mpca
16.04.09,08:13
Zdravíčko poraďáci,
nemáte nieko nápad (skúsenosťi) ako preniesť celý obsah HDD na druhý PC?
Jedná sa mi o to aby sa dal preniesť komplet celý. tj. s windowsom, program filesmi a aj profilmi aby som nemusel všetko inštalovať znovu..
Samozrejme že druhý PC je v inej konfigurácii a z vlastnej skúsenosti viem že sa to nedá len prenesením HDD do skrinky druhého HDD..
Máte nejaké nápady ako by sa to dalo uskutočniť?

jedná sa o win xp pro...
Andy Kralik
16.04.09,06:45
Na naklonovanie celého harddisku sa dajú použiť viaceré programy. Ja mam dobru skusenost s Acronis True Image, ktory umoznuje zalohovat a nasledne preniest aj samostatne niektore vybrate casti systemu. Urcite ale budu aj nejake free programy.

Problem ale vidim v inom. Bez problemov to bude fungovat ak dalsi pocitac bude v rovnakej konfiguracii. Ak sa konfiguracia meni, meni sa aj potrebne nastavenie systemu, su potrebne ine drivery, ina optimalizacia prace. Takto jednoducho cele nastavenie systemu asi optimalne nebude mozne preniest. Ak by sa aj system podarilo spustit, je pravdepodobne ze nebude pracovat optimalne.
Chobot
16.04.09,06:53
Zdravíčko poraďáci,
nemáte nieko nápad (skúsenosťi) ako preniesť celý obsah HDD na druhý PC?
Jedná sa mi o to aby sa dal preniesť komplet celý. tj. s windowsom, program filesmi a aj profilmi aby som nemusel všetko inštalovať znovu..
Samozrejme že druhý PC je v inej konfigurácii a z vlastnej skúsenosti viem že sa to nedá len prenesením HDD do skrinky druhého HDD..
Máte nejaké nápady ako by sa to dalo uskutočniť?

jedná sa o win xp pro...

Keby išlo len o samotný prenos dát, tak sa to dá napr. cez sieťový kábel, alebo fyzicky preložiť HDD do druhého PC a skopírovať celý disk. Ale pokaiľ chceš, aby bol funkčný OS, napr. Windows, tak to asi nepôjde, pretože OS na jednom PC je prispôsobený danej zostave a pri prekopírovaní na inú zostavu môže (a s veľkou pravdepodobnosťou aj bude) vypisovať rôzne chyby a možno ani nepôjde. Dá sa to urobiť len na tom istom PC pri rovnakej zostave.

Ešte je možnosť aj požičať si externý disk (s rovnakou alebo väčšou kapacitou, ako interný HDD) a napáliť na externý obraz disku (napr. aplikáciou Acronis True Image) a na novom PC ho rozbaliť. Zase ale bez OS, lebo technicky neviem, ako by si na systémový disk mohol prepísať systémové pdaje za chodu PC.
mpca
16.04.09,07:26
Hmm,, ďakujem za info mno to nerieši moju situáciu,,, inštalovať tlačiarne, programy, ovládače, to je robota na dva dni :(
Fero11
16.04.09,07:54
Ja by som povedal, ze je to robota tak na 2-3 hod, podla toho, co vsetko mas. Ak mas starsie HW (nie vsak historicke) a nie novsie v zavislosti od toho kedy vysiel OS, tak drivery ti nainstaluje OS sam.
PaloPa
16.04.09,08:04
Zopár rokov dozadu som participoval na projekte, kde sme testovali nový SW, každý build vždy na čistom systéme.

Používali sme pár KB nástroj, aby sa dal systém nabootovať z diskety, urobiť Image disku a následne regenerovať systém:

"STEPS TO REPRO":

0) Priprav si vhodný priestor pre image, mimo (logického) disku, z ktorého bude vytvorený image. Najlepšie ak je disk rozdelený C:, D: ... , resp. fyzicky dva disky v PC.
Pri dnešných veľkostiach diskov by nemal byť problém.

