všetci pomohli. Ďakujem. Veď je jasné, že keď poisťovňa poslala peniaze Tatralesingu a Tatraleasing poslal peniaze na náš účet, že faktúra v servise nemôže byť uhradená... :rolleyes: Ešte raz vďaka