1) Urob si systémové médium (vtedy sme používali ešte disketu), dá sa aj s pripojením na sieť (ak tam cheš odkladať image ) a daj tam RAWREAD.exe a RAWWRITE.exe"

VYTVORENIE IMAGE:
2) Nainštaluj systém so všetkým potrebným sw
3) Nabootuj systém zo syst.média.
4) Vytvor image napr:
RAWREAD C: D:\IMG\WXP_SW.IMG /A


STIAHNUTIE IMAGE:
5) Nabootuj systém z diskety.
6) Format c: /Q
4) Stiahni image napr:
RAWWRITE D:\IMG\WXP_SW.IMG C:

Info: Zoznam parametrov si pozrieš ak spusíš exe samotné

Poznámky:
* Fungovalo spoľahlivo i pri prenose na inú mašinu, predpoklad samozrejme rovnaké komponenty. I keď neskôr som to použil i pre trochu iný HW (systém si doinštaloval napr. inú VGA ako nový HW)
* Pozor na aktivované XP - väzba na MB, HDD ...
* Neskôr sa na klonovanie používali iné nástroje, napr. Norton Ghost: http://en.wikipedia.org/wiki/Ghost_(software)

!!! NA VLASTNÚ ZODPOVEDNOSŤ. Doporučujem najskôr otestovať na systéme, kde nie sú "CRITICAL DATA" !!!

Palo
mpca
16.04.09,09:55
Dik palopa za navod ale prave si mi pripomenul coho som sa obaval,,, vazba na mb, cpu, a hdd.... mno shit :)

fero za 2-3 hodiny nenainstalujem, os + divrery + updaty + softy(antivir,omegu,..) 2 sietove a 3 lokalne tlaciarne...kaslem nato. :D
pockam si este rok na win 7 a potom vsetko prehadzem tam :D
xxxpower2
18.04.09,09:06
No kedze sa jedna o uplne iny pc s inou konfiguraciou tak jednoducho vsetko nanovo reinstalni a je to.Mas to jednoduchsie ako nad tym tyzden rozmyslat a potom to urobis podla dakeho "zaruceneho" navodu a nic ti nepojde....proste to nejde a basta.A ak to aj ide tak je to tak komplikovane ze si na to netrufnes
sthruska
18.04.09,10:05
Som jednoznačne za novú inštaláciu. Budeš mať čistý systém, bez akéhokoľvek preneseného balastu. Mne to kedysi trvalo tri pracovné dni :)
Chobot
18.04.09,19:09
No kedze sa jedna o uplne iny pc s inou konfiguraciou tak jednoducho vsetko nanovo reinstalni a je to.Mas to jednoduchsie ako nad tym tyzden rozmyslat a potom to urobis podla dakeho "zaruceneho" navodu a nic ti nepojde....proste to nejde a basta.A ak to aj ide tak je to tak komplikovane ze si na to netrufnes

Keď si tak spomínam, možno by malo ísť. Keď nám v práci menili PC, tak admin prekopíroval celý pôvodný komp na nový, myslím, že neinštaloval Windows na tých nových. Urobil to kópiou disku 1:1, tak sa ho spýtam, ako to vlastne bolo. Lebo keď som zapol nový komp, tak bol presne tak nakonfigurovaný, ako ten pôvodný, dokoca všetky softy som tam mal, ako na pôvodnom. S licenciou ale problémy neboli, lebo ako firma máme multilicenciu.
xxxpower2
18.04.09,19:15
No ved ono to dako pojde len kym na to pride a urobi to...ach jaj:(
Andy Kralik
19.04.09,09:53
V pripade ked sa menia pocitace v praci, meni sa vacsinou viac pocitacov za nove-rovnake-minimalne velmi podobne. Potom sa len nainstaluje kompletnysystem na jednom, ten sa jednoducho naklonuje-skopiruje na tie dalsie. Nie je problem s windowsami kedze vacsinou ma firma multilicenciu. Zo starych sa skopiruju len nadstavenia, dokumenty a podobne.
danbel
04.05.11,06:45
Acronics pridal program, ktory by mohol riesit tvoj problem

Acronis Migrate Easy 7.0
kergulaan
04.05.11,07:59
Je to trosku o inom ale aj podobne - modernizacia PC - chcel by som vymenit procesor a grafiku + dalsi HD. Aj s tym budu taketo problemi, alebo tato operacia je jednoduchsia.
kamowski
04.05.11,11:35
Prikláňam sa k novej inštalácii ale trochu naokolo sa dá aj to čo chceš:
1)vlož do starého pc nový hdd, urob kópiu (obraz, klon..) starého buď klasicky copy-paste istejšie cez niektorý program.
2) vlož nový hdd do nového pc a spusti.
- ak nabehne :-) ok, bude si pýtať nové ovládače na hardware v novom pc
- ak nenabehne, nevadí, vložiť cd winxp (predpokladám, že to je tvoj os) a klasicky preinštalovať win + ovládače.
Pozor!!! pri prvej možnosti "opraviť" pokračovať v inštalácii, až pri druhej možnosti "opraviť" (vyskočí tuším hláška "nájdená inštalácia xp na C, chcete ju opraviť? alebo také niečo) ju použiť (tú opravu).
Preinštaluje to win ale všetko ostatné ostane zachované.
Otázka znie, či všetky "zachované programy" budú pracovať s novým hw. ???(skôr nie) ale pokaziť nie je čo :-)
salvosko
04.05.11,11:44
Prikláňam sa k novej inštalácii ale trochu naokolo sa dá aj to čo chceš:
1)vlož do starého pc nový hdd, urob kópiu (obraz, klon..) starého buď klasicky copy-paste istejšie cez niektorý program.
2) vlož nový hdd do nového pc a spusti.
- ak nabehne :-) ok, bude si pýtať nové ovládače na hardware v novom pc
- ak nenabehne, nevadí, vložiť cd winxp (predpokladám, že to je tvoj os) a klasicky preinštalovať win + ovládače.
Pozor!!! pri prvej možnosti "opraviť" pokračovať v inštalácii, až pri druhej možnosti "opraviť" (vyskočí tuším hláška "nájdená inštalácia xp na C, chcete ju opraviť? alebo také niečo) ju použiť (tú opravu).
Preinštaluje to win ale všetko ostatné ostane zachované.
Otázka znie, či všetky "zachované programy" budú pracovať s novým hw. ???(skôr nie) ale pokaziť nie je čo :-)
Tento postup funguje (aj pre Vista a 7 ale tam sa to robi inak), ma to ale jedno ALE, ak mas iny chipset tak sa Win deaktivuju a treba ich aktivovat, niekedy len cez net, niekedy treba licencny kluc, niekedy zavolat, zalezi od licencie a zmeny HW.
VSETKO ALE PREDTYM ODZALOHOVAT!!!!! Prave som kukal, 2TB disk stoji pod 70E s DPH. Neni o com.
3biq
04.05.11,12:00
Sice starsi, ale dobry program SelfImage by nemal mat pod XP ziadne problemy, je to opensource, velmi jednoduchy a maly.

Treba si uvedomit vsak, ze rovnako ak nefunguje disk zo stareho pocitaca v novom po softverovej stranke, tzn operacny system (nie hardverovo-tzn. konektory sedia a pocitac disk zoberie), tak ziadna z klonovacich metod nebude fungovat rovnako, pretoze sa vytvara identicka kopia disku 1:1 a teda s rovnakymi zaznamami o hardveri v instalacii operacneho systemu. Klonovacie programy sa vyuzivaju na robenie zaloh, aby v pripade havarie bolo mozne system rychlo obnovit, nie vsak na prenos systemu na iny pocitac.

Treba si spravit na novy disk na novom pocitaci novu instalaciu systemu, potom k pocitacu pripojit stary disk a skopirovat si na novy disk vsetky dolezite dokumenty, data atd. Nema zmysel kopirovat a prepisovat ani zlozku Windows, ani Program Files, pretoze v drvivej vacsine nebudu sediet registre a programy nebudu fungovat.
Vlado40
04.05.11,12:08
Je to trosku o inom ale aj podobne - modernizacia PC - chcel by som vymenit procesor a grafiku + dalsi HD. Aj s tym budu taketo problemi, alebo tato operacia je jednoduchsia.

1.Vymeniť procesor za iný ,ak ho doska podporuje ,žiadný problém.Vymeniš a ide.

2.Výmena grafiky za inú to isté ,akurát si daj odinštalovať starú grafiku,vymeň za novú a doinštaluj ovládače na novú grafiku.

3.Ak ten ďalší HDD iba pridávaš to systému a OS ostáva na pôvodnom disku ,tak opäť nemal by byť žiadný problém ,netreba preinštalovať windows.Akurát ak je to HDD - IDE a bude spolu s iným diskom ,alebo DVD mechanikou ,tak treba správne prepnúť master a slave.Ak je to Sata HDD ,tak netreba nič prepínať.Po nabehnutí windows iba treba HDD pripojiť a naformátovať.
kergulaan
04.05.11,17:09
Dakujem